Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona przetwornica do lamp ksenonowych..

04 May 2006 13:48 4416 4
  • Level 23  
    Witam.
    Mam do naprawy przetwornice do żarówki ksenonowej z ciągnika siodłowego Volvo. W załączniku zdjęcia całego urządzenia. Problem jest taki że żarówka nie odpala. Uszkodzona jest raczej napewno przetwornica, gdyż po zamianie przetwornicy z drugiej lampy żarówka świeci. Sprawdzałem w niej kilka elementów: tranzystory polowe D oraz E są dobre, dioda C również. Uszkodzony był układ A, jest to układ SMA5113 (cztery oddzielne tranzystory polowe w jednej obudowie) Dwa zewnętrzne były uszkodzone, na zdjęciu są już obcięte i zastąpione tranzystorami oznaczonymi jako B, wstawiłem dwa IRF840, ich parametry są najbardziej zbliżone do tych jakie były zastosowane oryginalnie. Mimo to przetwornica dalej nie działa. Po podłączeniu zasilania tylko cicho piszczy. Nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić i w jaki sposób. Jeżeli jest ktoś kto "siedzi" w temacie to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam...
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • User removed account  
  • Level 23  
    Transformator jest ok.
    Przed chwilą podpiąłem zamiast transformatora WN żarówkę 220V/40W i okazuję się że po podłączeniu zasilania żarówka świeci pełnym światłem przez ok sekundę a potem gaśnie całkowicie. Czy transformator WN widoczny przy żarówce to tylko transformator czy siedzi tam coś jeszcze np. jakiś powielacz? Omomierz pokazuje przerwę na jego zaciskach. Właściciel samochodu mówił, że żarówka, razem z transformatorem, z przetwornicą z drugiej lampy świeci. Trochę mnie to dziwi że jest przerwa na zaciskach tego transformatora... A może ktoś podzielił by się jakimś schematem podobnej przetwornicy???
  • Level 22  
    Jeżeli zrzuca zasilanie to działa protekcja, a tak na marginesie w jaki sposób zmierzyłeś polówki?
  • Level 23  
    Każdy tranzystor wylutowywałem (wszystkie są z kanałem typu N) i podłączałem między zasilanie a dren żarówkę, źródło na masę a bramkę sterowałem napięciem przez opór i sprawdzałem czy tranzystor przewodzi i czy można go zatkać. Jak już pisałem wcześniej dwa z czterech w układzie SMA5113 były padnięte. Więc co może być jeszcze uszkodzone jeżeli działa protekcja? Jakieś zwarcie w układzie?