Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM2412T pada po włączeniu zas.

05 Maj 2006 22:35 806 6
  • Poziom 12  
    W monitorze EYE-Q 75 nastąpiło poważne uszkodzenie gdyż doprowadzając monitor do stanu obecnego (załącza się) wymieniłem:
    - w zasilaczu
    2SK956
    UC3842B
    DZ18V
    FUF5408

- w odchylaniu H
    2SC5584
    4,7nF/1,6kV
    rez. ok. 1R
    IRF740

Po wymianie ww elementów zasilacz usiłował wystartować lecz bardzo obciążało go w obw. +80V. Stwierdziłem że po odpięciu zasilania od układu LM2412T na PK zasilacz wstaje i słychać że wysokie wchodzi oraz widać żarzenie katod kineskopu. Wstawiłem nowy układ LM2412T, lecz po włączeniu zasilania nastąpiło znowu obciążenie +80V. Okazało się że padł LM2412T.
    Sprawdzając napięcia dochodzące na PK nie dopatrzyłem się nieprawidłowości. Dochodzi +5V, +12V oraz +80V.
    Co zatem może uszkadzać układ LM2412T ?
  • Poziom 10  
    Wiatam
    Byc moze sa te napiecia zle filtrowane i jakis wysoki impuls pali ten uklad
    Proponuje sprawdzic kondensatory i diody w obwodach tych napiec
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    uszkadzaja go elementy towarzyszace... najprawdopodobnije sama matryca (przedwzmacnaicz)
  • Poziom 12  
    Nie wiem w jaki sposób można uszkodzić LM-a przedwzmacniaczem ale profilaktycznie wymieniłem elki w torze zasilania +80V.
    Monitor zaskoczył i pojawił się obraz. Niestety, widoczny brak niebieskiego koloru. Pomiary oscyloskopem wykazały że sygnał wchodzi ale nie wychodzi z LM2412T.
    Powyższy układ został zakupiony w firmie Poltronic z Wrocławia. Czyżbym miał takiego pecha że trafiłem na "malowankę" ?
    Może macie jakieś doświadczenia drodzy forumowicze w zakupach części z tej firmy ?
  • Poziom 12  
    No i po naprawie !
    A jednak trafiłem na "malowankę" z Poltronica. Zakupiony LM2412T z firmy KLAR PSP okazał się być oryginałem i po wymianie monitor zaświecił pełnią kolorów.
  • Poziom 23  
    uszkadzanie koncowki popzrez matryce jest czestym przypadkiem w monitorach kolorowych CRT... dlaczego? nie wiem. tak sie dzieje i tyle. nikt nie wie czemu złapał np. panę...
    pozdrawiam i udanych napraw i dobrych ukladow .. scalonych....
  • Poziom 12  
    Monitorek który na rynku niemieckim kupowano za prawie 1000 Euro działa jak "złoto".

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podjęcie tematu.