Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie Telewizji Kablowej - długie

severyn 04 May 2006 14:11 2302 3
 • #1
  severyn
  Level 10  
  Witam wszystkich!
  Czy mógłby ktoś przybliżyć zgrubnie w jaki sposób projektuje się niewielką analogową telewizję kablową ?

  Nie chcę, żeby ktoś mnie o pójśce na latwiznę posądził - dużo czytałem w Internecie na stronach telmora, avala, dipola, vectroa itp. Trochę się oczytałem, jakie urządzenia się stosuje, jakie winny być poziomy itd. , ale niestety im więcej przeczytałem, tym więcej mi się pytań zrodziło.

  Chciałbym zrobić powiedzmy kablówkę na małym ośrodku wypoczynkowym. Buduję sobie stację czołową tj. antena sat + demodulatory, następnie z poszczególnych tunerów daję sygnał na modulatory. Powiedzmy, że na wyjściu modulatorów mam 70dBµV. Załóżmy, że sieć dystrybucyjna będzie o długości 100m położona kablem o tłumienności 17dB/100m - i tu pierwsze pytanie: Tłumienność kabla jest zależna od f, licząc spadek sygnału, należy do obliczeń przyjać tłumienie dla max częstotliwości na jakiej poślę programy ?  Dalej ... Na tym 100m odcinku załóżmy co 10m będę stosował podwójne odgałęźniki sygnału do poszczególnych campingów (campingów mam 8). Na dodatek wiem, że w gniazdkach winny być poziomy od 57 do 80 dBµV.

  No i co z tymi danymi teraz dalej zrobić ? Jaki wzmacniacz wybrać ? Jeśli wybiorę wzmacniacze kanałowe 53dB, to po odpowiednim wyrównaniu poziomów na kanałach powiedzmy po zsumowaniu dostanę sygnał jakieś 110dB. Teraz tak: jakie odgałęźniki wybrać na poszczególnych odcinkach. Jak ilość gniazd wpływa na ogólne "zużycie" sygnału w całej sieci ? Bo co to znaczy, jak w Internecie gdzieś wyczytałem, że 110dBµV starczy na zasilenie nawet 60-80 gniazd ? To znaczy, że jak na wyjściu stacji czołowej będę miał 110dBµV, to mogę ten sygnał porozdzielać sobie podwójnymi odgałęźnikami na sieci nawet 30 razy ? No dobrze, ale jakie wtedy poziomy będe miał w gniazdkach ? A jeśli załóżę, że we wszystkich campingach będą poodpinane telewizory, to znaczy gniazda będą nieużywane, to czy przypadkiem wtedy te 110dB pomniejszone o straty na kablu i odgałęźnikach nie powędrują do gniazd i nie będzie zbyt dużego sygnału w gnieździe ? - no bo nie będzie innych odbiorników ...

  No i sprawy techniczne, np: jak producent podaje wzmocnienie wzmacniacza kanałowego 50dB z możliwością regulacji 20dB, to znaczy to, że regulacja jest od 30-50 dB ? ... dodatkowo producent podaje także max poziom wyjściowy np. 120dB, czy to znaczy, że do takiego wzm nie mogę doprowadzić sygnału wejściowego 80dB ? - no bo po wzmocnieniu wyszłoby 130 ... I inne pytanie: wzmacniacze kanałowe są tak budowane, że mają podwójne wejścia i wyjścia, dipol np. pisze, że mogę sobie łączyć wyjścia - to znaczy jak je sobie wyjściami równolegle zepne, to od razu sumę dostaję i nie muszę sumatorów używać ?

  I wiele innych pytań, może banalnych, ale trochę dla mnie na początku trudnych. Jeśli ktoś w wielkim skrócie mógłby pokazać ideę projektowania skromnych sieci kablowych, to będę wdzięczny. Soory, że takie długie. Pozdrawiam!
 • #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Narysuj schemat - rozmieszczenie - wszystkich gniazd odbiorczych (czyli punktów z tv)


  Jeden temat to budowa studia - czyli tak jak pisałeś - odebranie sygnału, SAT, TV radiowego, wpuszczenie go na modulatory, zsumowanie kanałów i wpuszczenie na pierwszy wzmacniacz - drugi temat (już łatwy ;) ) rozprowadzenie po sieci.

  Wzmacniacz ustawiasz max na 105 dB - jedgo wzmocnienie i max poziom sygnału zależny jest od ilości programów włączonych w sieć. np wmacniacz dla 20 kanałów wzmocni 30db dla 40 - 27dB - także nigdy nie zakładaj jego max "obrotów" - czyli licz z zapasem. Wszystkie obliczenia robisz dla ostatnich kanalów - czyli tych najbardziej tłumionych.

  Pozdrawiam
 • #3
  severyn
  Level 10  
  Quote:
  Wzmacniacz ustawiasz max na 105 dB - jedgo wzmocnienie i max poziom sygnału zależny jest od ilości programów włączonych w sieć. np wmacniacz dla 20 kanałów wzmocni 30db dla 40 - 27dB - także nigdy nie zakładaj jego max


  Z tym, że Ty tutaj mówisz o szerokopasmowym ? Bo pytanie w ogóle czy takowy będzie mi potrzebny. Bo generalnie z kanałowych wystarczyłoby puścić na sumator i w sieć. W końcu jej długość <100m więc zakładając te 100dB na wyjściu to może wystarczy żeby wysterować 8 gniazd ?
 • Helpful post
  #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Owszem - przeoczyłem te 8 campingów - myślałem, że więcej.
  Przy 8- gniazdkach i sygnałem 100 dB - powinno wystarczyć.

  Licz na jeden camping tłumienie przewodu + przelot na odg. max 4 dB czyli na 1-szym out 96,92,88,84,80,76,72 - 8-sme końcowe gniazdko czyli okoł0 65dB - przedostatnie gniazdo dg1/8 czyli jakieś 64dB.

  Czyli odgałęźniki - pierwszy 1/16 drugi 1/16, 3ci 1/12, 4ty ,1/12, 5 ty 1/10, 6-ty 1/10 oczywiście wszędzie odgałęzienie zakończone gniazdkiem RTV
  Pozdr