Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

cici 12 Nov 2009 17:22 1216469 1736
Optex
 • #781
  putekemil
  Level 11  
  jakie zastosowac diody prostownicze i transformator do silnikow poloneza?jak myslicie nie lepsze by byly silniki od jakiegos innego nowszego samochodu np:od transportera lub tranzita?
  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
 • Optex
 • #782
  karolss1
  Level 11  
  @puttekemil
  Silniki możesz dać jakie ci pasują ale pamiętaj chodzi tu o wymianę silnika w razie awarii,(ich dostępność).
 • Optex
 • #783
  cordoba_2004
  Level 27  
  putekemil wrote:
  jakie zastosowac diody prostownicze i transformator do silnikow poloneza?jak myslicie nie lepsze by byly silniki od jakiegos innego nowszego samochodu np:od transportera lub tranzita?
  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło


  czym to zasilasz?
 • #784
  gothye
  Level 33  
  zamiast przekaźników zastosowałbym mostek H na mosfetach wraz z pomiarem prądu (wykrywanie hamowania silnika) ,krańcówki podpięte oczywiście pod uC

  układ w ten sposób będzie bardziej bezpieczny dla samego silnika ,podczas chamowania czy nie oczekiwanego zatrzymania wyłącza silnik ( oczywiscie chodzi o zatrzymanie które nie wykrywają fotokomórki )
 • #785
  roberos13
  Level 2  
  Mam pytanie do marcin0311
  Gdzie można zdobyć takie sprężyn które zastosowałeś w swoim mechanizmie.
 • #786
  Romulus7874
  Level 28  
  Mi to wygląda na sprężyny zaworów(z silnika spalinowego).
 • #787
  marcin0311
  Level 12  
  roberos13 wrote:

  Gdzie można zdobyć takie sprężyny które zastosowałeś w swoim mechanizmie.

  Znalazłem w rupieciach u teścia w garażu, ale myślę, że w każdym sklepie z częściami do samochodów albo sprzętu rolniczego takie kupisz, ważne żeby średnica była odpowiednia. Ja przeciąłem 1 sprężynę na potrzebne długości. Nie musi być jakaś specjalnie twarda. Jeśli dasz za miękką to brama w trakcie jazdy będzie "przeskakiwała" gdy napotka jakoś opór np. na zawiasach. Tak mam na drugim siłowniku, ale to żaden defekt moim zdaniem.
  Mam bramę dwuskrzydłową z zakładem i pracuję teraz nad innym rozwiązaniem sterowania. Jeśli testy wypadną pomyślnie to wrzucę na forum. Ogólnie ma to być tak, że jedno skrzydło robi za furtkę a drugie otwiera się po pełnym otwarciu pierwszego/furtki. Zamykać mają się razem, tyle, że drugie ma się zamknąć szybciej, żeby zakładka zdążyła wejść pod pierwsze skrzydło. :D

  Udało mi się przysiąść chwilę i narysować schemat:
  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
  Przetestowane na bramie i działa elegancko.
  Opiszę jak to działa:
  1. Otwieranie bramy. Naciskamy na pilocie przycisk do otwierania. Skrzydło 1 rusza. Gdy całkiem się otworzy, rusza do otwarcia skrzydło nr 2.
  - gdy w trakcie otwierania naciśniemy odpowiedni przycisk na pilocie, skrzydło 1 zatrzyma się. Po ponownym naciśnięciu skrzydło 1 ruszy do zamykania. W tym czasie skrzydło 2 jest zamknięte (to wynika z logiki Bramstera)
  2. Zamykanie bramy. Gdy obydwa skrzydła są otwarte, naciskamy przycisk zamykania na pilocie, obydwa skrzydła ruszają do zamykania. Skrzydło 2 (napędzane szybszym siłownikiem) wyprzedza skrzydło 1 (u mnie jest to około 3-4 sekund przy dojechaniu do ościeżnicy) i zamyka się jako pierwsze.
  - gdy w trakcie zamykania bramy naciśniemy odpowiedni przycisk na pilocie, skrzydło nr 1 zatrzyma się a skrzydło 2 nadal jedzie do zamykania. Po ponownym naciśnięciu przycisku następuje otwarcie skrzydła 1 i jeśli skrzydło 2 jechało do zamknięcia to po pełnym otwarciu skrzydła 1 zatrzyma się i ruszy do otwarcia. Jeśli 2 zdążyło się zamknąć to ruszy do otwarcia z pozycji zamkniętej.
  Zrobiłem tak u mnie, bo korzystam ze skrzydła 1 jako furtki, przydatne np. do wnoszenia opału do kotłowni przez garaż, wyciągania kosiarki, roweru itepe.)
  W garażu zamontowany będzie dodatkowo przycisk dzwonkowy do sterowania ręcznego, na zewnątrz planuję zamontować prosty zamek szyfrowy, żeby zamknąć i otworzyć bramę z zewnątrz bez użycia pilota.
  Siłowniki zasilane napięciem ok 21V zamykają się w ciągu ok. 35 sekund. Pełne otwarcie obydwu skrzydeł zajmuje ok 70 sekund.
  Zamontowałem termik 4-6,5A jako zabezpieczenie silników jednak jest za duży chyba a boję się zatrzymać całkowicie bramę w trakcie ruchu, żeby sprawdzić przy jakim prądzie zadziała :D Jeden siłownik pobiera ok. 1,2A. Przy starcie do zamykania siłowniki pobierają razem impuls ok. 4A. Zastanawiam się nad założeniem mniejszego termika żeby był bardziej wrażliwy na większy chwilowy przepływ prądu.
 • #788
  papaj5
  Level 12  
  marcin0311 wrote:

  na zewnątrz planuję zamontować prosty zamek szyfrowy, żeby zamknąć i otworzyć bramę z zewnątrz bez użycia pilota.

  A gdzie taki zamek zamierzasz kupić. Ja chciałem takie coś, to mi wszędzie mówią, że nie ma takowych szyfratorów (lub jak kto woli - klawiatur), by same z siebie otwierały jakiś zamek po wbiciu kodu. Muszą być podłączone pod centralkę i dopiero po wpisanu odpowiedniego kodu centralka odblokowuje dany zamek. Natomiast w pracy spotkałem 2-a takie sterowniki, gdzie przykładowo wklepałeś 5* lub 06* (kody przykładowy, zmyślony!) i otwierało to elektrozamek w drzwiach, nie było to raczej podłączone do centralki (w pracy był założony alarm połączony z organizacją ochroniarską), ponieważ grzebałem w tym i robiłem zwarcie, w wyniku którego szyfrator się restartował ze zmienionym kodem i nie było żadnego alarmu, nawet cichego. Więc jednak raczej może być coś takowego. Jeśli masz dostęp do takich rzeczy, dało by radę się podzielić danymi sklepu?
  Jeśli jednak taki szyfrator zamierzasz sam zrobić, to czy mógł byś udostępnić jego opis i schemat?
  Z góry dzięki.
 • #789
  marcin0311
  Level 12  
  Wpisz w google: DK-9610D, lepszy nie potrzebny :D
  Wystarczy podać impuls "masy" do bramstera w trybie monostabilnym.
 • #790
  darek222
  Level 11  
  Witam po przerwie.
  Bacznie śledzę temat na tym forum.
  Muszę przyznać, że pomysł autora jest bardzo trafiony.
  Moje siłowniki działają już 4 lata bez żadnej awarii.

  Będąc zadowolonym użytkownikiem postanowiłem wykorzystać ten patent do sterowania pługiem śnieżnym zamontowanym na pojeździe typu "Buggy".
  I po raz kolejny zaczynam być zadowolony.
  Temat pługa może nie jest na miejscu, ale chodzi głównie o siłowniki.

  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

  Siła wystarczająca, żeby posterować pługiem

  Co Wy na to ??
 • #791
  marcin0311
  Level 12  
  Pomysł ciekawy pytanie tylko czy wytrzyma naprężenia powstające w czasie uderzenia pługa o przeszkodę?
  Nie myślałeś o takim zawieszeniu pługa żeby miał kilka-kilkanaście cm swobodnego skoku? Myślę, że pod swoim ciężarem i tak będzie sunął po ziemi. Może tak?
  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
  Ps. Chyba, że odśnieżasz tylko utwardzone, równe powierzchnie to kombinowanie nie ma sensu :D
 • #792
  darek222
  Level 11  
  Na filmie może tego nie widać, ale mam zrobiony taki zawias, który amortyzuje pionowe uderzenia.

  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło


  żeby to działało siłownik będzie odciągany sprężyną. Swobodny skok szufli powinien mieć gdzieś 5cm.
 • #793
  zzbyszek007
  Level 11  
  Mam pytanie ,jaki zastosowac wyłacznik nadpradowy i czy mozna go podłaczyc na zasilaniu silniczkow(mam zasilanie 24v).Jesli tak to jaka musza miec wartosc zadziałania.Gdzie mozna cos takiego kupic
 • #794
  seweryn86
  Level 10  
  Witam wszystkich i dołączam się do tematu:)
  Wykonałem wraz z Bratem system zamykania bramy 2 skrzydłowej wykonanej na silnikach od wycieraczek z samochodu marki polonez.System zamykania mamy wykonany na domykaczach szyb firmy MagiCar i sterowniku od centralnego zamka 6 kanałowego firmy portman .Zasada działania otwierania bramy polega na:przyciskamy przycisk na pilocie i zaczyna się otwierać brama w naszym przypadku prawe skrzydło zaczyna jako pierwsze gdy ono się otworzy i dostaje opór przełącza się na lewe skrzydło cały proces otwierania bramy trwa 30 sekund tak samo zamykanie trwa 30 sekund .Lecz zamykanie jest na odwrót czyli jako pierwsze skrzydło zamyka to co otwierało się drugie czyli zamyka się najpierw lewe potem prawe gdy zamknie sie prawe wyłącza się lampka sygnalizacyjna działa ona przy zamykaniu jak i otwieraniu .Cały system jest sterowany na 12V i 24V .Na 12V chodzą tylko sterowniki a na 24V pracują silniki.Domykacz od szyb działa na zasadzie takiej ze przez czujnik idnukcyjny silnika przechodzi +24V gdy silnik dostaje opór wyłącza się .Mam zamontowane dwa domykacze ponieważ jeden jest na otwieranie a drugi na zamykanie .Dołanczam schemat jak mam wykonaną instalacje w razie pytań pisać służę pomocą w wolnym czasie koszt wykonania sterowania wyszedł mnie 200zł.
  Narazie testuje cały układ i jestem zadowolony :)

  Dodano po 9 [minuty]:

  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
 • #796
  seweryn86
  Level 10  
  Ja obliczylem 200zl ze wszystkim czyli przewód do zasilania sterowania przewody do silników do sterowania z domu wiec jesli sie policzy wszystko to wychodzi tyle
  domykacz jedna sztuka 40zl i sterownik 50zl wiec 2 domykacze 80zl +sterownik 50zl to mamy 130zl
 • #797
  tkkoziol
  Level 10  
  witam

  fajny pomysł z tymi lewarkami :)

  ja mam jednak inny problem i nie wiedzialem gdzie mam go opisac wiec opisze go tutaj:

  mam sterownik do bramy 7853/ctr35 jest on nieco stary ale dziala ale nie tak jak powinien a mianowicie po podlaczeniu silownikow i zalaczeniu ladnie wysunie mi silowniki i koniec(brama otwarta) a po ponownym zalaczeniu powinien zmienic biegunowosc i zalaczyc silowniki w druga strone ale jednak tak nie robi :(

  jestem zielony w tym temacie wiec jesli ktos moze to bylbym wdzieczny za jakakolwiek pomoc czy podpowiedzi rozwiazania
 • #798
  dibo1
  Level 10  
  Witam Wszystkich FORUMOWICZÓW.
  Wiosną tego roku wykonałem sobie siłowniki na podstawie pomysłu z forum i pracowały mi bardzo poprawnie do tej pory.Od kilku dni tj.od przyjścia mrozów poniżej -10^C siłowniki zaczęły się zacinać(zamarzać) aż wreszcie na sterowaniu wywaliło bezpieczniki.Zainstalowałem sprawne bezpieczniki,element wysuwający się siłownika potraktowałem preparatem WD i jakoś rozruszałem całe ustrojstwo.Na drugi dzień po mrożnej nocy historia się powtórzyła i aby uniknąć trwałego uszkodzenia elementów lub co gorsze sterowania odłączyłem siłowniki od bramy.
  I tu moje pytanie jak inni użytkujący siłowniki od lat kilku (sezonów zimowych) poradzili sobie z tym problemem.Nadmieniam,że wszystko mam pięknie obudowane i w miarę uszczelnione. Mirek
 • #799
  j4rek
  Level 19  
  Gdy przychodzą mrozy trzeba się liczyć ze zwiększonym oporem = potrzebny większy bezpiecznik, poza tym wd nic nie da trzeba zastosować jakiś dobry smar.
 • #800
  jans8
  Level 2  
  Pozwoliłem sobie popełnić parę schematów.
  Jeżeli komuś się trochę rozjaśni.......

  Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

  Pozwoliłem sobie popełnić parę schematów.
  Jeżeli komuś się trochę rozjaśni.......
  https://obrazki.elektroda.pl/85_1262541443.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/75_1262541443.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/3_1262541443.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/59_1262541443.jpg

  Dodano po 5 [minuty]:

  STOP – Przycisk stopu
  ZAM – Przycisk zamykania
  OTW – Przycisk otwierania
  KRZ – Krańcówka zamknięcia
  KRO – Krańcówka otwarcia
  KZ – Przekaźnik zamykania
  KO – Przekaźnik otwierania

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeden obrazek wart 1000 słów.
  Pozdrawiam.
 • #801
  demsy
  Level 22  
  cici wrote:
  Witam
  Pragne przedstawić prawdziwy hit-patent mojego pomysłu - tani prosty i niezawodny napęd do bramy skrzydłowej na pilota.
  Wykaz materiałów wraz z kosztami:
  2 silniki wycieraczek od malucha po 10 zl
  2 podnośniki od poloneza po 10 zł
  1m rurki 1/2 cala
  1m rurki aluminiowej 25mm
  2 nakrętki 6mm przedłużane po 1 zł
  4 wyłączniki krańcowe po 3 zł
  4 przekażniki po 3 zł
  kątowniki kołki śruby 10 zł
  sterowanie radiowe dowolne według uznania ( od 50zł na allegro)

  Brama chodzi super do 110 stopni otwiera sie 20 sekund (silnik podłączony na 24V).
  Poteżny zapas siły gwarantowany przez przekładnie ślimakową i śrube o nośności 700kG uciągnie każde skrzydło.
  Skok tłoka to ponad 45cm wiec siłownik może być montowany do bram z bardzo grubymi słupkami - ponad 30cm
  Schemat elektryczny jest taki jak tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic481049.html
  Jeszcze musze zrobić małą obudowe i pomalować i bedzie lepsze niż oryginalne (cześci zamienne dostępne wszędzie i bardzo tanie)

  Polecam również inny patent - napęd bramy garażowej uchylnej
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic481049.html

  Na wszelkie pytania chętnie odpowiem.
  Panowie do garażu i do dzieła!!


  Będzie się otwierała do środka??
 • #802
  karolss1
  Level 11  
  Jak przeglądałeś ten temat cały,ale widać z twojego pytania,że nie to dla twojej wiadomości powiem,że TAK.
  Jest tylko problem,gdyż przy zamkniętej bramie siłownik jest wysunięty.Często zdarza się w zimie ,że jest oblodzony i trzeba go wyczyścić z lodu bo inaczej są problemy z otwarciem bramy.
 • #803
  damianpawlik
  Level 10  
  halo witam
  ktoś kto sie zna napisze mi czy to bedzie działać bo mam juz wszystko zrobione i nic:|

  Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło
 • #805
  fazi333
  Level 10  
  Sam silnik bez przekładni raczej się nie nadaje a jeszcze czy ta przekładnia ma funkcje samo powrotu. A ja mam pytanie czy transformato toroidalny 2x12v 150va sie nadaje do zasilenia siłowników z silniczkami od 126p
 • #807
  fazi333
  Level 10  
  Zdaje mi się że to silniczek od podnoszenia szyb, pewnie sie nada tylko musisz teraz zrobić przeniesienie napędu na lewarek. nie wiem jak sie zachowa jak brama napotka opór ze śniegu czy się nie zatrzyma
 • #808
  demsy
  Level 22  
  fazi333 wrote:
  Zdaje mi się że to silniczek od podnoszenia szyb, pewnie sie nada tylko musisz teraz zrobić przeniesienie napędu na lewarek. nie wiem jak sie zachowa jak brama napotka opór ze śniegu czy się nie zatrzyma

  zgadza sie od podnośnika, a może mocniejszy silniczek zastosować?
 • #809
  fazi333
  Level 10  
  Najlepiej jak byś zastosował silniczki od wycieraczek do 126 albo poloneza ja właśnie zrobiłem na silniczkach od 126. Po złożeniu całego siłownika bardzo ciężko zatrzymać rurkę wychodzącą z lewarka
 • #810
  piken97zmc
  Level 10  
  cici mógł byś podesłać mi na e-mali-a te pdf z pierwszej strony? mój e-mail to piken11piken(malpa)o2.pl z góry dziękuję! (Dokładnie chodzi mi o ten ostatni bramy skrzydłowe 2004).