Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja kolumna DIY...

Umberto 06 Maj 2006 21:47 24882 31
  • #2 06 Maj 2006 22:00
    Ostry23
    Poziom 18  

no to se przyszalales, hehe

a z calego projektu najbardziej podoba mi sie to Tyskie ;)

i wybacz ze pytam - ale czy to jest subwoofer? bo w zyciu czegos takiego nie widzialem (tu nie ma ani krzty sarkazmu, ja na serio takiego wynalazku jeszcze nie widzialem)

Polecam sie
    Ostry23

• #3 06 Maj 2006 22:00
    15jacek15
    Poziom 21  

wypowiem sie jako pierwszy :(

jak dla mnie konstrukcja super na wypasie :) Słyszalem ten glosnik i wiem co potrafi :D masz sie czym chwalic, bardzo ladna i przedewszystkim WIELKA 8=) konstrukcj, bardzo mi sie podoba.

powiedz tylko czym tego cwaniaka napedzasz i jak wrażenia odsłuchowe

pozdrawiam 15jacek15

• #4 06 Maj 2006 22:05
    Qbuś
    Poziom 38  

Wykończ to,będzie jeszcze efektowniej :D .Ale i tak gratulacje za pomysł.LIczyłeś to jakoś czy to jakiś gotowy projekt?

• #5 06 Maj 2006 22:05
    jacobs242
    Poziom 18  

wow! ale wielki sub! Napisz czym to napędzasz i jak wrażenia. Napewno potrafi potrzęść flakami :]

• #6 06 Maj 2006 22:06
    Umberto
    Poziom 13  

To jest sub.Uzupełnia tuby na arz-tkach tesli.Napęd to klasyczny Holton,ok 400W.
    A wrażenia?No,kurde...zajefajnie szybko,punktowo i bez skrupułów.Wszelkie klasyki br czy tam inne co popelniałem do tej pory...100lat za murzynami.I tyle.Bajka po prostu.

• #7 06 Maj 2006 22:14
    Armosus
    Poziom 26  

Wyglad niecodzienny i tyle jak jakies nowoczesne mebelki :P ale to nie ma wygladac tylko GRAC :D Widac ze konstrukcja baardzo porzadna. A masz moze jakis rysunek/projekt calej budy + wymiary?

• #8 06 Maj 2006 22:15
    Umberto
    Poziom 13  

Owszem,mam to owoc wspłółpracy z Tomaszo,jak zwykle,i ścisle tajny ;]

• #9 06 Maj 2006 23:12
    Nevon
    Poziom 21  

kolejna tuba na forum :)
    głośnika nie znam ale wiem jak tuby grają.(Pięknie)

Jeśli to możliwe to bym bardzo prosił o jakieś dane liczbowe i najchętniej to bym se popatrzył na wykresik.
    Jak pamiętam ten rodzaj tuby nie miał za niskiego zejścia ?? (coś około 60Hz chyba)

• #10 07 Maj 2006 07:38
    piórko
    Poziom 30  

Mała tubka... duża tubka... ciekawe co teraz skroi spółka Umberto&tomaszo?

Jaka fc w tej obudówce?

Aha... i jaką rolę w całości spełniają czarno-srebrne zespoły głośnikowe?

• #11 07 Maj 2006 14:31
    Gilotyn@
    Poziom 30  

umberto jak zwykle odwalił kawa dobre roboty

PS: widziałem to na innym forum :D juz

• #12 07 Maj 2006 18:34
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niedlugo zapewne cos wymyslimy pod szyldem firmy "tomberto" :D Tylko kwestia czasu i... najgorsze - pieniedzy. Jak mowie, dajcie nam fundusze, a nic nie bedzie juz tak jak dawniej...

• #13 07 Maj 2006 18:41
    Umberto
    Poziom 13  

O,jesteś,widze Cie wieczorem na gadu!!Stęskniłem sie :P
    A i pokaze fotki hornika po lekkim tuningu :D

Wykresiki gdzieś mam,jak znajde to zapodam.No chyba że Tomaszo będzie szybszy.
    Co do zejścia,spokojnie od ok.38Hz sobie efektywnie radzi w pokoju,w plenerze jeszcze deko niżej.Ale to raczej bez znaczenia,mnie wystarczy że pokryje 40Hz,niżej mi nie trzeba.
    Głównym celem budowy było dla mnie nie zejście,nie spl tylko że tak powiem jakość a raczej inność grania.Każdy kto choć raz posłuchał muzy na systemie tubowym doskonale wie o co w tym biega i zapewne przyzna mi rację co do budowy.
    Te konstrukcje po za swymi minusami oferują dużo lepszą dynamikę,szczegółowość a na zakresie basowym charakteryzują się dość szczególnym "kopem" i miażdżącą dynamiką perkusji czy gitary basowej.

Ogólnie klasyczne zestawy nawet poprawnie skonstruowane i na dobrych podzespołach wypadaja na tle tub z lekka matowo i bez charakteru.
    Tuba ma serce,z niej aż tchnie życiem.I za to je kocham :)

Zdjatka po tuningu arz:
    http://umberto.fotosik.pl/albumy/16323.html

• #14 08 Maj 2006 15:13
    el_Siwma
    Poziom 13  

chetnie bym cos takiego zrobil gdybym mial projekt i kase na glosnik...%-)

bardzo mi sie podoba, kontrukcja nietuzinkowa, orginalna, czekam na fotki w pelni wykonczonego dziela

• #15 08 Maj 2006 15:35
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

dlaczego wyloty tub sa takie "male"?czy nie lepiej byloby zrobic jeden 2x wiekszy wylot?
    Jaka jest fkr tej kolumny?

oczywiscie pytam z czystej ciekawosci, bo mam na uwadze doswiadczenie konstruktorow:)

Dodano po 5 [minuty]:

wlasnie!! czy mozna te dwie tuby traktowac jako jedna przedzielona? jesli tak nie bylo pierwszego pytania:)

Jeszcze jedna sprawa:
    mozna tam wlozyc inny glosnik, prawda??w koncu jego tyl jest i tak w komorze zamknietej..

pozdrawiam

• #16 08 Maj 2006 17:03
    djbolo
    Poziom 31  

Lepszy Johnny napisał:
    czy mozna te dwie tuby traktowac jako jedna przedzielona? jesli tak nie bylo pierwszego pytania:)

Można tak w przybliżeniu traktować, mówię w przybliżeniu, bo wyloty mogłyby być jeszcze bliżej siebie, ale i tak jest bardzo dobrze :)

Lepszy Johnny napisał:
    Jeszcze jedna sprawa:
    mozna tam wlozyc inny glosnik, prawda??w koncu jego tyl jest i tak w komorze zamknietej..

No i co z tego? Tuba to nie tylko komora zamknięta, czasami to nawet i jej nie ma :wink:

:arrow: tomaszo - słyszałem coś, że miała być wersja 18" :) Ale jak to będzie częściej w pokoju, to chyba nawet dobrze, że 15", bo kto by spożytkował cały ten ogromny potencjał...? :wink: Już po jednym ze zdjęć widać, że B3$\cdotl musi być duże :)

Gratuluję konstrukcji.

• #17 08 Maj 2006 19:04
    tomaszo

Bedzie 18 cali, spokojnie,... Potencjal tez sie spozytkuje heheh. Poki co powstalo to - z uwagi na pieniadze, przy okazji okazalo sie, ze mozna zrobic dobra tube na 15 calach (co tez bylo w pewnym sensie przelamaniem mojego dotychczasowego swiatopogladu - razem z ARZtorami, ktore go sponiewieraly).
    18 cali to konstrukcja docelowa, uchylajac rabka tajemnicy jest pelnia szczescia w postaci prawie gotowego projektu pod Kilomax 18. Takze...jesli beda fundusze, takowy powstanie w ramach docelowego subwoofera.

Odnosnie glosnika - w takiej tubie glosnik musi miec przede wszystkim niesamowicie mocny naped... Niesamowicie... BL na poziomie 18,4 Tm przy 4 omach to naprawde rewelacyjny wynik w tej srednicy - i jako ciekawostke podam, ze wychylenie w okolicach 50 paru Hz, wtedy gdy osiaga minimum, nie przekracza dla mocy dostarczonej rownej 400W 2mm w jedna strone - tak dalece jest membrana obciazona.
    Czyli nie mozna tu dac dowolnego glosnika - bedzie klapa i to totalna klapa! Jest to chyba najbardziej wymagajaca tuba z mozliwych...

Natezenia maksymalne rzedu 130 dB powinny zadowolic kazdego, szczegolnie dysponujacego sporym pomieszczeniem. Umbi zreszta potwierdzic moze co sie dzieje, jak sie ta krowke wyprowadzi na dwor...dopiero wtedy muczy jak trzeba.

• #18 08 Maj 2006 20:31
    Umberto
    Poziom 13  

Dokładnie tak jak mówi Tomaszo,dopiero na dworzu tubka pokazuje rogi i potencjał.Mam dość spore podwórko i bez problemu dawała po bebechach nawet w odległości 20m od niej.
    Zresztą,"kaszlaczek" też mnie mocno zdziwił w plenerze,nie dość że pieruńsko głośny to zjechał przerażająco na dół! Tak niskiego basu to bym się w zyciu po nim nie spodziewał.Jeśli mi czas pozwoli i pogoda dopisze w niedziele to wytaszcze wsio na dworek i ostro zapuszcze.
    I jeszcze kilka słów na temat tubki basowej.
    Początkowo ciąłem ja w okolicy 80Hz bo wydawało mi się że troszke ona nie wyrabia,pozorny niedostatek basu o czym mnie wczesniej Tomaszo zresztą informował.
    I faktycznie,to tylko pozory,obecnie tne ja na 40Hz i jest naprawdę Bosko!
    Co prawda nie ma tak jak na BR basu wszędzie i dużo ale jest on zdecydownie ładniejszy,bardziej konturowy i diabelsko szybki.To brzmi niesamowicie lekko i dynamicznie.Aż trudno to opisac słowami...

• #19 08 Maj 2006 23:40
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

wszystko pieknie tylko ze nie ma szczegolow projektu:(

• #20 08 Maj 2006 23:48
    djbolo
    Poziom 31  

Lepszy Johnny napisał:
    wszystko pieknie tylko ze nie ma szczegolow projektu:(

No i moim zdaniem dobrze, w tym jest cały ambaras :) Może tak coś samemu od siebie...?

:arrow: Umberto - chociaż sam wykres przenoszenia i, jeśli masz możliwość, zmierzone na ziemi oraz osobno pod ścianą - mógłbyś zamieścić?

Pozdrawiam

• #21 09 Maj 2006 00:29
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

->djbolo
    obliczenie tuby to jedno a zaimplementowanie jej w kolumnie to zupelnie co innego, a ja(i pewnie nie tylko ja) wlasnie takiego projektu do konstrukcji szukam(bo to jest prawdziwa tuba!:)

p.s. a prosby o szczegoly nie kieruje do osob ktore ich nie maja djbolo.

• #22 09 Maj 2006 10:46
    tomaszo

Johnny - z pewnych przyczyn, raczej z przyczyn pewnych osob nabralem niecheci do publikowania wszystkiego jak leci...(z czego do tej pory bylem znany). Mysle, ze sobie dopiszesz reszte zgodnie z rzeczywistoscia... Stad srednio mozna liczyc na szkic w tej sprawie, powiem wprost i otwarcie.

Nie bylem przekonany do typu "W" - jednak wlasciwie tylko ten typ zapewnia mozliwosc zmieszczenia dlugiej tuby (okolo 2,2 metra) w przyzwoitym pudelku - jest jednak o wiele bardziej wymagajacy i dla projektanta, i dla wykonawcy (a przewaznie to jedna osoba :D ).
    Umbi jednak mnie namawial i przekonal - i znowu mnie polamal :), raczej zatwardziale podejscie do tematu... Kiedys napisalem, ze nie da sie zrobic dobrej tuby na 15tu calach - otoz da sie, jest ona raczej do zastosowan home audio - bo z uwagi na gabaryty i mase (podytkowana wieloscia scianek), jak i wspolczynnikiem natezenie/ciezar nie bardzo oplaca sie takowe taszczyc w zastosowaniach estradowych... W mneijszej objetosci zagra mi 18 cali i bedzie "gadalo" od okolo 30 Hz, wiec...

Jednak home audio rzadzi sie innymi nieco prawami, tutaj nikt nie bedzie "latal po wsi" z tym pudlem, po znalezieniu optymalnego miejsca bedzie sobie po prostu gralo cieszac wlasciciela...

Umbi - jak mowilismy, tuby lubia nieraz korekcje, lubia nieraz nietypowe ciecia :P Trzeba to po prostu w ramach eksperymentowania dopasowac z reszta systemu... Tutaj, dzieki powolnemu jak na tube spadkowi mozna uzyskac ladnie odczuwalne, niskie, w pelni "muzyczne" zejscie.

Tuba do 100Hz pracuje bez klopotow, nie ma zadnych rezonansow i cyrkow z faza... Powyzej conieco sie dzieje - ale nawet gdyby ja puscic do 200Hz nie bedzie to mialo znaczenia w odsluchu specjalnie... Jak na ten glosnik jest to chyba jeden z najlepszych wykresow jakie wyprowadzilismy, zdazaly sie przeciez grzebyki a´la Stegosaurus...

• #23 09 Maj 2006 17:08
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

wlasnie przeciez wiekszosc projektow "TUBOWYCH" to nie prawdziwe tuby bo taka tuba musi miec swoja dlugosc..:/

ktora jesli nie "W" polecilbys np z speakerplans.com do budowy zeby miala jak najwiecej z tuby tj. wyciagala z glosnika jak najwiecej dzwieku?;)
    chodzi mi o cos do glosnika 15'(sadzilem zawsze ze mimo ze tuba wymaga dobrego glosnika, jej konstrukcja nie zalezy w duzym stopniu od jego parametrow...?)

p.s wole zdac sie na prfesjonalistow gdyz mimo ze tube obliczylem to boje sie sam konstruowac horna bo nigdy tego nie robilem

dziekuje z gory i pozdrawiam!

• #24 09 Maj 2006 17:18
    djbolo
    Poziom 31  

Do tub ze speakerplans są dopisane odpowiednie głośniki, na forum było wiele dyskusji o tych projektach. Ale jeśli się wysilisz to bez problemu przepiszesz taką tubę do symulatora i sam posprawdzasz, który jeszcze głośnik się nadaje, a który nie. Wystarczy kalkulator i niestety chwila wolnego czasu :wink: Ułatwiając sobie sprawę można poszukać głośników o zbliżonych parametrach i powinno to zagrać podobnie.

:arrow: tomaszo - długa tuba to też konsekwencja silnego napędu, a w BSW napęd praktycznie rewelacyjny :)

• #25 27 Sty 2007 18:04
    enter
    Poziom 1  

Umberto a masz jakies projekty wymiary co do tego suba ?? bo jest piekny !! :D aaaa tez chce se cos takiego sprawic tylko nie wiem bardzo od czego zaczac i tak dalej to moze bys zamiescil wymiary itp itd co Ty na to ??

z gory dzieki
    pozdro

• #26 27 Sty 2007 19:48
    Umberto
    Poziom 13  

Czy mam?Pewnie miałem i posiałem,bo gra od dłuższego czsau a kartkami się raczej nigdy nie przejmuję...i nie pytać o pliki,bo nie wiem gdzie to posiałem :|

• #27 27 Sty 2007 23:50
    kivlov
    Poziom 26  

kurcze jak na spojrzałem na pierwsze zdjęcie to nie wiedziałem co to jest, a jak już zapoznałem się z pozostałymi to troszkę mnie zatkało, naprawdę super projekt! oby takich więcej na elektrodzie.

Głośnik znany i lubiany:)

• #28 01 Mar 2007 23:27
    Nevon
    Poziom 21  

witam...
    Umberto a mógłbyś zdradzić samą długość całkowita tunelu ?(tylko i wyłącznie ten parametr mnie interesuje)
    widzę że jest trochę cm :)

• #29 23 Cze 2007 19:55
    Umberto
    Poziom 13  

Po wielkich bombardowaniach via email pozwole sobie na odświeżenie tematu.
    Zarówno bsw jak i obudowy w 3 wariantach można dośc okazyjnie ode mnie odkupić.Szczegóły na diyaudio.pl,ogłoszenia.Mam nadzieję że moderacja ma troszkę zrozumienia,skrzynka mi pęka.
    P.S.Trzecia wersja to nie publikowane,surowe closed,do auta,ot takie narzędzie blacharza na 0,5 kW :)

• #30 25 Cze 2007 11:03
    marlonbrando
    Poziom 15  

do autora, jak i współautora

mógłbym dowiedzieć się jaką sprawność w % ma zbudowana tuba?? w porównaniu do typowego BR.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME