Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wrzucić komputer PC do samochodu?

s_ice 01 Cze 2003 15:31 8314 44
  • #1 01 Cze 2003 15:31
    s_ice
    Poziom 14  

Witam!
    zastanawiam się nad tym od kilku miesięcy, jak zainstalować podany poniżej sprzęt do samochodu:
    Płyta : ATX SOYO SY-5TT5
    Procesor: Intel Pentium 133Mhz (można obniżyć do 90MHz aby zmniejszyć pobór prądu)
    Grafika : S3Virge (wymagana tylko do uruchomienia kompa)
    Dźwięk : SB16 (lub inna najprostsza za 40zł bo nie wiem czy SB16 gdzieś znajdę)
    CD-ROM: Philips 24X (już pracuje u mnie od pół roku jako odtwarzacz audio)

Cel: odtwarzanie MP3 ( na razie tylko to, lubię programować więc coś się jaszcze wymyśli)
    Zamiast monitora użyć wyświetlacz LCD 16x2 lub podobny do komunikowania się z kompem.
    To chyba wszystko.

Chodzi mi dokładnie o to:

-czy można wyeliminować kartę grafiki w celu zmniejszenia zużycia prądu (jeśli nie to trudno)

-jak najtańszym i najprostszym sposobem zasilić taką płytę (w miarę możliwości bez użycia przetwornicy na 220V i zasilacza ATX),słyszałem coś o układach (MC) które potrafią wytwarzać napięcia dodatnie i ujemne max do około 40V (jeśli ktoś ma coś o tych MC ,numerków nie pamiętam to może sam bym coś wykombinował). Nie wiem jaką moc będzie pobierała płyta, ale jeśli ktoś ma schemat takiego zasilacza "przetwornicy" z 12 na +-12V/+-5V i jakie tam jeszcze potrzeba to bardzo bym prosił o podesłanie e-mail:s_ice@op.pl lub po prostu na forum :)

-ile prądu może pobierać taki zestaw?

Z góry Dzięki z wszelkie uwagi i pomocne informacje.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Cze 2003 17:34
    Masster
    Poziom 32  

A co do karty graficznej to możesz się spokojnie bez niej obejść, tylko w BIOSie znajdź opcje "HALT ON:" i ustaw "NO ERRORS" lub podobnie. W niektórych BIOSach (np. winbios) trzeba ustawić typ karty graficznej na NONE i to samo z klawiaturą.

0
  • #4 01 Cze 2003 22:46
    iNTELL
    Poziom 30  

Lepiej jest to zrobi na plycie AT niz ATX dlatego ze problem lezy tu w tym ze musisz miec zasilanie 3.3V (i tu paredziesiat amper) oraz dochodzi problem z wlaczniem plyty, na allegro taka plyte dostaniesz za 20zl, no i bardzo uprosci ci to zadanie, w kazdym razie ja bym wolal zlorzyc sobie yampp'a, moze troche roboty ale on wymaga zasilania tylko 5V :)

0
  • #5 01 Cze 2003 22:48
    igod
    Poziom 24  

Można zrobić najprostszą przetwornicę 12 ->220V i podłączyć "normalnie" komputer.

0
  • #6 01 Cze 2003 23:22
    qbus
    Poziom 21  

igod --> szanuje bardzo Twoja widze ale teraz to juz dales plame ...

nie uwazasz ze zaproponowane przez Ciebie rozwiazanie jest co najmniej glupie ? po co tracic tyle energi ?? z 12 V bedziesz robic 220 aby je zmniejszyc znow do 12 i 5 ??

podtrzymuje "wersje" iNTELL-a ;)

0
  • #7 01 Cze 2003 23:27
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda

Stosowanie przetwornicy 12/220 jest nieefektywne, w praktyce problematyczne. Popieram zastosowanie płyty AT zamiast ATX, najlepiej zintegrowaną z grafą i muzą. Przetwornice DC/DC oprócz MC... można jeszcze wykonać na L..., +12 z akumulatora, -5 i -12 w niektórych płytach można nie podawać wcale, w zasadzie wystarczy wykonać jedną przetwornicę, 12/5V, nie sądzę aby pobór prądu przekroczył 5A przy P133.

0
  • #8 02 Cze 2003 15:26
    s_ice
    Poziom 14  

nie chce za bardzo zmieniać płyty. Tą co mam jest na 100% sprawna.

Znalazłem na forum schemat prostego zasilacza (wykonawca "hki")
    na wejściu jest 12V z akumulatora ,a na wyjściu 12V 5V i 5V z opóźnieniem kilku ms. Ten schemat jest chyba raczej do płyty AT bo to napięcie 5V z opóźnieniem jest napisane ,że trzeba podpiąć pod pomarańczowy kabelek, a w zasilaczach ATX jest o ile się nie mylę 3.3V na pomarańczowym.

Może ktoś wie skąd wytrzasnąć te 3.3V i do czego jest ono w ogóle potrzebne (oraz -5V i -12V - niekoniecznie) ?
    Z jakiegoś układu MC czy co, może jakiś schemat? :)

0
  • #9 02 Cze 2003 16:05
    fachman

To napięcie z opóźnieniem to Power Good, występuje ono zarówno w AT jak i ATX i z 3,3V nie ma nic wspólnego.
    Płyty ATX Intela np Advanced ML nie potrzebowały napięcia 3,3V. -12V potrzebują starsze pamięci, -5v nie ma zasady.

0
  • #10 02 Cze 2003 18:32
    s_ice
    Poziom 14  

a czy taki zasilacz będzie dobry (co o nim sądzicie). Znalazłem go przed chwilą w necie.
    Chodzi mi o 3.3V czy można go uzyskać używając kostki MAX?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #11 02 Cze 2003 18:35
    Gorgoroth

5A dla P120 bedzie chyba ciut za malo

0
  • #12 02 Cze 2003 18:39
    s_ice
    Poziom 14  

więc czym uzyskać 3.3V 10A?

0
  • #13 02 Cze 2003 18:42
    Gorgoroth

Przepraszam, mala pomylka :)
    Wlasnie znalazlem ze P75 jest zasilany 3,3V/2,5A a P200 3,3V/4,8A danych do P120 nie mam ale ten zasilacz ktory podales powinien pasowac

0
  • #14 02 Cze 2003 18:44
    elektryk
    Poziom 42  

s_ice napisał:
    więc czym uzyskać 3.3V 10A?
    Płyty AT wymagają tylko +/- 5V i +/-12V reszte napięć np do procka same wytwarzają

0
  • #15 02 Cze 2003 19:34
    s_ice
    Poziom 14  

ile orientacyjnie może mnie kosztować taki zasilacz? (cena MAX788)
    I czy ten układ MAX jest łatwo dostępny?

0
  • #16 02 Cze 2003 19:46
    s_ice
    Poziom 14  

aha ,jeszcze jedno ta cewka 50uH jaka to ma być i jak ,ją nawinąć jeśli można prosić o rade?

0
  • #17 02 Cze 2003 20:24
    fachman

Napięcie rdzenia jest na płytach wytwarzane za pomocą chipów firmy Sames np SC1133. Aplikacja jest bardzo prosta, składa się z dławika, szybkiej diody i VDMOS. I to chyba jedyne właściwe rozwiązanie. Jeśli zdobędziesz taki scalak to podrzucę ci aplikację. (700kB w pdf)

0
  • #18 03 Cze 2003 17:57
    s_ice
    Poziom 14  

słyszałem ,że MAX788 kosztuje jakieś 70 do 80zł :cry: to troche za dużo (o ile to prawda) za taką cene kupie nowy zasilacz ATX, a ile kosztowałby ten układ SC1133 ??? w necie nie mogę znaleźć żadnego cennika z układami MAX i SC i dlatego się pytam

0
  • #19 03 Cze 2003 18:12
    ghub
    Poziom 16  

czy nie lepiej bedzie ci kupic jakiegos discmena na MP3 lub jakies radyjko też na MP3 koszt około 300zł czy jest to opłacalne .

0
  • #20 04 Cze 2003 17:44
    s_ice
    Poziom 14  

ten zasilacz co chce zrobić będzie tańszy niż 300zł ,może w 100 się zmieszcze ,muszę tylko dobrać tanie elementy i powinno być OK.

Tylko chce ,aby ktoś pomógł mi dobrać te elementy.

Cały komputer już mam ,chodzi tylko o zasilacz.

0
  • #21 04 Cze 2003 18:20
    CKsrv
    Poziom 32  

Jestem ciekaw jak sie zachowują HDD na naszych dziurach?
    Czy p omiechy pracy nie zrobi sie jedna wielka dziura na dziurach oczywiscie.

0
  • #22 04 Cze 2003 19:17
    andrzej 29
    Poziom 12  

Myślę ,że zamiast kombinować z PC'etem tylko po to aby odtwarzać MP3 zbuduj urządzonko YAMP 3. Małe zasilane jednym napięciem z wyświetlaczem numerycznym .Urządzonko może współpracować z CD ROMem lub twardym dyskiem.Zastosowanie tego drugiego pozwala na wgranie bardzo dużej ilości utworów w formacie MP3.Oczywiście ilość zależy od pojemności twardziela. 1 - 3 GB wystarczy w zupełności.Elementy są dostępne ,a sam układ jest prosty w montażu. A jeżeli lubisz programować to tu masz okazję się wykazać.Zajrzyj na tę stronę http://www.willem.prv.pl/ tam dowiesz się więcej szczegółów.No chyba że wolisz mieć w samochodzie plątaninę kabli z zawadzającą skrzynką w bagażniku z PCetem.Osobiście tego nie robiłem ,ale miałem okazję pobawić się tym urządzonkiem.Trzeba przyznać ,że jest niezłe.Można zastosować twardziela z laptopa wtedy całe urządzonko jest wielkości tego twardzielka.

0
  • #23 04 Cze 2003 21:20
    MrYetti
    Poziom 11  

Mi sie ten pomysł z PC w samochodzie namase podoba , pozatym za pomocą kompa można jeszcze sterowac np . światłami, wycieraczkami, i innymi urządzeniami :)

Moim zdaniem zamiast stacjonarnego PC lepiej użyć jakiegoś Laptopa a matryce z niego wbudować np w deske rozdzielczą :)
    zasilanie można podłączyć bezpośrednio z Akumulatora w miejsce baterii przez odpowiednie stabilizatory( proste i tanie , nietrzeba kombinować z przetwornicami i układami zasialaczy) do odtwarzania MP3 w zupełności wystarczy Laptop z prockiem 200Mhz i zwykłą kartą dzwiękową , a i jak by sie nam gdzieś nudziło np na postaoju to można pograć w jaką gierke :)

do Laptopa można chyba podłączyć zwykły HDD od stacjonarki a napięcie 12V podciągnąć przez stabilizator bezpośrednio z akumulatora. tylko że jeszcze trzeba by zrobić przelotke bo są inne rozłożenia pinów na taśmach :D

Co wy nato ?? :)

________________________________-

.......................Samochód z Windowsem hehehe

0
  • #24 04 Cze 2003 23:08
    andrzej 29
    Poziom 12  

Można równiż posterować z PCeta układ hamulcowy i układ kierowniczy :D . Gorzej tylko jak przy 120km/h zawiesi się Windows ,a 100metrów przed tobą będzie skrzyżowanie z czerwonym światłem :sm11: .A na tylniej szybie proponowałbym zamontować plazmę, na tylnim siedzeniu subwoofer,a na siedzeniu pasażera położyć DVD :sm16:

0
  • #25 05 Cze 2003 16:18
    s_ice
    Poziom 14  

jak pisałem na samym początku, komputer posłuży nie tylko jako odtwarzacz MP3, mam tez inne plany ("pomysły przychodzą z czasem").
    Yamp to dobry pomysł (tylko na słuchanie muzyki), ale co zrobie ze starym PC, będzie leżał ,aż ze starości się popsuje? :)
    W samochodzie mam dość miękkie zawiaszenie, więc o dzióry się nie boje.
    (HDD nie jest przewidziany tylko CD-ROM z płytą bootowalną, CD-ROM'a mam w samochodzie od sporego czasu i nie ma jakichś "przestojów" podczas jazdy.)

0
  • #26 05 Cze 2003 19:37
    picador
    Poziom 33  

chcesz tym jeździć , czy pilnować :?:
    myślałem że auto jest do jazdy ...

0
  • #27 05 Cze 2003 20:20
    qbus
    Poziom 21  

nie bardzo rozumiem picador - moim zdaniem maly wyswietlacz lcd z kilkoma guziczkami jest mniej "pociagajacy" niz najnowsze radio z panelem ktore odgrywa mp3 ...

na dodatek mozna je bez problemu upchnac pod siedzenie po jezdzie :)

przeciez komp i tak bedzie w bagazniku ...

0
  • #28 08 Cze 2003 12:36
    s_ice
    Poziom 14  

Witam!
    jak widzę ,większość zajmuje się doradzaniem czy warto robić to czy nie. Ja już postanowiłem, komputer PC133MHz będzie zamontowany w samochodzie i nic innego nie planuje. Dla mnie jest to ciekawe doświadczenie, a taki bajer w samochodzie na pewno się przyda.

W ostatnim tygodniu wziąłem się do roboty:
    Sprawdziłem pobór prądu przez moją płytę (na zasilaczu ATX).
    Obniżyłem częstotliwość procesora do 85MHz, wyciągnąłem grafikę.
    Napięcia 3.3V -12V i -5V nie są potrzebne bo komputer się włącza bez tego i ładuje system z dysku CD-ROM (bootowalny) czas uruchomienia to jakieś 30 do 40 sekund. Zastosowany odtwarzacz to MPXPALY bardzo dobry do tego celu. Niestety kartę dźwiękową muszę wymienić bo ma problemy z prawidłowym odtwarzaniem.

====Nie wiem tylko do czego jest +5VSB, ale bez tego płyta nie startuje.====
    ====Czy ktoś wie do czego to jest?====

-z napięcia +5V pobiera około 1.4A (dla +5VBS nie mierzyłem)
    -z napięcia +12V pobiera około 140mA
    -z napięcia 3.3V pobiera 610mA (sprawdzałem z grafiką, ale bez tego napięcia komputer działa)

Mój CD-ROM pobiera około 1A 12V, więc o ile dobrze policzyłem (P=U*I)
    to płyta pobiera mniej więcej 11W (minus 2W bez używania 3.3V), czyli z akumulatora pobierze 11W/12V=0.91A lub 9W/12V=0.75A

do tego doliczyć 1A z CD-ROM i daje 1.91A lub 1.75A

Nie liczyłem strat jakie będą na stabilizatorach.

Nie wiem czy to dobrze przeliczyłem bo nie znam się na tym zbytnio jeśli się mylę to proszę o korekty.

Mając te dane da się chyba dobrać odpowiednie stabilizatory?

0
  • #29 08 Cze 2003 22:29
    iNTELL
    Poziom 30  

Co do 5VSB to zacytuje tekst z ksiazki pt.Urzadzenia techniki komputerowej Autor: Zdzislaw Kolan. 5VSB (+5V Standby) - napiecie to moze byc uzyte do zasilania obwodow ktore musza pracowac podczas wylaczenia pozostalych napiec zasilajacych, np. podczas "uspienia" komputera (miedzy innymi ukladow sterowania miekkikm wlaczaniem i wylanczaniem komputera. Wiec dlatego ci sie komp pewnie nie chce uruchomic, ale na 99% po odlaczeniu tego na piecia jak juz komp bedzie chodzil to komp bedzie dalej chodzil, jednak nie polecam tego odlaczac.

0
  • #30 08 Cze 2003 22:32
    iNTELL
    Poziom 30  

Aha to jesli masz kompa co nie potrzebuje napiec minusowych to co za problem zrobic zasilanie ???? pare stabilizatorkow i kom siedzi w aucie :D

0