Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie uziemienia centrali telefonicznej

12 Maj 2006 17:26 3869 12
  • Poziom 37  
    Może ktoś pomoże.
    Czy jest dopuszczalne prowadzenie uziemienia od instalacji piorunochronowej do (małej) centrali telefonicznej czy jest to zabronione?
    Moje pytanie kieruję do osób znających się na normach i przepisach.
    Jeśli jest to zabronione to moje pytanie jest takie: jakie normy o tym stanowią lub jeśli jest dozwolone to na jakie przepisy się powoływać.

ps

Jeśli ktoś ma możliwość wysłania (nawet na priva) norm za to odpowiedzialnych będę zobowiązany.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 28  
    prowadzenie uziemienia od instalacji piorunochronowej jest niedozwolone i nie potrzebne są normy a jedynie wystarczy trochę rozsądku chyba, że ktoś chce miec pioruna w centrali telefonicznej
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    Ja też o tym wiem ale instalację robił elektryk z uprawnieniami nawet zostawił wynik pomiaru uziomu.
    Muszę mieć jakąś podstawe prawną (normę) aby mu ją przedstawić bo tak to on mi powie że ja nie jestem elektrykiem więc nie mam nic do gadania.
  • Poziom 37  
    Czy naprawdę nikt nie ma tych norm?
    W necie udało mi się znaleźć tylko informacje gdzie prawdopodobnie mogę znaleźć odpowiedz na moje pytanie:

PN-IEC 60364-5-548:2001 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Układy uziemiające i połączenia wyrównawcze instalacji informatycznych

PN-IEC 60364-5-54:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia i przewody ochronne

PN-IEC 60364-3:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ustalanie ogólnych charakterystyk
  • Poziom 35  
    Zwracam Ci uwagę, że stosowanie norm jest DOBROWOLNE. Nie są to przepisy ! Instalacja nie musi być zgodna z normą, musi być zgodna z przepisami.
  • Poziom 37  
    Wracamy więc do punktu wyjścia
    Jakie to przepisy gdzie je znaleźć (takie moje pytanie było i prośba)
  • Poziom 35  
    W pierwszej chwili pomyślałem tak samo, ale zastanówmy się. Do czego w centrali telefonicznej uziemienie ? Do ochrony odgromowej. A jeśli tak to dlaczego nie moze być podłączone do wspólnego uziemienia ? Myślę, że nie ma przepisu zabraniającego łączyć uziemienie odgromników linii telefonicznej do wspólnego uziomu z odgromnikiem budynku.
  • Poziom 28  
    Na razie nie jestem w stanie podeprzeć się przepisami ale jak cos znajdę to napiszę. Jest jeszcze coś takiego jak wiedza techniczna i nie można nic robic wbrew choć normy o tym nic nie piszą.
    Stosowanie norm jest dobrowolne za wyjątkiem tych które są przywołane do obowiązkowego stosowania.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam

Cytuję fragmenty książki prof.H Markiewicza wyd.3 z 2002r.:
    Roz. Warunki Techniczne, Jakim Powinny Odpowiadać Instalacje Elektryczne.
    str54 "-należy stosować połączenia wyrównawcze główne i miejscowe,
    łączące przewody ochronne z uziomami, innymi metalowymi instalacjami,
    częściami przewodzącymi konstrukcji budynku itp.:"

str.58 "Blisko złącza powinna być zainstalowana główna szyna wyrównawcza,do której powinny być przyłączone wszystkie metalowe
    instalacje i elementy konstrukcyjne budynku, uziom fundamentowy,
    uziom instalacji odgromowej i inne metalowe elementy połączone z
    ziemią."

Rysiek
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    Rezystancja uziemienia centrali telefonicznej do 500 numerów powinna wynosić wg.normy ZN TP SA do 10 omów.Więcej szczegółów na temat uziemień urządzeń telekomunikacyjnych możesz przeczytać na www.elektrosystem.com.pl/normy/37.htm.Jest tam cała norma obowiązująca w telekomunikacji TP-SA.Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    stomat napisał:
    Zwracam Ci uwagę, że stosowanie norm jest DOBROWOLNE. Nie są to przepisy ! Instalacja nie musi być zgodna z normą, musi być zgodna z przepisami.

Totalna bzdura!
    Przytoczone normy są przywołane do obowiązkowego stosowania w budownictwie!
    Zerknij na przykład tu:
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/0456.htm

Rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 10 października 1996 (Dz. U. z dnia 25 października 1996) zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania Polskich Norm i norm branżowych z dziedziny łączności, zawiera w załączniku nr 1 wykaz takowych norm. Jest tam między innymi:
    BN-76/9371-03/01 - Uziemienia urządzeń telekomunikacji przewodowej. Ogólne wymagania i badania.
    Z Norm Zakładowych (nieobowiązkowych) można polecić:
    ZN-96/TPSA-036 - Telekomunikacyjne sieci miejscowe. Urządzenia ochrony ludzi i instalacji przed przepięciami i przetężeniami. Wymagania i badania
  • Poziom 37  
    Poszedłem na całość i poprosiłem właściciela centrali żeby wybrał sobie jakąś fachową firmę w internecie która zajmuje się zawodowo wykonywaniem uziomów i poprosił o opinię.
    Odpowiedz jest jednoznaczna zabrania się łączenia uziomu centralki telefonicznej bezpośrednio do instalacji piorunochronowej.
    Przejrzałem stosy materiałów i norm jedyne prawidłowe podłączenie to bezpośrednio do szyny wyrównawczej w budynku lub wykonanie osobnego uziomu (co oczywiście kosztuje) nie zaleca się żadnych rur CO wodnych itp. ze względu na stosowanie obecnie coraz częściej rur PCV.

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie temat zamykam.

ps

jeszcze dzisiaj ten co wykonywał instalację uziomową twierdził że tak może być ale potem się poddał i przyznał rację.
  • Poziom 35  
    Do SP5WCX
    A spójrz tu :
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1386.htm
    Art. 29. Traci moc ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r. o normalizacji (Dz. U. z 1993 r. Nr 55, poz. 251, z 1995 r. Nr 95, poz. 471, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 2000 r. Nr 43, poz. 489 i Nr 110, poz. 1166 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145).
    (Zatem straciło moc również przytoczone przez ciebie rozporządzenie, wydane na podstawie tej ustawy.)
    Art. 5. 1. ...
    ...
    3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.

Powtórzę jeszcze raz: normy nie są przepisami i ich stosowanie jest DOBROWOLNE. Przynajmniej na dziś.