Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM339 - Komparator. Pomocy.

13 Maj 2006 20:28 6936 3
  • Poziom 13  
    Buduję robota i doszedłem aż (lub dopiero) do tego miejsca. Otóż mam problem z ww. komparatorem. Robot ma zadanie line-following (m.in.). Posiadam trzy fotorezystory. Podaje środkowy i skrajny na jeden komparator, a środkowy i drugi skrajny na drugi komparator (Na wyjścia w układzie scalonym LM339 - dop.). I tyle wiem teorii - z praktyką gorzej. Jedną końcówkę fotorezystora na zasilanie, a drugą do wejścia komparatora. Wg. zasady jego działania na wyjściu powinno być 0 albo 1, zależnie od tego które z napięć jest większe. Ale niestety mi to nie działa. Gdzie jest błąd?

O O O <- Fotorezystory

1 2 3

1 - podany na wejście 1-
    2 - podany na wejście 1+ i 2+
    3 - podany na wejście 2-

Program to proste zapalanie diody w razie zmiany stanu. Ale dioda świeci się cały czas tak samo.

POMÓŻCIE!

//Procek, który czyta wyjście i podaje na diodę odpowiednie napięcie to Atmega8
  • Poziom 35  
    Po kolejnym przeczytaniu "zaskoczyłem" o co chodzi . Podstawa to sprawdź czy komparator zachowuje się tak jak powinien , to znaczy czy stan na wyjściu komparatora zmienia się z wysokiego na niski , lub odwrotnie , przy zmianie oświetlenia . Jeżeli nie to zostaw procesor w spokoju i zajmij się układem komparatora . Najprościej byłby gdybyś zamieścił jakiś rysunek , choć by nawet odręczny . A jeszcze pytanie , dlaczego nie skorzystasz z wbudowanych w procesor przetworników A/C .
  • Poziom 13  
    Ooo! Ten rysunek mi się bardzo przyda, tylko wrzucę wejście procesora zamiast świecoącej diody. http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/ComparatorCdS.GIF A dlaczego nie skorzystałem z A/C? Bo jestem troszkę początkujący i... nie bardzo wiem jak na tym skorzystać. (Aż, wstyd się przyznawać.)