Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można wykorzystać ten regulator do budowy dimmera?

matelko 08 Maj 2006 22:29 941 3
 • #1 08 Maj 2006 22:29
  matelko
  Poziom 13  

  Mam dostęp do pewnej ilości starych tyrystorowych regulatorów oświetkenia scenicznego. Można zobaczyć je na załączonych zdjęciach.

  Czy można wykorzystać ten regulator do budowy dimmera?

  Czy można wykorzystać ten regulator do budowy dimmera?

  Chciał bym wykorzystać te moduły do budowy 16 kanałowego dimmera. Z opisu na płycjie czołowej wynika ze sterowanie jest 0-24V (niestety odpadają konsolety analogowe z wyjściem 0-10V :cry: )
  Czyt ktoś z forumowiczów miał może kontakt z tymi regulatorami i posiada jakiekolwiek informacje (sposób podłączenia,schemat, itp)?

  0 3
 • Pomocny post
  #2 09 Maj 2006 08:40
  Abili
  Poziom 19  

  Witam
  Regulator ten można łatwo przeregulować do pracy z napięciem sterującym 0-10V. Po zdjęcie przedniej pokrywy mamy dostęp do 3 potencjometrów umieszczonych na płytce za pomocą których możemy ustawić:
  1 - przy napięciu sterującym 0V ustawiamy napięcie wyjściowe regulatora na 0V
  2 - przy napięciu sterującym 50% tj. 5V ustawiamy napięcie wyjściowe regulatora na 120- 130V
  3 - przy napięciu sterującym 100% tj. 10V ustawiamy napięcie wyjściowe regulatora na max. Nie zawsze uda się go ustawić na wartość 220-230V - zależy to od stanu technicznego regulatora.

  Większym problemem może być fakt że ten typ regulatora jest sterowany "minusem" tzn. że plus napięcia sterującego jest w tym regulatorze na masie.
  Można to ominąć stosując na sterowaniu regulatora mostek prostowniczy

  AB

  0
 • #3 09 Maj 2006 20:26
  matelko
  Poziom 13  

  A jak mam ten regulator podłączyć? Z tyłu obudowy jest 7-mio stykowe złącze. Gdzie podłączyć zasilanie, gdzie odbiornik, a gdzie sterowanie?

  Czy mogę prosic schemacik z tym mostkiem prostowniczym na wejściu sterującym?

  0
 • Pomocny post
  #4 10 Maj 2006 12:43
  Abili
  Poziom 19  

  Witam

  Niestety nie za bardzo pamiętam układ połączeń, jednak dam Panu wskazówki jak je zidentyfikować.
  Prawdopodobnie dwa dolne noże to wyjście a dwa górne zasilanie.
  Teraz jak to spawdzić: na metalowej półce nad płytką drukowaną są dwa transformatory. Jeden większy z dużą ilością odczepów jego pierwotne uzwojenie będzie podłączone do noży zasilających 220V. I tu proszę zwrócić uwagę na to że do jednego z noży będzie przulutowny przewód którego drugi koniec będzie podłączonu do metalowej ramy regulatora. I to tego noża musi być bezwzględnie podłączony przewód neutralny (zerowy) a do drugiego noża faza. Między innymi po tym przewodzie można się też zorientować które noże są zasilające.
  Drugi transformator (mniejszy) z jego uzwojenia wtórnego jest zasilana lampka kontrolna na płycie czołowej. A uzwojenie pierwotne jest podłączone do noży wyjściowych regulatora. Uzwojenia pierwotne transformatorów są zabezpieczone bezpiecznikami znajdującymy się na płycie czołowej.
  Lampka kontrolna sygnalizuje obecność napięcia regulowanego na wyjściu regulatora, świeci jasnej lub ciemniej w zależności od wartości napięcia na wyjściu. Spełnia ona jeszcze jedną rolę, sygnalizuje brak obciążenia regulatora tzn. świeci na 100% niezależnie od stopnia wysterowania regulatora przy braku obciążenia.
  Do 3 noży środkowych jest podłączone sterowanie - prawdopodobnie 2 skrajne są połączone razem, proszę sprawdzić omomierzem i tu podłączmy minus sterowania a na środkowy plus. ( albo odwrotnie ), ponieważ zależało to od zastosowanych tranzystorów na płycie drukowanej regulatora. ZUT w pierwotnej wersji stosował tranzystory typu P-N-P i regulator był sterowany minusem, później stosował N-P-N i sterowanie było plusem.

  AB

  0