Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja Kablowa: Stacja Czołowa

07 Maj 2006 12:18 3009 4
  • Poziom 10  
    Witam!

Obecnie jestem na etapie projektowania stacji czołowej w telewizji kablowej. Mam trochę niepewności, co do kroków przeze mnie podjętych w zakresie odbioru sygnału SAT. Może ktoś by coś podpowiedział ...

Ponieważ chciałbym zapewnić użytkownikom małej TV Kab odbiór około 16-tu programów (postanowiłem, że będę je odbierał tylko z SAT), podjałem decyzję, że zainstaluję jedną antenę satelitarną z zezem, z dwoma konwerterami QUATRO, a 8 przewodów od nich idących włączę, na multiswitch - 9 wejść / 16 wyjść. znalazłem taki multiswitch:
    http://www.dipol.com.pl/sklep/r694498.php?sid=ef245bbd6e2b126

Myślałem też o innych rozwiązaniach, np bez brania sygnału z dwóch satelit, a tylko z jednej, wtedy antena + 1x QUATRO + multiswitche przelotowe 4 wejścia / 4 wyjścia - takich multiswitchy dałbym 4 i miałbym 16 wyjść na tunery po dużo niższych kosztach - na samych multiswitchach zaoszczędziłbym około 700-800zł ...

Ale nie o to chodzi ... Moje wątpliwości gównie dotyczą poziomów sygnałów wyjściowych z takich multiswitchy. Większość z tych multiswitchy ma na wyjściu ponad 100dBuV... W normach znalazłem, że na wyjściu gniazdkowym nie powinno być więcej jak 77dbuV. Czyli z takich multiswitchy co mają ponad 100dBuV nie mogę bezpośrednio sygnału na tunery wprowadzić ?

Tłumików na pasmo SAT, też nie mogę nigdzie znaleźć...

Znalazłem natomiast multiswitche TELMORA, która dają 80dBuV na wyjściu - czyli już OK, ale z kolei nie są przelotowe i koszt budowy instalacji wzrósłby, bo musiałbym 2 anteny zakładać...

Prosiłbym o info, jak tego typu "zabawy" w stacji czołowej są realizowane ?
  • Computer Controls
  • Poziom 24  
    A zastanów się czy potrzebujesz do każdego odbiornika sygnał z każdej satelity,polaryzacji i pasma. Bo może zrobisz to bez switha na samych przelotkach w tunerach.
  • Computer Controls
  • Specjalista elektryk
    WItam

Nie pomyliłeś przypadkiem poziomów sygnałów RTV na gnazdku abonenta w sieci tv kablowej?

Może źle zrozumiałem - chcesz postawić studio na multiswitchu - a sygnał z poszczególnych tunerów puścić już w kanałach TV czyli 6-69K? - bo tak jest najlepiej, czy do każdego klienta doprowadzić instalację SAT?

Pzdr
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Nie pomyliłeś przypadkiem poziomów sygnałów RTV na gnazdku abonenta w sieci tv kablowej?

Może źle zrozumiałem - chcesz postawić studio na multiswitchu - a sygnał z poszczególnych tunerów puścić już w kanałach TV czyli 6-69K? - bo tak jest najlepiej, czy do każdego klienta doprowadzić instalację SAT?

Nie, do abonentów nie chciałem SAT rozprowadzać. Do abonentów chciałem posłać normalnie modulatorami sygnał. Tyle, że aby zrobić 16 programów SAT, muszę multiswitch zrobić, żeby móc 16 tunerów podłączyć. I moje wątpliwości dotyczyły tylko poziomu sygnału na wyjściach multiswitchy ... Producenci podają, że na wyjściu mają coś około 100dBuV ...

Te 77 [dB] o których pisałem, to jest faktycznie max poziom wyjściowy w gniazdku abonenta, gdybym chciał mu SAT posłać ... Tyle, że uznałem te 77dB jako ogólną górną granicę, powyżej której coś się złego dzieje z tunerem - stąd wątpliwości, czy wprost z multiswitcha mogę wpiąć tuner i nic mu nie będzie ...