Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring - problemy - H E L P

05 Maj 2006 23:37 3264 17
  • Poziom 15  
    Witam.
    Mam problem (tak mi się przynajmniej wydaje...) z ustawieniem ostrości w kamerach. Nie mam doświadczeń z tego typu sprawami, ale szef postanowił zmonitorować siedzibę firmy no i zaczęły się schody.

Mam nadzieje że nie popełniłem wielkiego błędu przy doborze sprzętu do budowy systemu. Podam co kupiłem (już niestety!):
    1. Kamera VJBC386 B/W 0,01 Lux/F 1,2 - 480 linii - 230V
    2. Obiektyw VD60600D 6-60mm F 1,4 - 360
    3. Obudowa TSH113CE z grzałką na 230V
    4. Rejestrator DVR Leadtek GuardPro złożony z 4 kart LR-3960E (docelowo ma być 16 kamer dziś jest ich tylko 9)

Kilka zdań na temat problemów jakie napotkałem:
    1. Nie mogę u licha wyregulować ostrości! Jak ustawię ostrość przy ośw. dziennym - w nocy jest mleko i na odwrót. Kamera ma 3 przełączniki
    - AES elektroniczna migawka
    - BLC kompensacja ośw. tylnego
    - DC/VIDEO wybór automatycznej przysłony
    Kiedy ustawiam ostrość w ciągu dnia to przełączenie wył. AES nie zmienia nic w obrazie (nie wiem jeszcze co wnosi po zmroku bo jeszcze nie testowałem). BLC kiedy jest OFF to kamerka w nocy nie widzi nic - zakładam więc że ta funkcja powinna być ON. Przełączanie pomiedzy DC a VIDEO powoduje zanik obrazu w pozycji VIDEO, zakładam że obiektyw ma AutoIris DC czyli zgodnie z zaleceniem producenta kamery - funkcja AES nie może pracować jednocześnie z funkcją AutoIris. Problem polega na tym że zgodnie z zaleceniem szefa interesuje go zapis obrazu z terenu firmy od godź. 15:00 do 7:00 rano. Na razie to mogę mu zapewnić albo w dzień albo w nocy :cry: . Co robię nie tak? Czy powinienem znaleźć kompromis w ostrości pomiędzy dniem a nocą (o ile będzie możliwy), czy może jest jakaś metoda na ustawienie takiej ostrości tak aby było OK przez całą dobę.

2. Kolejny problem polega na tym że tak naprawdę to nawet gdy ustawiam ostrość w dzień (wydawało by się) przy idealnym oświetleniu to powiem szczerze - jestem rozczarowany. Kamerki mają obiektywy o dość wąskim kącie widzenia jako że teren jest dość duży i obserwacja następuje z dość dużych odległości (100-150m) jednak obiektywy są ustawione raczej w środkowych położeniach kąta widzenia. Ustawień dokonuję na monitorze którego parametrów nie znam. Brak ostrości z kamer tłumaczę sobie tym że to monitor ma ograniczone możliwości (może zbyt niska rozdzielczość?), czy mam rację, czy powinienem zacząć się martwić? Mam nadzieję że kiedy podam obraz na rejestrator jakość obrazu znacznie się poprawi. Wpadłem na taki pomysł po tym jak zaobserwowałem że jedna z kamer która od 2 lat pracuje już z w/w monitorem ma obraz ostrzejszy niż kamery nowo nabyte (jej parametry to 420 linii - 0,05 Lux).

3. Dziś zaobserwowałem ciekawe zjawisko - w pewnym momencie obraz z kilku kamer (nie wszystkie i nie jednocześnie) zaczął migotać! Pojawiał się i znikał z dość dużą częstotliwością. Dotyczyło to zarówno kamer które akurat w danym momencie były ustawione w kierunku słońca jak i tych ze słońcem (naturalnie słońce nie pada na obiektywy, kamery są skierowane pod kątem w dół). Kiedy udałem się do jednej z nich aby sprawdzić co się stało to kiedy stanąłem przed jedną z nich (blisko) migotanie ustało. Kiedy jednak schodziłem z pola widzenia - powracało. Po kilku minutach objaw ustąpił we wszystkich kamerach (również nie jednocześnie). Co powoduje tego typu objaw i jak się uchronić przed tym na przyszłość? Czy powstaje to bo kamery są źle wyrególowane (po manipulacji przełącznikami na kamerze objaw na chwilkę znikał po czym wracał).

4.Mam również problem z zakłóceniami jakie pojawiają się na ekranie monitora w postaci dwóch pasków (jeden jasny, drugi ciemny) które cyklicznie pojawiają się schodząc w dół ekranu. Przypomnę że zarówno obudowy (grzałki) jak i kamery są na 230 V, są uziemione, monitor również jest zasilany z tej samej fazy co kamery i również jest uziemiony. Paski te generalnie byłyby do przyjęcia pod warunkiem jednak że ich ruch na ekranie nie będzie wywoływał zapisu na karcie DVR (mam zamiar korzystać z funkcji zapisu po detekcji ruchu). Jeśli wiecie już że będzie, to doradźcie co zrobić żeby się ich pozbyć?

Zdaję sobie sprawę że 4 zasadnicze problemy jakie opisałem są tylko przedsmakiem przed problemami jakie czekają mnie gdy do systemu włącze rejestrator. Podtrzymajcie mnie na duchu, że nie będzie tak źle - dzis naprawde trudno o pracę.

Wierzę że są na tym forum fachowcy którym będzie się chciało przeczytać to "wypracowanie" i chętnie podzielą się ze mną uwagami i dobrymi radami tak abym nie stracił roboty ale i honoru :cry: .

Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    R_O_Y napisał:

1. Kamera VJBC386 B/W 0,01 Lux/F 1,2 - 480 linii - 230V
    2. Obiektyw VD60600D 6-60mm F 1,4 - 360
    3. Obudowa TSH113CE z grzałką na 230V

te kamery musialy sporo kosztowac!! mam nadzieje ze jacys spece ci pomoga rozwiazac te problemy. ja raz mialem do czynienia z tego typu profesjonalna kamera, montowalem ja na dachu i wszystko przebieglo bez najmniejszych problemow, moglem wyregulowac ostrosc, tylko ze to byla kolorowa kamera.
    a bossem sie nie przejmnuj, pewnie kazal robic jaknajoszczedniej i dlatego nie skorzystales z oferty firm ktore sprzedaja i instaluja takie systemy.

Zreszta zawsze mozesz sie popytac czy np za jakas kase nie zdiagnozuja i naprawia usterke.
  • Poziom 13  
    nie pracowałem jeszce z taka kamerka. Ogólnie zasada jest taka, aby stroić kamerę przy SLABYM oswietleniu (najlepiej w nocy). w kazdej kamerze w ktorej nie możesz ręcznie wymusić otwarcia przysłony, na 98% nie uda ci się w dzień dobrze wystroić ( 2% zostaje na przypadek :) ). teraz przełączniki :
    DC, AES-off.
    Cytat:
    BLC kiedy jest OFF to kamerka w nocy nie widzi nic - zakładam więc że ta funkcja powinna być ON.

BLC to funkcja pozwalająca poprawić jakość prześwietlonego obrazu, włącza się w momencie kiedy powyżej 50% centralnej części przetwornika jest prześwietlonych, wiec nijak ma sie to do twojego opisu... wyłącz tą funkcję.
    zakładając, że obserwowany teren jest w miarę oświetlony, powinno być ok i w dzień i w nocy.

nie stosujesz przypadkiem żadnych pierścieni dodatkowych przy mocowaniu obiektywu ??

poczytaj jeszce http://www.dipol.com.pl/bib21.htm znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.

napisz jak ci poszlo.

pzdr
  • Poziom 15  
    Witam!
    Najpierw w sprawie bosa: Kamerki nie były jakieś tam specjalnie drogie, poprostu przy wyborze kierowałem się parametrami 480 lini i 0,01 Lux. Kamery wybrałem B/W ponieważ próbowałem z kolorowymi i z Day/Night, ale efekty po zapadnięciu zmroku były wysoce niezadowalające. Gigantyczne szumy skutecznie blokowały możliwość obserwacji jakichkolwiek obiektów w polu widzenia kamery. "Bosem się nie przejmuj" - pewnie tak, bo to nic mi nie pomoże, racja że zalecił wykonać monitoring oszczędnie, ale wydawało mi się że wynegocjowany kompromis jakościowo-cenowy pozwoli mi zbudować system o względnych możliwościach, a tu niestety takie rozczarowanie.
    Co do ustawień jakie przetestowałem w kamerach to jesne jest że DC ponieważ takie mam obiektywy (AutoIris DC), AES... Nie wiem jeszcze jak ta funkcja wpływa na pracę kamery w nocy, ale jak już wcześniej wspomniałem, w dzień nie wnosi żadnych zmian do obserwowanego obrazu. Co do BLC to jeśli jest ON poprawia sie ostrość obrazu w dzień, a po przełączeniu na OFF powoduje wpadanie kamery w oscylacje o których wspominałem wcześniej, oraz powoduje totalny brak ostrości w nocy. Monitorowany teren jest słabo oświetlony, brak jest na nim obiektów o wyraźnych obrysach, głównie jest to betonowe ogrodzenie oraz pusty plac. Powoduje to dodatkowe problemy podczas ustawiania ostrości szczególnie gdy wykonuje to przy pomocy drugiej osoby która obserwuje obraz na monitorze i telefonu. Istotnie po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w podanym linku wiele spraw się wyjaśniło nie sądze jednak abym miał tyle szczęścia i tak się stanie.
    Znalazłem tam np. informacje które pomogą mi, jak myślę, rozwiązać problem pasków które wędrują po obrazie. Cytat: "Osobnym tematem jest uziemianie metalowych obudów zewnętrznych, które jest obowiązkowe, jeśli kamera jest zasilana napięciem przemiennym 220V. Ze względu na różnice faz, jest niedopuszczalne łączenie masy sygnałowej z obudową kamery, dlatego zalecane jest stosowanie obudów pozwalających na galwaniczną izolację mas sygnałowych (w tym obudowy kamery) od masy obudowy." Tak więc jeśli mam uziemiona obudowę kamery, a kamera jest na 230V i jest wyposażona w przewód zasilający 3 żyłowy który wymusza podłączenie uziemienia (w tym wypadku wspólnie z uziemieniem obudowy), kamera tak naprawde jest galwanicznie od obudowy odizolowana a jedynym połączeniem jest właśnie przewód uziemiający. Pytanie tylko czy masa sygnałowa nie jest połączona z masą kamery, która to natomiast jest połaczona poprzez przewody uziemiające z obudową kamery? Jeśli nie - skąd w takim razie owe zakłucenia i jak się ich ostatecznie pozbyć?
    Jeśli chodzi o zastosowanie pierścieni dystansowych dołączonych do obiektywu to istotnie podjąłem desperacką próbę ich założenia - spowodowało to jedynie przesunięcie regulatora ostrości w skrajne położenie bez możliwości wypośrodkowania ostrości. Niezwłocznie powróciłem do pracy bez pierścienia i dźwignia ostrości znajduje się w położeniu środkowym dając możliwość wykonania korekt zarówno w jedną jak i w drugą stronę.
    W podanym linku znalazłem ciekawą informację na temat doboru obiektywu do kamery na podstawie parametrów. Wydaje mi się że to może być przyczyna problemów ze znalezieniem kompromisu w ostrosci między dniem a nocą. Kamera którą kupiłem ma czułość 0,01 Luxa przy jasności F 1,2 natomiast dobrany obiektyw ma F 1,4 - 360. Znaczy to ze chyba zbyt mało swiatła dociera do kamery przy małym oświetleniu. Pytanie tylko czy wystarczy doświetlić obserwowany teren aby poprawić głębie ostrości? Na ile różnica w jasności obiektywu między zakupionym 1,4 a wymaganym (jak mi się wydaje) dla kamery 1,2 ma wpływ na czułość kamery? Czy powiedzmy teraz mogę określić czułość że ma nie 0,01 Luxa a np. 0,05Luxa? Czy to się da w ten sposób opisać? Kolejne pytanie dotyczy liczby podawanej zaraz za jasnością obiektywu F 1,4 - 360?
    Nadal nie wiem co powoduje wpadanie kamery w oscylacje i jak z tym walczyć? Proszę również o dalsze wskazówki - dla mnie każda podpowiedź jestr na wagę złota. Kolejnym krokiem będzie próba uzyskania ostrego obrazu po zapadnięciu zmroku, obawiam się tylko ze wówczas nie będę miał osrego obrazu w ciągu dnia.
    Za dalsze informacje z góry dziękuję. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Na Twoim miejscu podstawiłbym inną kamerę lub zaczął od samego obiektywu. Sam porównywałem obiektywy z autoiris i regulowaną ogniskową 3-8mm ze stałym bez autoamtyki i zdźiwiłem się, bo nie mogłem uzyskać tak osrtego obrazu jak na tym stałym bez autoiris - prawdopodbnie dużo zależy od firmy.

Z tymi zakłóceniami - zacząłbym od wyłączania kamer i sprawdzenia czy jedna nie wpływa na drugą, jeżeli jednak jest to kwestia prądów wyrównawczych ( inne punkty "zera") problem powinien rozwiązać separator galwaniczny wejść.
    Jakie masz odcinki przewodów koncentryczych do kamer ? -może przewody słabej jakości?
    Spadek napięcia na zasilaniu kamer nie wchodzi w rachubę?

Wiem, pewnie nie pomogłem - ale nieraz jakiekolwiek inforamcje mogą dać inny kierunek "myślenia".

Powodzenia
  • Poziom 15  
    Z podstawieniem innej kamery to bedzie lekki problem bo musiałbym poprostu chyba ją kupić. Jeśli chodzi o długości przewodów to w przypadku 4 kamer jest to 66m, w przypadku 3 kolejnych 48m i ostatnie 2 kamery jest to około 22m. Przewody zasilające biegną tą samą trasą co sygnałowe, spadek raczej można wykluczyć, choć istotnie paski są bardziej wyraźne w kamerach przy których długość przewodów jest największa. Poprosze o wiecej danych na temat wspomnianego separatora - co to jest i ile kosztuje, jak i gdzie to zamontować.

P.S.
    Sorki ale zapomniałem jeszcze pewnej nurtującej mnie kwestii: Czy prawdą jest że komputera przypisanego do pracy z rejestratorem DVR nie powinno sie wykorzystywać do innych celów, np. pisania dokumentów itp. (jak to w biurze). Naturalnie w czasie kiedy nie jest dokonywana rejestracja ani obserwacja czyli program obsługujacy rejestrator jest wyłaczony.
    Prosiłbym jeszcze o wskazówki na temat podłaczenia kart w sloty PCI. Do kazdej karty był dołaczony kabelek WatchDog - czy łaczy się wszystkie karty w szereg za pomoca tych kabelków (na zasadzie: przycisk reset - karta - karta - karta - karta - płyta główna) czy wystarczy tylko jedną (przycisk reset - karta - płyta główna). Mam 4 karty i 4 kabelki, wydaje mi się że to pierwsze rozwiązanie ale lepiej zapytać kogoś kto wie pewne. Jak by mi ktoś jeszcze wytłumaczył czemu ma służyć takie połączenie kart będę wdzięczny (instrukcja jest chyba we wszystkich językach tylko nie w Polskim).
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    z kartami dvr za bardzo ci nie pomogę z doświadczenia wiem że tanie karty bardzo obciążają procesor i czasami utudniają normalną pracę .Jeśli chodzi o zakłucenia na ekranie to napisz czy zasilanie ciągniesz z jednego miejsca czy gdzieś z pobliskiego gniazdka . Tak na próbę mogę ci poradzić odpięcie uziemienia w obudowie kamery i sprawdż jaki będzie efekt. Miałem taki przypadek kiedyś u klienta i walczyłem z tym dość długo okazało się że była wina uziemienia , a konkretnie kamera w metalowej obudowie przykręcona byłe do stalowej konstrukcji hali i z tąd były zakłucenia
  • Poziom 15  
    Ok pisałem już o tym ale powtórzę: Obudowa z grzałką na 230V uziemiona, nie jest połączona z żadnymi innymi uziemionymi elementami konstrukcji jak w przypadku opisanym przez Ciebie. W obudowie kamera również na 230V zamontowana jest na standardowej podstawce izolacyjnej zapewniającej odseparowanie od obudowy, jest ona jednak połączona z obudową poprzez przewód uziemiający kamery. Czy uziemiona obudowa kamery i masa sygnałowa są galwanicznie połączone - tego nie wiem.
    Zasilanie wszystkich kamer jest ciągnięte z jednego miejsca, z tej samej fazy co zasilanie monitora kontrolnego i w przyszłości komputera z rejestratorem DVR.
    Co do porady to nie wiem czy mam odłączyć uziemienie od obudowy kamery czy od samej kamery? Poprosze o sciślejszą podpowiedź.
    A może warto się pokusić o lepsze uziemienie np. 3 kamery mam zainstalowane na betonowym słupie oświetleniowym i dosłownie kilkadziesiąt cm dzieli mnie od uziemionych elementów lampy? Mogę wykonać połączenie osobnym przewodem obudowa + obudowa kamery i do uziemionego elementu lampy i już. Czy to coś da?
    Pozdro4all.
  • Poziom 27  
    No jeśli zasilanie ciągniwesz z tego samego miejsca to już nie wiem .Zrób tak odłącz wszystko ob kompa i podłącz pojedynczą kamerę do telewizora najpierw a krótkim kablu a następnie na długim i zobaczymy jaki będzie efekt. Możesz jeszcze odłączyć wszystkie kamery i podłączac tylko po jednej czy polecą tez zakłucenia . Takie usterki trzeba troch na raty robić
  • Specjalista elektryk
    Witam

Przede wszystkim komputer powinien być stabilny i jeżeli jego przeznaczeniem jest karta rejestrująca - nie powinno się na nim przeprowadzać innych prac - zawsze zwiększasz ryzyko destabilizacji tego systemu.

Odłącz wszystkie uziemienia od kamer lub rób to systematycznie - czyli wykluczaj poszczególne kamery. Separator poczytaj tutaj: http://www.dipol.com.pl/sklep/r48606.htm - jest tam dokładny opis o tv przemysłowej - możesz poszukać tańsze w inych sklepach inych firm. Montaż takiego separatora zaoszczędziłby Tobie dużo pracy przy samych kamerach - jednak przed samym kupnem musiałbyś się upewnić czy rozwiąże problem - czyli musisz podstawić....

Pzdr
  • Poziom 17  
    Widzę, że problemów masz co nie miara. Ale po kolei.
    1. Nie używaj komputera na którym masz karty DVR do innzch celów. Raz dlatego, że jak kolega wyżej napisał karty takie znacznie obciążają procesor, dwa gdyż zapis obrazów na HDD i tak go bardzo szybko zapełni i nie będzie miejsca na nim na inne programy.
    2. Jeśli chodzi o różnice ostrości pomiędzy dniem a nocą. Moim zdaniem może mieć to związek czysto z optyką, z głebią ostrości. Z tego co piszesz, obserwujesz duży teren, gdzie używasz obiektywów o dużej ogniskowej. W dzień jest dobre oświetlenie, słońce, otwór przysłony jest mały więc głębia ostrości jest bardzo duża. Można więc ustawić tak ostrość, aby były wyraźnie widoczne szczegóły zarówno planu bliższego jak i dalszego. W nocy oświetlenie jest kiepskie. Przysłona się otwiera i spada głębia ostrości. Więc powstaje konieczność jej regulacji. Przy obiektywach o dużej ogniskowej głebia ostrości może okazać się relatywnie niewielka. Więc zmiany oświetlenia będą miały tu poważny wpływ. Jak temu zapobiec? Poprawiając oświetlenie terenu. Jak sam piszesz jest ono bardzo kiepskie. Albo Zastosować obiektyw o krótkiej ogniskowej i jeśli chcemy obserwować ten sam wycinek terenu należy kamerę umieścić bliżej takiego wycinka. Skrócenie dystansu powoduje, że obserwowany teren , który był wcześniej widoczny teraz nie będzie obserwowany więc należy zainstalować dodatkowe kamery i generalnie inaczej je rozmieścić. Albo zostawić kamerę tam gdzie jest, przy krótkiej ogniskowej obiektywu będzie widoczna większa część terenu przez to obraz będzie mniej czytelny (będzie więcej szczegółów).
    3. Zakłócenia na obrazie mogą powodować jakieś urządzenia np. silniki elektryczne. Ciekawi mnie jakim przewodem poprowadziłeś obraz. Należy tu zastosować dobrej jakości koncentryk.
    A tak na marginesie. Z firmami, które instalują tekie rzeczy to jest tak, że jak zaprojektują taki system i okaże się że przy danych założeniach do projektu coś jednak nie działa tak jak należy, to zawsze dobiorą np. tę czy inną kamerę, tak aby wszystko porawnie chodziło, a policzą zawsze za tą ostatnią. W przypadku, gdy robi się to samemu zazwyczaj nie ma możliwości podmiany urządzeń, więc jeśli coś jest nie tak, to trzeba dokupić następną kamerę. Koszty samodzielnych eksperymentów, choć efekt będzie tak jak w przypadku firmy instalatorskiej, mogą się jednak okazać znacznie większe. Dlatego oszczędności w tym przypadku mogą okazać zię płonne. Zawsze więc będę powtarzał, niech każdy zajmie się tym na czym się zna. Szef chciał zaoszczędzić, więc zaoszczędził tylko efekt nie taki jak trzeba.
    Ale życzę powodzenia. Nie wiem na ile ci pomogłem. Napisz z czym jeszcze miałeś problemy bo pewnie nie wszystko ująłem a i sam już zapewne do czegoś doszłeś.
    Pozdrawiam

PS
    Jeszcze jedno. Przy kiepskich warunkach oświetleniowych odradzam nagrywanie przy pomocy programowej detekcji ruchu na obrazie. Efekt będzie taki, że zakłócenia w obserwowanym obrazie będą powodować i tak prawie ciągłe nagrywanie. A jak ustawisz programowo niską czułóść detekcji, to może się okazać, że się coś ważnego nie nagra.
  • Poziom 15  
    Witam!
    Będe się odnosił do poszczególnych podpowiedzi i problemów w punktach to uprości orientacje i będzie bardziej przejrzyście.
    1. Zasilanie jest kolego jarek1 ciągnięte z jednego miejsca i system nie pracuje jeszcze na kompie bo czekam na kompa z odpowiednimi parametrami. Testy wykonuje majac podłaczone do sieci wszystkie kamerki a tylko jedna pod monitor monochromatyczny. Wiem juz mniej więcej na czym polega problem i jak sie do niego zabrać. W życiu i tak sie okaze że to nie takie proste jak tu i teraz na forum ale pokombinuję - nic innego mi nie pozostało.
    2. Jeśli chodzi o używanie kompa do innych celów jak rejestracja to tak jak wspomniałem już wcześniej jakiś pliczek w wordzie czy arkusik w excelu. Naturalnie tylko wtedy gdy rejestrator nie pracuje (rejestracja w godzinach od 15:00 - 7:00 a od 7:00 - 15:00 jako zwykły komp biurowy). Czy takie wykorzystywanie komputera jest dopuszczalne? Wiem ze szczególnie tanie karty obciążaja bardzo procek tak więc jakiekolwiek manewry podczas rejestracji mogą mieć wpływ na prace programu.
    3. Co do ostrości w dzień i w nocy to problem polega właśnie na tym że nie mogę znaleźć kompromisu pomiedzy dniem a nocą. Gdy ustawiam ostrość w dzień to nie mogę znaleźć takiego położenia ostrości które by mnie zadowalało, a ustawiać ostrość w nocy pewnie i tak będę musiał, pytanie tylko co będzie widać w dzień?
    4. Kamery podłączałem przewodem z "górnej półki" - 1,83 z watem za metr. Pokombinuje z tymi uziemieniami może to coś poprawi. Najbardziej to sie obawiam że jeśli nie uda mi się ich wyeliminować to mogą powodować detekcję ruchu i praktycznie ciągły zapis na HDD (to by była chyba porażka na całej lini).
    5. Kolego RafalRadom - zdaję sobie sprawę że nie jestem orłem jeśli chodzi o monitoring, ale skoro już wdepnąłem w to... wierzę że są tacy co się na tym znają i podpowiedzą coś i może jakoś to wyjdzie. "Niech każdy robi to na czym się zna" - jasnem, najgorzej tylko jak szef myśli ze powinienem się znać na wszystkim... A taką fajną robotę mam, heh.
    No i może jeszcze ktoś coś podpowie. Pzdr.
  • Poziom 27  
    Podłączmonitor na krótko do kamery tzn kamera na ścianie tam gdzie ma być i do niej monitor na 5m kablu , zobaczymy jaki będzie efekt. Ewentualnie podłączzasilanie do kamery gdzieś lokalnie , może prąd który lezi w kabluzasilającym indukuje zakłucenia w koncentryku no musisz sie pobawić nikt nie ma 100 % lekarstwa na takie usterki bo przyczyny mogą być różne. A tak aparpo jak masz szefa takiego mądrego to może on się na tym zna bo przecież szef wie najlepiej. Tylko nie pisz że jestes piekarzem i w przerwie pomiędzy wypiekiem bułek kazali montować ci monitoring , bo tak częst się zdarza w naszej polskiej rzeczywistości
  • Poziom 17  
    Moja poprzednia wypowiedź odnośnie tego, że każdy powinien robić to na czym się zna, nie była skierowana do ciebie lecz do twojego szefa, a tobie to z całego serca współczuję. Sam mam dobrego kolegę, któremu szef wydaje podobne polecenia, gdyż uważa że powinien się na wszystkim znać i wiem jakie męki czasami przechodzi.

Ale wracając do tematu.
    Komputer możesz używać do innych celów. Nie ma tu żadnych przeciwskazań, tyle że przy takiej ilości kamer poprostu szybko zapełni się twardy dysk. Efekt będzie taki, że jak ktoś będzie chciał robić coś w excelu to mu może wyskoczyć komunikat, że brakuje miejsca na HDD. Trzeba będzie często oczyszczać HDD ze starszych nagrań. Oczywiście wiele zależy od tego jakiej pojemności HDD zastosujesz.
    Z tą ostrością, to przy wyłączonej funkcji AES migawka pracuje ze stałą częstotliwością 1/50 s. A ilość wpadanego światła do kamery jest regulowana za pomocą przysłony w obiektywie. Przy włączonej funkcji AES migawka pracuje z częstotliwością od 1/50 s do 1/100000 s przy stałej przysłonie. Spróbój ustawić ostrość przy włączonej AES w kiepskich warunkach oświetleniowych, a potem zobacz jaki będzie obraz w dzień. Wydaje mi się, że wtym przypadku powinno to pomóc. Jeśli to nie pomoże, to zrób próby zmniejszając ogniskową obiektywu przy różnych ustawieniach z AES. Ma to związek z tym co wcześniej pisałem i podejrzewam, że na krótkiej ogniskowej obiektywu znajdziesz odpowiednie ustawienie.
    Pozdr
  • Poziom 15  
    No witam!
    1. Zasilanie mam zcentralizowane i sprawdzałem obraz na krótkim przewodzie (możliwie krótkim) kamery mam w ogólnie trudno dostępnych miejscach i praktycznie z wyjątkiem 2 kamer nie ma możliwości dostać się z monitorem w bezpośredni obręb kamery (monitor to standardowa 15" mono). W takim układzie zakłóceń BRAK. Jestem teraz na 99.9% pewny że powstaja w skutek ułozenia trasy kabli sygnałowych równolegle z zasilającymi (230V zm.). Ten 0,1% zostawiam sobie jeszcze na eksperymenty z uziemieniem :| .
    2. Dzieki za wyrazy współczucia - sorki bardzo troszke opatrznie to zrozumiałem. Fakt że nie jestem sam w takiej sytuacji dodał mi lekko skrzydeł. No na szczęście piekarzem nie jestem tylko automatykiem (coś z pogranicza elektryki, elektroniki i magii :D ). Czasami przychodzi mi paprać się też z informatyką. Ogólnie mówiąc szeroki zakres kasa przeciętna.
    Jeśli chodzi o HDD i jego przedwczesne zapełnienie to myślę (heh) że z tym nie powinno być problemu bo przedstawiałem wstępnie bosowi ten problem i obiecał że nie będzie (jeśli nie zajdzie taka potrzeba) przechowywał zapisanych obrazów dłużej niż 1-2 dni. Obserwowany teren jest terenem przemysłowym - zamkniętym i w ogólnych założeniach było tak że generalnie w polu widzenia kamer nie znajdą się pracownicy ani obsługa, czyli teoretycznie przy prawidłowo ustawionej (i działającej prawidłowo) detekcji mogło by tak być, że rano nie będzie wogóle żadnych nagrań do przeglądania. Powiem szczerze że to by było super. Naturalnie jeśli nastąpi naruszenie terenu przez "intruza" to wtedy miło by było gdyby cos tam sie jednak nagrało. Jednak wszelkie nie istotne zapisy maja być niezwłocznie kasowane i zabawa zaczyna się ponownie od godziny 15:00. Zawsze istnieje możliwość archiwizowania danych na CD-R bądź DVD-R. Ostatecznie gdyby jednak tylko ilość wolnego miejsca miała być przeszkodą to wyposażę kompa w drugi HDD co ostatecznie rozwiąże problem.
    Ustawianie ostrości - przyznam że jestem troszke zajety służbowymi sprawami które wymagaja natychmiastowego działania i monitoring spadł na plan dalszy, jednak musze do tego wrócić (zrobię to z niechęcią) obawiam się że będa z tym kłopoty. Reasumując - chcąc ustawić ostrość tak aby była dobra po zmroku to powinienem założyć na obiektyw filtr który spowoduje otwarcie przysłony i tak dokonać regulacji? Czy jeśli nie posiadam stosownego filtra to czy moga to być ciemne szkła okularów przeciwsłonecnych, może spawalniczych, a może lepiej od razu ustawić się na nocne manewry? Trochę strach, bo kamerki (niektóre) są zainstalowane na krawędzi dachu 15m nad ziemią :!: . Spienia mnie też trochę ustawianie ostrości z pomocą drugiej osoby która obserwuje monitor i przekazuje mi swoje spostrzeżenia za pomocą telefonu. Mówi mi: "jeszcze, jeszcze, jeszcze, dobra teraz jest najlepszy obraz" schodzę z dach i okazuje się że jest kicha! I nie wiem teraz czy pomocnik subiektywnie źle ocenia ostrość na ekranie monitora i wybiera złe położenie ostrości, czy faktycznie uzyskanie większej głębi nie jest możliwe. Wiem że nie bardzo z tym mi podpowiecie - muszę to rozgryźć sam. Kamera gdzie miałem bezpośredni wgląd na efekty regulacji ustawiona została najlepiej ze wszystkich ale tylko względnie (jak się okazało po zmroku).
    3. Poprosiłbym jeszcze o wskazówki na temat charakterystycznego zakłócenia jakie pojawiło się podczas testów czyli migotanie obrazu, takie oscylacyjne "pojawiam się i znikam". Wcześniej opisałem dokładnie jak to się objawia. Czy może to być spowodowane pracą grzałki w danym momencie? I tak przy okazji czy ktoś się orientuje przy jakiej temperaturze powinna przestać grzać grzałka (termostat w obudowie)?
    Dzięki za podpowiedzi. Pzdr.
  • Poziom 22  
    Witaj

1. Jeżeli chodzi o pasy pływajace po ekranie, to kamery zasilane z 230 V posiadają potencjometr umieszczony z reguły z tyłu, który umożliwia regulację fazy zasilania. Objawem niedopasowania fazy są właśnie pływające pasy.
    2. Jeżeli używasz obiektywów z automatyczną przysłona to musisz wyłączyć automatyczną migawkę w kamerze, ponieważ jeżeli działa automatyczna regulacja czułości w kamerze i jednoczesnie automatyczna przysłona w obiektywie to kamera wtedy głupieje. Przełącznik AES ( Automatyczna Elektroniczna Migawka ) powinien być w pozycji OFF lub w pozycji AI ( w różnych kamerach sa różne oznaczenia), wtedy kamera steruje tylko migawką w obiektywie.
    3. Aby ustawić ostrość na wartość pośrednią pomiedzy dniem a noca, możesz wykorzystać szkło z okularów przeciwsłonecznych ( im ciemniejsze tym lepsze ). Po przystawieniu szkła do obiektywu mozna zaobserwować jak działa AutoIris.
    4. Migający obraz przy dużym naświetleniu może być efektem tego o czym pisałem w punkcie 2. Przetwornik jest poprostu przesterowany. Funkcja BLC to jest własnie kompensacja jasnego tła. Możesz jeszcze regulować stopień przymknięcia przysłony w obiektywie za pomocą potencjometru LEVEL , który z reguły znajduje się również z tyłu kamery.
  • Poziom 15  
    Witam!
    Faktycznie z tyłu obudowy znajduje się drugi tajemniczy potencjometr, nie ruszałem go, jest on zabezpieczony taką gumeczką. Czy to może być ta regulacja fazy? Było by super. Pytanie tylko dlaczego akurat te pasy pojawiają się na kamerach które mają najdłuższe okablowanie?
    Nie ma z tyłu potencjomeru LEVEL, ale jest inny odpowiedzialny za przysłonę, z tym że nie reguluje on stopnia zamknięcia przysłony a jedynie czas reakcji. Zaobserwowałem jednak że przekręcenie (delikatne) tego potencjometru spowodowało zmniejszenie kontrastu - wszystko zrobiło się mniej wyraźne - ostrości nadal brak.
  • Poziom 15  
    Witam!
    Niech mi ktoś wrzuci krótkie info na temat kabelka WatchDog bo pytałem wcześniej ale mi nie odpowiedziano. Jesli mam 4 karty i 4 kabelki to powinienem łączyć tak:

Płyta główna (reset) - pierwsza karta, pierwsza karta - druga karta, druga karta - trzecia karta, trzecia karta - czwarta karta, czwarta karta - przycisk reset na obudowie.

Czy może wystarczy:

Płyta główna - pierwsza karta, pierwsza karta - przycisk reset.

Zakładam że to pierwsze rozwiązanie ale poprosze o konkretną odpowiedź. I jeszcze jedno pytanko: Jaką rolę spełnia takie połaczenie kart w komputerze?
    Dziękuje. Pzdr.