Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza ZD-98 czy ma regulacje tem na termostacie?

przema72 07 Maj 2006 21:35 7139 6
  • #1 07 Maj 2006 21:35
    przema72
    Poziom 19  

witam chciałbym kupic stacje lutowniczą , niestety niemam duzo kasy , mam pomysł żeby kupić tanią stację i dorobic do niej termometr, i teraz czy stacja http://www.allegro.pl/item102589849_stacja_lutownicza_zd_98_f_ra_vat.html
    ma regulacje temperatury na termostacie

Moderowany przez TONI_2003:

Zmieniłem temat postu!

0 6
  • #2 07 Maj 2006 23:11
    jacobs242
    Poziom 18  

ta stacja ma regulację temperatury przez zamianę napięcia

0
  • #3 07 Maj 2006 23:24
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przecież w opisie jest napisane: "Stacja wyposażona jest w elektroniczną kontrolę temperatury pracy". Przy grocie znajduje się termopara i na podstawie jej wskazań i ustawienia potencjometru grzałka jest załączana i wyłączana.

0
  • #4 07 Maj 2006 23:31
    jacobs242
    Poziom 18  

upss chyba coś źle napisałem :|. A jak tam ustawić temperature skoro nie ma skali??

0
  • #5 07 Maj 2006 23:53
    przema72
    Poziom 19  

rozumiem ale opis nie zawsze jest prawdą :) , poprostu może ktoś miał taką stację i wie czy jest w niej termostat a nie regulacja napięcia

0
  • #6 08 Maj 2006 08:42
    jacobs242
    Poziom 18  

kiedyś przeglądając forum wyczytałem:

Cytat:
    Te stacje w cenie 50 PLN mają tylko regulację napięcia zasilającego grzałkę. Sztywny kabel łączący lutownicę ze stacją, do tego na stałe złączony. Ja nie polecam. Od kilku lat używam stacji Solomon i jestem zadowolony. Gdybym teraz miał wybrać, to z tych trzech adresów wybrałbym poniższy lub coś lepszego i oczywiście droższego.

Cytat:
    cos mi się wydaje że temperatura grotu regulowana triakiem i bez pomiaru temperatury jak w normalnej stacji.
    Lutownica 5zł-układ regulacji mocy 5zł

Cytat:
    ak jak kolega powyżej napisał, brak stabilizacji temperatury grota

niektóre wypowiedzi dotyczą zd-99 ale to bardzo podobna stacja

0
  • #7 25 Maj 2006 18:14
    morph13
    Poziom 25  

jacobs242 napisał:
    ta stacja ma regulację temperatury przez zamianę napięcia

Nie wiem jak się do tej wypowiedzi odnieść.....

Stacja ma regulaję fazową poprzez zmianę czasu włączenia triaka z konstrukcją bardzo podobna do "ściemniacza oświetlenia" z potencjometrem, kondensatorem i diakiem, czasami diak zastępowany jest przez układ dwóch odpowiednio połaczonych tranzystorów.
    Bynajmniej ja posiadam taką i tak mam to rozwiązane.
    Nie ma żadnej termopary lub innego elementu reagującego na zmianę temperatury w kolbie lutowniczej, wymuszającego odpowiednia reakcje elektroniki sterującej.

Jest to najprostrza z możliwych konstrukcji stacji, dająca możłiwość utrzymnania temperatury "na jakimś tam zadanym poziomie".
    Niemniej jednak używam jej często i jestem zadowolony, mimo, że posiadam HOT-AIR-a PT803 (dysza + kolba lutownicza)

0