Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kradzież licznika energii elektrycznej.

Garcia24 10 May 2006 19:03 8788 14
lampy.pl
 • #1
  Garcia24
  Level 15  
  Witam. Mam pytanie: jakie grożą sankcje za kradzież licznika. Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, dom 2 piętrowy, administracji zgłaszałem niejednokrotnie niezabezpieczoną skrzynkę licznikową.
  Okolica nienajlepsza i może dojśc do kradzieży licznika(takie się zdarzały - licznik 3-faz), lub jego dewastacji.
  Jak w takim przypadku obliczą mi zuzycie?
 • lampy.pl
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Uważaj i pisz jak najwięcej pism do energetyki za potwierdzeniem odbioru,
  niedawno trzepalismy temat uszkodzonego licznika na którym energetyka znalazła sobie ślady...... magnesowania i dowaliła kolesiowi karę ok 5000zł. A co będzie jak zginie ? jeszcze ci koszt licznika dołożą i będą udowadniali ze go sam zutylizowałeś.......
  Pozdr.J.
  PS Umowę masz z energetyką ( chyba nie nie ze spółdzielnią) zobacz jak w umowie jest rozgraniczona własność instalacji. Jeżeli licznik jest po Twojej stronie to twój interes by go zabezpieczyć
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • lampy.pl
 • #4
  stomat
  Level 37  
  W takim przypadku licznik musi zabezpieczyć administrator budynku. Jeżeli licznik zginie ZGM płaci za licznik, a Ty płacisz średnią z poprzednich miesięcy. Pisma w sprawie otwartych skrzynek pisz do administracji bo to ich obowiązek.
 • #5
  Arnold_S.
  Level 26  
  Jeśli administracja to oleje, to lepiej się "ubezpieczyć na przyszłość", zakupić "u ruskich" dużą kłódkę, i zabezpieczyć skrzynkę na własną rękę. Będzie szybko i pewnie.
 • #6
  laser53
  Level 15  
  Bo, jeśli licznik jest w miejscu "publicznym " klatka schodowa, to natychmiast - zgłoś , i nie będzie (chyba) problemu, ale jak w mieszkaniu - no to problem ?!?!
  Ps. Teraz tyle "Elekrowni" i regulaminów
 • #7
  adamjur1
  Level 41  
  Powtarzam - sprawdź jak jest w umowie z energetyką. Jak przyjdzie do roszczeń energetyka walnie w Ciebie( natychmiastową windykacją z odłączeniem prądu lub wstawieniem licznika przedpłatowego) a ze spółdzielnią będziesz się woził latamoi po sądach.........
  Pozdr.J.
 • #8
  Garcia24
  Level 15  
  Wiem że nie ma szans na przeniesienie licznika do mieszkania, administracja nie jest w stanie zabezpieczyć skrzynek - dostałem takie pismo z Urzędu Miasta po mojej interwencji.
  Chodzi mi o to czy energetyka może mi przywalić karę za niedopilnowanie licznika, który jest ich, a którym ja mam się "opiekowac"?
  Czy komuś ukradli, lub zniszczyli licznik???? Co się działo??
  Dzięki.
 • #9
  laser53
  Level 15  
  Nie, odpowiedzialność ponosi administracja (gospodarz-cieć-anioł-Popiołek).
 • #10
  adamjur1
  Level 41  
  W umowie ( mojej) stoi:
  Ustala się następujące miejsce rozgraniczenia własności urządzeń, które stanowi jednocześnie miejsce dostarczania energii elektrycznej:
  Zaciski prądowe na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu w kierunku instalacji klienta.
  Tak samo miejsce dostarczania energi jest określone w Warunkach Technicznych.
  A w &8 Obowiązki odbiorcy p b
  Odbiorca zobowiązuje się do:
  - zabezpieczenia przed uszkodzeniem lub zniszczeniem urz. pomiarowych oraz plomb założonych przez Sprzedawcę i plomb legalizacyjnych a w szczególności plomb zabezpieczenia przedlicznikowego oraz w układzie pomiarowo- rozliczeniowych
  I jeszcze w umowie przyłaczenia do sieci:
  Klient oświadcza, że nieodpłatnie udostępniać będzie pomieszczenia lub miejsca na zainstalowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych i sterujących oraz pokrywać będzie inne koszty związane z utrzymaniem tych pomieszczeń i miejsc.
  Jak widać na odbioercy są wszyskie obowiązki związane z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem czy kradzieżą urządzeń pomiarowych.
  Pozdr.J.
 • #11
  michgur
  Level 17  
  Weź wypużć na skrzynke mase i po sprawie haha:D
  POZDRAWIAM MICHGUR:D
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  adamjur1
  Level 41  
  Ta umowa i warunki dot domku jednorodzinnego (swoją drogą ciekawa definicja - to już z teściami nie wolno mieszkać- a szwagier to obcy :D:D)
  Podejrzewam że dla budynków wielorodzinnych są inne warunki techniczne, ale nie sądzę żeby ZE zostawił się na lodzie z opowiedziałnością i pewnie w umowie klientowskiej coś tam wcisnął.
  Pozdr.J.
  Ps Mihgur nie rozumiem co z tą masą - rozwiń temat......
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  Garcia24
  Level 15  
  Właśnie. Odpowiedzialność za zabezpieczenie skrzynek licznikowych spoczywa na administracji, ale oni się do tego nie kwapią ze względu na liczne dewastacje i nielegalne podłączenia.
  Ale czy w momencie faktycznej straty(np. kradzieży zegara sterującego) odpowiedzialność spływa na nich, czy na mnie????