Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wentylatorami w obu kierunkach z przerwą.

madziar 08 May 2006 23:45 1754 7
 • #1
  madziar
  Level 11  
  Witam!Chciałbym sterować pracą wentylatorów w obu kierunkach,ale na zasadzie takiej ,że przez kilka godzin pracuja z obrotami w lewo ,następnie odpoczywają przez około kilkanaście minut, następnie znowu pracują tyle,że z obrotami w prawo.I tak cyklicznie przez tydzień. Sam nie mogę sobie poradzić ,może ma ktoś gotowy układ elektryczny lub jakies rozwiązanie na mikroprocesorze.Byłbym niezmiernie wdzieczny.
 • #2
  wider
  Level 14  
  Najprościej zastosować przekaźnik programowalny (logo,easy itp.) Na wyswietlaczu uzytkownik będzie miał mozliwość zaprogramowania czasu pracy w lewo, prawo i postoju. Przekaźnik załaczy wejście FWD lub REV falownika albo przełaczy kolejność faz przy załaczniu stycznikami.
 • #3
  porter
  Level 15  
  O ile się orientuję to wentylatory pracują poprawnie ( wentylatory promieniowe i osiowe) tylko w jednym kierunku. Przy zmianie obrotów gwałtownie tracą na wydajności, wynika to z ukształtowania łopat. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch wentylatorów i ustawienie ich do pracy naprzemiennej, tj. 24 godziny pierwszy a następnie 24 godziny drugi.
 • #4
  madziar
  Level 11  
  Witam!Są jednak produkowane wentylatory, które maja pracę rewersyjną.Myślę ,że istnieje szansa napisania takiego prostego programu na mikroprocesor np.AT90S2313P , który mógłby pośrednio poprzez przekażniki sterować pracą w/w wentylatorów.Ja niestety nie znam sie na programowaniu.
 • #5
  romoo
  User under supervision
  Mam pytanie czy czas odpoczynku musi być? Bo jak pracują 12h to ten odpoczynek niczemu nie służy , a tylko komplikuje bo można na czasówkach to zrobić.
 • #6
  menek
  Level 19  
  Przykładowy układ (rysowany od ręki). Przy wartościach elementów oscylatora jak na schemacie cykl wygląda tak: 4,5 godziny pracy (wyjście Q proste - obroty w lewo), 16 minut przerwy, 4,5 godziny pracy (wyjście Q zanegowane - obroty w prawo) i znów 16 minut przerwy, następnie cykl powtarza się. Diody na schemacie (4 x 1N4148) mozna zastąpić czterowejściową bramką AND, ale taki scalak jest mało popularny. Do obu wyjśc Q wystarczy podłączyć tranzystory sterujące przekaźnikami i układ jest gotowy. Koszt elementów to jakieś 10 PLN...
 • #7
  madziar
  Level 11  
  Dziękuję menek za pomysł.Zmontuję układzik i wypróbuję.Efekty opiszę.
 • #8
  euromatic
  Level 21  
  Witam,
  Mam sporo różnych modułów na szynę zasilanych z 24vac,dc
  koszt około 150 zł, oparte na procesorze PIC,
  4 wyjścia przekaźnikowe 8A/250V
  wejścia cyfrowe ( podanie masy,0AC)
  mogę to oprogramować, używam tego do sterowania wentylatorami dwubiegowymi w klimatyzacji i nie tylko.
  Pozdrawiam