Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt - komputer z TTL - potrzebne schematy, pomysły

11 Maj 2006 19:41 5525 36
 • Poziom 10  
  Poszukując w Internecie stron poświęconych projektom komputerów znalazłem stronę poświęconą starym komputerom. Na tej stronie znalazłem artykuł poświęcony komputerom z lat 60-tych i 70-tych. Opisano tam komputery zbudowane tylko z układów TTL. Co najciekawsze nie posiadały one procesora ani pamięci ROM.
  Komputery takie bardzo mnie zainteresował. Stwierdziłem że ciekawym doświadczeniem będzie budowa takiego komputera. Postanowiłem więc zaprojektować i zbudować taki komputer. Niestety nie obyło się bez przeszkód. Jednym z nich jest to że nie mam żadnej dokumentacji na ich temat. Nie wiem od czego miałbym zacząć. Na szczęście istnieje forum elektroda.pl.
  Proszę osoby, które interesują się takimi projektami o pomoc w formie schematów oraz pomysłów, które z chęcią przeanalizuje i wykorzystam w swoim projekcie.


  Kontakt :
  E-mail : zomo1988(malpa)o2.pl
  Gadu Gadu : 9028498
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  dragonfire napisał:
  Na tej stronie znalazłem artykuł poświęcony komputerom z lat 60-tych i 70-tych. Opisano tam komputery zbudowane tylko z układów TTL.

  dragonfire napisał:
  Co najciekawsze nie posiadały one procesora

  Procesor w nich musiał być, tylko zamiast jednego układu scalonego złożony był z odpowiedniej ilości układów scalonych TTL.
  dragonfire napisał:
  Postanowiłem więc zaprojektować i zbudować taki komputer.

  Czy kolega - zapoznając się z arykułem - zapoznał się również z fotografiami tych komputerów? Czy kolega zdaje sobie sprawę z ich wielkości, ilości układów scalonych wymaganych do ich budowy, poboru prądu, itd? Jako dobry trening propnowałbym, aby kolega na układach TTL zrealizował funkcję interface'u równoległego, takiego jak jest stosowany do podłączenia drukarki. Na przykład proszę w oparciu o układy TTL zrealizować specjalizowany układ Intel 8055.
  Proponowałbym, aby kolega rozważył zastosowanie w swoim projekcie prostego procesora, np. 8051, 8031 lub podobnych. proszę popatrzeć, czy na jakiejś giełdzie nie znajdzie kolega polskiego komputera MERITUM, który zapewne będzie można kupić za grosze, i proszę przyjrzeć się jego budowie.
  PS. Rozumiem, że kolega do tego komputera również zaprojektuje stosowny system operacyjny oraz języki programowania?
 • Poziom 10  
  Spotkałem się z 4-, 8-, a nawet 16bitowymi procesorami zbudowanymi z układów TTL, sądze że masz rację.

  Tak, zapoznałem się z fotografiami i zdaję sobie sprawę z wielkości tych komputerów oraz ilości użytych w nich układów, lecz dzięki odpowiedniemu projektowi można zredukować ilość tych układów, dzięki czemu urządzenie będzi mniejsze i tańsze. Właśnie to był główny powód mojej prośby dotyczącej nadsyłania projektów i pomysłów.

  Dzięki za pomysł na ciekawy projekt, ale podobny dotyczący interface'u równoległego już wykonywałem. A co do 8055 to wolałbym nie.

  Masz rację, powinienem zastosować procesor, lecz wtedy cały projekt budowy komputera na TTL-ach nie byłby już tym samym projektem, cały projekt by się zmienił, komputer musiałby być projektowany od początku. Zabardzo w to się zaangażowałem żeby teraz rezygnować i robić wszystko od początku.

  Skoro stwierdziłem że komputery te nie miały pamięci ROM więc gdzie miałbym umieścić system operacyjny?? Moim zdaniem powinno się go programować w języku maszynowym, lub w hexoidalnie czyli tłumacząc to na język zrozumiały dla wszystkich: binarnie lub szesnastkowo, co nie wymaga pamięci ROM.
 • Poziom 15  
  Hmmm patrze na to z usmiechem na twarzy... ciekawe a zarazem smieszne... bede obserwowal rozwoj tematu.
 • Moderator
  Cześć .

  dragonfire napisał:

  Skoro stwierdziłem że komputery te nie miały pamięci ROM więc gdzie miałbym umieścić system operacyjny?? Moim zdaniem powinno się go programować w języku maszynowym, lub w hexoidalnie czyli tłumacząc to na język zrozumiały dla wszystkich: binarnie lub szesnastkowo, co nie wymaga pamięci ROM.


  "System" był wczytywany z tasiemki perforowanej , a trochę później z tasiemki magnetycznej (kaseta magnetofonowa ) . To były pamięci ROM :) . Pamięć RAM wykonana była z perełek ferrytowych (rdzeni toroidalnych o średnicy około 0,5 mm ) . Tak to wyglądało np. na komputerze ODRA 1325 , na którym pracowałem w 1982 r.
 • Poziom 43  
  Zacząłbym, po przeliczeniu ilości potrzebnych układów TTL od zaprojektowania najpierw jakiegoś "megazasilacza".
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 39  
  Bez sensu - przypomina mi się mój zegar z budzikiem na TTL-ach . Zamiast wsadzić jeden układ scalony i pare dodatkowych drobiazgów to zmajstrowałem maszynę na 32 scalakach + kilkanaście tranzystorów + 3 płytki drukowane + wyświetlacz lampowy ( 14- pozycyjny Philips ).
  Ale ja byłem usprawiedliwiony, bo wtedy nie było (w Polsce przynajmniej ) dostępnych gotowych układów zegarowych !!!
  Co ciekawe chodzi od 82r. bezawaryjnie (wymieniłem tylko raz głośnik z alarmu ! ) i budzi mnie do roboty !
  Pozdr. :D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dragonfire, zacząć powinieneś w następujący sposób:
  1. określ cele, którym komputer ma służyć
  2. określ/zaprojektuj listę rozkazową komputera
  3. spróbuj w zaprojektowanym przez siebie języku zaprogramować podstawowe operacje we/wy, czyli to, co znajduje się w BIOS-ie komputera PC
  Po wykonaniu tego, co napisałem będziesz wiedział, czy już możesz przystąpić do etapu projektowania komputera.
  PS. Czy pamięć operacyjną też wykonasz w technologii ttl?
 • Poziom 27  
  C2h5oh - najpierw były karty perforowane. To był czad. :)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jaroff, C2H5OH: który z Was miał do czynienia z komputerem ZAM 2 BETA? To dopiero był czad!! Linie magnetostrykcyjne, podwójne triody, i te rzeczy. I ten pobór mocy: 18,5 kW.
 • Moderator
  Cześć .

  Niestety , ja zaczynałem na ODRZE 1305 , potem 1325 , potem MERA 400.
  Ale miałem przyjemność rozebrać na części ( w 1984 r ) komputer analogowy ELWAT 1 . Do dzisiaj mam kilka lamp z tego komputera .

  p.s. Info dla młodych informatyków : ELWAT 1 to był komputer wykonany na lampach .
 • Poziom 43  
  A 140kW 30-tonowego ENIACA z "coolerkiem" 24 konie? :lol:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/ENIAC
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Robert, ale tymi 18,5 kW to bawiłem się osobiście, a ENIAC-a znam z literatury.
  PS. Zdaje mi się, że zrobiliśmy mały off-topic. Ale uważam, że przy omawianiu pomysłu komputera z elementów TTL, to jest to off-topic usprawiedliwiony.
 • Poziom 43  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kolego Dragonfire, uzupenię swój poprzedni post. Projektowanie listy rozkazowej nie jest sprawą trywialną. Aby kolega mógł zmierzyć się z problemem konstruowania fragmentu komputera realizującego funkcje procesora, to proponuję zbudować z elementów TTL odpowiednik najprostszego, 4-bitowego procesora firmy Intel, a mianowicie 4004. Informacji o nim jest w Internecie odpowiednio dużo.
 • Poziom 27  
  Kolego Robert B nie o to chodzi. Pobawić osobiście to znaczy być " w komputerze", słyszeć jak pracuje, powalczyć troche z szpulami taśm itp. Twoja propozycja to takie lizanie cukierka przez papierek ;)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W czasach kiedy TTL'e kupowało się na kilogramy popełniłem zegarek - wszystko składane na zwykłych bramkach. Stół na którym zegarek leżał miał wymiar 1,5*2m i kable zwisały po bokach :D. Młodszym elektronikom napiszę że ta tachnologia była swojego czasu w naszym kraju na bardzo dobrym poziomie.
  Wracając do tematu: warto by się zastanowić nad definicją komputera (ciekawą sprawą jest to że na pytanie: co to jest komputer? niewiele osób potrafi odpowiedzieć). Definicji spotkałem kilka, najbardziej "trafia" do mnie ta:
  "Urządzenie służące do przetwarzania informacji według zadanych algorytmów"
  Więc autor niekoniecznie musi zaczynac od składanie czegoś, co będzie odpowiadało komputerowi z prockiem klasy P4 :D. Prosty komputer spełniający założenia tej definicji da się na TTL zrobić.
 • Tłumacz Redaktor
  Co do definicji komputera, to najlepiej jest sie zastanowic nad sprzętową realizacją maszyny turnera (horroru moich lekcji informatyki, nota bene).

  A co do propozycji z pierwszego postu - a moze zamiast robic komputer na gołych ttl-ach albo odrazu 8051 zrobic cos co jest pomiedzy? Np. komputerek oparty na Z80? albo innym procesorze i samodzielnie dobudowac do niego peryferia? Projekt taki napewno bedzie dostatecznie skomplikowany :).

  P.S. Przeglądając odmety sieci widziałem zbudowany ostatnio komputer na przekaźnikach. Koleś budował to czysto w celach naukowych (dla swoich studentów, zeby zobaczyli jak to kiedys yglądało). Całe ALU, rejestry i i/o zrobione na przekaznikach, tylko pamiec ROM i RAM normalna, półprzewodnikowa. To dopiero jest czad, w porównaniu do tego ENIAC jest demonem szybkosci o wręcz bateryjnym poborze mocy :D.
 • Poziom 17  
  Witam.
  W tym ciekawym projekcie pomocne na pewno byłyby artykuły z czasopisma "Młody Technik" z lat 60, 70 i 80-tych. Jest jednak mały problem - jak je zdobyć?

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Dziękuje wszystkim za tak duże zainteresowanie moim pomysłem oraz za dużą ilość ciekawych pomysłów.

  Drogi jankolo postanowiłem zacząć tak jak mi proponowałeś, dzięki wielkie za pomoc. Postaram się wzorować swój "cpu" na procesorze 4004. A co do pamięci RAM to możliwe jest zbudowanie jej na układach TTL lecz wymagało by to dużej ilości przerzutników rs.

  Dziękuje bardzo forestx za wytłumaczenie nam co to jest komputer. Teraz już wszyscy powinni wiedzieć o jaki komputer mi chodziło, a mianowicie nie ma to być P4 tylko prosty komputer spełniający pewne funkcje.

  Oto odpowiedni przykład komputera zbudowanego na TTL-ach a jest to Kenbak-1. Między innymi na nim i na wielu innych komputerach wzorowałem swój pomysł.
 • Spec od komputerów
  popo73 - czytelnia wojewodzka
 • Poziom 25  
  dragonfire: daj znać jak będziesz potrzebował uklady scalone, mam tego jeszcze całkiem niezły zapas (zarówno polskie i zachodnie jak i rosyjskie o zakręconych oznaczeniach). Pamięci RAM też się tam znajdą - były w standardzie TTL takie kostki RAMu, powinienem też mieć jakieś dynamiczne.
  Bardzo ciekawy temat, zamiast się naśmiewać proponuję autorowi pomóc ile można :)
 • Poziom 17  
  Platon dzięki za informację nie wpadłem na to, że są jeszcze archiwa bibliotek (złe nawyki z netu). Myślę że skorzystam z Biblioteki Śląskiej. Orientujesz się może czy w archiwach znajdę jeszcze stare numery "Radiotechnika" (NRD) i "Tiechnika małodioży" ewentualnie "Młodyj tiechnik" (ZSSR). Podpisuję sie też pod postem kolegi M_wojcik, pomóżmy koledze.
 • Poziom 10  
  Dzięki wielkie chłopaki!!!
 • Spec od komputerów
  popo73 - zalezy od czytelni. Jezeli sa w archiwum, to dostaniesz. Mozesz tez probowac w czytelniach/bibliotekach politechnik lub technikow elektrycznych
 • Poziom 10  
  A co tyczy się celów, którym komputer ma służyć:
  - miałby to być komputer edukacyjny, na którym można zaprogramować proste fumkcje. Komputer ten mugłby np: sterować światłem lub matrycą diodową w określony wcześniej przez program sposób.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Lista rozkazowa tego komputera składała by się najprawdopodobniej z:
  - zapis (4 bity w RAM jednocześnie)
  - skok (do następnych 4 bitów RAM w celu zapisu kolejnych 4 bitów RAM)
  - reset
  - start
  - stop

  Tłumacze dla tych, którzy mogli mnie nie zrozumieć o co chodzi z skokiem i zapisem: podczas zapisu ustawiało by się jednocześnie tylko 4 bity RAM, a następnie naciskając klawisz skoku przechodziło by się na kolejne 4 bity RAM, które też ustawiało, i tak aż zapiszemy program w pamięci.

  Jak już pewnioe zauwarzyliście komputer ten miałby być 4 bitowy oraz nie posiadałby języka programowania co uprości znacznie jego konstrukcje, a także programowało by się go bezpośrednio ustawiając komurki pamięci RAM.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Pewnie zadajecie sobie pytanie:
  Czy w ogóle można coś takiego zbudować i programować??

  Sądze że tak!!! Przykładem takiego komputera jest Kenbak-1, o którym już wspominałem.
 • Poziom 20  
  Nie wiem, czy cię zainteresuje pomysł, ale możesz zaprojektować układ jak na TTLach i wgrać projekt do jakiegoś układu programowalnej logiki, np Altery. Efekt edukacyjny by był, wiedziałbyś że działa i jak działa, a roboty mechanicznej prawie wcale.
 • Poziom 23  
  popo73 napisał:
  ...ewentualnie "Młodyj tiechnik" (ZSSR)


  JUNYJ technik! ;]
  Starsze ('70-'80) numery MT i RE znalazłem w lokalnej czytelni, myślę że nie ma z tym żadnego problemu. Czytałem sporo czasopism z tego okresu, ale konkretnego projektu/opisu komputera na układach niskiej skali integracji nie widziałem - od razu weszły oparte o Z80, HD64180.
 • Poziom 34  
  Witam,
  szkoda że Autor tematu tak późno go zapodał. Dlaczego ? otóż miałem okazję mieć do czynienia z komputerem w 100% wykonanym w technologii TTL który przywiózł swego czasu mój znajomy z Niemiec. Komputer ten można by w pełni nazwać mianem super PC-ta na te czasy w których został wykonany ze względu na trochę większe rozmiary jak byłe obudowy typu desktop (bardziej wyższa). Komputer był produkcji byłej NRD-owskiej firmy ROBOTRON...ale po kolei.
  Ponieważ po podłączeniu do sieci zgłosił się system operacyjny DOS i to bądź co bądź oryginalny DOS IBM-a a nie MS-DOS :) ... otwarłem to cudo z ciekawości. W środku parenascie modułów z setkami układów TTL byłej czechosłowackiej firmy TESLA. Miało to urządzenie HDD o zabójczej na owe czasy pojemności 1MB (o naprawdę imponujących gabarytowo rozmiarach), stację FDD 5,25" a klawiatura była zinegrowana z monitorem jako całość (kurcze jak w terminalach ODRY). Co ciekawe monitor jeszcze do dzisiaj świecił z dobrym focusem w zielonym kolorze. Jeżeli chodzi o RAM to miała ona rozmiar podstawowy, heheh ale nie matrycę ferrytową.
  Wniosek:
  Kiedyś się produkowało sprzęt który do dzisiaj jako obiekt muzealny może służyć do demonstracji korzeni PC.
  Niestety pochopnie zadecydowałem, że nadaje się tylko na wysypisko smieci i tam trafił niestety.

  Tak nawiasem mówiąc to z całkowicie z komputerowych odpadów przeznaczonych na śmietnik złożyłem sobie z ciekawości darmowo PC-ta klasy Pentium II z dwoma HDD (8GB, 1GB), RAM 64 MB i rewelacyjnie chodzi mi to jako sterownik, programator i edytor MIDI do zewnętrznych instrumentów muzycznych tego standardu łącznie z telefonami komórkowymi poprzez IRDA.
 • Poziom 24  
  Zgodze sie z tym ze kolega tak puźno napisał post o budowie tego kompa. Z 2 tyg temu wyrzuciłem ok 10kg ukąłdów 74*** Polskeij produkcji. Ukłądy były nowe nie uzywane. Częsc z nich ładnie powkąłdana w styropian.Ale stwirdziłęm ze od kilku lat to lezy i przedkłądam z miejsca na miejsce. Gdyby nei to wysłał bvym je z chęcie koledze. Mam nadzieje ze kiedy powstanie ten komputer klasy TTL:), wyłśesz na forum zdjęcie..A swoja droga chciałm kiedys zbudowac kallulator ale w oparciu o CMOSY...miał dodawac liczbu 3 cyfrowe..niestety po wstępnym przeanalizowaniu ilosc ukąłdów byął gigantyczne i zrezygnowąłem z tego projektu...Ale pomysł komputera odrodził u mnie chęc do budowy kalkulatorka...moze keidys go zbuduje.

  NIECHLUJSTWO!!!!!! Następny post tej jakości zostanie "nagrodzony"
  [jankolo]