Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie Telewizji Kablowej - długie

04 May 2006 14:11 2221 3
 • Level 10  
  Witam wszystkich!
  Czy mógłby ktoś przybliżyć zgrubnie w jaki sposób projektuje się niewielką analogową telewizję kablową ?

  Nie chcę, żeby ktoś mnie o pójśce na latwiznę posądził - dużo czytałem w Internecie na stronach telmora, avala, dipola, vectroa itp. Trochę się oczytałem, jakie urządzenia się stosuje, jakie winny być poziomy itd. , ale niestety im więcej przeczytałem, tym więcej mi się pytań zrodziło.

  Chciałbym zrobić powiedzmy kablówkę na małym ośrodku wypoczynkowym. Buduję sobie stację czołową tj. antena sat + demodulatory, następnie z poszczególnych tunerów daję sygnał na modulatory. Powiedzmy, że na wyjściu modulatorów mam 70dBµV. Załóżmy, że sieć dystrybucyjna będzie o długości 100m położona kablem o tłumienności 17dB/100m - i tu pierwsze pytanie: Tłumienność kabla jest zależna od f, licząc spadek sygnału, należy do obliczeń przyjać tłumienie dla max częstotliwości na jakiej poślę programy ?

  Dalej ... Na tym 100m odcinku załóżmy co 10m będę stosował podwójne odgałęźniki sygnału do poszczególnych campingów (campingów mam 8). Na dodatek wiem, że w gniazdkach winny być poziomy od 57 do 80 dBµV.

  No i co z tymi danymi teraz dalej zrobić ? Jaki wzmacniacz wybrać ? Jeśli wybiorę wzmacniacze kanałowe 53dB, to po odpowiednim wyrównaniu poziomów na kanałach powiedzmy po zsumowaniu dostanę sygnał jakieś 110dB. Teraz tak: jakie odgałęźniki wybrać na poszczególnych odcinkach. Jak ilość gniazd wpływa na ogólne "zużycie" sygnału w całej sieci ? Bo co to znaczy, jak w Internecie gdzieś wyczytałem, że 110dBµV starczy na zasilenie nawet 60-80 gniazd ? To znaczy, że jak na wyjściu stacji czołowej będę miał 110dBµV, to mogę ten sygnał porozdzielać sobie podwójnymi odgałęźnikami na sieci nawet 30 razy ? No dobrze, ale jakie wtedy poziomy będe miał w gniazdkach ? A jeśli załóżę, że we wszystkich campingach będą poodpinane telewizory, to znaczy gniazda będą nieużywane, to czy przypadkiem wtedy te 110dB pomniejszone o straty na kablu i odgałęźnikach nie powędrują do gniazd i nie będzie zbyt dużego sygnału w gnieździe ? - no bo nie będzie innych odbiorników ...

  No i sprawy techniczne, np: jak producent podaje wzmocnienie wzmacniacza kanałowego 50dB z możliwością regulacji 20dB, to znaczy to, że regulacja jest od 30-50 dB ? ... dodatkowo producent podaje także max poziom wyjściowy np. 120dB, czy to znaczy, że do takiego wzm nie mogę doprowadzić sygnału wejściowego 80dB ? - no bo po wzmocnieniu wyszłoby 130 ... I inne pytanie: wzmacniacze kanałowe są tak budowane, że mają podwójne wejścia i wyjścia, dipol np. pisze, że mogę sobie łączyć wyjścia - to znaczy jak je sobie wyjściami równolegle zepne, to od razu sumę dostaję i nie muszę sumatorów używać ?

  I wiele innych pytań, może banalnych, ale trochę dla mnie na początku trudnych. Jeśli ktoś w wielkim skrócie mógłby pokazać ideę projektowania skromnych sieci kablowych, to będę wdzięczny. Soory, że takie długie. Pozdrawiam!
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Electrician specialist
  Witam

  Narysuj schemat - rozmieszczenie - wszystkich gniazd odbiorczych (czyli punktów z tv)


  Jeden temat to budowa studia - czyli tak jak pisałeś - odebranie sygnału, SAT, TV radiowego, wpuszczenie go na modulatory, zsumowanie kanałów i wpuszczenie na pierwszy wzmacniacz - drugi temat (już łatwy ;) ) rozprowadzenie po sieci.

  Wzmacniacz ustawiasz max na 105 dB - jedgo wzmocnienie i max poziom sygnału zależny jest od ilości programów włączonych w sieć. np wmacniacz dla 20 kanałów wzmocni 30db dla 40 - 27dB - także nigdy nie zakładaj jego max "obrotów" - czyli licz z zapasem. Wszystkie obliczenia robisz dla ostatnich kanalów - czyli tych najbardziej tłumionych.

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 10  
  Quote:
  Wzmacniacz ustawiasz max na 105 dB - jedgo wzmocnienie i max poziom sygnału zależny jest od ilości programów włączonych w sieć. np wmacniacz dla 20 kanałów wzmocni 30db dla 40 - 27dB - także nigdy nie zakładaj jego max


  Z tym, że Ty tutaj mówisz o szerokopasmowym ? Bo pytanie w ogóle czy takowy będzie mi potrzebny. Bo generalnie z kanałowych wystarczyłoby puścić na sumator i w sieć. W końcu jej długość <100m więc zakładając te 100dB na wyjściu to może wystarczy żeby wysterować 8 gniazd ?
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Witam

  Owszem - przeoczyłem te 8 campingów - myślałem, że więcej.
  Przy 8- gniazdkach i sygnałem 100 dB - powinno wystarczyć.

  Licz na jeden camping tłumienie przewodu + przelot na odg. max 4 dB czyli na 1-szym out 96,92,88,84,80,76,72 - 8-sme końcowe gniazdko czyli okoł0 65dB - przedostatnie gniazdo dg1/8 czyli jakieś 64dB.

  Czyli odgałęźniki - pierwszy 1/16 drugi 1/16, 3ci 1/12, 4ty ,1/12, 5 ty 1/10, 6-ty 1/10 oczywiście wszędzie odgałęzienie zakończone gniazdkiem RTV
  Pozdr