Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar dużych pojemności w warunkach domowych

04 Maj 2006 20:59 5429 13
 • Poziom 35  
  Witam? No właśnie da się? :D Jeśli chodzi o oprzyrządowanie oscyloskop miernik uniwersalny generator mocy akustyczny, zasilacze...

  Po prostu chcę sprawdzić mit czy rzeczywiście elektrolity wysychają a z racji iż serwisuję audio to móc pomierzyć pojemności zasilacza czy warto wymieniać, czy nie? Kondensatory te należą do drogich, więc stąd ten temat. :D:D:D

  Możliwe najprostszą metodę poproszę i w miarę dokładną jeśli można.

  Z góry dzięki za odpowiedź.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 30  
  przy takich to NE555 i mierzenie częstotliwości chyba starczy... pojemności elektrolitów i tak latają potwornie. Ale dokładność +/-20% osiągniesz ze stoperem w ręce. Tylko uwaga na upływności!
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 35  
  a można dokładny opis co i jak :D:D:D

  nie tylko mnie to interesuje bo większośc z nas wsadzając 20 letnią elwe w zasilacz na której pisze 10 000uF nier wie czy ona ma 5000 czy 100uF :D:D:D

  jedne elektrolity wysychaja inne nie ............

  tak więc jeśli można dokładny opis co i jak do czego podpiąc będe wdzięczny :D
 • Poziom 35  
  ludzie czy to takie cięzkie :D:D:D??

  mi sie przypomniało jak w budzie 1 klasie mierzyliśmy metoda techniczna cewki najpierw pomiar oporu dla dc a potem chyba generatorem dla określonej f zmierzyć prąd wyliczyć Xl i podstawić to wszystko do wzoru ....................... nie wiem tylko jaka była dokładnośc tej metody i to mnie intryguje :D no i nie pamiętam wzoru

  podobnie było coś z kondensatorami chyba tylko tyle że kondensator ma r=nieskończonośc ................ nie pamiętam nic więcej ...........

  może ktoś kojarzy jak to sie robiło i jaką dokładnośc osiągne ??
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Proponuję Ci zastosować metodę techniczną. Jak powszechnie wiadomo dla kondensatora prawdziwy jest wzór: Z=1/ωC gdzie "Z" to impedancja (z powodu tego że rezystancja upływu jest bardzo duża to impedancja jest równa reaktancji pojemnościowej "ω" to pulsacja (2*Π*f) "f" to częstotliwośc napięcia zasilajacego (w hercach) a "C" to mierzona pojemność (w faradach). Z metody technicznej Z=U/I.
  Przy częstotliwości 50Hz (częstotliwośc sieci) i napięciu kilku woltów mozna tą metodą mierzyć pojemności rzędu kilku tysięcy mikrofaradów. Im zastosuje się czulszy mili (mikro) amperomierz tym większe wartości mozna zmierzyć.
  Należy tylko pamiętać o tym, aby napięcie zasilające było niższe niż około 10% napięcia znamionowego mierzonego kondensatora, bo mozna go uszkodzić.
  Zależnie od używanych mierników dokładność metody wynosi 5 do 10% (im lepsze mierniki tym wyższa dokładnośc).

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 35  
  no wielkie dzięki o to mi chodziło :D:D

  10% dokładnośc jest wystarczająca spokojnie....

  mam tylko pytanie wiadomo że kondensatory polaRNE ELEKTROLITY nie lubią napięc zmiennych i mają skłonności do wybuchania :D:D:D

  tak więc jakiego prądu przeciętnie nie wolno mi przekraczać ?? 2-5mA czy mniej ??

  wiadomo że pomiar trwa pare sekund no ale żeby nie niszczyć elektrolitów i nie wysadzić siebie w powietrze :D:D
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Witam!

  A dlaczego nikt z Kolegów nie pomyślał o zastosowaniu metody pomiaru stałej czasowej T = R•C.
  Wystarczy zmierzyć, po jakim czasie napięcie na kondensatorze ładowanym ze źródła napięcia stałego przez rezystor o znanej wartości osiągnie 63,2% warości napięcia źródła zasilającego. Dla zasilania 10 V będzie to napięcie 6,32 V. Woltomierz o dużej rezystancji wejściowej (koniecznie), najlepiej elektroniczny.
  Dla 10000 µF i rezystancji 3 kΩ - czas pomiaru ok. 30 sekund, czyli całkiem znośnie! Źródło napięcia musi oczywiście utrzymać przez czas pomiaru stabilne napięcie.

  Pozdrawiam

  Jan
 • Poziom 26  
  Witam!

  Nie spotkałem nigdzie w literaturze błędu pomiaru tej metody, ale na pewno jest dość duży (myślę, że co najmniej kilka procent).
  Podałem ją, ponieważ w przypadku pomiaru "elektrolitów" do filtrów sieciowych błąd nawet 10% nie ma większego znaczenia. Zasadniczy błąd będzie tutaj wynikał na pewno z pomiaru czasu (ręczny), jak również z upływu części prądu do woltomierza, także sam kondensator charakteryzuje się dużym upływem prądu.
  Reasumując - po prostu zmierz kilka kondensatorów o znanej pojemności i oceń.

  Na zakończenie chcę przypomnieć, że dobrze przed pomiarem pojemności będzie sprawdzić kondensator na upływność, gdyż zbyt duża spowoduje błędny pomiar. Będzie to wynikało z długiego czasu ładowania, co w konsekwencji po przeliczeniu wykaże znacznie większą pojemność, niż jest w rzeczywistości - wynik absurdalny!
 • Poziom 35  
  witam no własnie a jak sprawdzić tą upływnośc ?? bo mi wychodzą kosmiczne wyniki :D:D

  zródło nap stabilizowany zasilacz 10v rezystor 5kom 4wat multimeter cyfrowy i stoper cyfrowy

  no i jak osiąga 6,32 stop i przeliczamy

  no i straszny bład wychodzi oto wyniki
  kondensator elwy 10 000uF/25v strasznie stary w środku coś telepie wydawało by sie wyschnięty a tu wyszło ok 14 000uF :lol:

  kondensator nowy ze sklepu 470uF/16v wyszło 800uF :lol:
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Myślę, że znacznie lepszy bedzie pomiar ze źródłem prądowym. Zależnośc liniowa napięcia od prądu i czasu. U=T*I/C z tego:
  C=T * I / U
  Przed pomiarem elektrolit trzeba rozładować.
  Wybierz np. prąd 0,5 mA i napięcie na elektrolicie = 5 V. Z tego pojemność bedzie ilością sekund * 100 uF, łatwy przelicznik.
  Możesz pominąć upływność, typowa jest rzędu 5 do 10 uA. Możesz też pominąc oporność voltomierza, typowo 10 MΩ .
  Źródełko musi być dokładne, więc napięcie zasilające min. 12V. Typowe źródło z tranzystorem, diodą Zenera (może być LED) i rezystorem w emiterze powinno wystarczyć.
  Wyreguluj źródło dokładnym miliamperomierzem.

  pozdr.
 • Poziom 35  
  witam

  a można wiedzieć co to jest ten symbol to kólko z + i - ?? voltomierz ??

  ok i według tego schematu licze czas w jakim kondensator naładuje sie do pełna tak ?? i to mnoże razy 100 uF ??

  jaka jest +/-dokładność??

  czy tranzystor jest krytyczny czy można zastosować dowolny PNP?? nawet dla pojemności rzędu 10 000 można małej mocy ??
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Ten symbol to standardowy symbol voltomiierza.
  Liczysz czas do naładowania do 5 V. Wtedy obowiazuje ten przelicznik.
  Tranzystor PNP dowolny małej mocy np. BC327, przecież popłynie przez niego tylko 0,5 mA.
  Dokładność zależy od dokładności regulacji źródła prądowego i dokładności pomiaru czasu naładowania kondensatora do 5 V.
  Można by to rozbudować o jakiś komparator napięcia i licznik czasu.
  Komparator dawał by sygnał, kiedy skonczyć liczenie i było by b. dokładnie. Tylko byłby to przyrząd do wielkoskalowych pomiarów. Dla paru sztuk elektrolitów chyba sie nie opłaca tego robić.

  Dopisek:
  1000 uF to 10 sec. 10000 to juz 100 sec. Dla b. dużych pojemności warto zwiększyć prąd źródła 10 krotnie (do 5mA), wtedy czas pomiaru się też skróci i bedzie przelicznik : 1 sec. = 1000 uF.

  A może by odwrócić ? Puszczać prąd przez określony czas, przerywać i mierzyc napięcie na kondensatorze ? Było by chyba łatwiej, bo szybki, ciągły pomiar napięcia miernikiem cyfrowym jest raczej niemożliwy. Następuje on w odstępach czasowych i trudno złapać właściwy moment.
 • Poziom 35  
  dzięki dzisiaj skonstrułuje to żródełko prądowe i popróbuje porównam z metoda techniczna .......

  fakt cieżko jest uchwycić właściwy moment ale przecież można sie pokuśić o dokładnego analoga wskazówkowego ?? jak tylko wskazówka dotnie 5v stop :D

  mi dokładnośc 10% wystarczy chodzi o elektrolity do zasilaczy więc ....................chce tylko względnie wiedzieć czy elwa na której pisze 10 000uF a ma 20 lat nie ma już 1000uF :D