Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie głowicy UKF radia Chopin

studisat 05 May 2006 11:35 4760 5
 • #1
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Jako że zostałem zapytany o przestrojenie tego radia, wieć aby inni mogli skorzystać zakłądam ten wątek.

  Po pierwsze jestem wrogiem konwerterów. Ich parametry są na tyle nędzne (intermodulacja, szumy) że efekty są niezadowalające. Jeśłi dodamy jeszcze niestabilności opbwodu LC konwertera plus natralny dryft tremperaturowy heterodyny lampowej to tym bardziej efekt końcowy jest zły. Żeby stabilizować kwarcem trzeba neistety zdobyc często kwarrc o nietypowej częstotliwości - aby wpasowac się w żadany fragment pasma UKF.

  Oryginalny zakres OIRT to 65,5 - 73,5MHz. Czyli 8 MHz.
  Zakres CCIR to 87,5 - 108 MHz. Czyli 20,5MHz. Prawie trzykrotnie szerszy zakres. Bez użycia przełącznika zakresów pokryć możemy np. 87,5 - 95,5 MHz. Przestrojona głowica bez trudu pokrywa pasmo 87,5MHz - 101 MHz. Czyli o 5,5Mhz więcej. To dodatkowy argument przeciw stosowaniu konwerterów.

  Najpierw opis głowicy UKF. Konstrukcja mechaniczna na początek. Mała zwarta konstrukcja. Montaż przestrzenny. Całość zmontowana w obudowie metalowej o wymiarach 37x68x42mm. A więc dość małe wymiary. Przestrajana indukcyjnie.

  Konstrukcja naprawdę przemyślana. Generalnie najmniejsza głowica UKF lampowa jaką widziałem. Dodam że ma jeszcze przestrajaną cewkę używaną jako precyzer na falach krótkich.

  A teraz układ elektroniczny:

  Wejście to wzmacniacz w układzie o wspólnej siatce. Na wyjściu strojony pojedyńczy obwód rezonansowy. Układ mieszacza samodrgającego nieco podobny do naszych głowic. Ale zamieniono miejscami podpięcie obwodu heterodyny i sprzęzenia. Sprzęzenie zwrotne do siatki, obwód rezonansowy w obwodzie anody.

  Teraz kilka słów o obwodach głowicy. Wejściowy niestrojony nawinęty na małym korpusie umieszczony na zewnątrz głowicy. Tylko cewka pierwotna jest elementem obwodu rezonansowego. Pozostałe obwody sa zrobione z dwóch części - jednej jako cewki strojonej przesuwanym rdzeniem i małej cewki na korpusie strojonej rdzeniem. Jedynie do cewek wariometeru przestrajanych rdzeniami podłączano kondesatory tworząc obwody rezoansowe. Filtr p.cz. to dwie cewki strojone rdzeniami - nieco na wzór niemieckich konstrukcji.  Patrząc na gowicę od przodu odbiornika to cewka heterdyny jest po prawej stronie głowicy, a cewka wzmaniacza w.cz. po lewej strownie głowicy. Boczne ścianki ekranu głowicy można odkręcić. Generalnie nie jest konieczne odlutowanie przewodów. - co ułatwia i przyspiesza cały proces przrstrojenia. Wystaczy odkręcić dwa wkręty mocujące głowicę do przedniej ścianki chassis i odchylić ją w górę. Po odkręceniu bocznych ścianek osłony mamy dostęp do wszystkich elementów kostrukcyjnych głowicy!!!.

  A teraz przestrojenie. Okazuje się że całkowite indukcyjności obwodów LC są zbyt duże, aby bez równolegle podpiętych kondesatorów zmusić głowicę do odbioru obecnie obowiązującego zakresu UKF. Więc postępujemy następująco:

  1. Usuwamy kondesator o pojemności 30pF podpięty do przestrajanej cewki heterodyny.
  2. Usuwamy cewkę połaczoną szeregowo z przestrajaną cewką heterodyny. Zastępujemy ją zworą.
  3. Usuwamy kondesator o pojemności 15pF podpięty równolegle do przestrajanej cewki wzmacniacza w.cz.
  4. Usuwamy cewkę połączoną szeregowo z przestrajaną cewką wzmacniacza w.cz. Zastępujemy ją zworą.

  Sprawdzamy pokrycie zakresu. Jeśli aby uzyskać własciwy zakres musimy bardziej wysunąc rdzenie niż pozwal na to zakres regulacji to musimy nieco skrócić drut łączący śrubkę mocująca z rdzeniem. Czyli wykonujemy następne czynności. Zbyt wysunięte rdzenie czyli chęć odbioru górnej części zakresu UKF CCIR (bliżej 108MHz) oznacza mniejszą szerokość odbieranego zakresu porzrstrojeniu.

  5. Odkręcamy mechanizm przesuwu rdzeni.
  6. Wykręcamy rdzeń z przesuwanej płytki. Odkręcenie mechanizmu ma ułatwić wyjęcie rdzeni. Uwaga nie pomylić rdzeni!!!!
  7. Odlutowujemy drut łączący rdzeń ze śrubką.
  8. Skracamy go o żądaną długość (zazwyczaj około 2-3 mm).
  9. Przylutowujemy drut wystający z rdzenia do śrubki.
  10. Przykrecamy mechanizm przesuwu rdzeni.

  Po uzyskaniu właściwego zakresu dostrajamy się do stacji pośrodku skali i strimy obwód LC wzmacniacz w.cz. Jeśłi w tym przypadku (wysoce pradopodobne) znów rdzęn musimy wysunąć bardziej niżpozwala zakres regulacji to czynności 5 - 10 powtarzamy dla tego rdzenia.

  Po zakończeniu mocujemy głowicę na swoim miejsciu. Ostatnią czynnością jest zmiana kodesatora w obwodzie antenowym UKF o pojemności 20pF na kondesator: 12 pF (dolna częsc zakresu CCIR) - 10 pF (środkowa częsć zakresu CCIR) - 8,2 pF (górna częśc zakresu CCIR). Można go dobrać go do posiadanej anteny - ale dobroć tego obwodu jest na tyle niska że trudno będzie "wyczuć" maksimum czułości podczas dobierania pojemności.

  Teraz ew. korygujemy zestrojenie obwdów heterodyny i obwodu wzmacniacz w.cz.

  Przestrojone radio ma dobrą czułość w zasadzie nie gorszą od typowej wpsółczesnej masówki.[/url]
 • #3
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Niestety nie do końca. Trzeba wywalać dodatkowe cewki szeregowe.
  Dla CCIR były stosowane neico inne cewki wariometru - aby uzyskać te 87,5 - 104MHz (108 było tylko w nielicznych państwach - 104 - 108Mhz do końca lat 60tych było uzywane przez lotnictwo wojskowe). Po drugie łatwość przestrojenia to raczej kwestia jakości rdzeni i konstrukcji mechanicznej głowicy.
 • #5
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  78-108 - udaje się bowiem produkowane kondesatory strojeniowe oraz diody pozwalały na produkcję głowic pokrywajacych pasmo CCIR i japońskiej (76 - 90MHz).

  Dla OIRT wystarczały kondesatry o dc = 8,5pF. Kondesatry o dC 14pF było typowe dla zakresu CCIR. Te mogły zapenić pokrycie dwóch zakresów CCIR, USA i japońksiego).

  Czesi produkowali kodesatory o dc = 22,5pF. Te pozwalałą pokryć pasmo od 65 do 108 MHz.

  Na początku II pasmo według CCIR prztydzielono radiofonii. Był to ukłom do tego co stało się w USA (możliwośc importu i eksportu - ale w USa raster jest 200kHz a w CCIR = 100kHz - na AM - średnie fale - jest też inaczej USA ma raster 10kHz a Europa 9kHz). Tam najpierw było pasno 50MHz dla radiofonii UKF FM, ale szybko przeszli na pasmo 88 - 108 MHz.
  W Europie postanowiono przydzielić podobny zakres. Ale część tego zakresu wykorzystywały służby radiokuminkacyjne. Stąd najpierw uzytkowano jedynie fragment 87,5-100 MHz (do pierwszej polówy lat 60-tych). Przed 1965 rokiem zwolniono dla radofonii UKF pasmo 100 - 104MHz. Pozostały fragment w niekórych krajach dopiero po 1972 roku.

  A dlczego OIRT miało inny zakres. Otóż władze komunistyczne słusznie zauważył większy potencjał propagandowy telewizji niż radia (tym bardziej ża stacji radiowych do umieszczenia w zakresie UKF w komunie było mniej niż w zachodniej Europie). Dlatego II zakres wykorzystano dla Telewizji. W ten spoób wg OIRT w zakresach I i II umieszczono większą liczbę kanałów TV. to samo dotyczyło III zakresu. standard OIRT ma o jeden kanał więcej niż CCIR.

  I jeszcze jedna ciekawostka Ograniczenia dla kanałow TV w akresie UHF były w nrmie CCIR. Dwa kanały nie mogły być wykorzystywane przez telewizję przez dosć długi czas.
  Dopiero przydział kanałów w IV i V zakresie był jednakowy.