Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak regulować obroty rozrusznika

Leszek R 12 May 2006 12:33 15195 83
Przewód Toplex
 • #61
  Fajfer2
  Level 20  
  A ten:
  IXFN200N07
  Tylko b.drogi
  To jaki tam jest prąd rozruchu ? >>200A ?
  Jeśli tak , no to tyrystory mają tam sens
  lub równoległe połączenie tranzystorów
 • Przewód Toplex
 • #62
  Mariiusz
  Level 15  
  romoo wrote:
  ==>salem może skończmy z kręceniem dekielkiem bo: trzeba dekielek jakoś umocować żeby nie odpadł , chyba że ktoś się zobowiąże do trzymania dekielka. Po 2 Jest to rozrusznik 4 szczotkowy i ze stojana dochodzą 2 grube płaskowniki uzwojenia wzbudzenia jakby ktoś chciał je ukręcić to prosże kręcić dekielkiem.


  może to ciebie śmieszy ale trochę lawet przerobiłem i zapewniam cię że wyprowadzenia stojana jak i szczotek można zrobić bez wiekszego problemu chociażby do zmiany kierunku obrotów.szcotki nie muszą być mocowane do dekielka...
 • Przewód Toplex
 • #64
  Fajfer2
  Level 20  
  Jeszcze taka "zabaweczka" T0650TA52A , T1500TA25E
  Cena raczej nieprzystępna.
 • #65
  User removed account
  User removed account  
 • #66
  Tomasz.W
  Level 35  
  A co stoi na przeszkodzie (oprócz ceny) żeby zastosować tranzystor IGBT np. CM300HA firmy MITSUBISHI . Trzysta amper powinno chyba wystarczyć .
 • #67
  User removed account
  User removed account  
 • #69
  Mikrus2
  Level 12  
  Wracając do pierwotnej myśli czy nie można zastosować jakiegoś hamownika w postaci hamólca a prościej mówiąc kawałek deseczki między bęben a obudowe?
 • #70
  Fajfer2
  Level 20  
  Tyrystory do tanich (na takie prądy) też nie należą.
  IGBT są jednak na większe napięcia Uce,pozostają MOSFET-y
  im wyższe napięcie przebicia tym cena również wyższa.
  (do tych IGBT nie jest bezwzględnie konieczne ujemne napięcie)
 • #71
  User removed account
  User removed account  
 • #72
  zbigniew125
  Level 23  
  salem napisał

  może to ciebie śmieszy ale trochę lawet przerobiłem i zapewniam cię że wyprowadzenia stojana jak i szczotek można zrobić bez wiekszego problemu chociażby do zmiany kierunku obrotów.szcotki nie muszą być mocowane do dekielka...[/quote] -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Może byś coś więcej podpowiedział , bo mnie akurat to zaciekawiło , na jakiej zasadzie to działa , i dlaczego zmiana położenia szczotek względem stojana zmienia ilość obrotów ,a co z mocą , tak wizualnie w jakich granicach obrotów jest ta regulacja . A jeżeli jest to możliwe , to masz super pomysła a przerobienie to już małe piwo . Pozdrawiam
 • #73
  romoo
  User under supervision
  ==> Jak wyprowadzisz szczotki z położenia równowagi to silnik traci na mocy,ale gwałtownie mu prąd rośnie bo zmniejsza się SEM. SILNIK MA WTEDY CHARAKTERYSTYKĘ PODATNIEJSZĄ I NIŻSZĄ SPRAWNOŚĆ.Przy rozruszniku wiadomo jak się zkończy. BO przy silniku wycieraczek normalnie pobierającym 3A lekkie przekręcenie szczotek powoduje zwiększenie poboru . Wiem sprawdzałem bo przewijam silniki wycieraczek. Zresztą każdy silnik ma wycięcie przeciwdziałające obruceniu szczotkotrzymacza. Salem mówi prawdę: obroty silnika zmaleją ale pobór prądu znacząco wzrośnie.

  Tak gwoli ścisłości.
  Autor porzucił temat.
 • #74
  Mariiusz
  Level 15  
  coś taki nerwowy kolego romo. nie mam zamiaru szkolić cię tylko podsuwam koledze propozycję a że tobie się nie podoba.. .[ tajemnicze wycięcie już dawno jest przezemnie przestawiane ]. przerabiałem już chyba wszystkie rozruszniki jakie się nadają do wyciągarek w lawetach.tym sposobem da się zmniejszyć lub zwiększyć obroty gdzieś 1/3 . jeżeli to wystarczy to można atakować. problem osi - merc 123 , żuk ,starsze polo w dizlu . w tych rozrusznikach wirnik jest podparty na trzeciej tulejce a ta siedzi w wewnętrznej tarczy.głowicę można odciąć i mamy ośkę.z mercem najłatwiej pójdzie przesówanie szczotek jednak żuk pobiera mniej prądu.
 • #75
  zbigniew125
  Level 23  
  Salem to jak zrozumiałem wirnik pracujący centralnie w środku stojana , przestawiasz go w dół lub w górę tworząc mimośród [ po przestawieniu z jednej strony masz dużą lukę a z drugiej prawie co wirnik obciera o stojan ]tak to rozumie Pozd.
 • #76
  romoo
  User under supervision
  Salem wierzę ci, że pomysł ze środkową tulejką jest dobry- jak zrobiłeś to i działa..
 • #77
  Mariiusz
  Level 15  
  nie. szczelina między stojanem a wirnikiem jest tak mała że nawet wyrobiona tulejka spowoduje szorowanie.rozrusznik składa się z trzech zewnętrznych elementów 1- głowica [przeważnie aluminiowa .chyba że to żuk ] 2- stojan , 3 -tylny dekielek . jeżeli jest w środku tarcza to siedzi pomiędzy głowicą a stojanem i w niej jest trzecia tulejka i w wtedy można obciąć część głowicy odsłaniając ośkę do napędu jakiejś zwijarki.do dekielka jest przykręcony szczotkotrzymacz ze szczotkami i przestawienie jego względem stojana zmieni prędkość obrotową. szczotkotrzymacz trzeba odizolować od dekielka i zrobić możliwość jego obracania w pewnym zakresie wjedną i drugą stronę położenia orginalnego.do zmiany kierunku obrotów trzeba zamienić szczotki parami.-------- podsumuję trzeba wyprowadzić na zewnątrz wyjścia stojana i każdą szczotkę oddzielnie. odizolować szczotkotrzymacz od masy i zrobić możliwość obracania nim 45 stopni w jedną i w drugą stronę w stosunku do ustawienia orginalnego. jeżeli to pokonasz dalej już pryszcz.
 • #78
  zbigniew125
  Level 23  
  Salem dzięki za informacje tylko myśle sobie dlaczego [ na jakiej zasadzie ] to działa [jakie występują siły ]Pozd
 • #79
  romoo
  User under supervision
  Zbigniew salem mi rozjaśnił sytuacje a tam działają siły elektromagnetyczne i w ogóle dobrze prawi skoro lawety hantluje. Jak przekręcisz dekielek to ci się pola przestawią i będą nierówne obroty w prawo i w lewo. Nienawidzę prof. Skwarczyńskiego z AGH o mało co mnie nie udupił a teraz hm... orientuje się w tym i robię w polu cuda.
 • #80
  Mariiusz
  Level 15  
  zbigniew125 wrote:
  Salem dzięki za informacje tylko myśle sobie dlaczego [ na jakiej zasadzie ] to działa [jakie występują siły ]Pozd

  nigdy nie zastanawiałem się jakie siły działają.dawno temu byłem wkużony że zachodnie samochody tak ładnie kręcą rozrusznikami a mój polonez ciężko miele [ zresztą jak każdy ]. jako elektryk od sprzętów jeżdżących postanowiłem coś z tym zrobić. od tamtej pory tajemniczy znacznik ustawienia usuwam i ustawiam według potrzeb.wyprowadzenia na zewnątrz robię tylko przy lawetach , inne ustawić można bez . ZBIGNIEW- pamiętaj że ośkę rozrusznika możesz użyć tylko do napędu jakiejś zwijarki. nie próbój nawijać linki bezpośrednio na nią .
 • #81
  zbigniew125
  Level 23  
  Salem dzięki za informacje , ja doskonale wiem i rozumie - poprostu rozrusznik jako silnik ze zmianą obrotów połączony z wciągarką za pomocą sprzęgiełka Pozdrawiam
 • #82
  slawek p
  Level 11  
  Leszku, pomyśl lepiej o zwijaniu lin z powietrza, zaraz po wyczepieniu paralotni. Przerabialiśmy ten temat, regulacja rozrusznika zawsze doprowadzi do spadku mocy. Z glajciarskim pozdrowieniem :)
 • #83
  mczapski
  Level 39  
  Co do teori jestem za słaby. Ale regulatory są i ponoć działają. Spotkłem się z czymś takim. Jednak na krótko i z racji sporych kosztów nie podjąłem zainteresowania.
 • #84
  Leszek R
  Level 10  
  Witam i wszystkim dziękuję za porady. Wiele się nauczyłem , a problem rozwiązałem najproąściej i najtaniej - mechanicznie poprzez tarcie zmniejszam obroty.
  Pozdrawiam Leszek R