Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy prostownicze zamiast diod fast recovery?

12 Maj 2006 08:42 2006 6
  • Poziom 25  
    Czy mozna zastosowac? Przykladowo taka PY88 ktorej mam duuzo i dac ja jako prostownik do przetwornicy impulsowej na czesc wysokonapieciowa?
    Czy lampy prostownicze maja jakies ograniczenia co do czestotliwosci pracy?
    Bo np. taka EY86 pracowala jako prostownik do trafopowielacza w tv.
    I jak ma sie do czestotliwosci pracy pojemnosc katoda-anoda
  • Poziom 28  
    Nie wydaje mi się żeby PY88 dobrze pracowała w obwodzie WN bo ona ma max. nap. anody 550V.
    Natomiast nadawała by się bardziej wspomniana EY86 (tudzież DY86-ma inne żarzenie) bo ona z kolei ma max. nap. anody 18kV!
    W moim katalogu nie mam podanych charakterystyk jak to się ma z częstotliwością więc nic nie moge powiedzieć ale ktoś napewno będzie wiedział ;)
  • Specjalista-oldradio
    madart napisał:
    Czy mozna zastosowac? Przykladowo taka PY88 ktorej mam duuzo i dac ja jako prostownik do przetwornicy impulsowej na czesc wysokonapieciowa?
    Czy lampy prostownicze maja jakies ograniczenia co do czestotliwosci pracy?
    Bo np. taka EY86 pracowala jako prostownik do trafopowielacza w tv.
    I jak ma sie do czestotliwosci pracy pojemnosc katoda-anoda

Zależy jak wysokonapięciowa jets ta część wysokonapięciowa, oraz jakie są wartości prądów (średnia i maksymalna impulsowa). Generalnie można stosowac lampy w takich sytuacjach (i były stosowane), ale pamiętaj o konieczności żarzenia lampy i maksymalnej wartości napięcia żarnik-katoda (tu akurat diody usprawniające z OTV do których PY88 należy są bardzo dobre), oraz o tym, że dioda lampowa ma dość duży spadek napięcia w kierunku przewodzenia (kilkanaście do kilkudziesięciu woltów), do tego dość liniowo rosnący z prądem. Do pracy impulsowej trzeba stosowac odpowiednie diody (chodzi konkretnie o budowę katod), tu też diody usprawniające są dobrym wyborem.

Diody próżniowe są bardzo szybkie, ich głównym ograniczeniem jest indukcyjność doprowadzeń i pojemności międzyelektrodowe, czy i na ile ci to przeszkadza to zależy. Inaczej jest w przypadku diod gazowanych (gazotronów), gdzie ograniczeniem jest prędkość jonizacji i dejonizacji gazu.
  • Poziom 25  
    heh wysokonapieciowa mialem na mysli te 250-350V :)
    Ogolnie miala by to byc przetworniczka do zasilania lampek :)
    Co do pradu to mysle ze ciagly ni bedzie na razie wiecej niz te 100mA, czestotliwosc pewnie do tych 40-50kHz.
    BTW czym sa te diody usprawniające?
  • Specjalista-oldradio
    madart napisał:
    heh wysokonapieciowa mialem na mysli te 250-350V :)
    Ogolnie miala by to byc przetworniczka do zasilania lampek :)
    Co do pradu to mysle ze ciagly ni bedzie na razie wiecej niz te 100mA, czestotliwosc pewnie do tych 40-50kHz.

To się PY88 tu nadadzą, pamiętaj tylko o spadku napięcia anoda-katoda (przy 100mA to jest ok 12V dla nowej lampy). A dioda usprawniająca to dioda stosowana w stopniach końcowych linii w OTV.
  • Poziom 25  
    Te 12V to nie duzo z racji ze same trafa lampowe potrafily bardziej 'przysiadac' no i zawsze moge zostawic jakis zapas woltow.
    Dziekuje za odpowiedz
  • Poziom 25  
    Spadek napięcia na lampie to niezbyt dobre określenie. Owszem taki spadek jest, ale ma on charakter rezystancyjny - poprostu rezystnacja wewnętrna lampy jest dużo wieksza niż półprzewodnika. "Spadek napięcia" kojarzy się raczej z barierą potencjałów znaną z półprzewodników - czyli poniżej bariery mamy znikomy prąd, by po osięgnięciu napięcia bariery prąd gwałtownie skoczył - "napięcie kolana". Co się tyczy szybkości działania to nie ma tutaj w elementach próżniowych ograniczeń, tzn istnieje pewien problem z przesunięciem fazy wynikającym z czasu przelotu elektronów, ale o ile nie są to częstotliwości mikrofalowe to zwykle nie stanowi to problemu (i mozna ten wpływ zmniejszyć podnosząc np U zasilania). Są oczywiście ograniczenia konstrukcyjne wynikające z pojemności i indukcyjności - część z nich można czasem zmniejszyć układowo. Brak ograniczeń co do szybkości sprawia właśnie, że lampy są jeszcze stosowane w technice mikrofalowej (i są tutaj opracowywane zupełnie nowe konstrukcje - np mikrotriody - czyli lampy w układzie scalonym z katodą nieżarzoną o emisji polowej).

Co się tyczy PY88 to można ją zmierzyć nawet miernikiem uniwersalnym (zarówno na pomiarze rezystancji, jak i na "diodzie"), więc jej rezystancja nie jest zbyt wielka - te 100mA spokojnie powina znieść.