Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłopcy pomóżcie, oporniki!!!

12 Maj 2006 22:48 3173 21
 • Poziom 10  
  Witam!! jestem tu nowa, mam kłopot który mam nadzieję pomożecie mi rozwiącać. Uczę się w zaocznej wieczorowej szkole, na fizykę profesorka zadała kilkanaście zadań do przeliczenia. Niestety nie potrafię ich zrobić, nie są one na ocenę po prostu trzeba umieć obliczać takie i podobne. Egzamin mam 16tego wiem że mało czasu zostało ale czy któryś z was wyjaśniłby mi jak się zabrać za takie zadania?? Wstawiam fotki z zadaniami, jeśli treść będzie nieczytelna mogę przepisać ale schematów nie rozrysuję więc porobiłam fotki. Jeśli potraficie je rozwiązać była bym bardzo wdzięczna za wyjaśnienia. Nie mam się do kogo zwrócić :( jeszcze raz mówię, nie są one na ocene po prostu profesorka dała do policzenia, niestety system zaoczny niewiele tłumaczy na zajęciach, nad większością trzeba pracować samemu w domu a to nie takie proste.
  Pozdrawiam i czekam na pomoc Szehrezada :)[/img] http://www.sendspace.com/file/w66a26Chłopcy pomóżcie, oporniki!!! [img] http://www.sendspace.com/file/lgvsec[/img] [img] http://www.sendspace.com/file/gkn7zc[/img]
 • Poziom 27  
  jedna rada skorzystaj z jakiejkolwiek książk z elektrotechniki np. autorstwa Marka Pióro, a tam znajdziesz wszystko. te zadania są na poziomie I klasy technikum ( a i ich stopień trudności tez nie jest wysoki), pozdrawiam
 • Poziom 10  
  gdybym miała więcej czasu, to na pewno bym to zrobiła, niestety prąd elektryczny i oporniki to nie jest to co bym uwielbiała, niestety mus to mus. Pocieszyłeś mnie za to tym że nie są trudne :) więc jest nadzieja że nauczę się tego do wtorku, jeśli komuś wystarczy nerwów i szczerych chęci do pomocy :)
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Witam.
  W załączniku odpowiedź (choć nie do końca rozwiązana) do zadania 1. A zad. 7 jeżeli się nie myle to odpowiedzi do pdp. A = 9 ohm B = 0.92.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Moze tak:

  Jesli w zadaniu bedziesz miala 2 rezystory polaczone szeregowo ( jeden za drugim ) to ich wartości dodają się.

  Natomiast jeśli równolegle to wzór jest taki jak na rysunku nizej.

  czyli jesli masz 2 oporniki to wzor jest 1/Rz = 1/R1 + 1/R2
  bierzesz te wartosci do wspolnego mianownika, potem odwracasz, bo potrzebujesz obliczyc Rz ( rezystancje zastepcza tych opornikow ).

  I cały trik polega na tym, ze w takich obwodach jak masz na kartkach szukasz wlasnie rezystorow polaczonych szeregowo i rownolegle ( zwijasz obwod do postaci 1 koncowego obliczonego opornika ) i masz :) tak jak to pokazal kolega wczesniej.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Ad.1
  Aby obliczyć rezystancję zastępczą trzeba zwinąć układ. Zaczynasz zwijąć R7 z R3. Są one połączone równolegle. Kolega wyżej napisał wzór jak sie liczy Rz dla rezystorów połączonych równolegle. Więc jak te dwa zwiniesz to ich opór będzie równy 20Ω. Potem zwijasz R8 i R2. Po zwinięciu ich wartośc równiez będzie wynosić 20Ω. Teraz zwijasz R4 i ten 20 ohmowy który powstał w wyniku zwinięcia R7 i R3. Te rezystory są połączone szeregowy więc ich wartości nalezy dodać. Powstanie nam R'=40Ω. Teraz R' tzreba zwinąć z R5. Są one połączone równolegle dlatego po zwinięciu wartość wyniesie 20Ω. No i teraz dlaej zwijamy z tym co zostało czyli z R3. Powstanie R''=40Ω. Teraz to zwijamy z R6 są one połączone równolegle dlatego ich wartość wyniesie 20Ω. I został ostatni rezystor który jest połączony szeregowy z naszym poprzednim. Więc należy ich wartości dodać. Rezystacj zastepcza wynosi 40Ω. Sory ale schematu teraz nie narysuje. Moge go narysowac dopiero wieczorem.

  Ad.3
  Więc tak. Mamy podane napięcie i prąd więc wyliczymy sobie opór. R=U/I, czyli R=25Ω. Teraz musimy skorzystac ze wzoru na opór właściwy. R=ρ*l/s W zadaniu pytaja nas o opór wlaściwy czyli ρ. po przekształceniu wzór wygląda tak: ρ=R*s/l czyli ρ=625 Ω*mm^2/m

  Ad.5
  Mamy podane napięcie zasilania oraz wartości R1 oraz R2. Najpierw musimy policzyć spadek napięcia na R1. U1=R1*I1 czyli U1=4V. Znająć to napięcie wiemy że na pozostałych dwóch rezystorach odłoży się napięcie 8V ponieważ są one połączone równolegle. Tak więc znamy prąd I3 oraz napięcie na R3 więc obliczymy jego wartość. R3=U3/I3 czyli R3=8kΩ. Znająć napięcie na rezystorze R2 oraz jego wartość obliczymy jaki płynie prąd. I2=U2/R2 czyli I2=1mA.

  Ad.6
  a)w szeregowym połączeniu dodajemy wartości oporników czyli będzie R1+R2+R3 czyli Rz=9Ω
  b)W równoległym połączeniu 1/Rz=1/R1+1/R2+1/R3 czyli 1/Rz≈0,923361Ω.

  Ad.7
  Najpierw trzeba policzyć rezystancję zastepczą. Rz=0,6Ω. Teraz wyliczymy sobie spadek napięcia na tych rezystaorach ze wzoru U=R*I czyli U=1,8 V. Znająć napięcie na tych rezystorach oraz ich wartości wyliczymy jakie przez nie popłyną prady. Dlatego I1=U/R1 czyli I1=0,9A, I2 liczymy tak samo z tym że zamiast R1 wstawiamy R2 dlatego I2=U/R2 czyli I2=1,8A. Coś mi się w tym zadaniu nie zgadza ale nie wiem gdzie popełniłme błąd, dlatego niech ktoś bardziej wykfalfikowany mnie porawi :D

  Ad.10

  Tego zadania pewny nie jestem dlatego lepiej żeby mnie ktoś sprawdził:D

  Skoro bateria ma 3 ogniwa po 1,5 V to ich suma wyniesie 4,5V. Korzystamy z prawa Ohma.czyli I=U/R tak więc I=2A.

  Ile umiem tyle zrobiłem :D Dwóch zadań pewny nie jestem 10 i 7 dlatego niech mnie ktoś sprawdzi :)
 • Poziom 10  
  Dziękuję wszystkim bardzo, pierwsze już napewno rozumię, a resztę ... pewnie zrozumię, ... kiedyś :)
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Żeby móc policzyć te zadanie trzeba umieć prawo ohma I=U/R które obowiązuje zawsze i wszędzie jak i dwa prawa kirchhoffa
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Kirchhoffa

  Jeśli chodzi o zadanie 7

  I2/I1=R1/R2 i I1+I2=I(to jest pierwsze prawo Kirchhoffa)
  I1=I/(R1/R2)+1 = 3/(2/1)+1=3/3=1A
  I2=I/R2/R1)+1=3/(1/2)+1=3/1.5=2A
  Lub I2=I-I1=3-1=2A

  ad.8
  R1/R2=5/3=I2/I1
  I1=I/(R1/R2)+1=16/(5/3)+1=6A
  I2=I-I1=16-6=10A lub
  I2=I/(R2/R1)+1=16/(3/5)+1=16/1.6=10A

  W zadaniu 9 brakuje wartości wskazań amperomierza głównego.

  Zad 11. przy połączeniu równoległy ogniw napięcie się niezmienna i wynosi 1.5V
  Więc I=U/R=1.5V/2.25=0.66A

  Ad4
  Prąd to ładunek podzielony przez czas I=Q/t
  I=U/R=13/65=0.2A=200mA
  Q=I*t=0.2A*240s=48C

  Do nowik16 nigdzie się nie pomyliłeś.
  Po prostu za bardzo zaokrągliłeś wynik rezystancji zastępczej Rz=(R1*R2)/(R1+R2)=2/3oma U=I*Rz=3A*2/3ohm=6/3=2V i tu jest twój błąd bo u ciebie R=0.6 i przez to U=1.8V a powinno być 2V

  No i zad.2 to dzielisz opór właściwy i wychodzi żę 27.9 razy wiekszy

  A poprawne rozwiązanie zadania 5 podał kolega nowik16 R3=8K.
 • Poziom 10  
  Serdeczne dzięki za pomoc!! Jestem właśnie po sprawdzianie. Mieliśmy 5 zadań w tym jedno miało 2 podpunkty, wiec można powiedzieć że było 6. No więc na 6 to 2 zrobiłam na pewno dobrze, a reszta to się okarze.

  Polecenia były takie:
  1 Są dwie żarówki o mocach znamionowych 75W i 100W, przy napięciu 230V. Jakie będą moce żarówek gdy
  a) połączymy je równolegle i włączymy do 230V
  b) połączymy je szeregowo i włączymy do 230V

  no i przypuszczam że to mam źle, bo coś niskie wyniki mi wyszły :(

  2. Było ze schematem do zwijania, które zrobiłam śpiewająco i poprawnie (Dzięki Nowik16 :) )

  3. Jaki opornik należy połączyć równolegle z opornikiem 20 ohm aby opór zastępczy ich układu był równy 10 ohm

  No to, to też mam dobrze bo wyszło mi te 10 :)

  4. Jeżeli w oporniku o oporze 3 ohm płynie prąd o natężeniu 2A to w oporniku dołączonym do niego równolegle o oporze 2 ohm płynie prąd o jakim natężeniu??

  Zrobiłam ale nie wiem czy dobrze :(

  5. Oblicz moc grzejnika, który pobiera energię z sieci o napięciu 230V, jeżeli płynie przez niego prąd o natężeniu 8A. Oblicz energię pobraną przez ten grzejnik w ciągu doby.

  No to, to też zrobiłam, ale nie wiem z jakim skutkiem, mam cichą, ale taką naprawdę ciuchutką nadzieję że może anóż jest dobrze :)
  Może któremuś z was chciałoby się to policzyć i powiedzieć co mu wyszło to powiem co ja miałam :) ale przypuszczam że nie za wesoło :( w najgorszym razie łapię się na dopuszczający ale nie mogę powiedzieć żeby to była moja lubiana ocena.

  Jutro zaczynamy kolejny dział: Wszystko o falach i zapowiedziała nam profesorka około 40 zadań do przeliczenia, no happy jestem niemożliwie :( no :evil:[/i]
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Ciesz się że ze zwijaniem sobie poradziłaś :D

  Ad.1
  Wydaje mi się że jeżeli żarówki bedą połączone szeregowo to ich moc wyniesie 175W, natomiast jeżeli równolegle to chyba ich moc się nie zmieni ale pewny nie jestem.

  Ad.4
  To proste :D najpierw liczysz spadek napięcie na tym pierwszym oporniku i wyniesie on 6V. Skoro oporniki są połączone równolegle to na drugim też jest 6V. Znamy jego opór więc wyliczym prąd, który równa się 3A ;)

  Ad.5
  Tutaj chyba wystarczy skorzystać ze wzoru P=UI Czyli moc będzie wynosić 1840 W. Skoro moc tego grzejnika to 1840 W tzn. że w ciągu jednej godziny pobierze on własnie taką moc. Czyli aby obliczyć jaką moc ten grzejnik pobierze w ciągu doby trzeba pomnożyć moc przez 24 :D czyli 44160 W :) albo jak kto woli 44,16 kW :)

  Może sie gdzieś pomyliłem, to proszę mnie poprawić ;) Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  No i po jakiego czorta ja tu dziś jeszcze zajrzałam :( teraz nie zasnę wiedząc że dostanę tylko dopuszczający :( ale cóż, to też jest ocena, zważywszy na ekstremalne warunki w jakich pisałam ten sprawdzian to mogę być zadowolona ;) następnym razem będzie lepiej :D
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  małe sprostowania do słów => nowik16:

  ad5. te 44,5 to nie kilowaty, ale kilowatogodziny, czyli kWh.
  ad.1 po dość skomplikowanych obliczeniach ;) wyszło mi, że przy szeregowym polączeniu takich żarówek na żarówce 75 watów będzie spadek 130V, na żarówce 100W spadek 100V.
  Co po przeliczeniu, znając prąd jaki popłynie w gałęzi na poziomie około 0,18 A ( uwzględniając sumę rezystancji włókien żarówek) da nam w przybliżeniu moc odpowiednio 24 i 18 watów....
  oczywiście jeśli łączymy je równolegle, każda zachwuje swoją moc znamionową pod napięciem 230 V...
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Racja z tymi kWh :D Gafa z mojej strony :P a z tymi żarówkami to nie bardzo wiedziałem jak zrobić i napisałem tak jak mi sie wydawalo, no ale widać w błędzie byłem :D
 • Poziom 10  
  Oj szkoda że nie miałam więcej czasu na to wszystko bo widzę że z wami koledzy, nauczyłabym się o wiele więcej :oops:
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  no to przed nastepnym sprawdzianem wiesz gdzie zajrzec :D ;)
 • Poziom 10  
  no to teraz maratonek z termodynamiki :) kto chętny do pomocy??


  3. Gaz znajduje się w stanie określonym parametrami początkowymi p, T. W wyniku przemiany izochorycznej temperatura początkowa zmiejszyła się o st. Masa gazu nie zmienia się. O ile zmieniło się ciśnienie??

  4. Odmierzono V2= 0,5l gazu pod ciśnieniem p= 1000hPa w temper t=20C. Jaką obiętość zajmuje ten gaz??

  8. Gaz zamknięty tłokiem rozprężył się zwiększając objętość o deltaV=2dm^3. Jaką pracę wykonał, jeśli był pod stałym ciśnieniem p=10^5Pa??

  11. Oblicz objętość zajmowaną przez 1 mol gazu doskonałego w normalnej temperaturze i przy normalnym ciśnieniu.??

  12. Opona samochodowa zawiera 0,02 m^3 powietrza o temperaturze 27stopniC i ciśnieniu 300 kPa. Oblicz masę powietrza w tej oponie (masa molowa powietrza = 28,8g)??

  13. Oblicz objętość 5 moli gazu doskonałego pod ciśnieniem U 100kPa w temperaturze 200 stopni C??

  14. Oblicz ilość energii, którą U trzeba dostarczyć, aby podgrzać 5 kg wody o temperaturze 20stopni C do temperatury 100 stopni C??

  15. Oblicz sprawność silnika termodynamicznego który w jednym cyklu przemian pobiera Q1= 1000J ciepła, a oddaje chłodnicy Q2=200J??

  16. różnica temperatur grzejnika i chłodnicy silnika Carnota (chyba bo nie wyraźnie prof napisała) o sprawności (nie wiem co ten symbol znaczy ale przypomina s) =25% wynosi deltaT=100K. Obliczyć temperaturę chłodnicy??

  17 W silniku Carnota stosunek temperatury grzejnika do chłodnicy wynosi 4
  a) ile wynosi teoretyczna sprawność silnika??
  b)wiedząc że silnik pobrał z grzejnika ciepło w ilości Q=2*10^3J Oblicz jaką pracę wykonał silnik??

  18. W jakim stosunku pozostają względem siebie gęstości ro1, ro2 danego gazu odpowiednio w temperaturze t1=20 stopni C i t2= 100 stopni C, przy takim samym ciśnieniu??
 • Poziom 10  
  Dzięki, fajna stronka, a może mi jeszcze powiesz gdzie mam sobie wyszukać wzory na "sprawność silnika"??
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Taki maly dodatek z mojej strony to to, ze sprawnosc ogolnie to stosunek tego, co uzyskujemy do tego co wkladamy ( bez skojarzen hehe ;) )

  czyli np. w silnikach moc oddawana do pobieranej przez silnik, w urzadzeniach prad oddawany do pradu pobieranego z sieci itd. :)

  jesli wieksza jak 100 % to albo masz bląd albo skonstruowałaś perpetuum mobile :)
 • Poziom 10  
  z moim szczęściem to same prepetum mobile będę mieć ;)

  Dobra, pochwalę się, za oporniki dostałam 3, za termodynamikę 4 jestem happy

  Pisanie postu pod postem.
  Należy używać przycisku ZMIEŃ.
  Scaliłem dwa posty.
  Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [h]