Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

cici 04 May 2006 09:23 1225790 1736
Automation24
 • #1291
  wierzba123
  Level 16  
  Możecie mi polecić jakiś dobry i tani sterownik do bramy dwuskrzydłowej ?
 • Automation24
 • Automation24
 • #1293
  robercik197407
  Level 12  
  Ja mam el13q świetny sterownik ma dużo funkcji
 • #1296
  wierzba123
  Level 16  
  Dzisiaj wykopałem podnośnik od Syreny :D Śruba ma spory skok 6mm więc się nadaje :) Poskładałem to na szybko z silniczkiem wycieraczek od Passata B5. Silnik połączyłem przez przekładnie która była w lewarku moc jest ale nawet na 24v prędkość nie powala. Widzę że koledzy wkładają silniczki od wycieraczek mam dostęp do tanich wkrętarek więc będę to przerabiał. Możecie wrzucić filmik jak brama działa na silniczkach od wkrętarki ?
 • #1297
  robercik197407
  Level 12  
  Ja bym wrzucił filmik ale nie wiem jak
 • #1298
  wierzba123
  Level 16  
  Jak piszesz posta to masz opcje dodania filmu a jak nie to wrzuć na youtuba i dodaj linka tutaj.
 • #1299
  Neo-k
  Level 12  
  Witam
  Ja kupiłem radiolinie 4-ro kanałową na allegro 69 zł. Przerobiłem przekładnie w lewarku od poloneza . 1 kanał steruje siłownikiem a 2 kanałem będę zatrzymywał bramę w każdym miejscu ,był taki fajny schemacik. zrobię parę fotek z prac i dam
  na fora
 • #1300
  Neo-k
  Level 12  
  Daje parę fotek z prac nad siłownikami i sterowaniem Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

  Dodano po 16 [minuty]:

  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
  I jeszcze schemacik ze stopem na drugim kanale sterownika
 • #1301
  markowsky1
  Level 12  
  Witam szanownych forumowiczów.
  Co sądzicie o tych sterownikach bramy sb-01 lub EL13Q
  Który z lepszy do 2m skrzydła bo chciałbym któryś kupić ???

  PROFESJONALNA CENTRALA STERUJĄCA DO BRAM 2 SKRZYDŁOWYCH
  W KOMPLECIE SĄ 2 PILOTY
  Centrala współpracuje z siłownikami na napięcie 24VDC o max poborze prądu 3,5A na jeden siłownik.
  Wysoka jakość i wiele funkcji jak i zabezpieczeń sprawiają ze sterowanie bramą jest proste i bezpieczne.
  Umożliwia proste i bezpieczne sterowanie siłownikami bramy za pomocą pilota zdalnego sterowania. Centrala posiada szereg zabezpieczeń: przeciążeniowe, programowany czas pracy siłowników, wejścia na wyłączniki krańcowe oraz możliwość podłączenia fotokomórek.

  Opis techniczny centrali sterującej:
  Dwa eleganckie chromowane piloty 2 przyciskowe z klapką umożliwiającą zasłonięcie przycisków.
  Pilot wielkosci 5,5x3x1,5 cm. Zasilanie pilota typową baterią do pilotów 12V. Maksymalny zasieg do 50m w otwartym terenie. Pilot posiada 2 przyciski oraz czerwoną kontrolkę led.

  Funkcje centrali:
  - zasilanie centrali zmienne 24VAC (dopuszczalne 18-25VAC) lub stałe 20-30VDC o wydajności minimum 8A (2x 4A)
  - współpracuje z siłownikami na napięcie 24VDC
  - maksymalny pobór prądu przez siłownik : 3,5A / siłownik
  - regulacja przeciążeniowa siłowników w zakresie: 0,5-3,5A / siłownik
  - posiada opóźnienie drugiego skrzydła przy otwieraniu i zamykaniu (konieczne przy bramach z zakładką)
  - posiada zabezpieczenia : przeciążeniowe, programowany czas pracy siłowników, wyjście na fotokomórki
  - możliwość podłączenia lampy (wyjście zwierne przekaźnikowe o obciążalności max. 2A 230V)
  - możliwość podłączenia zewnętrznych wyłączników krańcowych
  - funkcja furtki (otwieranie jednego skrzydła) prawym przyciskiem pilota
  - funkcja autozamykania bramy po przejeździe samochodu (wymagane fotokomórki)  Sterownik dla napędów bramowych wykorzystujący siłowniki na napięcie stałe 12/15V lub 24V . Doskonale nadaje się do pracy ciągłej. Można zastosować go na parkingach osiedlowych, posesjach prywatnych i w firmach. Zastosowano w sterowniku następujące funkcje:

  - Sterowanie za pomocą pilotów(do 40'stu) z kodem dynamicznie zmiennym firmy Keeloq na częstotliwość 433,92MHz (typ; 2k433, 4k433).

  - Funkcja furtki.

  - Sterowanie na przycisk dzwonkowy.

  - Dwie bariery podczerwieni zewnętrzna i wewnętrzna.

  - Automatyczne zamykanie.

  - Wcześniejsze auto zamknięcie bramy po przejechaniu bariery podczerwieni.

  - Regulacja siły przeciążenia dla każdego siłownika.

  - Regulacja czasu opóźnienia ruchu pomiędzy siłownikami (0-10s)

  - Automatyczne rozpoznawanie czasu pracy silników

  - Sygnalizacja świetlna lub załączanie z opóźnionym wyłączeniem oświetlenia

  - Prosta procedura instalacji i programowania


  Sterowanie napędu odbywa się poprzez zaprogramowany w eL-13 przycisk pilota, lub przycisk dzwonkowy. W obu przypadkach działanie urządzenia jest identyczne i polega na sekwencyjnym wykonywaniu poleceń, czyli krok po kroku. Po załączeniu zasilania pierwszym rozkazem jest otwieranie, jeśli wydamy następne polecenie w trakcie ruchu bramy to ją zatrzymamy a następnie możemy uruchomić w kierunku zamykania. Wyjątkiem jest zadziałanie bariery podczerwieni przy zamykaniu lub zadziałanie przeciążenia

  Funkcja furtki można uruchomić poprzez założenie zworki Fu na oba piny. Sterowanie furtką jest moźliwe tylko poprzez pilota który działa w tym wypadku dwukanałowo.

  Bariery podczerwieni są dodatkowymi elementami zabezpieczenia, który można podłączyć pod sterowanie eL-13.Zwiększa on bezpieczeństwo użytkowania przed najechaniem bramy na pojazd, osobę lub przedmiot znajdujący się w jej świetle lub w strefie działania skrzydeł. Jeżeli użytkownik zrezygnuje z fotokomórek to wyjście "Foto" i "Stop" musi mieć podłączoną zworkę do masy, według opisu na laminacie.

  Auto zamykanie można uruchomić poprzez założenie zworki Az na oba piny. Czas zamknięcia jest określany czasem opóźnienia. Przy tym ustawieniu światło zmienia zasadę pracy. Miga podczas otwierania, przy otwarciu świeci. W trybie zamykania mruga by zgasnąć wraz zatrzymaniem się silnika. Przy auto zamykaniu wymagane są fotokomórki dla bezpieczeństwa użytkownika, (aby brama nie zamknęła się, gdy w jej świetle jest przeszkoda!!) Dodatkowo fotokomórki skrócą czas otwarcia. Sterowanie eL-13 rozpozna przejechanie pojazdu i zamknie bramę, furtkę po 5s.. Jeżeli funkcja auto-zamykania jest uruchomiona, to wszystkie procedury programowania można przeprowadzić w pozycji pełnego zamknięcia.

  Siła przeciążenia jest to niezbędny element zabezpieczenia przed zgnieceniem elementów znajdujących się w świetle bramy, dodatkowo ochrania silnik i cały mechanizm napędowy bramy przed uszkodzeniem. Siłę przeciążenia regulujemy potencjometrami oznaczonymi literką "M1" dla siłownika M1 i "M2" dla siłownika M2. Siła natarcia skrzydeł nie może być większa niż 220N.

  Sygnalizacja świetlna może pracować w dwóch wariantach. W pierwszym jako sygnalizacja ostrzegawcza miga podczas ruchu bramy. W drugim jako oświetlenie pomocnicze podjazdu czy garażu z opóźnionym wyłączeniem (funkcja ta nie działa przy opcji auto-zamknij).
 • #1302
  jammmo
  Level 15  
  Witaj ,zacznij od tego jakie masz siłowniki i jaki pobór prądu.Ja u siebie mam zrobione siłowniki, no można użyć słowa "dokładnie czyli pasownie i szczelnie " przed warunkami atmosferycznymi ,na silniczkach od wycieraczek poloneza , zdjęcia na forum str 39 , ale po sprawdzeniu ich na zamontowanej bramie przy obciążeniu , okazało się , że prąd waha się w granicach 6-8A na siłownik i takie centrale o łeb rozbić,dzwoniłem do producentów tych central i klapa bo 3,5 A to standard, chyba że chcesz kombinować z dodatkowymi przekaznikami , ale to znowu stracisz zabezpieczenia przeciążeniowe, ja dałem do zrobienia profesjonalną z zabezpieczeniami.
 • #1303
  markowsky1
  Level 12  
  Witam jammmo
  No to mnie pocieszyłeś muszę przyznać z tym poborem mocy, nie myślałem że będzie się wahać do 8A. Co prawda jestem na etapie majsterkowania też swojej konstrukcji wzorując się na kolegach z forum dlatego też zapytałem o centralkę do tych silników.
  Ja robie na silnikach laguny I, silniki 12V Valeo w takiej zabudowie gumowej , kupiłem na złomie za 6zł :) grzechem byłoby nie kupić bo w eleganckim stanie :D
  A odnośnie centralki... to gdyby powiedzmy sobie powymieniać elementy elektroniczne na mocniejsze w takiej centrali SB-01 zdałoby to egzamin???
  Co o tym sądzisz???
  No chyba że masz jakąś sprawdzoną mocniejszą centrale w niewielkich pieniążkach namierzoną co by podołała takiemu obciążeniu i którą mugłbyś polecić.
  Aha... długo otwiera się Twoja brama? Ile sekund?

  Pozdrawiam :)

  Dodano po 5 [minuty]:

  aha bo zapomniałem
  Gratuluje Ci bo wykonałeś ładną i porządną robote z tymi silniczkami :)
 • #1304
  jammmo
  Level 15  
  witaj,szczerze to trudno mi będzie ci coś radzić z przeróbkami centrali , bo ja niestety nie jestem elektronikiem,przynajmniej nie na tyle obeznanym żeby znać się na takich zagadnieniach, osobiście zajmuję się trochę projektowaniem i wykonywaniem maszyn i urządzeń, oraz bram ogrodzeń , balustrad ,z tego też względu kupowałem ( czyli zleciłem wykonanie takiej centrali profesjonaliście ), a nie robiłem centrali sam ,tak jak wielu kolegów tu na forum.Niektórym wystarcza tylko zakup najprostszego sterownika z pilotem na włącz -wyłącz bez zabezpieczeń ,niektórzy modyfikują sterowniki bram odsuwanych, inni z kolei ( mnie też tak podpowiadali ) stosują dodatkowe przekażniki zewnętrzne zwiększając możliwości prądowe , ja potrzebowałem centrali profesjonalnej z pełnymi zabezpieczeniami i regulacją np. napięcia......no właśnie, to dotyczy twojego pytania o szybkość otwierania.Podejrzewam , że wszystkie silniczki wycieraczek na 12V czy to laguna czy polonez działają dość wolno przy takim zastosowaniu, więc trzeba dać im napięcie min 24V aby zwiększyć szybkość ,lub zmodyfikować przełożenie więc podejrzewam , że u ciebie chyba też tego nie unikniesz, ja z kolei zleciłem wykonanie w centralce regulacji napięcia do 30V i natężeniu 10A na siłownik, dodatkowo wyłączanie głównego trafo po iluś tam sekundach (regulacja) aby nie ciągnęło prądu na darmo w czasie bezruchu ,regulacja napięcia pozwala mi na zwiększenie szybkości jeżeli na 24V jest za wolno (na 24 V otwieranie mam około 35-40 s ).Moja centrala z pilotami kosztowała 400 zł, no ale i funkcji trochę ma, ciężko o coś dobrego i taniego więc trudno polecać , każdy tu na forum robi tak jak potrafi i ile chce zainwestować, pozdrawiam.Jest wielu fachowców z branży na forum, oraz zapaleńców znających się na rzeczy , więc myślę że może ktoś ci więcej doradzi.
 • #1305
  markowsky1
  Level 12  
  Witaj.
  Udzieliłeś mi naprawdę sporo ciekawych i ważnych informacji.
  Czy mugłbyś zrobic fotke swojego sterownika jak to wygląda? Ewentualnie namiary na kogoś kto robił Ci tą centralkę?
  Za takie pieniążki to i ja pokusiłbym się na taką centralkę:)

  Pozdrawiam :)
 • #1307
  markowsky1
  Level 12  
  Witam:)

  Wielkie dzięki jammmo za namiary. Też chyba zamówię tą centrale.
  Powiedz mi jeszcze czy ma funkcję miękkiego startu i stopu, oraz możliwość wpięcia fotokomórek :)
  Albo napisz najlepiej co tam ona w sobie posiada, to już na pewno się zdecyduje bo na rozdrożach jeszcze jestem :)

  Pozdrawiam:)

  Dodano po 3 [minuty]:

  aaaa jeszcze jedno
  Jaki masz zasięg z pilota bo to też ważne dla mnie
 • #1308
  jammmo
  Level 15  
  cześć , co do zasięgu pilotów to nie wiem jeszcze, bo sam ją dopiero podłączę na drugi tydzień, ale myślę , że 50 m to na pewno. Funkcja miękkiego startu i stopu jest jak najbardziej,poza tym , są wejścia do podłączenia dwóch par fotokomórek czyli zewnętrzną i wewnętrzną a co za tym idzie masz możliwość ustawienia auto zamykania, czyli wyjedziesz lub wjedziesz na posesję i brama po nastawionym czasie sama zacznie się zamykać. Jest też funkcja ustawiania wyprzedzenia skrzydła( regulacja) dla bram z zakładką , oczywiście możesz wybrać dowolne skrzydło do tej funkcji, poza tym zabezpieczenie przeciążeniowe, oraz funkcja furtki czyli otwarcia tylko jednego skrzydła,jest możliwość podpięcia krańcówek,pozdrawiam.
 • #1309
  markowsky1
  Level 12  
  Witaj jammmo

  Czy do tej centrali jest jeszcze dołączona jakaś instrukcja obsługi jak kodowac poszczególne funkcje?

  Pozdrawiam.
 • #1311
  szefon
  Level 11  
  Witam, chce kupić takie same sterowniki bramy jak kolega wyżej, tylko mam kilka pytań bo nie wiem jakie wybrać czy 12v czy 24? i jeszcze innych kilka pytań odnośnie podłączenia, pomożecie?
 • #1312
  wierzba123
  Level 16  
  Jak będziesz robił napęd z silnika od wycieraczek to weź na 24 bo te silniki na 12v wolno chodzą.
 • #1313
  szefon
  Level 11  
  mam siłowniki od anteny satelitarnej, już jeden podłączyłem ale brama otwiera się w półtorej minuty 12v, i mam zamiar podłączyć na 24v będzie na pewno szybciej chodził, wiec mam kupić ten sterownik na 24v?
 • #1314
  jammmo
  Level 15  
  trudno tak doradzić , bo nie wiem jaka jest wytrzymałość tych silników , z tego co wiem nie są to siłowniki za bardzo wytrzymałe, są ponoć takie z napięciem 12V, i 24V a nawet 36V.Jeżeli chodzi o silniki wycieraczek , to można dać nawet ponad 30V przez czas otwierania około 40s i wytrzymają , a te ...trudno powiedzieć , wiem że co niektórzy mają takie założone ,przeczytaj ten temat na pewno coś się dowiesz, a jak już , to jeżeli ci chodzą te twoje siłowniki tak wolno i koniecznie chcesz przy nich zostać, to chyba nie masz wyjścia tylko dać 24V.
 • #1315
  j4rek
  Level 19  
  Jeśli masz siłowniki satelitarne można je fajnie połączyć z silnikami z wkrętarek na 12V. Ja tak przerobiłem swoje (po paru latach zużyły się szczotki i wyrobiły tulejki w silniczku), przy napięciu około 12V brama pracuje niecałe 10 s.
 • #1316
  Atosik123
  Level 2  
  Czy pomógł by mi ktoś podłączyć sterownik do bramy dwu skrzydłowej? siłowniki mam już zamontowane i przyszedł mi sterownik pocztą ale nie wiem jak go podłączyć do tych siłowników a nie chciał bym coś spalić, schemat wysyłam w załączniku, dodam ze mam osobny zasilacz do zasilania sterownika 12V a dwa osobne zasilacze mocniejsze do zasilania obu siłowników z osobna, proszę o pomoc Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
 • #1317
  demsy
  Level 22  
  Atosik123 wrote:
  Czy pomógł by mi ktoś podłączyć sterownik do bramy dwu skrzydłowej? siłowniki mam już zamontowane i przyszedł mi sterownik pocztą ale nie wiem jak go podłączyć do tych siłowników a nie chciał bym coś spalić, schemat wysyłam w załączniku, dodam ze mam osobny zasilacz do zasilania sterownika 12V a dwa osobne zasilacze mocniejsze do zasilania obu siłowników z osobna, proszę o pomoc Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło


  Jakby kolega chciał żeby sterownik działał?
 • #1318
  Atosik123
  Level 2  
  chciał bym żeby przyciskiem "A" na pilocie oba skrzydła bramy się otwierały, a przyciskiem "B" na pilocie oba skrzydła się zamykały, prawdopodobnie tą zworkę muszę przestawić na środek, tylko nie wiem jak te kable podłączyć, te dwa pierwsze wiem ze to jest zasilanie płytki sterownika a reszta to czarna magia:

  masa --- minus, zasilacz sterownika
  +12V --- plus, zasilacz sterownika
  NC -kanał BD ---
  C - kanał BD ---
  NO- kanał BD ---
  NC- kanał A,C ---
  C - kanał A,C ---
  NO- kanał A,C ---
 • #1319
  kotbury
  Gantry automation specialist
  To nie jest sterownik bramy tylko GOŁE STEROWANIE RADIOWE z dwoma przekaźnikami, którymi można co najwyżej 2 lampki do czytania włączyć. Trzeba do tego dorzucić co najmniej 1 sprytnie podłączony przekaźnik wielostykowy coby zestawić jakiś "sterownik" - chyba że w siłownikach są w pełni obciążalne (tzn wytrzymujące prąd siłownika) krańcówki to można pokombinować - ale WIĘCEJ DANYCH
  Kilkanaście rozwiązań (prostych, sprytnych, kombinowanych, nawet prawie profesjonalnych itp) było juz w tym ogromnym temacie ale żeby cokolwiek doradzić - to trzeba deczko więcej informacji - czy siłowniki (albo brama na odbojach) mają krańcówki, jakie to siłowniki - JAKIŚ OPIS CAŁOŚCI....

  PS - Jeśli jesteś laikiem w elektryce/prostej elektronice to daj komuś z tołkiem w elektryce na parę dobrych piw i niech on to zrobi.
 • #1320
  Atosik123
  Level 2  
  siłowniki mają krańcówki i same się wyłączają, siłowniki są od anten satelitarnych, mam je już założone na bramie i ustawione krańcówki, tylko mam problem jak teraz podłączyć ten sterownik