Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera

05 Maj 2006 10:19 189793 37
 • Poziom 28  
  Ze wzgledu na pojawiajace sie coraz czesciej posty: "Jaka pojemnosc skrzynki", "Jaki rodzaj skrzynki" itp. postanowilem zamiescic opis krok po kroku jak uzywac programu WinISD aby we wlasnym zakresie policzyc sobie obudowe i rodzaj skrzyni. Do policzenia potrzebny jest darmowy program WinISD i troche checi zeby go znalezc samemu a nie zakladac kolejne bezsensowne posty: "Skad mozna go zciagnac". Jezeli moderator nie wykasuje posta to prosze o jego przyklejenie.Zdjecia dodam pozniej.
  Calosc pochodzi z www.akustyka.tk
  Polecam ta stronke i wszystkie artykuly ktore na niej sie znajduja a gwarantuje ze nie bedziecie zakladac dalej takich beznadziejnych postow jakie sie zdazaja dosyc czesto.
  Jezeli macie pytania dotyczace tego programu zadajcei je w tym watku a nie zakladajcie nowych.

  WinISD jest darmowym programem służącym do obliczania obudów głośnikowych oraz filtrów. Doczekaliśmy się już wersji PRO która jest dużo bardziej rozbudowana, min. dodana jest opcja która pokazuje wytrzymałość mocową głośnika w funkcji częstotliwości. Mimo iż jest to wersja alpha i nie wszystko jeszcze działa tak jak powinno, opiszę właśnie tą wersję, myślę, że stabilna wersja beta pokaże się za niedługo, a obsługa będzie na pewno taka sama. Program można ściagnąć z działu download, lub ze strony team'u www.linearteam.dk. Program potrzebuje około 3MB wolnego miejsca.
  Aby wprowadzić swój głośnik do bazy należy kliknąć New Project. Pojawia się nowe okno (Select driver for project), a w nim: lista już wprowadzonych głośników (min. DLS, Focal, Infinity, JBL, Seas) oraz przycisk New, klikając na ten przycisk pojawia się okno gdzie należy wprowadzić parametry głośnika (Parameters). Jeśli kupiliśmy głośnik do którego producent nie dodał parametrów, ani nie ma ich w internecie możemy nacisnąć ALT+F4. Nie, ta kombinacja klawiszy nie spowoduje, że parametry głośnika nagle się pokażą, po prostu zakończymy pracę z programem. Jeśli wpisaliśmy parametry klikamy Save oraz wpisujemy nazwę głośnika, np. gdn20/80/2. Teraz klikając na New Project możemy wybrać nasz głośnik z listy:


  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  Klikamy Next...

  Pojawia się okno Driver usage gdzie wybieramy ilość głośników oraz Placement: Normal - jeden głośnik lub Iso-barik - dwa głośniki połączone twarzami, wtedy możemy zastosować dwa razy mniejszą obudowę:


  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  Klikamy Next...

  Pojawia się okno Box type. Program obliczył nam EBP, oprócz tego mamy do wyboru pięć obudów:

  Closed - zamknięta
  Vented - bass-reflex
  4th order band-pass - obudowa pasmowo-przepustowa wentylowana z jednej strony
  6th order bandpass - obudowa pasmowo-przepustowa wentylowana z dwóch stron
  Passiv Radiator - obudowa z membraną bierną

  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  Klikamy Finish...

  Pojawia się wykres z charakterystyką głośnika (ale o tym później) oraz nowe okno. W zakładce Driver możemy ponownie wybrać ilość głośników (Num of drivers) oraz wybrać pomiędzy układem Iso-Barik, a jednym głośnikiem. W Added mass to cone możemy dodatkowo obciążyć membranę głośnika.


  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  W zakładce Box możemy zmieniać objętość obudowy (Volume) oraz zmieniać częstotliwość dostrojenia otworu (chyba, że jest to obudowa zamknięta). Ustawiając kursor na białej obudowie i naciskając lewy przycisk myszy możemy płynnie zmieniać charakterystykę w czasie rzeczywistym. W Box shape możemy zobaczyć wymiary obudowy jakie zaproponował program, nie trzeba się ich jednak ściśle trzymać, wieć proszę nie przysyłać mail'i, że program zaproponował ściankę o szerokości 20cm, a głośnik ma 25 i się nie zmieści (tak, zdarzały się i takie przypadki):


  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  W zakładce Vents możemy ustawić parametry samego tunelu:

  Number - ilość otworów
  Shape - kształt otworu
  Vent diameter - średnica otworu
  Vent lenght - długość otworu obliczona na podanej wyżej średnicy, objętości obudowy oraz częstotliwości dostrojenia obudowy z zakładki Box
  Cross area - powierzchnia otworu

  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  W zakładce Plot możemy ustawić temperaturę, ciśnienie powietrza (Air pressure) oraz wilgotność względną powietrza (Relative humidity). Na podstawie tych parametrów program oblicza prędkość dźwięku (Sound velocity). Oprócz tego możemy zmienić kolor linii jaką rysowana jest charakterystyka oraz jej grubość:


  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  W zakładce Signal możemy ustawić moc sygnału, dystans od głośnika oraz rezystancję sygnału. W Project możemy zapisać nasz projekt, klikając Show as text możemy zobaczyć spadki efektywności przy różnych częstotliwościach w formie pliku txt.

  Dalsza część dotyczy charakterystyki. Po kliknięciu na przycisk Finish po wybraniu typu obudowy pokazuje się charakterystyka przenoszenia głośnika w danej obudowie. Na osi poziomej znajduje się częstotliwość, na pionowej spadek efektywności. 0dB to standartowa efektywność głośnika.


  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
  Klikając na Transfer function magnitude otwiera się menu, a w nim:

  System function magnitude - charakterystyka przenoszenia
  Maximum Power - wytrzmałość mocowa głośnika
  Maximum SPL - maksymalne ciśnienie jakie może wytworzyć głośnik w dB
  Group Delay - charakterystyka impulsowa
  SPL - charakterystyka głośnika przy uwzględnieniu jego efektywności
  Cone execursion - wychylenie cewki (amplituda) w funkcji częstotliwości
  Impedance - charakterystyka impedancji głośnika w obudowie
  Impedance phase - impedancja promieniowania otworu (?)
  Transfer function magnitude (PR) - charakterystyka promieniowania membrany biernej. Dotyczy tylko obudowy Passiv Radiator
  Transfer function phase - czyż by chodziło o obudowę z otworem i membraną bierną (?). Dotyczy tylko obudowy Passiv Radiator
  Cone excursion - amplituda membrany biernej w funkcji częstotliwości. Dotyczy tylko obudowy Passiv Radiator
  Rear port - Air velocity - prędkość powietrza w tylnym tunelu w fukcji częstotliwości
  Rear port - Gain - charakterystyka promieniowania tylnego tunelu.
  Front port - Air velocity - prędkość powietrza w przednim tunelu w fukcji częstotliwości
  Front port - Gain - charakterystyka promieniowania przedniego tunelu.

  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera

  Na koniec jedna uwaga: program jest w wersji alpha i niektóre obliczenia mogą być błędne, tak jest na pewno z wytrzymałością mocową, dlatego na razie radzę używać starej wersji, do czasu kiedy wyjdzie wersja beta.

  Proszę o nie pisanie postów w tym temacie typu: fajna sprawa, dobry temat i itp itd.. Sady
 • Poziom 12  
  Mam pytanie, może śmieszne ale nie wiem o co chodzi z tą opcją Added mass to cone. Co mam rozumieć przez dodatkowe obciążenie membrany głośnika?
 • Poziom 28  
  Iceman 1977 napisał:
  Mam pytanie, może śmieszne ale nie wiem o co chodzi z tą opcją Added mass to cone. Co mam rozumieć przez dodatkowe obciążenie membrany głośnika?


  poprostu dociazasz membrane i sprawdzasz jak sie wtedy zachowuje glosnik
  wiadomo ciezsza membrana ma wieksza sile bezwladnosci potrzebuje wiecej czasu na rozbujanie i powrot co za tym idzie parametry sei zmieniaja
  zazwyczaj jednak nie ma sensu dociazac membrany gdyz glosniki sa zaprojektowane optymalnie aby dac jak najlepsza jakosc dzwieku
  jednak do odwaznych swiat nalezy
 • Poziom 27  
  W nowszych wersjach WINIsd umożliwia obliczenie także obudowy z biernym radiatorem. Radiator a tym samym rezonans obudowy stroi się właśnie odpowiednio korygując ciężar membrany.
 • Poziom 10  
  co oznaczają poszczególne skróty jak chce wpisać dane głośnika ?? proszę o pomoc :)
 • Poziom 24  
  A ja mam mały problem,
  znalazłem pliki z parametrami głośników na elektrodzie, jest ich mnustwo, są tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/-font-colorb...aza-parametrow-glosnikow-font--ytt230565.html

  Tylko nie mam pojęcia jak wrzucić to w winisd, rozszeżenie tych plików jest jakieś dziwne bo *.wdr

  chyba że te pliki otwiera się w jakimś innym programie i ręcznie przepisuje parametry, nie wiem, dlatego pytam.

  Z góry dzięki za odp
 • Poziom 28  
  wgrywasz je do katalogu winisd\drivers
 • Poziom 12  
  wdr to jest nowe rozszerzęnie od winisd'a pro
 • Poziom 15  
  Mam pytanie:

  Mam parametry do głośnika i chce je wprowadzić w program:

  http://img213.imageshack.us/img213/2066/parametryqn2.jpg

  Nieznam się na tym ale chce wprowadzić dane tylko niewiem jakie:

  np:

  opcja VAS: w programie jest jedno pole VAS, producent pisze: VAS(ft3) 3.22 VAS(liters) 91.12 i ktora ja mam wpisac ? jest tam kilka takich powtarzajacych sie. Posiadam głośnik JBL GTO 1202D, te dane sa od podobnego glosnika.  Jeszcze jedno pytanko: czy pomógł by mi ktoś przy tworzeniu tej skrzynki bo ja sie mało znam ?
  tutaj link do tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=nevada&sid=613e218371ca7a334496f5e7e60c142a
 • Poziom 21  
  VAS(liters) 91.12 masz wpisac
 • Poziom 10  
  Czy małe zmiany w zakładce Vents wpływają na pogorszenie pracy głośnika? Np. Vent diameter z 0,102 na 0,090 wtedy zmienia się Vent legth.
 • Poziom 27  
  Jeżeli zmienisz średnicę BR to program automatycznie zaproponuje zmianę także długości. Zmniejszenie BR powoduje skrócenie BR ale też i zwiększenie prędkości przepływającego powietrza /efekt niepożądany świszczenie BR/, zwiększenie na odwrót.
 • Poziom 10  
  Pytałem dlatego ponieważ dokładnie tak się dzieje u mnie jak opisujesz. Założyłem BR o wymiarach: długość 200 mm, średnica końcowa 90 mm, średnica przy wylocie 100 mm. „Świszczenie” BR zaczyna się przy głośniejszy graniu, musze go zmienic.

  Dokładne wymiary BR.
  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
 • Poziom 2  
  no to Panowie,mam nadzieje ze mi pomozecie zaprojektowac ta skrzynke,chodzi mi o skrzynie do forda fiesty na glosniku stx 30-300-4 na stronie jest za 155 zl:) moje pytanie brzmi...czy moglibyscie sprawdzic czy mam wpisane poprawnie wartosci w DIA,SD,Z bardzo wiem.oto link:
  WinISD - czyli jak zaprojektowac samemu skrzynie do woofera
 • Poziom 13  
  Mam pytanie trochę ogólne...

  Jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg częstotliwości na wykresie do skrzyni basowej? Powinny być górki powyżej 0dB np do +3db?

  Pytanie trochę retoryczne, ale dla pewności wole zapytać :]
 • Poziom 28  
  plaski
  To od Ciebie zależy jak sobie zaprojektujesz i od muzyki jakiej słuchasz
  dla techno ja bym dawał podbicie
 • Poziom 13  
  raveland, dzięki :]
  A na jakiej częstotliwości ma być podbicie?
  (wiadomość na przyszłość dla potomnych i szukających będzie :D )
 • Poziom 20  
  czemu wylicza mi obudowe 543 L strojona na 16 Hz ? przy glosniku stx gdn 32/150/ss :| nie wiem moze zle parametry wpisuje :/ Help me
 • Poziom 28  
  bo to nie program ma ci wyliczyc obudowe tylko ty sam
 • Poziom 10  
  Co oznacza czerwone zabarwienie czcionki w zakładce Vents i rubryce vent mach??:?: nie jestem obyty w tym programie. jeszcze jedno pytanko czy sub 40dm3 strojenie na 38Hz na głośniku stx 27-300-8-ss z BR 10cm na 17cm dobrze zagra:?::!:
 • Poziom 13  
  Pytanie do robienia zwrtonic w tym programie...
  - Jak wpisywać częstotliwość? 6000 (Hz) czy 6 (kHz)
  - Bass cutoff - odcięcie pasma basu, to chyba górne pasmo, ale Tweeter cutoff - to dolne cięcie czy górne? (stawiam na dolne)
  - Jak zrobić cewkę o tych parametrach co poda program? linki i wyjaśnienie mile widziane :]
 • Poziom 14  
  szarus napisał:
  Co oznacza czerwone zabarwienie czcionki w zakładce Vents i rubryce vent mach??:?:
  oznacza to predkosc wylotowa powietrza z bass reflexu. Jezeli bedzia na czerwono oznacza ze predkosc powietrz bedzie za duza i bedzie swiszczalo :P Musi byc na zielono i jak najmniej zeby bylo dobrze. Patrz tez na dlugosc bass reflexu bo przy zwiekszaniu jego srednicy zwieksza sie jego dlugosc
 • Poziom 10  
  to mam taki pytanie gzie do licha znajdę bass reflex o śr. 84mm i długości 22,11 cm bo to najmniejsza wartość średnicy na której jest vent mach zielone????:| zasymulowałem sobie obudowe 40 l do stx 27-300-8ss strojenie 38Hz i wyszedł mi idealny BR (7,5x17cm) łatwo dostępny Vent mach jest 0,20. Zielone jest 0,16 napewno będzie świszczeć?? to chyba mała granica błędu
  PS: sound wave robił projekt pod ten głośnik czy koś mógłby podać??
 • Poziom 10  
  Mam pytanie czy w winisd pro oblicza wymiary obudowy? jest podana objętosc ale mnie interesują wymiary w cm
 • Poziom 12  
  Witam.

  WinSD liczy wymiary obudowy. W zakładce BOX masz podana objętość i wszystkie wymiary w metrach - klikasz masz podane wymiary ma centymetrach.

  Ja też mam jedno pytanie dot. programu.
  Czy od podanej przez program objętości muszę odjąć objętość jaką zajmie tunel BR i sam głosnik czy jest to już wynik bez BR i głośnika?
 • Poziom 10  
  [quote="slr82"]Witam.

  WinSD liczy wymiary obudowy. W zakładce BOX masz podana objętość i wszystkie wymiary w metrach - klikasz masz podane wymiary ma centymetrach.

  Tak jest w wersji winisd beta, a moje pytanie dotyczy winisd pro.
  W zakładce box znajduje sie tylko volume i tuning freq.
  Nie ma podanych innych danych w tej zakładce
 • Poziom 10  
  winisd wylicza wymiary obudowy biorąc pod uwagę liniowość wykresu ale nie obchodzą go inne ważne dane takie jak impuls więc doradzam nie sugerować się tą objętością obudowy tylko samemu zaprojektować paczkę o litrażu adekwatnym do rozmiarów basówki. doradzam przeczytać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html i https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html napisz jaki to głośnik w jakiej obudowie to Ci pomożemy
 • Poziom 10  
  Witam
  Mój monitor ma byc na przetwornikcha tesla odpowiednie ARV-104-64/8(wysokotonowy) i ARN-150-05/8 lub ARN-165-05/8 ( nie wiem który był by lepszy)

  ARV-104-64/8
  http://www.empire-audio.eu/TVM-ACOUSTICS/wysokotonowy/arv-104-64-8.htm
  ARN-150-05/8
  http://www.empire-audio.eu/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-150-05-8.htm
  ARN-165-05/8
  http://www.empire-audio.eu/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-165-05-8.htm

  Lepsza będzie obudowa zamknięta czy bas refleks? a jak bas refleks to na przedniej ściance czy tylnej?
  Prosił bym i obliczenie obudowy i tunelu

  Potrzebuje do tego głośnika jeszcze schemat zwrotnicy.
  Będe wdzięczny za pomoc.
 • Poziom 10  
  jak obliczyć w winISD obudowe BASS REFLEX z dwoma różnymi głośnikami ???
  z tego co zauważyłem to obudowa jest liczona tylko dla jednego typu głośnika