Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz z myślą o rozbudowie do kina domowego

01 Cze 2003 13:28 4394 24
  • Poziom 15  
    Jestem początkującym elektronikiem jednakże z ambicjami choć rozsądnymi. Mój pierszy wzmacniacz to TDA 1554Q - nie wytrzymał zwarcia w zasilaczu. Chciałem znaleźć PROSTY schemat 6 kanałowego wzmacniacza od ok. 30W do max. 60W na kanał DOBREJ JAKOŚCI na 1 ukł. scalonym do kina domowego i muzyki. Niestety znalazłem tylko 4 kanałowy na TDA 8571J. Jednakże mi go odradzono ze względu na zniekształcenia. Po przeczytaniu wielu postów, rozważeniu koncepcji niektórych projektów (Wzmacniacz mocy do systemu dolby surround AVT-2343) stwierdziłem, że:
    - każda zbędna elektronika wprowadza szumy (przedwzmacniacz, elektroniczna regulacja toru audio)
    - lepiej wzmacnicz złożyć z kilku różnych wzmacniaczy
    - przednie kanały L i P powinny być najlepszej jakości
    - tylne kanały L i P mogą być gorszej jakości
    - kanał subwoofera powinien dobrze przenośić basy (oczywiste) i być większej mocy (1.5x, 2x ??)
    - centralny nie wiem ????.
    Chce zacząć od przednich kolumn i do tej pory wybrałem 2 projekty:
    -Wzamcniacz audio na tranzystorach HexFET (EP11/2000,AVT-890)
    -Wzmacniacz 2x70W LM3886 (waham się pomiędzy LM2876 40W i LM3876 56W).
    Mam pytania co do tych projektów:
    -czy ktoś złożył wzamcniacz na tranzystorach HexFET (EP11/2000,AVT-890) i mógłby się podzielić uwagami (czy nie ma błędów,jakość, problemy, czy warto)
    -czy ktoś złożył wzamcniacz 2x70W LM3886 a dokładniej LM2876 40W i LM3876 56W (EdW 2/98 ), czy zmiana ukł. na LM2876 lub LM3876 nie wpłynie na pogorszenie jakości, czym się różnią te 3 ukł.
    -czy ktoś robił powyższe 2 projekty i mółby je porównać jakość, łatwość wykonania i koszty
    - ile kosztują LM3886, LM2876, LM3876
    - może ktoś chce skorygować moje założenia
    - może ktoś zna lepsze projekty odpowiadające moim wymaganiom.
    Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny
    Beat
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mmmm......
    podziwiam Twoje chęci ale musisz się zastanowić nad innymi problemami przy budowie takiego wzmaka:
    1. czy mają to być tylko końcówki mocy ( wtedy musisz mieć zewnętrzne dekodery DD i DTS z regulacją wzmocnienia )
    2.czy ma to być 'cały' wzmak

ad.1 - jeśli mają to być tylko końcówki mocy to najpierw musisz znać parametry swoich kolumn ( moc , impedancja ) do tego dopiero 'wybiera' się końcówki mocy
    -jeśli to ma głośno grać to i zasilacz musi mieć kopa ( a to będą koszty -trafo(a) , elektrolity)
    ad.2-problemy przy konstrukcji całego wzmaka ( temat przewija się na elektrodzie i na razie nie ma gotowca..)

-ogólnie polecam zakup wzmaka do kina ( jakiegoś używanego ) , do tego zrób sobie suba + wzmak do niego i będzie git
  • Poziom 38  
    Ja składałem wzmacniacz na tych LM3886 tylko że TF(kiedyś wysłałem dużo postów o jego grzaniu się a dzisiaj wiem czym to było spowodowane :) był tak kondensatorek 220pF między wejściem dodatnim a ujemnym(prościej nie umie ;)) i te wzbudzanie to była jego wina).Ogulnie grał bardzo fajnie(ładny bas i dobre wysokie tony.A co do tego Hex-Fet to podobno są problemy z nim :!: .
  • Poziom 24  
    Składałem oba wzmacniacze, w zasadzie ten na HeXFetach składał znajomy, ja tylko "nadzorowałem". Bezpośrednio ich nie porównywałem, ale z tym na tranzystorach były spore kłopoty przy uruchamianiu (min trzeba było kupić nowe tranzystory). Końcówkę na LM'ach zrobi każdy kto zna podstawy elektroniki.

Osobiście polecam wzmaciacz który dodałem jako załącznik, jest bardzo prosty, moc około 100W przy 4R i naprawdę fajnie gra. Do tego jest tani w budowie.
    Na przód (lewy, prawy i centralny polecam coś z STK (może 4142), na subwoofer TDA7294, a na tyle wystarczy TDA2052...
  • Poziom 15  
    Dziękuję za szybką reakcje. Zapomniałem podkreślić wagę aspektu ekonomicznego (zakup wzmacniacza nie wchodzi w rachubę).
    :arrow: Do rubens : - mają to być tylko końcówki mocy (komputer zajmie się resztą)
    - kolumn docelowych jeszcze nie mam tylko namiastki ale myślę, że będą to 60-80W muzycznej i 8 om
    - cenię sobie jakość nie moc i nie chce ogłuchnąć
    :arrow: Do igod : -Co do tego HEX-FET to była uwzględniana errata z www.ep.com.pl
    - Ciekawy wzmacniacz, ale mógłbyś mi jeszcze podać do niego: -opis (co to za wyprowadzenia "BR","SIM1","SIM2", do czego służy potęcjometr VR1, te niby strzałki to masa ?,mam problem z oznaczeniem "0R47"
    - charakterystyke (zniekształcenia, pasmo, w której jego części się lepiej sprawuje itp.) do jakiego znanego scalaka można porównać jego jakość (LM3886,jakiś TDA ?), czy zasilanie może być mniejsze, jakie ?
    Mam prośbę, nie potrafię na podstawie schematu narysować płytki czy mógłbyś mi ją narysować, będę bardzo wdzięczny. Zależy mi na mocnym upakowaniu elementów i żeby jeden bok płytki miał max 45 mm.
    -Moze jakieś inne projekty, schematy ?
  • Poziom 24  
    Widzę, że ciężko u Ciebie nawet z podstawami elektroniki, a podjąłeś się budowy 5 kanałowego wzmacniacza.

0r47 to 0,47 ohm.

Wzmacniacz nie zmiesci sie na plytce 45 x 45mm.

br sim1 sim2 to wejscia symetryczne ktore Cie nie interesuja.

wzmacniacz gra lepiej niz lm'y, tda i stk.

Proponuję jednak skorzystać z LM3886, "tego sie nie da spartolic".
  • Poziom 15  
    :arrow: Do igod:
    -"Widzę, że ciężko u Ciebie nawet z podstawami elektroniki..."
    Dlaczego tak sądzisz ?
    -"...podjąłeś się budowy 5 kanałowego wzmacniacza."
    Tak ale w niedalekiej przyszłości (prawda że względne). Na razie ma to być wzmacniacz stereo przednich kolumn - lepszej jakości niż reszta. Bedzie też służył zamiennie z kinem domowym do słuchania muzyki.
    -Jakiej jakości powinien być kanał centralny ?
    -Jednak konsekwentnie tak jak 4k7. Nie wiem dlaczego ale nie mieściło mi się w głowie że tak małe rezystory można stosować ! Na pewno to braki w praktyce.
    -Kondesatory elektrolityczne na jakkie napięcie ?
    -"R11 220..."ohm czy k ?
    -Nie napisałem że "na plytce 45 x 45mm." tylko jeden bok płytki 45mm drugi dowolny (jak najmniejszy), dodam druk jednostronny.
    - Co z napięciem zasilającym. Od jakiego pracuje prawidłowo. Musi być 35V ?
    -Chciałbym jednak wiedzieć coś więcej i dokładniej o tym wzmacniaczu. Jakiś link. Gdzie był stosowany. Parametry ?
    -Zależy mi na tej płytce. Chciałbym go wykonać chociaż z ciekawości, a jest na popularnych tranzystorach (tylko te: A1302 i C3281 ???). Dodam że zawsze zniechęcało mnie robienie płytki. Teraz mam laserówkę i troche roboty mi odpada (niech żyje żelazko! :D ).
  • Poziom 24  
    Opis wzmacniacza (niestety bez płytki) podeślę jak będę w domu.

-"Widzę, że ciężko u Ciebie nawet z podstawami elektroniki..."
    Dlaczego tak sądzisz ?

Hmm, bo to podstawa, 0r47 to 0,47R, każdy o tym wie, tak samo jak wie, że GND połączone z trójkątem to masa, a 220 bez niczego to 220 ohm. Potencjometr służy do regulacji prądu spoczynkowego.

To są rzeczy które zna każdy kto ma jako takie pojęcie o budowie wzmacniacza i elektronice. Po prostu dziwi mnie to, że o tym nie wiesz, a budujesz wzmacniacz.
  • Poziom 15  
    :arrow: Do Igod:
    Pochopnie wyciągasz wnioski choć nie do końca.
    [...bo to podstawa, 0r47 to 0,47R, każdy o tym wie, tak samo jak wie, że GND połączone z trójkątem to masa, a 220 bez niczego to 220 ohm. ]
    Nie jestem początkującym elektronikiem z zawodu tylko z zainteresowania i mogę się mylić (na pewno mam braki) ale to nie są podstawy w elektronice tylko w oznaczeniach i to w żargonie elektronicznym. Przeglądałem kilkadziesiąt różnych schematów i na takie oznaczenia się nie natknąłem, co nie oznacza, że się nie domyślałem, że to masa (masa była dla mnie zawsze odwróconym T chociaż GND sugerowało ground). Samo oznaczenie bardziej przypominało mi uziemnienie (chociaż nie miałoby to sensu). Nie pisze w postach wszystkich moich myśli, czego się domyślam. Jednakże studia na politechnice uczą dokłaności a ja się upewniałem. To prawda nie mam pojęcia o budowie wzmacniacza. Rozumiem, że w Twoim mniemaniu nadużyłem słowa "początkujący elektronik".
  • Poziom 15  
    :arrow: Do Igod
    Prosił bym Cię o dokumentacje do tego wzmacniacza i jeżeli nie sprawi Ci kłopotu płytkę do niego (bardzo mi zależy).
  • Poziom 26  
    moim zdaniem zrobic najpierw jeden wzmacniacz stereo do głośników podstawowych czyli przednich, w końcu są najważniejsze, pózniej wzmak do tylnych i osobny do centralnego. W sumie okolo 3 wzmacniaczy+subwoofer
  • Poziom 23  
    A nie chcesz zerknąć do 7-go numeru Elektroniki dla Wszystkich gdzie bardzo łopatologicznie opisany jest wzmacniacz na TDA 7294 ( przyzwoity)
  • Poziom 32  
    Witam
    Przyglądam się tak tej dyskusji i muszę przyznać że zapomiano tu o paru istotnych sprawach, które według mnie są podstawą.
    Po pierwsze kol. Beat napisał że potrzebuje wzmacniacz do kina domowego i że chce go budować etapami - jest to rozwiązanie tylko z pozoru ekonomiczne, gdyż i tak musisz przewidzieć odpowiednie zasilanie dla całego wzmacniacza (rozbudowa zasilacza o dodatkowy transformator i całą reszte wyjdzie cię dużo drożej niż jeden większy) co przy mocy powiedzmy 6x50W=300W+min.20%=360W (licząc że wzmacniacze będą pracowały w klasie AB) dla klasy A - 300W+ min.70%=500W.
    Druga sprawa to nie można przyjmować założenia że kanały główne muszą być Ok. a reszta byle jaka! Kanały powinny być identyczne to samo dotyczy kolumn głośnikowych. Wyjątek może stanowić kanał subbasowy, gdzie należało by zastosować większy wzmacniacz!
    Bardzo trudno jest pogodzić wspólną pracę kolumn do kina i do zwykłego audio.
    Nie wiem jakie są Twoje wymagania co do jakości dzwięku, choć z tego co piszesz wynika że nie zależy ci za bardzo na jakości a bardziej na ekonomi. Moim zdaniem coś co jest tanie nie może być dobre (oczywiście zależy to od pojęcia słowa "dobre"). Zbudowałem w swojej karierze kilkanaście wzmacniaczy i zestawów głośnikowych , bardzo różnych od tanich do powiedzmy średnich i z mojego doświadczenia wynika że jeżeli chcesz mieć coś dobrego to musisz zapłacić odpowiednie pieniądze.
    Małe porównanie - "zwykły" wzmacniacz operacyjny to koszt ok.2zł., dobry ok. 20zł, b.dobry ok. 100zł (OPA627 f-my Burr-Brown)
    Przed rozpoczęciem prac radzę sie zapoznać z wymogami stawianymi przy doborze sprzętu do kina domowego, uniknie się później niemiłych rozczarowań.
    Pzdr. i życze owocnej literatury
    :arrow: IREKKO napisał
    Druga sprawa to nie można przyjmować założenia że kanały główne muszą być Ok. a reszta byle jaka! Kanały powinny być identyczne to samo dotyczy kolumn głośnikowych.

nie do końca się z tobą zgodzę - na razie ( póki co ) główna akcja dźwiękowa rozgrywa się w kanałach L , C , R i oczywiście "efekty" w LFE ,
    a w tylne głośniki są do efektów przestrzennych.
    Brak jeszcze filmów z akcją dziejącą się cały czas w tylnych kolumnach, a skoro tak to wzmacniacze tyłów nie muszą być tej samej mocy co przodów.
    Owszem jeśli są takiej samej mocy to lepiej.
    W przypadku zastosowania wzmaków mniejszej mocy na tył pozostaje kwestia '' zestrojenia '' z przodami ale to już inna opowieść.
  • Poziom 32  
    rubens napisał:
    :arrow:

nie do końca się z tobą zgodzę - na razie ( póki co ) główna akcja dźwiękowa rozgrywa się w kanałach L , C , R i oczywiście "efekty" w LFE ,
    a w tylne głośniki są do efektów przestrzennych.
    Brak jeszcze filmów z akcją dziejącą się cały czas w tylnych kolumnach, a skoro tak to wzmacniacze tyłów nie muszą być tej samej mocy co przodów.

Oczywiście, powiem więcej większość akcji rozgrywa się przez głośnik centralny i dlatego w zestawie kina domowego jest najważniejszy (w systemie 5.1). Tylne głośniki rzeczywiście mogą być mniejszej mocy ale nie jest to zalecane. Liczy się także barwa dzwięku dlatego trzeba stosować głośniki tej samej firmy i typu. Np. efekt wybuchu w przedniej scenie dzwiękowej musi tak samo brzmieć w tylnej scenie dzwiękowej. Nie może być sytuacji że z przodu słyszymy BUUUUM a z tyły PYK ( :) :) :) ). Spełnienie tych warunków pozwoli na pełne rozkoszowanie się dzwiękiem przestrzennym.
    Naprawdę, tutaj nie można na niczym oszczędzać !
  • Poziom 24  
    Heja!
    :arrow: Beat. W którymś z dawnych (rok, dwa wstecz) numerów Audio był test procesorów i wielokanałowych końcówek mocy. Popatrz na zdjęcia jak jest zbudowany wzmacniacz np. TAG Maclaren'a. Składa się z kilku (5) niezależnych końcówek mocy i każda ma oddzielne, niezależne zasilanie. Jeśli myślisz o rozbudowie, to zrób najpierw tyle ile Ci potrzeba: np 2 kanały przednie, a potem dołóż tylne, centralny. Planuj tak, żeby np zmieścić wszystkie w obudowie, choć to kwestia wyboru. Będziesz miał takie same parametry we wszystkich kanałach. A jak na początku te zrobione dwa Ci nie bedą odpowiadały, to nie będziesz musiał wymieniać pięciu. :)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    A ja bym zrobił tak:

Głośniki:
    Przód i centralny - 2xARN-150 + tweeter
    Tył - 1xARN-150 + tweeter
    Sub - ARN-226

Wzmacniacze:
    Przód, centralny i sub - 4xLM3886
    Tył - 2xLM3876

Takie same głośniki i wzmacniacze na wszystkich kanałach, idealna, ujednolicona konstrukcja.

Poza tym nie zgodzę się z tym że wybuch powinno być słychać tak samo w kolumnach przednich i tylnich. Bo w tylnich usłyszymy tylko echo odbite od czegoś tam co powinno być za nami na planie filmowym. Taki efekt jest głośniejszy z jednej strony, a z drugiej tylko wybrzmiewa.
  • Poziom 13  
    czy ktoś znający temat może podpowiedzieć co należy ustawić potencjometrem VR1 i gdzie to mierzyć , chciałbym zupełnie dla zabawy zrobic jedną taką końcówke mocy , sorry że pytam ale w dziedzinie audio jestem słabiutki i w życiu nie zbudowałem samodzielnie końcówki mocy a mysle że czas najwyższy spróbować
    dzięki i pozdrowienia
    (mowa o końcówce do której link jest zamieszczony pare postów wyżej)
  • Poziom 24  
    Co doVR1:
    When you are satisfied that all is well, set the bias current. Connect a multimeter between the collectors of Q7 and Q8 - you are measuring the voltage drop across the two 0.47 ohm resistors. The desired quiescent current is 100mA, so the voltage you measure across the resistors should be set to 94mV +/-10mV. The setting is not overly critical, but at lower currents, there is less dissipation in the output transistors. Current is approximately 1.06mA / mV, so 100mV will be 106mA.

Jeśli chodzi o brzmienie wzmacniacza to z dobrym zasilaczem od razu słychac szybki i kontrolowany bas. Góra też całkiem niezła, za tą cenę nic dodać nic ująć.
  • Poziom 32  
    qrchakos napisał:

Poza tym nie zgodzę się z tym że wybuch powinno być słychać tak samo w kolumnach przednich i tylnich. Bo w tylnich usłyszymy tylko echo odbite od czegoś tam co powinno być za nami na planie filmowym. Taki efekt jest głośniejszy z jednej strony, a z drugiej tylko wybrzmiewa.

A co będzie jak wybuch będzie z tyłu ????
    (nie chodzi mi o wybrzmiewanie)
  • Poziom 20  
    Wybrzmiewa z przodu, i po to są ustawienia wielkości kolumn w amplitunerach. Nawet jak na przód będą duże kolumny dźwięk nie będzie głośniejszy niż w tylnich. Po co mi z tyłu duże kolumny skoro i tak większość ciekawych rzeczy dzieje się z przodu.
    Poza tym większość wybuchów itp. zasówa przez suba, reszta głośników to tylko pomoc w takich efektach.