Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na zdalne sterowanie bramą przesuwną lub garażową

janek_66 12 Maj 2006 11:58 12493 8
  • Problem ten pojawił się gdy chciałem wykorzystać do sterowania napędem bramy posiadane styczniki, w których nie było styków pomocniczych NC (normalnie zwartych). Oczywiście napęd z małym silnikiem trójfazowym 0,25kW. Do zdalnego sterowania bramy wykorzystałem odbiornik 2-kanałowy GORKE RSU-K02/2 kupiony na Allegro, dający możliwość jednoczesnego załączenia obydwu kanałów, o czym nie wiedziałem przed zakupem tego sterowania. Wiadomo że styczniki muszą wzajemnie wykluczać możliwość jednoczesnego załączenia, ale skoro nie mają styków NC- jak zrobić to inaczej?
    Z praktyki wiem że takie przełączenie z obrotów lewych na prawe (lub odwrotnie) w jednej chwili jest zabronione, czyli przy zabawie pilotem można spodziewać się najgorszego.
    Wniosek;
    1) musi być zastosowany układ pośredniczący, zapewniający blokadę jednoczesnego załączenia styczników, z wprowadzonym opóźnieniem przełączania kierunku pracy napędu,
    2) układ powinien dać możliwość zatrzymania w dowolnym momencie przesuwu bramy,
    3) układ powinien zapewnić jednocześnie zasilanie do odbiornika zdalnego sterowania oraz przekaźników pomocniczych,
    4) zamykanie lub otwieranie bramy powinno być sygnalizowane światłem (nie musi być pulsujące),
    5) opcji fotokomórki wykrywającej przeszkodę nie zastosowałem, ze względu na małe prawdopodobieństwo tego typu przeszkód.
    Odbiornik zdalnego sterowania zaprogramowałem w trybie monostabilnym, na określony czas z dokładnością do 1 sekundy, zgodnie z instrukcją producenta sterowania. W moim przypadku było to około 40s.
    Po naciśnięciu określonego przycisku pilota (kierunek), w każdej chwili możemy bramę zatrzymać, naciskając przycisk przeciwnego kierunku. Jeśli pomylimy kierunek wówczas szybko naciskamy przeciwny, brama się zatrzymuje. Po określonym czasie (czas zamykania - otwierania) możemy pilotem uruchomić właściwy kierunek.
    Naciskanie pilota wcześniej nic nie daje, ponieważ obydwa kierunki są zablokowane. Oczywiście przydałyby się wyłączniki krańcowe, dlatego przewidziałem miejsce do ich podłączenia, jak również jest możliwoś podłączenia przycisków sterowania ręcznego. W miejscu krańcówek mam mostki, przycisków też nie stosowałem (koszty). To w miarę proste urządzenie narazie spisuje się dobrze - kwestia przyzwyczajenia. Trzeba jednak uważać, aby wcisnąć właściwy przycisk pilota.
    Załączniki - schem-bra1.jpg schem-bra2.jpg

Fajne!
  • #2 14 Maj 2006 23:59
    fryzbi
    Poziom 15  

Jak dla mnie to mało, koszty kosztami, ale bariera powinna być w końcu to nasze zdrowie i życie. jeśli się spodziewasz najgorszego to nie oszczędzaj teraz bo w końcu to się stanie i będziesz miał wydatek co w rezultacie potwierdzi przysłowie "polak mądry po szkodzie". krytyczny komentarz, ale myślę że słuszny bo mimo, że układ jest dobry to brak podstawowych zabezpieczeń.

• #3 15 Maj 2006 11:11
    ArturZy
    Poziom 17  

Nie polecam nikomu tego układu, naprawdę lepiej kupić odpowiednie styczniki, w sprzedarzy są dostępne zarówno z blokadą elektryczną (styki NC) jak i blokadą mechaniczną.

• #4 15 Maj 2006 13:28
    janek_66
    Poziom 19  

Chwileczkę, przecież zastosowanie styczników z blokadą mechaniczną lub elektryczną nie spowoduje że uzyskamy opóźnienie zadziałania stycznika przeciwnego kierunku. Zdalne sterowanie też tego nie zapewnia. Rozpędzony silnik powinien wyhamować, a po niewielkiej zwłoce (1-2 sek) da się załączyć przeciwny kierunek. Oczywiście mając styczniki ze stykami NC, można je zastosować jako dodatkową blokadę kierunku. Odnośnie wcześniejszego postu- zawsze można zastosować zabezpieczenie fotokomórką przerywając jej stykami NC, przewód (3) dołączony do bloku elektroniki. Nie będzie to pełna blokada, ale przerwa działania, gdy w strefie zagrożonej znajduje się przeszkoda.

Dodano po 13 [minuty]:

Oczywiście niedogodności pozostają - po tak przerwanym cyklu, należy zamknąć lub otworzyć bramę do pozycji wyjściowej, obserwując bramę i naciskając odpowiedni przycisk pilota.

• #5 18 Maj 2006 08:25
    tonaberykuli
    Poziom 10  

wstepnie uklad jest ok jak ktos chce rozbudowac i podokladac rozne zeczy typu bariere podczerwieni niema problemu to jest podstawowa wersja zeby dzialalo powtorze kolejny raz ze zadne zabezpieczenie nie zastapi zdrowego rozsadku wszystko moze nawalic w koncu to tylko maszyna mozna zrobic jakies sprzeglo rzeciazeniowe albo jakies inne mechaniczne zabezpieczenie zeby tylko nikogo nie udusilo

• #6 21 Maj 2006 10:02
    Beetle
    Poziom 11  

W niektórych komercyjnych układach do otwierania / zamykania bram. (a przynajmniej w jednym, który znam). Jako układ zabezpieczający, użyty jest prosty układzik mierzący prąd silnika i wyłączający go przy zbyt dużym obciążeniu. Niestety powoduje to, że przy temperaturach <5 stopni C, brama wogle nie rusza i trzeba ja "szarpnąć", żeby zaskoczyła. Nie mówiąć już o tym co się dzieje gdy temperatura spada poniżej 0.
    Więć, jeśli będziesz dodawał jakieś zabezpieczenie, uważaj żeby nie miało ono takich bubli :), może nawet zawojujesz rynek :)

• #7 23 Maj 2006 19:20
    d525
    Poziom 12  

Panowie a może poszukać w innym kierunku... ??
    Myślę, że lepiej kupić gotowca np: w firmie ELMES znajdziecie namiar na stronie: www.elmes.pl mają tam fajny sterowniczek do bramy o numerze: STB24VM1 ( http://www.elmes.pl/produkty/stb24vm1.html ) sprzedawany z 2 pilotami z kodem zmiennym dynamicznie i ze wszystkimi zabezpieczeniami w cenie 145 zł.... kupując 2 plastikowe obudowy do pilota więcej zapłacimy jeśli chcielibyśmy sobie sami taki zrobić .. kiedyś miałem zamiar ale mi jakoś przeszła ochota jak znalazłem tą firme. 145 zeta to znów nie taka kasa. A z kolei bezpieczeństwo urzytkownika raczej wycenie poddać niesposób...

Ale z drugiej strony rozumiem... też zawsze chciałem robić sam wszystkie takie cacka... to uzależnia... a poza tym ma się co się chce a nie co wszyscy :) Powodzenia w rozbudowie i ulepszaniu ale BEZPIECZEŃSTWO to jest tak na prawde wyzwanie dla każdego majsterkowicza ;) bo jak się zna układ od podszewki to OK ale jak się dopuści do niego ciocię, brata lub sąsiada to zwykle wszystko się psuje.. :D

• #8 24 Maj 2006 08:55
    janek_66
    Poziom 19  

W pełni zgadzam się z autorem poprzedniego postu - sterownik bardzo ciekawy i godny polecenia, zwłaszcza że niedrogi. Jest jeden szkopuł - mianowicie nie nadaje się on do sterownia napędu bramy z silnikiem trójfazowym, bez dodatkowego osprzętu sterowniczego. Część funkcji tego sterownika byłaby wówczas zbędna (opcja łagodnego dochodzenia czy zabezpieczenie przed przeciążeniem). Tych funkcji nie dałoby się wykorzystać. Pisałem o schemacie napędu z silnikiem trójfazowym który zastosowałem.

• #9 17 Lut 2011 15:00
    kasku97
    Poziom 10  

Ja miałem troszeczkę inny problem. Miałem FAAC D600. Po roku użytkowania w miarę jak robiło się cieplej w garażu d600 przestawał działać. Zatrzymywał się w połowie drogi podczas otwierania lub zamykania, czasem nie otwierał się wcale. Wykluczyłem awarię trafo i silnika. I wymieniłem płytkę sterującą na stb24Vm1 elmesa. D600 posiada czujnik Halla który jest przystawką do silnika. Odpowiada za pomiar ilości obrotów silnika i przeciążenia. Dlatego D600 nie wymaga krańcówek. Ale jest awaryjny. W moim przypadku pewno padł jakiś kondensator na płytce ale nie chciałem tracić czasu na szukanie. STB24Vm1 jest dedykowany do bram przesuwnych. Można jednak z powodzeniem używać w garażowych. Krańcówki - zwyczajny najprostszy kontaktron satela (działa jako normalnie rozwarty). Pamiętajcie tylko że w stb24Vm1 jeżeli nie używacie fotokomórek styki muszą być zwarte. Pół dnia straciłem nim doszedłem dlaczego sterownik świruje. Polecam - dobry polski podzespół. Co do radia - 50 m na normalnym kabelku i pilot groszowa sprawa. Zresztą to co mnie się podoba w elmesie to pilot z tygodniowym harmonogramem włączeń i wyłączeń. Też go posiadam. Jest w stanie obsłużyć cały dom.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo