Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LCD Sony SDM-HS74

05 Maj 2006 20:22 4402 10
  • Poziom 2  
    Witam!
    Mam problem z monitorem Sony SDM-HS74. Po wlaczeniu pracuje okolo 15 minut po czym sie wylacza. Po ochlonieciu i ponownym zalaczeniu znowu dziala 15 minut. Wiem w tego typu monitorach sie to dosc czesto zdarza. Czy mial juz ktos taki problem i moglby mnie naprowadzic na jakies rozwiazanie ? Niestety nie posiadam instrukcji serwisowej zeby sie blizej przyjrzec schematowi tego ustrojstwa.

Pozdrawiam
    Zbych
  • Poziom 27  
    moze tak zacznij od ogledzin, plyta ,elementy, luty łaczenia, moze cos sie przegrzewa , na dotyk popsrawdzaj, ale badz ostrozny weysokie napieice troche boli
    Moderowany przez zdzich42:

Jesteś pewien fachowości kolejnej swojej porady?

• Poziom 12  
    Wyłącza się to pojęcie względne, napisz czy wyłącza się cały monitor czy wyłącz się tylko podświetlenie matrycy a dioda na monitorze ta podspodem nadal się świeci ?? Jeżeli dioda się świeci obstawiam uszkodznie inwertera zespolonego w tym modelu razem z zasilaczem gdyż to dość częsta usterka w tym modelu. Jeżeli nie jest to model HS74P to spróbuj matrycy przyjrzeć się pod kątem przy zapalonym świetle jeżeli dostrzegasz treść obrazu to napewno padł inwerter. POZDRAWIAM
  • Poziom 2  
    Witam!

Dioda na dole swieci sie na zielono, tak ze sadze ze to wylacza sie podswietlanie. Wystarczy wylaczyc na monent wlacznik i wlaczyc ponownie, wtedy ekran zaczyna sie swiecic przez jakas sekunde i ponownie sie wylacza a diodka dalej swieci na zielono. Jesli ten inwerter zespolony jest razem z zasilaczem to czy istnieje jakas mozliwoasc naprawy poza wymiana calego modulu zasilacza? Inwenter w formie scalonej? Jaki ma symbol, czego szukac Czy dysponujesz moze schematem abym mogl sobie cos popatrzyc jak to wyglada, bo na razie szukam w ciemno? Z monitorami LCD nie mam zadnego doswiadczenia serwisowego, ale cale lata pracowalem natomiast w serwisie RTV i telekomunikacyjnym.

Pozdrawiam
    Zbych
  • Poziom 12  
    Tak to definytywnie padło podświetlenie muszę poszukać gdyż mam 2 takie zasilacze zespolone z inwerterem i popatzreć jak to wygląda i co tam było robione. Pamiętam że spotkałem się z takim problemem i powinienem pomóc. Proszę o cierpliwość. Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dzieki, bede czekal cierpliwie na pomoc.
  • Poziom 2  
    Witam
    Na 99% uszkodzona jest jedna ze świetlówek podświetlających matrycę, niestety w tym modelu świetlówki są zintegrowane z matycą, i aby dostać się do którejś z nich należy rozebrać całą matrycę, mi sięto nie udało , ale życzę powodzenia

Pozdrawiam
    Slaw.
  • Poziom 12  
    Jak świetlówki mogą być zespoleone z matrycą ??? :-) Pomyśl trochę jak coś piszesz. Świetlówki w tym modelu nie są zespolone z matrycą tylko są tam umieszczone w sposób uniemożliwiający łatwą wymianę. Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Producenci matryc dla obniżenia kosztów produkcji pewnie doszli do wniosku
    że świetlówka jest elementem mało awaryjnym i powinna działać poprawnie przez okres gwarancji czyli trzy lata i uznali że naprawa to wymiana całej matrycy przez producenta i to im się bardziej opłaci. Inna sprawa to osoby naprawiające podświetlenie zaczynają od chęci wymiany świetlówki tak jak żarówki w domu bo nie świeci a to jest łatwe do ustalenia bo można dla sprawdzenia podpiąć na zewnątrz matrycy drugą. Dla osoby z pewnym doświadczeniem wymiana świetlówki w takiej matrycy to nie problem tylko spore utrudnienie a przez to jest to czynność pracochłonna i kosztowna a producenci wszystko robią aby nie opłacało się nic naprawiać tylko kupować nowy wyrób końcowy.
  • Poziom 1  
    witam ja mam takie same objawy w sdm-hs73 pochodzi chwile a nastepnie sie wyłacza czyli obraz ginie a dioda nadal sie swieci na zielono po jakiejs chwili obraz zaczyna pyłgac objawia sie to w ten sposób ze zapala sie na ułamek sekundy i rob sie calkowicie ciemny tak jakby ktos strzelał z lampy blyskowej przy czym dioda nadal sie swieci na zielono jezeli go calkowicie wyłacze i ostygnie to znów chodzi ok 10min. i sytuacja zaczyna sie powtarzac
    moze ktos ma jakies rozwiazanie -podpowiedz?
    pozdrawiam
    maaacias
  • Poziom 40  
    Inwerter będzie się wyłączał gdy przez świetlówkę nie płynie odpowiedni prąd
    (za duży lub za mały) uszkodzenie jakiegoś elementu w inwerterze może powodować że daje za małe WN i przez to nie wymusi takiego prądu płynącego przez nią a założonego przez producenta około 5-6 ma. Naprawa inwertera polega na ustaleniu która gałęz jego działa nie poprawnie przez podłączenie do niego zastępczego korytka ze świetlówkami lub jak nie mamy
    tego można porównac napięcie odkładajace się przeznaczone do pomiaru prądu ich na zimnym końcu wtyku świetlówki.