Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wentylatorami w obu kierunkach z przerwą.

madziar 08 May 2006 23:45 1754 7
    madziar
    Level 11  
    Witam!Chciałbym sterować pracą wentylatorów w obu kierunkach,ale na zasadzie takiej ,że przez kilka godzin pracuja z obrotami w lewo ,następnie odpoczywają przez około kilkanaście minut, następnie znowu pracują tyle,że z obrotami w prawo.I tak cyklicznie przez tydzień. Sam nie mogę sobie poradzić ,może ma ktoś gotowy układ elektryczny lub jakies rozwiązanie na mikroprocesorze.Byłbym niezmiernie wdzieczny.
    wider
    Level 14  
    Najprościej zastosować przekaźnik programowalny (logo,easy itp.) Na wyswietlaczu uzytkownik będzie miał mozliwość zaprogramowania czasu pracy w lewo, prawo i postoju. Przekaźnik załaczy wejście FWD lub REV falownika albo przełaczy kolejność faz przy załaczniu stycznikami.
    porter
    Level 15  
    O ile się orientuję to wentylatory pracują poprawnie ( wentylatory promieniowe i osiowe) tylko w jednym kierunku. Przy zmianie obrotów gwałtownie tracą na wydajności, wynika to z ukształtowania łopat. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch wentylatorów i ustawienie ich do pracy naprzemiennej, tj. 24 godziny pierwszy a następnie 24 godziny drugi.
    madziar
    Level 11  
    Witam!Są jednak produkowane wentylatory, które maja pracę rewersyjną.Myślę ,że istnieje szansa napisania takiego prostego programu na mikroprocesor np.AT90S2313P , który mógłby pośrednio poprzez przekażniki sterować pracą w/w wentylatorów.Ja niestety nie znam sie na programowaniu.
    romoo
    User under supervision
    Mam pytanie czy czas odpoczynku musi być? Bo jak pracują 12h to ten odpoczynek niczemu nie służy , a tylko komplikuje bo można na czasówkach to zrobić.
    menek
    Level 19  
    Przykładowy układ (rysowany od ręki). Przy wartościach elementów oscylatora jak na schemacie cykl wygląda tak: 4,5 godziny pracy (wyjście Q proste - obroty w lewo), 16 minut przerwy, 4,5 godziny pracy (wyjście Q zanegowane - obroty w prawo) i znów 16 minut przerwy, następnie cykl powtarza się. Diody na schemacie (4 x 1N4148) mozna zastąpić czterowejściową bramką AND, ale taki scalak jest mało popularny. Do obu wyjśc Q wystarczy podłączyć tranzystory sterujące przekaźnikami i układ jest gotowy. Koszt elementów to jakieś 10 PLN...
    madziar
    Level 11  
    Dziękuję menek za pomysł.Zmontuję układzik i wypróbuję.Efekty opiszę.
    euromatic
    Level 21  
    Witam,
    Mam sporo różnych modułów na szynę zasilanych z 24vac,dc
    koszt około 150 zł, oparte na procesorze PIC,
    4 wyjścia przekaźnikowe 8A/250V
    wejścia cyfrowe ( podanie masy,0AC)
    mogę to oprogramować, używam tego do sterowania wentylatorami dwubiegowymi w klimatyzacji i nie tylko.
    Pozdrawiam