Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

cici 30 Lis 2010 21:46 1172039 1730
    grzes1121
    Poziom 10  
    Jak masz podpiętego Bramstera?

jak możesz zrób zdjęcie podłączonej centralki i wstaw. Bede wdzięczny
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Bananek12
    Poziom 13  
    Nie mam Bramstera. Steruję to wszystko moim starym centralnym zamkiem od auta.
    Bananek12
    Poziom 13  
    Mam dwa transformatory z UPSa komputerowego. Pomierzyłem jeden i drugi i jeden ma 15V i 20V na uzwojeniach wtórnych, a drugi 20V i 25V. Czy mogę jakoś pomieszać uzwojeniami tak, żeby uzyskać 2x40V? Chodzi mi o połączenie ich jakoś szeregowo czy jakoś tak.

Dodano po 1 [minuty]:

Znajomy mówił mi kiedyś, że zwoje mogą być nakręcone w przeciwną stronę i mogę nie uzyskać tego, co potrzebuję bo prąd może się jakoś "gryźć". Nie znam sie zupełnie na tym. Co sądzicie?

40V byłoby super do mojej bramy.
    Bananek12
    Poziom 13  
    Dziś wszystko ładnie zmontowane z tego, co akurat miałem pod ręką. Dwa trafa chodzą świetnie. Brama otwiera sie w 20 sekund. Po otwarciu/zamknięciu trafa rozłączane, czyli wchodzi tylko w stan czuwania. Jeszcze tylko na wiosnę porobić ładne obudowy i można eksploatować.

Autorowi wątku stawiam piwo za pomysł.
    magma123
    Poziom 10  
    Witam
    Nie będę zaśmiecał forum nowymi pytaniami.
    Czy jest ktoś w posiadaniu instrukcji do centrali Ducati CRT 35-02LS? Problem w tym, że prawdopodobnie aparat komórkowy miał wpływ na rozprogramowanie się pilotów z centralką. Albo czy możecie wytłumaczyć jak zaprogramować ponownie piloty do tej centralki.
    Z góry wielkie dzięki.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Bananek12
    Poziom 13  
    Witam po kilku tygodniach użytkowania bramy. Od czasu ostatniego posta, do dziś musiałem wymienić oba silniczki w siłownikach, nie wytrzymały śniegu, jaki nazbierał się pod bramą. A tak poza tym nic złego się nie dzieje. No, może poza zacinającymi się ciągle krańcówkami (mróz).

Ale mam do Was pytanie z trochę innej beczki. Jak zrobić, aby sterowanie bramą odbywało się za pomocą pilota dwukanałowego? Tzn chodzi o to, że każdy kanał odpowiadałby tylko za jedną funkcję.

Przykład: Wciskam na pilocie zamykanie przy otwartej bramie - brama się zamyka i kończy swoją rolę. Kolejne wciśnięcie klawisza zamykania nie powoduje NIC.
    Analogicznie odwrotnie: Otwieranie na pilocie - brama otwiera. Po otwarciu klikanie OTWÓRZ nie powoduje reakcji bramy.

Mógłby ktoś rozrysować schemat jak to rozwiązać najprościej (bez żadnych mikro kontrolerów, bo tego to dopiero się uczę).

Pozdrawiam, zadowolony użytkownik.
    PoloTP
    Poziom 1  
    Witam na forum,
    na początku dzięki dla autora tematu i kolejnych prezentujących swoje bramy,
    zmobilizowało mnie to do działania.

Moja brama pracuje już 3 miesiące, otwierana jest 4-6 razy dziennie. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

Do tematu chciałem coś dodać... znaczny wpływ na prędkość bramy mają punkty zamocowania siłownika.

Jak widać na rysunku przy takim samym skoku siłownika ~300mm, ale różnym zamocowaniu, jedne skrzydło otwiera się o 90 stopni a drugie o 120 stopni(czyli jest szybsze, pokonuje większą drogę).
    Dokładnie tak jak na rysunku jest w moim przypadku... zrobiłem różne zamocowania, ponieważ mam wjazd pod skosem do głównej drogi a chciałem żeby skrzydła równocześnie kończyły otwieranie:
    warto pamiętać o tej zależności przy konstruowaniu bramy ;)

Pozdrawiam
    luki.kl
    Poziom 11  
    witam.

Mnie spotkał dziś dość dziwny problem, mianowicie brama działa już od dłuższego czasu, i dziś coś się powaliło :/

mianowicie, skrzydło rusza z 1 krańcówki do drugiej, na 2 krańcówce powinno się zatrzymać a ono się odbija i jedzie w stronę 1 krańcówki po czym na 1 krańcówce się wyłącza.

ktoś wie co może być przyczyną ?? gdzie szukać usterki :/ układ oczywiście na podstawie układu ciciego.
    Bananek12
    Poziom 13  
    Prawdopodobnie masz krańcówki połączone jedną masą, która dotyka do kabla silnikowego. Przerabiałem to u siebie (chciałem ulepszyć). Znalazło sobie gdzieś prąd (tak sądzę), który jest podawany zamiast sterowania (po zwarciu krańcówki).

Dodano po 34 [minuty]:

Witam. Niedawno uporządkowałem sterowania w bramie (nie do końca) i elementy powlutowywałem na płytkę drukowaną specjalnie do tego zaprojektowaną i wytrawioną.

PS: proszę nie sugerować się napisami na złączce.

Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

Dodano po 2 [minuty]:

Proszę nie krzyczeć za mocno, to moje pierwsze w życiu trawienie PCB.
    luki.kl
    Poziom 11  
    nie wiem co sie stało do konca działało a tu nagle dzis padło:/

mnie interesuje ta płytka z opisem co gdzie si podłącza, od dawna planuje przerobić sterowanie i właśnie takie cos by mi ułatwiło ;)
    Bananek12
    Poziom 13  
    Mogę gotową płytkę (do montażu) sprzedać wysyłkowo. Koszt niewielki powiedzmy 15zł/szt + przesyłka. Potrzebne będą dwie na oba skrzydła.

Dodano po 5 [minuty]:

Terminy zależne od ilości wolnego czasu. Za jakiś czas sklecę też płytkę całego sterowania po pilocie. U mnie są wyjścia na:
    - lewe skrzydło
    - prawe skrzydło
    - kogut (lampa ostrzegawcza)
    - przycisk awaryjnego otwierania (bez pilota)

Pomóżcie mi tylko stworzyć jakiś system ustawiania obrotów (prędkości) dla każdego skrzydła (w razie potrzeby zamykania na tzw "zakładkę").

Pozdrawiam.
    luki.kl
    Poziom 11  
    a co z szablonem do własnego wytrawienia ?? podzielisz sie jak zaoferowałeś to wyżej ??
    Bananek12
    Poziom 13  
    Wolałbym podesłać gotową płytkę. Myślę, że koszt jest niewielki w porównaniu z ceną laminatu i wytrawiacza.
    luki.kl
    Poziom 11  
    Bananek12 napisał:
    Wolałbym podesłać gotową płytkę. Myślę, że koszt jest niewielki w porównaniu z ceną laminatu i wytrawiacza.

dziękuje w takim razie, sam sobie schemat wykonam ...

pozdrawiam

silniki naprawione winna była dioda ktora nie działała i z jednego silnika szło napiecie na drugi przez co ten odbijał ponieważ drugi jeszcze nie skończył pracy.
    Bananek12
    Poziom 13  
    Dziś skonstruowane całe sterowanie na PCB poukładane, przetestowane (na sucho) jutro wchodzi do puszki sterującej. Postaram się wrzucić filmik jak t wszystko działa. O ile nie będę poprawiał płytki,bo jakoś mnie jej rozmiar nie zadowala. nie chciałem robić tego na SMD, bo napięcia potrafią lecieć do 33-35V więc nie chciałem zagotować płytki. Jutro pomyślę, co poprawić i wstawię fotki.
    Bananek12
    Poziom 13  
    Obiecany filmik zdziałania mojego sterowania bramy. Proszę o pomysły jak jeszcze można rozbudować to sterowanie. Nie chciałem tego robić na Atmegach czy innych mikro kontrolerach. Ogólna zasada była taka, aby konstrukcja była prosta i nie była przeładowana funkcjami.

Proszę o komentarze.

Link
    Bananek12
    Poziom 13  
    Dziś zelżał ciutkę mróz i zdecydowałem się zmontować wszystko w krzynce.

Wrzucam dwa filmiki z pracy bramy. Czasy otwierania/zamykania zdecydowanie mnie zadowalają. Nie spotkałem się jeszcze z tak szybkim machaniem skrzydeł. A już na pewno nie w fabrycznych.

Odległość, jaka pozwala na zadziałanie bramy to grubo ponad 100m. Sterowanie kupione najprostsze z popularnego serwisu aukcyjnego za 45zł. Sygnał odbierany przez antenkę 35cm od starego CB radia.

Sygnał świetlny kupiony w sklepie za 12zł/szt. Nie chciałem jakiegoś wielkiego koguta, jak to oferują fabryczne zestawy.

Pozdrawiam i czekam na komentarze.

Link

Link
    olesiak
    Poziom 9  
    Jaki może być sterownik do bramy 2 skrzydłowej: jedno czy dwukanałowy np ZDS-2K z allegro? Chodzi tylko o otwieranie i zamykanie. Pozdrawiam
    roberos13
    Poziom 2  
    Mam taki problem że często palą mi się przekaźniki samochodowe zastosowane w układzie twórcy wątku.
    Trafo daję 45V czas działania przekaźników to 40 sek. i są już ciepłe może ktoś doradzi co zrobić z tym problemem może zastosować jakieś rezystory.
    olesiak
    Poziom 9  
    A jak go wtedy podłączyć jak tam tyle funkcji? Czy on będzie mógł zmieniać kierunek ruchu silnika? Czy jak bym go kupił mógłbym liczyć na pomoc.
    Bananek12
    Poziom 13  
    @roberos13, spróbuj zastosować przekaźniki 24V. Albo 12V tylko, że elektroniczne, a nie samochodowe. Tamte mają styki przystosowane do 220V. Znajdziesz takie w najbliższym sklepie z elektroniką lub poszukaj na allegro. Jak zrobiłem to wszystko na jednej płytce drukowanej i nic mi się nie grzeje.

@olesiak a co to za problem z podłączeniem? Potrzebny Ci będzie i tak tylko jeden (góra dwa) klawisze w pilocie, które podłączysz nawet z zamkniętymi oczami. To proste jak budowa cepa. Ewentualnie pisz tu to coś doradzimy.
    j4rek
    Poziom 18  
    Samym sterownikiem radiowym nie będziesz mógł sterować zmianą obrotów - układ podaje tylko impulsy sygnału przy otwarciu/zamknięciu i będzie potrzebny układ z przekaźnikami wg cici. Zmianę obrotów zapewni Ci sterownik, który może zmieniać stan wyjść w trybie bistabilnym, czyli jak ten ZDS-2k. Taką opcję mają też np. sterowniki Satela. Oczywiście przy takim rozwiązaniu i tak trzeba dodać zewnętrzne mocniejsze przekaźniki, a przy siłownikach krańcówki z diodami wg schematów, które podawałem. Centralka radiowa ma pozwalać po prostu na zmianę polaryzacji zasilania dla siłowników.
    olesiak
    Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Jeszcze kupie podnośniki i zacznę składać jak wszystko się uda. A te diody prostownicze to po prostu przylutować do kabli czy na płytce (chodzi o te co są potrzebne przy bramie dwuskrzydłowej). Pozdrawiam
    Bananek12
    Poziom 13  
    Ja zrobiłem na płytce. Wygląda zgrabniej i jest stabilniejsze.
    pektosol
    Poziom 14  
    Więc ja też pochwalę się swoją tfurczością ;)

Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło

Link

Farba na zdjęciu nie wygląda najefektowniej bo to chlorokauczuk malowany pędzlem, ale na żywo jest ok i ładnie komponuje się z bramą.

Siłownik można zabezpieczyć przed nieautoryzowanym otwarciem:

Czerwona strzałka wskazuje sworzeń w którym jest wywiercony otwór. Ten sworzeń wchodzi w tulejkę która jest zamocowana do bramy. Aby zabezpieczyć bramę przed nieautoryzowanym otwarciem w sworzeń wkładamy zwykłą kłódkę.
    A jeśli trzeba awaryjnie otworzyć bramę wyciągamy kłódkę a potem możemy możemy bez problemu wyciągnąć cały siłownik z jednej strony i ręcznie otworzyć bramę.

Silniki wycieraczek z malucha zasilany napięciem 30V otwierają/zamykają bramę w 20s na kąt uchyłu około 100*

Całość jest sterowana AMT Bramster.
    Sterownik posiada wszystkie funkcje i algorytmu potrzebne do tego rozwiązania i za 140zł z przesyłką nie warto bawić się samemu.

Proponowane przez autora rozwiązanie elektryczne ma zbyt dużo wad i zrezygnowałem z tego rozwiązania.
    Te które zdyskwalifikowały to:
    - brak możliwosci zatrzymania bramy, i ponownego uruchomienia w przeciwnym kierunku
    - losowy start w przypadku ruszenia z nieustalonej pozycji.
    - przekażniki i krańcówki pracują na tym samym napięciu co silniki

Aby nie zaspawywały się krańcówki trzeba przekaznik zasilać mniejszym napięciem i zabezpieczyć diodą. Rozwiązałem ten problem zasilając przekaźniki mniejszym napięciem niz silniki.
    Poza tym odkryłem że styki przekaźników samochodowych zgrzewają się jeśli silnik zasilany jest większym napięciem niż znamionowe. Zbyt duży prąd startu, prawie równy prądowi zwarcia.
    Efekt jest taki że krańcówka wyłączy przekaźnik ale styki jeszcze trzymają bo są zgrzane. Aby rozwiązać ten problem zrobiłem układ softstartu. Przez pierwsze 1-2s silniki są zasilane przez rezystor 2ohm potem przekaźnik zwiera rezystor i jedzie na max prądzie.
    Oto mój schemat elektryczny.

Całość zrobiłem przy pomocy zwykłej spawarki i szlifierki kątowej więc może nie jest to najwyższa jakość ale ja jestem zadowolony.
    Białe puszki będą ostatecznie pomalowane na czarno.

Całość zintegrowałem z domofonem typu UNIFON. Dzięki temu gdy brama się otwiera, przez głośnik z domofonu wydawany jest sygnał dźwiękowy.
    Nic nie musiałem modyfikować tylko dodałem jeszcze jeden przekaźnik.

EDIT
    Zauważyłem że napędy robione domowymi narzędziami posiadają luzy które ciężko jest wyeliminować bez precyzyjnej obróbki.
    Efekt jest taki że skrzydła bramy po zamknięciu mogą się ruszać i nie są idealnie w lini prostej. Można by to wyeliminować dając odbój na środku bramy. Napęd dociskając skrzydła eliminował by luz.
    Ja akurat chciałem uniknąć odbojów więc zastosowałem magnesy neodymowe zamocowane na brzegu bramy. Dzięki temu skrzydła bramy przy zamkniętej pozycji przyciągają się wzajemnie i jest w idealnie prostej lini.
    PAJAC1021
    Poziom 1  
    Ja chciałbym zwrócić uwagę na problem:
    1. Zastosowanie zwykłych krańcówek mechanicznych mija się z celem, wcześniej czy później dostanie się do nich woda, zimą zamarznie i krańcówka przestanie działać może nam wszystko paść. Dlatego proponuję zastosowanie krańcówek bez dotykowych hermetycznych (zalanych) jakimś plastikiem czy żywicą, np. Kontraktrony, woda tego nie ruszy, nie jest to duży wydatek pieniężny. Z przyklejeniem małych magnesików na części ruchomej nie powinno być problemu.

A co do skrócenia czasu otwierania bramy, nie da się pogodzić dwóch elementów szybkości otwierania bramy z jej mocą. Coś za coś.
    Bananek12
    Poziom 13  
    Pajac, każdy się zgodzi z tym, co napisałeś. Mechaniczne krańcówki to nie najlepszy pomysł. Jeśli czytałeś cały temat, to zauważyłeś na pewno, ze nie jesteś pierwszy, który zauważył wyższość takiego rozwiązania nad krańcówkami mechanicznymi.

A co do pogodzenia siły z szybkością to trzeba wybrać kompromis. Średnia szybkość ze średnią mocą. Te siłowniki naprawdę dużo mogą, i nie wiem po co komu mega silne zamykanie. Przecież nie macie chyba skrzydeł ważących tone?

Pozdrawiam.
    pektosol
    Poziom 14  
    Problemem jak dla mnie było znalezienie w kontaktronów NC.
    Tzn są ... ale cena...echh

Defakto zgodzę się bardzo ciężko zabezpiecza się cokolwiek przed wodą.
    Ja trochę się namęczyłem aby zrobić jak najbardziej zadaszony uchwyt dla krańcówek. Poza tym krańcówki zostały dośc dobrze "napuszczone" wazeliną techniczną.

Chociaż jak tak teraz nad tym myślę to można by zrobić całość na kontaktronie NO.
    Magnes umieścić koło kontaktrona tak aby stale go zwierał. Natomiast w momencie kiedy miałby zostać rozwarty można by rozproszyć pole magnetyczne wsuwając pomiędzy kontaktron a magnes ekran aby kontaktron "puścił" styki.
    Hmm
    perhing
    Poziom 15  
    Ja będę montował transformator bezpieczeństwa24 voltowy on ma 160wat.
    Chyba też zakupię to sterowanie-dopiero jestem na etapie gromadzenia potrzebnych elementów.