Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piła tarczowa na wózku. Wózek wyskakuje z szyn. Obciążyć wózek?

12 Maj 2006 09:57 10416 17
  • Poziom 12  
    Wykonałem wózek który porusza sie po dwóch szynach wykonanych z ceownika. Na tym wózku zamocowałem wałek z piłą tarczową napędzaną silnikiem za pomocą pasków klinowych. Nie wiem co zrobić gdyż wózek wyskakuje z szyn jak tylko włączę silni i podjade do drzewa. Czy muszę dodatkowo obciążyć wózek?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Nie musisz obciążać wózka wystarczy obrócić piłę i zmienić kierunek obrotów silnika. Pamiętaj, aby drzewo było dobrze zamocowane. Kiedyś, gdy zaczynałem budowę też wykonałem taki trak. Najlepiej, aby szyny i cięte drzewo leżało na wspólnych solidnych podkładach.
  • Poziom 23  
    Nie wiem koledzy ale widziałem już kilka takich pił ale zawsze na wózku jeżdzło drewno a nie piła z silnikiem. Ja proponował bym tobie dać drugie rolki które nie pozwoliły by wyskoczeniu z szyn . Pozd.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Drzewo jeździ na wózku po szynach w tartaku lub na dużych trakach z piłami taśmowymi. Typowe obrzynarki (własnej roboty) z piłą tarczową napędzaną silnikiem elektrycznym mocowane są na wózku jeżdżącym po szynach. Najczęściej używa się ich do wyżynania krokiew i płotw (więźby dachowej) a nawet, jeśli jest dobrze wykonana obrzynarka pociąć klocek na deski.
  • Poziom 17  
    Witam
    W pełni zgadzam się z kolegą Zbigniew125. Chcąc aby wózek z piłą nie wyskakiwał musiałby on być zamocowany na podwójnych rolkach na szynie z dwuteownika a i tak po pewnym czasie doprowadziłoby to do konieczności wymniany łożysk w rolkach. Taki układ nadawałby się i tak tylko do cięcia drzewa miękkiego np. sosna lub świerk. Do cięcia drzewa twardego dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przesuwanie drzewa a nie piły, a zwłaszcza tarczowej.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Kolega t64 pisał, że jako szyn użył ceownika. Wystarczy ceownik obrócić o 90stopni ( U U ) na ( [ ] ). Jeśli wykorzystałem wózek i szyny od kolejki wąskotorowej i bardzo dobrze spełnił swoją rolę. Nie na jedną budowę cięte było drzewo i nigdy nie wyskoczył z szyn. Wiadomo, że lepsze jest zamocowanie na stałe(co więcej trzeba wykonać dosyć solidny fundament ale wówczas to będzie już tartak). My tutaj mówimy o typowej obrzynarce, która przewozimy z budowy na budowę. Jeśli wykonamy solidny wózek i rozstaw kół będzie około 1m to wózek może jeździć po szynach tylko piłą tniemy od dołu do góry i w górę wyrzuca troty. Jeśli zrobimy mały wózek to bezwarunkowo musimy zastosować ceownik, dwuteownik i wykonać dokładnie koła na wymiar gdyż nie może być żadnych luzów. Jeśli mówimy o drzewie to do budowy używamy tylko miękkiego drzewa (w naszym regionie to jest zazwyczaj jodła). Drzewo twarde jest drogie i szkoda byłoby do takich celów(stosowane jest przy pracach wykończeniowych: parkiety, drzwi zewnętrzne itp.).
  • Poziom 17  
    Witam Kol. Nstan ma całkowitą rację przy prawidłowym kierunku obrotów wózek jest dociskany do torowiska oczywiście gdy piła przesuwa się równolegle do ciętego drewna ,do tego dochodzi waga silnika i wózka.Warunek kółka podporowe muszą wystawać za wał napędowy i nie może być za dużych drgań.Z uszanowaniem.
  • Poziom 12  
    Henry12 napisał:
    Warunek kółka podporowe muszą wystawać za wał napędowy i nie może być za dużych drgań.Z uszanowaniem.

Więc jak mamy ciąć piłą jeśli koła wózka mają wystawać za wał?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jak pisałem wyżej wykorzystałem wózek i szyny od kolejki wąskotorowej. O ile pamiętam (gdyż sprzedałem go około 10lat temu) ramo wózka było wykonane z ceownika 120lub 150.
    Na wózku umieściłem drugie ramo z ceownika 70mm, na którym zamontowałem silnik 7,5KW z wałem piły. Ramo to przesuwane było za pomocą śruby M20 z długim gwintem. Ważne jest, aby nie zmieniać położenia drzewa tylko przesuwać piłę na żądany wymiar deski czy krokwi (jeśli zmienimy położenie drzewa trudno będzie go ustawić a co za tym idzie cięte deski będą miały różną grubość na całej długości.
  • Poziom 15  
    t64 napisał:
    Wykonałem wózek który porusza sie po dwóch szynach wykonanych z ceownika. Na tym wózku zamocowałem wałek z piłą tarczową napędzaną silnikiem za pomocą pasków klinowych. Nie wiem co zrobić gdyż wózek wyskakuje z szyn jak tylko włączę silni i podjade do drzewa. Czy muszę dodatkowo obciążyć wózek?

A poprostu: górale i cepry- maszyna nie jest wywarzona- prosta konstrukcja, to nie cep? też można dostać po????głowie(znam przypadeki, nawet po ja.. )
    A jednak powodzenia.
  • Poziom 17  
    Chodzi o podparcie z przodu i tyłu a nie z boku ,krótko mówiąc żeby środek ciężkosci utrzymywał w pobliżu rzeczywistego środka .Temat znakomicie wyjaśnił kol Nstan .Jeśli to piła wg jego opisu to powinna działać.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Po przeciwnej stronie wałka z piłą przykręć lub przyspawaj dodatkowy balast który zrównoważy ciążar wałka z piłą oraz silnika
  • Poziom 12  
    Witam
    Tak jak pisał kolega Nstan aby zmienić obroty, tak zrobiłem i rzeczywiście piła cięła bardzo dobrze i nie było już takiego problemu jak wcześniej. Dodatkowo wykonałem przesuwanie wałka w poprzek wózka i bez problemu można ciąć deski na różną grubość bez ruszania klocka

Dodano po 5 [minuty]:

laser53 napisał:

A po prostu: górale i cepry- maszyna nie jest wywarzona- prosta konstrukcja, to nie cep? też można dostać po????głowie(znam przypadeki, nawet po ja.. )
    A jednak powodzenia.

Co ma piernik do wiatraka. Dobrze że nie posłuchałem kolegi
  • Poziom 12  
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wózka. Wózek ciągnę obracając korbą nawijam linę na szpulę. Czy ma ktoś pomysł jak to udoskonalić aby wózek poruszany był za pomocą silnika
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Mozna wykonać szpulę napędzaną silnikiem elektrycznym na którą będzie nawijać się linka. Jesli zastosujesz silnik indukcyjny to będzie on miał stałe obroty i dlatego musisz wykonac duże przełożenie aby wózek nie wyprzedzał piły.
  • Poziom 17  
    Witam! Można zastosować wciągarkę linową ,bęben napędzany przez przekładnie zębatą i pasową szybkość przesuwu dobrać do największego obciążenia .Do urochomienia mozna zastosować stycznik na przycisk bez autmatycznego podtrzymania .Zachować ostrożność i powinno być OK.
  • Poziom 12  
    Do napędu wykorzystałem silnik od wycieraczek kupiony na złomie a do regulacji obrotów stary autotransformator kupiony na Allegro. Zasilanie z transformatora bezpieczeństwa. Jestem bardzo zadowolony gdyż nie tylko obrzynam krokwie i płotwy ale również mogę ciąć deski. Warunek dobrze naostrzona piła i odpowiedni posuw.