Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz graficzny LM234 + jakis opis lub program ?!!!

maverick_22 12 Maj 2006 20:59 1998 8
  • #1 12 Maj 2006 20:59
    maverick_22
    Poziom 9  

Witam.Wszedłem ostatnio w posiadanie wyświetlacza graficznego LM234.Oparty jest on o sterownik Hitachi HD44102! Chce go podłaczyc do jakiegoś procka atmegi lub '51.Problem w tym ze nie wiem jak go obslugiwac z poziomu programu! Przetrzasnałem siec i niegdzie nie moge znalezc zadnego "code example" w asemlerze ani w C! Prosze o pomoc a najlepiej o przykładowy programik wyswietlajacy na LCD cokolwiek! Z góry dziekuje za konkretną pomoc!!!

• #3 12 Maj 2006 21:17
    maverick_22
    Poziom 9  

Dzieki!Juz to widzialem.Niestety rosyjski mnie nie bardzo interesuje!Zreszta Najbardziej mnie interesuje jak zainicjowac ten LCD i wyswietlic jakis napis!Kod kazdego znaku(litery) bedzie najprawdopodobniej kombinacją zapalanie poszczególnych pikseli w segmencie!Jeszcze jeszcze problem gdyz w tym wyswietlaczu sa 3 sterowniki(3 lini od CS(chip select). Nie wiem jak zrobic ich obsluge :-(. Ale dzieki za checi.Pozdr

• #4 12 Maj 2006 21:31
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mam wyświetlacz OPTREX'a na HD44102 i HD44105, kiedyś dla testów (hehe na walentynki) napisałem programik który wyświetlał obrazki. Jak dobrze poszukam to powinienem znalesc listing ...

• #5 12 Maj 2006 21:37
    maverick_22
    Poziom 9  

Super!byłbym wdzieczny za ten programik!

• #6 14 Maj 2006 10:06
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Znalazłem ;) ... tylko że lcd jest na hd44102 i hd44105 i programik napisalem do obsługi tego kontrolera (hd44105)... Pisałem to bardzo dawno temu i niema tam żadnej optymalizacji ...
    Pozdrawiam

• #7 24 Kwi 2009 22:03
    gwozdex
    Poziom 13  

Witam!
    A można by prosić o jakieś informacje na temat samego układu? Interesuje mnie schemat podłączenia jaki zastosowałeś ( lub wystarczy który pin do czego jest). Dzięki z góry.

• #8 16 Mar 2010 21:46
    Michał_z1
    Poziom 16  

Witam.
    Podczepię się do tematu, wpadł mi dziś w ręce ciekawy wyświetlacz LM234D chyba HITACHI oczywiście przejrzałem notę katalogową, znalazłem wyprowadzenia VCC GND i kontrastu (sterowane napięciem ujemnym) podłączyłem na krótko i wygląda na to że jest sprawny i teraz pytanie do crazy_phisic na jaki procek jest napisany ten programik w Twoim załączniku?? i czy na pewno działa?? Z programu zrozumiałem, że inicjacja i sterowanie jest zrobione na piechotę (gotowej biblioteki niema) no i ciekawi mnie dlaczego zaREMowane są początkowe zmienne??
    pozdrawiam.

• #9 30 Gru 2010 19:14
    gwozdex
    Poziom 13  

Witam!
    Dość nietypowa sprawa mnie dotknęła...Mianowicie odpaliłem programik Kolegi crazy_phisic na moim wyświetalczu OPTREX i w zasadzie działa pomijając ze czasami wyświetlany obrazek przesuwa się po wyświetlaczu w płaszczyźnie pionowej. To jest nie istotne. Interesuje mnie to, że wyświetlaczem sterują dwa układy: HD44105 do sterowania 32 kolumnami wyświetlacza oraz jedna sztuka uładu HD44102 który posiada 50 wyjść ( Y0..Y49) do sterowania wierszami.
    Problem tylko w tym, że jak policzyłem sobie rozdzielczość wyświetlacza to jest on rozdzielczości 32x128 pixeli. Wynikało by z tego, że ponad 70 rzędów wyświetlacza jest nieużywanych. Efekt tego jest taki ze po wydaniu polecenia układowi HD440102 aby zaświecił wszystkie piksele na LCD pojawia się czarny pasek o szerokości 50 rzędów ulokowany mniej więciej na środku całego wyświetlacza.

Podpowiedzcie proszę, jak mogę wyjaśnić takie "zjawisko".
    Pozdrawiam.
    Janusz.[/b]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME