Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kradzież licznika energii elektrycznej.

Garcia24 10 Maj 2006 19:03 7027 14
  • #1 10 Maj 2006 19:03
    Garcia24
    Poziom 15  

Witam. Mam pytanie: jakie grożą sankcje za kradzież licznika. Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, dom 2 piętrowy, administracji zgłaszałem niejednokrotnie niezabezpieczoną skrzynkę licznikową.
    Okolica nienajlepsza i może dojśc do kradzieży licznika(takie się zdarzały - licznik 3-faz), lub jego dewastacji.
    Jak w takim przypadku obliczą mi zuzycie?

0 14
  • #2 10 Maj 2006 19:21
    adamjur1
    Poziom 39  

Uważaj i pisz jak najwięcej pism do energetyki za potwierdzeniem odbioru,
    niedawno trzepalismy temat uszkodzonego licznika na którym energetyka znalazła sobie ślady...... magnesowania i dowaliła kolesiowi karę ok 5000zł. A co będzie jak zginie ? jeszcze ci koszt licznika dołożą i będą udowadniali ze go sam zutylizowałeś.......
    Pozdr.J.
    PS Umowę masz z energetyką ( chyba nie nie ze spółdzielnią) zobacz jak w umowie jest rozgraniczona własność instalacji. Jeżeli licznik jest po Twojej stronie to twój interes by go zabezpieczyć

0
  • #3 10 Maj 2006 22:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 10 Maj 2006 22:03
    stomat
    Specjalista elektryk

W takim przypadku licznik musi zabezpieczyć administrator budynku. Jeżeli licznik zginie ZGM płaci za licznik, a Ty płacisz średnią z poprzednich miesięcy. Pisma w sprawie otwartych skrzynek pisz do administracji bo to ich obowiązek.

0
  • #5 10 Maj 2006 22:34
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Jeśli administracja to oleje, to lepiej się "ubezpieczyć na przyszłość", zakupić "u ruskich" dużą kłódkę, i zabezpieczyć skrzynkę na własną rękę. Będzie szybko i pewnie.

0
  • #6 10 Maj 2006 23:11
    laser53
    Poziom 15  

Bo, jeśli licznik jest w miejscu "publicznym " klatka schodowa, to natychmiast - zgłoś , i nie będzie (chyba) problemu, ale jak w mieszkaniu - no to problem ?!?!
    Ps. Teraz tyle "Elekrowni" i regulaminów

0
  • #7 11 Maj 2006 08:10
    adamjur1
    Poziom 39  

Powtarzam - sprawdź jak jest w umowie z energetyką. Jak przyjdzie do roszczeń energetyka walnie w Ciebie( natychmiastową windykacją z odłączeniem prądu lub wstawieniem licznika przedpłatowego) a ze spółdzielnią będziesz się woził latamoi po sądach.........
    Pozdr.J.

0
  • #8 11 Maj 2006 14:24
    Garcia24
    Poziom 15  

Wiem że nie ma szans na przeniesienie licznika do mieszkania, administracja nie jest w stanie zabezpieczyć skrzynek - dostałem takie pismo z Urzędu Miasta po mojej interwencji.
    Chodzi mi o to czy energetyka może mi przywalić karę za niedopilnowanie licznika, który jest ich, a którym ja mam się "opiekowac"?
    Czy komuś ukradli, lub zniszczyli licznik???? Co się działo??
    Dzięki.

0
  • #9 11 Maj 2006 14:45
    laser53
    Poziom 15  

Nie, odpowiedzialność ponosi administracja (gospodarz-cieć-anioł-Popiołek).

0
  • #10 11 Maj 2006 15:06
    adamjur1
    Poziom 39  

W umowie ( mojej) stoi:
    Ustala się następujące miejsce rozgraniczenia własności urządzeń, które stanowi jednocześnie miejsce dostarczania energii elektrycznej:
    Zaciski prądowe na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu w kierunku instalacji klienta.
    Tak samo miejsce dostarczania energi jest określone w Warunkach Technicznych.
    A w &8 Obowiązki odbiorcy p b
    Odbiorca zobowiązuje się do:
    - zabezpieczenia przed uszkodzeniem lub zniszczeniem urz. pomiarowych oraz plomb założonych przez Sprzedawcę i plomb legalizacyjnych a w szczególności plomb zabezpieczenia przedlicznikowego oraz w układzie pomiarowo- rozliczeniowych
    I jeszcze w umowie przyłaczenia do sieci:
    Klient oświadcza, że nieodpłatnie udostępniać będzie pomieszczenia lub miejsca na zainstalowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych i sterujących oraz pokrywać będzie inne koszty związane z utrzymaniem tych pomieszczeń i miejsc.
    Jak widać na odbioercy są wszyskie obowiązki związane z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem czy kradzieżą urządzeń pomiarowych.
    Pozdr.J.

0
  • #11 11 Maj 2006 15:13
    michgur
    Poziom 17  

Weź wypużć na skrzynke mase i po sprawie haha:D
    POZDRAWIAM MICHGUR:D

0
  • #12 11 Maj 2006 15:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Maj 2006 15:22
    adamjur1
    Poziom 39  

Ta umowa i warunki dot domku jednorodzinnego (swoją drogą ciekawa definicja - to już z teściami nie wolno mieszkać- a szwagier to obcy :D:D)
    Podejrzewam że dla budynków wielorodzinnych są inne warunki techniczne, ale nie sądzę żeby ZE zostawił się na lodzie z opowiedziałnością i pewnie w umowie klientowskiej coś tam wcisnął.
    Pozdr.J.
    Ps Mihgur nie rozumiem co z tą masą - rozwiń temat......

0
  • #14 11 Maj 2006 15:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 11 Maj 2006 21:12
    Garcia24
    Poziom 15  

Właśnie. Odpowiedzialność za zabezpieczenie skrzynek licznikowych spoczywa na administracji, ale oni się do tego nie kwapią ze względu na liczne dewastacje i nielegalne podłączenia.
    Ale czy w momencie faktycznej straty(np. kradzieży zegara sterującego) odpowiedzialność spływa na nich, czy na mnie????

0