Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie równoległe transformatorów...?

13 Maj 2006 16:24 8239 13
  • Poziom 27  
    Witam

Mam w planach złożenie jakiegoś wzmacniacza na TDA. Chciałem wszystko zamknąć w ładnej obudowie po Amstradzie SRX 350. Trafa TS20/11 pasują tam idealnie. Mam też już na oku pare układów które jakoś zagrają przy 14V. Jednakże te trafa mają niską wydajność prądową a z kolei dawno temu, gdzieś w internecie widziałem pomysł łączenia transformatorów w celu podniesienia mocy. Może mnie ktoś oświecić, czy to jest realne i sensowne? Mam 4 sztuki tych traf, myślałem nad dwoma na kanał.
  • Poziom 11  
    Ponieważ posiadasz 4 sztuki tych traf połączenie równoległe jest możliwe i sensowne
  • Poziom 20  
    Ja uważam jednak - nie tak hop siup. Transformatory musiałyby być IDENTYCZNE w każdym aspekcie, co nie jest możliwe. W przypadku równoległego połączenia uzwojeń musi popłynąć prąd wyrównawczy pomiędzy transformatorami,co spowoduje silniejsze nagrzewanie się tego, który "daje" choćby minimalnie niższe napięcie na wyściu. Warto moim zdaniem zainwestować w mocniejszy trafo. Będzie tańszy niż dwa małe ;). Pzdr.
  • Poziom 24  
    matador123 napisał:
    Będzie tańszy niż dwa małe ;). Pzdr.

Tylko że kolega ma już takie trasformatory i nie musi nic kupowac , Można smiało łączyć :D
  • Poziom 27  
    Witam wszystkich

No więc tych trafek mam 4 sztuki (moge mieć nawet 6 :D). Wszystkie nowe, Unitra Zatra, leżaki magazynowe.

A moglibyście mnie oświecić w jeszcze jednej kwestii? Jeśli zbuduje na ich bazie zasilacz symetryczny, to które napięcia będą się w nim liczyć? te od bieduna dodatniego do masy i od masy do minusa? czy różnica potencjału pomiędzy "+" a "-" ? Bo nie wiem na które kostki wzmacniaczy się zapatrywać. Ponieważ pomiędzy samym "-" a "+" wyjdzie mi coś ponad 20V więc już coś mógłbym działać a chciałbym zbudować porządny wzmak i chce wiedzieć wszystko i mieć pewność co do tej wiedzy. Wybaczcie banalne pytanie - siedze w komputerach:P.

Dzięki i pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Przed zakupem zobacz jakie wzmacniacz ma maksymalne zasilanie, dla tych transformatorów wzmacniacz powinien mieć minimum zasilanie +/-20V, bo 14V po wyprostowaniu daje około 20V

przykładowo. LM3886 ma zasilanie max +/-42V, czyli można go zasilić dwoma tranformatorami każdy po 27V~ (bo 27V~ po wyprostowaniu daje ok 40V)
  • Poziom 27  
    nie nie... to jest tak... nota katalogowa mówi, że to trafo ma 2*9V (TS20/11). Przy mierzeniu multimetrem wyszło mi tam jakieś 2*11V AC (nie wiem, czy on mi już skuteczną wartość pokazał, czy jak...). z kolei z pominięciem masy ponad 20V. niby graetz podniesie napięcie o U*1.41, ale po dodaniu filtrów itd. to wyjdzie i tak nieco ponad 20V (spadki na elementach itd). Więc teraz już nie jestem pewien, czy wartość napięcia symetrycznego podana w notach katalogowych kostek, to wartość między plusem a minusem po wyprostowaniu... Wybaczcie taką niewiedze:P ale czasem człowiek na prostych rzeczach umie się naciąć...
  • Poziom 42  
    Wartość podawana w katalogu, to wartość skuteczna AC pod znamionowym obciążeniem. Jest rzeczą zupełnie normalną, że bez obciążenia napięcie jest wyższe. W przypadku transformatorów małej mocy - znacznie wyższe.

Łącząc 4 transformatory szeregowo-równolegle (oczywiście mowa o uzwojeniach tórnych) uzyskasz 2 *22 V bez obciążenia, czyli ok. 2 * 30V stałego. Dobre napięcie do zasilenia np. TDA7294 i uzyskania jakiś 50W mocy szczytowej.
  • Poziom 27  
    Witam ponownie

Osobiście wolałbym pozostać przy łączeniu tylko równoległym (zawsze znajdzie się jakiś TDA na niższe napięcie... np. do car-audio). Z tymi napięciami chodzi mi o to, co w efekcie uzyskujemy na wyjściu takiego zasilacza symetrycznego i jak do tego pasować np. klocki TDA. Czy w wymienionym wyżej sposobie napięcia można będzie oznaczyć +/- 30V? i pomiędzy którymi wyprowadzeniami jest to potencjał? Nie moge bowiem zajażyć w dalszym ciągu, co uwzględnia napięcie podawane w oznaczeniu jakiegoś tam TDA. Czy jest to napięcie od każdego wyprowadzenia z potencjałem, do masy, czy pomiędzy dwoma wyprowadzeniami.
  • Poziom 10  
    Podłącze się pod temet z takim dość banalnym pytaniem:)
    Producent podaje że jest to trafo 2x120V/2x12V, czy mogę połączyć tak jak na rysunku uzwojenia pierwotne i podłączyć to do 230V? Czy na wyjściu będe mieć dalej 2x12V?
    Z góry dziękuje
  • Poziom 21  
    Po przełączeniu ilość zwoi na wolt nie zmieni się po stronie pierwotnej także po stronie wtórnej powinno być 2x12V.
  • Poziom 43  
    Witam,
    :arrow: krzysiek21, możesz tak połączyć, tylko pierwszy raz zrób to z szerogowo połączoną żarówką 60W/230V.
    Jeśli połączenie będzie właściwe, to żarówka nie zaświeci.
    W przypadku przeciwnym, należy odwrócić połączenia na jednym z uzwojeń pierwotnych (wtórne zawsze można obadać później).

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dziekuje za odpowiedzi:)
    Znalazłem link do tych trafek: http://www.block-trafo.de/fileadmin/productpdf/FL.pdf
    Ze schematu wygląda że powinienem połączyć zworą te najbliższe wyprowadzenia, a zewnętrzne do sieci. Dla pewności sprawdzę z żarówką, bo inaczej bedzie po trafie;)

[Temat archiwalny. Zamykam 19.04.2008. Mariusz Ch.]