Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

cici 23 Jan 2010 01:05 1217537 1736
Optex
    fazi333
    Level 10  
    Witam zbudowałem siłowniki i układ sterowania według autora jest to zamontowane przy bramie garażowej jedno skrzydło ma zakładki. Zamyka sie dobrze wolniejsze skrzydło z zakładką domyka bramę. Problem polega na tym że muszę opuznić albo zwolnić przy starcie szybsze skrzydło bo jest kolizja z wolniejszym. Narazie podpięty jest włącznik do startu. Proszę o pomoc.
  • Optex
    piken97zmc
    Level 10  
    Większe napięcie dać do jednego, albo inny silniczek np. z poloneza. Mam rację?
    fazi333
    Level 10  
    Przy zamykaniu wszystko jest ok muszę opuźnić albo zwolnić szybszy silniczek tylko przy otwieraniu.

Moderated By inventco.eu:

inventco.eu - proszę używać przycisku Pisownia - Regulamin p.15

marcin0311
    Level 12  
    Może spróbuj mojego rozwiązania? Patrz 1 post od góry na 29 stronie.
  • Optex
    demsy
    Level 22  
    cici wrote:
    Witam
    Pragne przedstawić prawdziwy hit-patent mojego pomysłu - tani prosty i niezawodny napęd do bramy skrzydłowej na pilota.
    Wykaz materiałów wraz z kosztami:
    2 silniki wycieraczek od malucha po 10 zl
    2 podnośniki od poloneza po 10 zł
    1m rurki 1/2 cala
    1M RURKI ALUMINIOWEJ 25MM
    2 nakrętki 6mm przedłużane po 1 zł
    4 wyłączniki krańcowe po 3 zł
    4 przekażniki po 3 zł
    kątowniki kołki śruby 10 zł
    sterowanie radiowe dowolne według uznania ( od 50zł na allegro)

Brama chodzi super do 110 stopni otwiera sie 20 sekund (silnik podłączony na 24V).
    Poteżny zapas siły gwarantowany przez przekładnie ślimakową i śrube o nośności 700kG uciągnie każde skrzydło.
    Skok tłoka to ponad 45cm wiec siłownik może być montowany do bram z bardzo grubymi słupkami - ponad 30cm
    Schemat elektryczny jest taki jak tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic481049.html
    Jeszcze musze zrobić małą obudowe i pomalować i bedzie lepsze niż oryginalne (cześci zamienne dostępne wszędzie i bardzo tanie)

Polecam również inny patent - napęd bramy garażowej uchylnej
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic481049.html

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem.
    Panowie do garażu i do dzieła!!

Do czego jest potrzebny 1m rurki aluminiowej 25mm?? pierwszy post
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    Witam

Parę lat temu też wziąłem się za robienie siłownika i zrobiłem ale ze zwykłą śrubą i bez łożyska (mam ten wynalazek jeszcze jak ktoś chce to fotki zapodam). Otwierał się strasznie wolno i dałem sobie spokój. Teraz wróciłem do projektu i znalazłem ten temat. Studiowałem 3 wieczory :-) w końcu 30 stronek. Zrobię teraz siłownik wedle waszych projektów. Jeżeli chodzi o sterowanie to czy Kolega który parę stron wcześniej obiecał udostępnić sterownik swojego projektu zrobi to?
    YureQ
    Level 17  
    Na aledrogo jest siłownik gotowy ( zielonybonzaj ) :

>>Nowy model znanej firmy "SUPER POWER JACK" posiada ulepszoną konstrukcję z lepszym uszczelnieniem.
    Silownik stosowany w automatyce przemyslowej, sterowaniu oknami, furtkami, bramami i wielu innych zastosowaniach. Silownik posiada silnik pradu stalego 24V ( dopuszcza sie zasilanie 12-36V) oraz wbudowane 2 wylaczniki krancowe.
    Silownik posiada takze impulsator o rozdzielczości 40 impulsów na cal.
    Sterowanie bardzo proste : po podaniu napiecia np 24V na silnik siłownik wysuwa sie az do zadziałania krancówki a po odwróceniu zasilania chowa sie az do zadziałania krancowki.
    Dane techniczne:
    - zasilanie 12-36VDC (typowo 24V)
    - prad max 1,5A
    - max sila 3000N (300kg)
    - wbudowane 2 wyłaczniki krancowe
    - predkosc wysuwu do około 6mm/sek
    - wysuw silownika 12, 18 albo 24 cale ( w zaleznosci od wersji)
    - wielkość dolnego korpusu 12x7x7 cm
    - waga około 3,3 kg
    Punkty montażowe : 2 otwory 13mm ( jeden na koncu wysuwanego ramienia a drugi w obejmie montażowej )

Do wyboru są silowniki o trzech dlugościach wysuwu:

- 12 cali (30 cm)

- 18 oraz (46 cm)

- 24 cale (60 cm)

Parametry elektryczne jak i cena sa te same.

https://obrazki.elektroda.pl/11_1268672351.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/93_1268672351.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/40_1268672351.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/76_1268672351.jpg
    jest tez taki
    https://obrazki.elektroda.pl/13_1268673780.jpg
    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    Czy to sie nada do bramy? Nie bedzie za słabe ?
    Ten pierwszy 300 kg chyba wystarczy.
    No i cena atrakcyjna 145 zl + transport 25 zl.
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    Witam

Widziałem te siłowniki ale wydaje mi się że trwałość ich może być mniejsza od tych skonstruowanych samodzielnie. A poza tym jak się zepsuje trzeba będzie wydać na nowy a własną konstrukcję idzie naprawić. Takie jest moje zdanie ale możesz się z nim nie zgodzić. Pozdrawiam
    j4rek
    Level 19  
    Sam używam takich siłowników i jestem zadowolony, zasilam je napięciem około 60V czas i otwierania bramy wynosi około 12 s. Najtaniej są chyba teraz na stronie cardsplitter.pl
    perski12
    Level 2  
    Witam wszystkich mam dostęp do programu sterownika + płytka .Sterownik był przeznaczony do innego urządzenia jednak sposób działania odpowiada sterowaniu bramy,są trzy przyciski ,góra ,dół,stop,możliwość zatrzymania w dowolnej chwili.Problem w tym że program jest pod AT89C2051 a prościej programuje się Attiny2313.Jak ktoś dałby radę przerobić ten program to był bym wdzięczny .Co trzeba zmienić :opis wyprowadzeń ,konfiguracja UC,konfiguracja timera .Ja nie znam się na pisaniu programów wiem tylko tyle że największy problem jest z timerem.Jak był by ktoś chętny do przerobienia to kod poślę
    j4rek
    Level 19  
    Sterowanie 3 przyciskami jest bez sensu, wystarczy jeden i najprostsze rozwiązanie czyli praca w pętli: <stop>otwieranie>stop>zamykanie>.
    perski12
    Level 2  
    Tak masz rację za dużo kombinacji.Ja dzisiaj zrobiłem to według schematu CICI z drugiej strony+ przerobiony dzwonek bezprzewodowy zasięg 50m w terenie otwartym super sprawa.
    j4rek
    Level 19  
    W temacie było podawane zabezpieczenie z AVT. Wystarczy prosty układzik na wzmacniaczu operacyjnym. Mam u siebie coś takiego:

Układ podaje sygnał do mikrokontrolera z lekkim opóźnieniem (potrzebne przy starcie i domykaniu bramy). Sterować może ewentualnie przekaźnikiem kasującym/rozłączającym. Układzik można sobie zasymulować w programie workbench.
    demsy
    Level 22  
    j4rek wrote:
    W temacie było podawane zabezpieczenie z AVT. Wystarczy prosty układzik na wzmacniaczu operacyjnym. Mam u siebie coś takiego:

Układ podaje sygnał do mikrokontrolera z lekkim opóźnieniem (potrzebne przy starcie i domykaniu bramy). Sterować może ewentualnie przekaźnikiem kasującym/rozłączającym. Układzik można sobie zasymulować w programie workbench.

co oznaczają procenty koło potencjometrów?
    j4rek
    Level 19  
    Jest to proc. oznaczenie aktualnej wartości rezystancji danego potencjometru w symulacji.
    j4rek
    Level 19  
    W zależności od wzm. operacyjnego zasilanie układu do około 30V. Można natomiast mierzyć prąd układu pracującego na wyższym zasilaniu ważne, aby był na napięcie stałe. Ja mam zasilanie siłowników około 60V do tego stabilizator 12V zasilający ten układzik.
    j4rek
    Level 19  
    Nie mam dokładnego, ale ten co podałem i opis jest wystarczający. Rezystor 0,22? to rezystor pomiarowy o odpowiedniej mocy będący włączony szeregowo z zasilaniem siłowników. Jeżeli układ zasilasz z innego mniejszego napięcia musi być wspólna masa i tyle. Radze poczytać o konstrukcji z EdW podawanej w tym temacie.
    kaniutek
    Level 11  
    Witam

Zabieram się właśnie za tworzenie napędu do bramy skrzydłowej. Do sterownia chciałem kupić sterownik bramstera, ale sterownik centralnego zamka do samochodu jest o ponad połowę tańszy a ma podobną funkcjonalność (przynajmniej tak mi się wydaje - 2 kanały otwórz/zamknij a wyjście na migacze można wykorzystać jako lampę ostrzegawczą).

Jeśli wykorzystam jeden kanał to mogę wykorzystać schemat z pierwszej strony, w jakimś poście pisał ktoś, że można go zmodyfikować na 2 kanały i będzie on prostszy:) Przy czym moje zdolności mogą nie wystarczyć i tu moja prośba do Was o taka modyfikcję tego schematu.
    fazi333
    Level 10  
    Schemat z pierwszej strony jest bardzo prosty niema co go upraszczać. Sterownik od centralnego może sie nie nadawać bo przeważnie podaje impuls - a potrzebny nam + Ja wykorzystałem sterownik ZDS-2SAW na kwarcach dwu kanałowy kosztuje 100zł i jeden kanał mam wolny do dalszej rozbudowy drugiej bramy
    j4rek
    Level 19  
    To nie problem, aby przerobić układ na sterowanie minusem. Wystarczy dać odwrotnie diody lub jak ktoś chce dodatkowy przekaźnik do zmiany polaryzacji.
    demsy
    Level 22  
    j4rek wrote:

Mam pytanie do kolegi j4rek, czy silnik podłączyć tak jak na zdjęciu niżej?
    j4rek
    Level 19  
    Nie tak jest totalnie źle. Podłącz wg tego schematu - mierzysz spadek napięcia na tym rezystorze 0,22R o mocy np. 10W w obwodzie silnika.

demsy
    Level 22  
    j4rek wrote:
    Nie tak jest totalnie źle. Podłącz wg tego schematu - mierzysz spadek napięcia na tym rezystorze 0,22R o mocy np. 10W w obwodzie silnika.

Zamiast 0,22R może być 0,1R 10W i 2N3904 na 2N3055?
    Przepraszam, ale jestem trochę zielony, a elektroniką zajmuję się hobbistycznie. Mógłby mi Pan wytłumaczyć ,,łopatologicznie,, o co chodzi w tym pierwszym układzie i w drugim
    ziguś
    Level 23  
    Witam
    Jako sterownik radiowy zastosowałem u siebie Satela RE-4k i myślałem że jak dam satela to będzie dobry zasięg - a tu lipa - ledwo 50 metrów. Dołożyłem zewnętrzną antenę ale to nic nie dało.
    Czy ktoś ma lepszą propozycję ?
    j4rek
    Level 19  
    Może być 0,1 ohma, a tranzystor to wystarczy zwykły npn małej mocy np. bc546/547.
    j4rek
    Level 19  
    Pewnie za duży próg zadziałania ustawiony - przy 2A będzie 0,2V spadku na tym rezystorze 0,1. Napięcie na wejściu odwracającym WO ustawione potencjometrem musi być w tym przypadku mniejsze. Najlepiej to daj większy potencjometr np. 100K. Sprawdź najpierw układ zmniejszając rezystor w bazie traznystora ze 100K na np. 10K i wywal ten kondensator 22u. Pozwoli to na łatwiejsze uruchomienie - narazie bez opóźnienia.
    tomasz199001
    Level 11  
    Ja też mam problem z wyłącznikiem nadprądowym mam założonego esa 10A i często rozłącza przy starcie ale przy przytrzymaniu skrzydła nie wybija. Najlepszy był by wyłącznik elektroniczny z opóźnieniem ale ten o którym była mowa na początku z tego co wyczytałem maksymalnie może rozłączać 4A, a u mnie normalny pobór to ok 5-6 A a rozłączyć powinno przy 8A. Jestem raczej cienki z elektroniki, da się ten układ przerobić aby rozłączał przy 8A i miał ok 1 sek zwłoki i żeby był jak najprostszy wyłączanie zwarciowe jest zbędne.