Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na czym zrealizowac podział przez 112 (CMOS lub TTL)

12 Maj 2006 10:19 2902 7
  • Poziom 30  
    Wiatm!
    Mam pytanie-prosbe do madrch w dziedzinie cyfrowej (niestety nie ja) jak zrealizowac podzial przez 112, zeby podzielic 4.332 MHz aby wyszlo 38kHz (jesli to mozliwe to jakis schemat by sie przydal), bo ja niestety nie bardzo znam sie na ukladach cyfrowych, moze byc na jakims mikrokontrolerze z serii '51
    Dziekuje z gory i pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Szybki schemacik (rysowany na przerwie w robocie). Górny licznik liczy do siedmiu, dolny do 16: 7 x 16 = 112. Napięcie nie mniejsze niż 10V. Pozostałe wejścia dwóch bramek AND zewrzeć do masy lub zasilania.
  • Poziom 39  
    Można zrobić taki dzielnik na 1 kostce - 74HC40103 (ew. CD40103 chociaż nie wiem czy będzie pracować poprawnie przy f=4,3MHz):
    http://www.standardics.philips.com/products/hc/pdf/74hc40103.pdf
    Na stronie 18 fig. 15 (Divide-by-N counter) masz schemat połączeń tej kostki aby pracowała jako programowany dzielnik częstotliwości, możesz sobie ustawić dowolny współczynnik podziału z przedziału <1;256>

PS. 4332kHz musisz podzielić przez 114 (nie przez 112) aby wyszło 38kHz.
  • Poziom 26  
    Hmm, mnie wychodzi podział 4.332Mhz i 38kHz równy 114 a nie 112. I w tym przypadku pewnie lepiej zastosować coś w stylu CD40103 , CD 4536 ? albo inny kwarc...
  • Poziom 19  
    74HC40103 z pewnością jest lepszy (nie pomyślałem o nim), ale na wyjściu licznika przebieg nie jest symetryczny - szerokośc impulsu wyjściowego jest stała bez względu na stopień podziału i wynosi jeden okres przebiegu wejściowego. Żeby przebieg wyjściowy był symetryczny trzeba stopień podziału ustalić na 57, a przebieg z tego dzielnika podzielić jeszcze przez dwa w zwykłym liczniku (albo przerzutniku).
  • Poziom 30  
    Kurcze wlasnie chodzi mi o podzielenie przez 114 a nie 112 spieszylem sie do pracy i tak mi sie wklepalo to 112
    przepraszam za zamieszanie
    Wiec kwarcu nie mam innego a np 4,864 nie moglem dostac z nim by nie bylo problemu CD4060 i podzial przez 128
    Wiec na czym to podzielic Panowie i prosze o jakis nabazgrany schemat.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Proszę bardzo, poniżej odpowiedni schemacik.Częstotliwość przebiegu wejściowego jest dzielona przez 114.

PS: do schematu wkradł się błąd. Wejście EN drugiego licznika (pin 2) podłączyć do Udd.