Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak naprawić Regulator temparatury RT-2 (daje fotki środka)

malisz182 05 Maj 2006 20:43 4146 3
  • #1 05 Maj 2006 20:43
    malisz182
    Poziom 12  

Witam,
    Mam problem, mianowicie:
    Ok. 6 lat temu kupiłem sobie regulator temperatury RT-2 (sprzedawany do dzisiaj) po miesiacu przeciekł filtr zewnętrzny i zalał mi go. Było pare błysków to go wyłączyłem, niedziałał po wysuszeniu więc schowałem do szafki. Teraz tak sie składa że go potrzebuje, tylko że najpierw musze go naprawić :|
    A teraz objawy:
    Po włączeniu przekażnik szaleje, tzn włącza i wyłącza i tak wkółko ale bardzo szybko.
    Co sie mogło rozpierdzielić?? Napewno dioda jedna bo widać, tylko co to za dioda bo niema łaskawie żadnych oznaczeń, doradźcie mi jaką wstawić żeby było dobrze. Co jeszcze mogło pójść ?? Poniżej wstawiam fotki. Na drugiej widać dwie diody połączone w szereg ta po prawej jest przejarana :|

A teraz opis elementów względem pierwszej fotki:
    1. Przekażnik - 4088DC12V-5A, na boku jest napisane: JZC-20F
    2. Kondensator (poniżej) 1uF 250V MKSE
    3. Po prawej to niewiem, ale wydaje sie że rezystor mocniejszy, nie widać napisu :|
    4. Wyżej dioda też niezabardzo widać
    5. Dwie diodki, jedna przejarana na 100%
    6. Układ UA723 - Układ scalony regulator napięcia precyzyjny
    7. Ten największy potencjometr ma 10K
    8. Ten leżący 2K
    9. Elektrolit 100uF
    10. To chudzuitkie obok ma opis 473 KCK ?? nieznam takich oznaczen kondów

No i to by było na tyle :D
    Bardzo proszę o pomoc :?

0 3
  • #2 05 Maj 2006 21:56
    fotonn
    Poziom 28  

Witam!
    Nie wiem, czy opłaci się naprawiać to cuś.
    Ale skoro sie uparłeś...
    Przede wszystkim oczyść płytkę z pozostałości po wodzie i tego zwęglenia koło przepalonej ścieżki oraz odparowanej i napylonej powtórnie miedzi wokół tego miejsca, bo to może robić zwarcie. Pocynuj ścieżki przy miejscu przepalenia i połącz je.
    Kup na pewno scalaka UA723. Kondensator 1µ raczej powinien być dobry (jeśli przyczyna usterki było zalanie), chociaż podejrzane jest, że masz tak przytopioną obudowę przekaźnika. Jeśli nie jesteś pewien skąd to się wzięło, wymień ten kondensator, bo będzie Ci uwalał scalaka zaraz po włączeniu. Ten czerwony duży rezystor wygląda na dobry.
    Te szklane diodki to Zenerki. Być może odczytasz co na nich jest napisane. Obie sa chyba takie same. Najważniejszy jest koniec opisu, coś jak C9V1 albo C10. Jeżeli nie odczytasz, zobacz na jakie napięcie jest kondensator elektrolityczny 100 µF. Jeśli na 16 V, to te dwie szklane diodki Zenera, kup na 7,5 V każdą. Po połączeniu szeregowym dadzą 15 V zasilania. Kup takie o większej mocy - 0,3W. Będą troche grubsze niż te, które masz na zdjęciu.
    Jeśli kondensator jest na 25 V to kup diody na 9,1 albo i 10 V.
    Ta czarna dioda to prostownicza 1N4007 (ostatnia cyfra może być inna). Na wszelki wypadek wymień. Chyba, że masz możliwość wykonania jej pomiaru.
    No i przekaźnik. Jeśli działa bez zacięć i zwiera styk, to może zostać.
    Jak już wymienisz elementy, przelutuj pozostałe punkty lutownicze. Niektóre wyglądają nieciekawie.
    Na koniec, jak już się uporasz z naprawą, oddtłuść oczyść z kalafonii i polakieruj ścieżki drukowane na płytce. Chyba praca na dworze jej nie służy.

0
  • #3 05 Maj 2006 22:00
    malisz182
    Poziom 12  

Thx za odpowiedz, zrobie wszystko zgodnie z instrukcją, chyba nawet nową płytkę bo ta to jakaś amatorka, mi lepsze wychodzą :P, a co do tych zenerek to właśnie nic na nich niema ale elektrolit jest na 16V, thx raz jeszcze

0
  • #4 07 Wrz 2006 19:40
    wojstel
    Poziom 11  

Te Zenerki sa na 7,5 V

0