Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

R 510 TARABAN 3 Jak przestroic głowicę UKF?

Diazd 10 May 2006 00:19 14717 8
    Diazd
    Level 15  
    Jestem początkującym w tej dziedzinie więc proszę o wyrozumiałośc.

Wiedzę teoretyczną jak to zrobic znalazłem już w jednym artykule, ale interesuje mnie jak to zrobic praktycznie. Chodzi mi głównie o strojenie trymerów(i wogóle co to jest?) i cewek - jak to wykonac bez użycia wobuloskopu i generatora częstotliwości. Jeszcze gdyby ktoś mi powiedział co to jest heterodyna? byłbym bardzo wdzięczny.

pytanie numer 2: do czego służy pętla ARC?

pytanie numer 3: Radio bardzo buczy, nie ważne czy ma sygnał czy nie, czy można na to jakoś zaradzic(wymienic kondensatory czy coś)?

pytanie numer 4: Jak zrobic sobie dobrą antenę/y do tego radia??

Z góry dziękuje
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    aby przestroic glowice musisz odwinac po 1zw z kazdej cewki,ale nie ruszaj cewki z pcz 10,7MHz.w obwodach rezonansowych sa jeszcze kondensatory rownolegle podlaczone do kazdej cewki okolo 20pf ich pojemnosc zmniejsz o 1\3 czyli np:20pf wyjmujesz i wkladasz 13pf.samo dostrojenie nie powinno byc trudne cewke heterodyny dostrajasz aby czestotliwosc od 88 do 108MHz miescila sie w zakresie skali odbiornika.reszte cewek i trymerow dostrajasz na najlepsza czulosc.trymer to nic innego jak kondensator nastawny i ma 3 nogi 2 masy i srodkowy to rotor.zreszta to bedziesz widzial na plytce.jesli chodzi o antene najlepiej dipol 1\2 fali.mozna latwo obliczyc 300000 podzielic na czestotliwosc podanej w MHz.uzuskany wymiar w metrach podziel jeszcze przez 4 i masz cwiartke.dwa takie kawalki podlaczasz jeden do goracej zyly,a drugi do masy czyli oplotu kabla.jesli nigdy nie bawiles sie z wcz to bedziesz mial problem fachowo to zrobic,bo wszystkigo nie mozna opisac dokladnie w tej dziedzinie dlatego ze istnieja tzw pojemnosci miedzy elementami itp,itd.ARCZ to nic innego jak automatyczna regulacja czestotliwosci i tu bedziesz mial nastepne schodki jesli nie zmienisz parametrow ukladu varikapu tzn pojemnosci rownolegle,szeregowe.jesli tego nie zrobisz to arcz nie bedzie prawidlowo trzymac czestotliwosci.pozdro

Dodano po 1 [minuty]:

jesli masz schemat to podaj go.bedzie latwiej podac dokladne pojemnosci kondensatorow.
  • Helpful post
    kilork
    Level 17  
    Witam!
    Możnaby na ten temat napisać pracę dyplomową ale spróbujmy krócej.
    1/ Trymer to kondensator o zmiennej - nastawianej pojemności
    ok. 3-30 pF. Łatwo rozpoznać bo ma nacięcie na włożenie wkrętaka
    (płaskiego albo krzyźowego). Stosowany w obwodach w.cz.
    z uwagi na stos. małą pojemność - więc i częst. duże
    heterodyna to generator częstotliwości potrzebny do wytworzenia częstotliwości różnicowej, która dalej jest przetwarzana w dalszych obwodach radia ( no teraz to już zupełnie zaciemniłem !! ale jak inaczej napisać )
    2/ ARC Automatyczna Regulacja Częstotliwości (heterodyny)
    jest to obwód automatycznie rozpoznający odstrojenie
    radia od częstotliwości nadajnika i automatycznie to
    odstrojenie korygujący
    3/ buczenie - trudno powiedzieć co to za buczenie - skąd pochodzi
    (zasilanie, wzm. m.cz. wzm.pośr. detektor itd)
    dlatego nie podejmuję tematu
    4/ Antena - jeżeli nie wystarcza antena pretowa to najłatwiej gotowa
    antena pokojowa albo dachowa .
    Co do przestrojenia na zakres 88-108 MHz
    najlepszy efekt uzyskuje się przez wymianę głowicy UHF -
    są do kupienia (ok. 15-20 PLN ) , najlepsza czułość i pełne pokrycie pasma bez potrzeby użycia innego sprzętu. Metody domowego przestrojenia raczej nie dla początkujących - szkoda czasu a efekt
    słaby - niska czułość, interferencje, brak całosci pasma.
    Powodzenia.

Dodano po 1 [minuty]:
    Diazd
    Level 15  
    kriss51 wrote:
    dostrojenie nie powinno byc trudne cewke heterodyny dostrajasz aby czestotliwosc od 88 do 108MHz miescila sie w zakresie skali odbiornika.reszte cewek i trymerow dostrajasz na najlepsza

Ale jak to zrobic, w sensie samej czynności??

Dam link do poradnika który znalazłem, bo jest w pdf i nie mam jak schematu skopiowac:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=14626

kilork wrote:
    Co do przestrojenia na zakres 88-108 MHz
    najlepszy efekt uzyskuje się przez wymianę głowicy UHF -
    są do kupienia (ok. 15-20 PLN ) , najlepsza czułość i pełne pokrycie pasma bez potrzeby użycia innego sprzętu. Metody domowego przestrojenia raczej nie dla początkujących - szkoda czasu a efekt
    słaby - niska czułość, interferencje, brak całosci pasma.

Tyle, że w sumie chciałem się w to pobawic, bo jakoś trzeba się nauczyc:) A poza tym jak się zrobi coś samemu to większa satysfakcja:)

Dziękuje
  • Helpful post
    ZbigniewII
    Level 19  
    Od gniazda antenowego UKF zlokalizuj po cewce sprzęgającej L1 kodensator C3 27pF-wymień na 12pF.
    Następnie C5 39pF wymień na 15pF. C10 47pF-za niego 33pF.
    C15 33pF zastąp 12pF. W pętli ARCz C17 10pF zmniejsz do 4,7pF.
    Ustawienie stacji w zakresie zciskasz lub rozsuwasz zwoje L3,L4(koło C15). Max. sygnał L2(koło C5).
    Jeśli niedaleko silny nadajnik UKF wystarczy kawałek przewodu do gn.ant. Jeśli daleki odbiór znajdziesz opisy anten lub kup .
    Radio jeszcze buczy ? niezależnie od siły głosu na potencjometrze?
    Diazd
    Level 15  
    Nie jestem pewien czy potencjometr działa, bo głośnośc jakoś wyraźnie się nie zmienia, jak wyjmę elektronikę z obudowy to go sprawdzę. Jedyny moment czystego dźwięku to te pare sekund które mija między wyłączeniem zasilania a ucichnięciem muzyki.
    Diazd
    Level 15  
    Przestrojenie się udało:) Dzięki wszystkim za radę:) Buczenie było spowodowane przez walnięty potencjometr głośności. Nie wiem czy łapie całe 108, ale ponad 106 to bez najmniejszych zakłóceń:) I do tego gra czyściej i głośniej niż chyba wszytskie"nowoczesne" radia w moim domu:)
    diapol
    Level 11  
    Witam.
    Właśnie przestrajam Taraban'a 3 i mam pewien problem. Wymieniłem odpowiednie kondensatory (postepuję według instrukcji z SE 12/99) i przyszedł czas na strojenie, jednak problem polega na tym że nie mam, ani wobuloskopu, ani licznika częstotliwości. W instrukcji jest podpowiedziane że można dostrajać do skrajnych częstotliwości na których są stacje. Niestety dostrajając do stacji w okolicach 90 MHz, a potem 108 MHz gubię tę pierwszą, w ten sposób ustawilem tak że łapię ledwie dwie stacje. Czy jest jakiś inny "domowy" sposób żeby to dostroić?
    t227
    Level 10  
    Witam! odkurze troche temat ostatnio wziąłem sie za swa kolekcje sprzetu unitry i na dzien dobry poszedł Taraban 3 przestroilem zgodnie z opisem jak tu koledzy pisali co z czym kondensatorki wymienione lapie gorne pasmo ale nie całe i stad moje pytanie czy ceki L2,L3,L4 trzeba skracac o jeden zwoj czy wystarczy je rozciagac do skutku bo niecale pasmo zbiera,nastepne pytanko to do czego słuza na płycie kolki oznaczone P1 i P2 lutujac do Kołka P1 kawalek przewodu polepsza sie czułosc i jakosc odbioru a demontujac ów przewód odbiornik nie jest tak czuły czy moze jest to wina tranzystora BF195, te łącza zaznaczyłem na schemacie dołaczonym niech koś bardziej doswiadczony podpowie cos,pozdrawiam.

[/spoiler]]Link[/url]