Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie równoległe transformatorów...?

13 May 2006 16:24 8611 13
  • Level 27  
    Witam

Mam w planach złożenie jakiegoś wzmacniacza na TDA. Chciałem wszystko zamknąć w ładnej obudowie po Amstradzie SRX 350. Trafa TS20/11 pasują tam idealnie. Mam też już na oku pare układów które jakoś zagrają przy 14V. Jednakże te trafa mają niską wydajność prądową a z kolei dawno temu, gdzieś w internecie widziałem pomysł łączenia transformatorów w celu podniesienia mocy. Może mnie ktoś oświecić, czy to jest realne i sensowne? Mam 4 sztuki tych traf, myślałem nad dwoma na kanał.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 11  
    Ponieważ posiadasz 4 sztuki tych traf połączenie równoległe jest możliwe i sensowne
  • Level 20  
    Ja uważam jednak - nie tak hop siup. Transformatory musiałyby być IDENTYCZNE w każdym aspekcie, co nie jest możliwe. W przypadku równoległego połączenia uzwojeń musi popłynąć prąd wyrównawczy pomiędzy transformatorami,co spowoduje silniejsze nagrzewanie się tego, który "daje" choćby minimalnie niższe napięcie na wyściu. Warto moim zdaniem zainwestować w mocniejszy trafo. Będzie tańszy niż dwa małe ;). Pzdr.
  • Level 24  
    matador123 wrote:
    Będzie tańszy niż dwa małe ;). Pzdr.

Tylko że kolega ma już takie trasformatory i nie musi nic kupowac , Można smiało łączyć :D
  • Level 27  
    Witam wszystkich

No więc tych trafek mam 4 sztuki (moge mieć nawet 6 :D). Wszystkie nowe, Unitra Zatra, leżaki magazynowe.

A moglibyście mnie oświecić w jeszcze jednej kwestii? Jeśli zbuduje na ich bazie zasilacz symetryczny, to które napięcia będą się w nim liczyć? te od bieduna dodatniego do masy i od masy do minusa? czy różnica potencjału pomiędzy "+" a "-" ? Bo nie wiem na które kostki wzmacniaczy się zapatrywać. Ponieważ pomiędzy samym "-" a "+" wyjdzie mi coś ponad 20V więc już coś mógłbym działać a chciałbym zbudować porządny wzmak i chce wiedzieć wszystko i mieć pewność co do tej wiedzy. Wybaczcie banalne pytanie - siedze w komputerach:P.

Dzięki i pozdrawiam.
  • Level 24  
    Przed zakupem zobacz jakie wzmacniacz ma maksymalne zasilanie, dla tych transformatorów wzmacniacz powinien mieć minimum zasilanie +/-20V, bo 14V po wyprostowaniu daje około 20V

przykładowo. LM3886 ma zasilanie max +/-42V, czyli można go zasilić dwoma tranformatorami każdy po 27V~ (bo 27V~ po wyprostowaniu daje ok 40V)
  • Level 27  
    nie nie... to jest tak... nota katalogowa mówi, że to trafo ma 2*9V (TS20/11). Przy mierzeniu multimetrem wyszło mi tam jakieś 2*11V AC (nie wiem, czy on mi już skuteczną wartość pokazał, czy jak...). z kolei z pominięciem masy ponad 20V. niby graetz podniesie napięcie o U*1.41, ale po dodaniu filtrów itd. to wyjdzie i tak nieco ponad 20V (spadki na elementach itd). Więc teraz już nie jestem pewien, czy wartość napięcia symetrycznego podana w notach katalogowych kostek, to wartość między plusem a minusem po wyprostowaniu... Wybaczcie taką niewiedze:P ale czasem człowiek na prostych rzeczach umie się naciąć...
  • Level 42  
    Wartość podawana w katalogu, to wartość skuteczna AC pod znamionowym obciążeniem. Jest rzeczą zupełnie normalną, że bez obciążenia napięcie jest wyższe. W przypadku transformatorów małej mocy - znacznie wyższe.

Łącząc 4 transformatory szeregowo-równolegle (oczywiście mowa o uzwojeniach tórnych) uzyskasz 2 *22 V bez obciążenia, czyli ok. 2 * 30V stałego. Dobre napięcie do zasilenia np. TDA7294 i uzyskania jakiś 50W mocy szczytowej.
  • Level 27  
    Witam ponownie

Osobiście wolałbym pozostać przy łączeniu tylko równoległym (zawsze znajdzie się jakiś TDA na niższe napięcie... np. do car-audio). Z tymi napięciami chodzi mi o to, co w efekcie uzyskujemy na wyjściu takiego zasilacza symetrycznego i jak do tego pasować np. klocki TDA. Czy w wymienionym wyżej sposobie napięcia można będzie oznaczyć +/- 30V? i pomiędzy którymi wyprowadzeniami jest to potencjał? Nie moge bowiem zajażyć w dalszym ciągu, co uwzględnia napięcie podawane w oznaczeniu jakiegoś tam TDA. Czy jest to napięcie od każdego wyprowadzenia z potencjałem, do masy, czy pomiędzy dwoma wyprowadzeniami.
  • Level 10  
    Podłącze się pod temet z takim dość banalnym pytaniem:)
    Producent podaje że jest to trafo 2x120V/2x12V, czy mogę połączyć tak jak na rysunku uzwojenia pierwotne i podłączyć to do 230V? Czy na wyjściu będe mieć dalej 2x12V?
    Z góry dziękuje
  • Level 43  
    Witam,
    :arrow: krzysiek21, możesz tak połączyć, tylko pierwszy raz zrób to z szerogowo połączoną żarówką 60W/230V.
    Jeśli połączenie będzie właściwe, to żarówka nie zaświeci.
    W przypadku przeciwnym, należy odwrócić połączenia na jednym z uzwojeń pierwotnych (wtórne zawsze można obadać później).

Pozdrawiam
  • Level 10  
    Dziekuje za odpowiedzi:)
    Znalazłem link do tych trafek: http://www.block-trafo.de/fileadmin/productpdf/FL.pdf
    Ze schematu wygląda że powinienem połączyć zworą te najbliższe wyprowadzenia, a zewnętrzne do sieci. Dla pewności sprawdzę z żarówką, bo inaczej bedzie po trafie;)

[Temat archiwalny. Zamykam 19.04.2008. Mariusz Ch.]