Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica 3 drozna pod głośniki STX.

vacpan 14 Maj 2006 09:16 2028 4
  • #1 14 Maj 2006 09:16
    vacpan
    Poziom 19  

Witam.
    Potrzebuję zwrotnicę trójdrożną, zrobioną jak najniższym kosztem.
    Jeśli chodzi o głośniki to mam już STX GDN 20-80-8-SC, potrzebuje jeszcze średniotonowy, myślałem o STX GDM 12-60-8-PC albo GDM 14-100-8-SS, oraz wysokotonowy GDWK 8-150-8-PJ . Muszą być koniecznie STX ... bo moge mieć sporo taniej.

Co do zwrotnicy, bo o to tu się rozchodzi najbardziej, to mam dużo (ok 30) kondensatorów 4uF, kondensator 3,3uF 4,7uF i kilka jakiś mniejszych <1uF , mam też cewki 0,17mH i 0,6mH.

Zaprojektowałem więc zwrotnice taką jak w załącznikach, podstawiając elementy które posiadam| (program X-over ) i patrząc na charakterystyke na wykresie. Chodzi mi o to, żeby było tanio czyli z elementów które posiadam, zdaje sobie sprawę ze jedną cewkę będe musiał dokupić.

A moje pytanie jest takie : czy nie popełniam jakiegoś poważnego błędu w moim rozumowaniu ?

0 4
  • #2 14 Maj 2006 11:45
    Caleb_
    Poziom 33  

gdm-12-60 jest lepszy niz pozostale sredniotonowe. na "gore" polecalbym dac gdwk-11-200. szkoda, ze kupiles juz tego gdna 20, bo jest generalnie cienki. bardzo maly SPL i parametry nieciekawe. przez niego kolumna bedzie miala okolo 83-84dB, a moglaby miec nawet 87dB. teraz do zwrotnicy. czy przy cieciu basowca uwzgledniles jego wzrost impedancji? Jesli nie to przyda sie korektor impedancji. podobnie z sredniotonowym. nie wiem jak jest z cieciami, ale niskotonowy z sredniotonowym powinny byc ciete co najmniej na 1khz (z powodu wysokiego fs gdma) - najlepiej jeszcze 18dB/okt

0
  • #3 14 Maj 2006 17:29
    vacpan
    Poziom 19  

Co do wysokotonowego to jest takie ograniczenie, że max 9 cm . Średniotonowy, to o tym gdm-12-60 myślałem. Głównie chodzi mi o zwrotnice narazie. Jak pisałem w X-over 3 wpisałem wartości elementów jakie mam i otrzymałem charakterystyki takie jak w załączniku.

Nie uwzględniałem żadnych wzrostów impedancji, jak to uwzględnić jeśli warto ( stosunek cena/jakość z naciskiem na cena ) Bo jest tak, że ja mam stówke na całe kolumny ( dwie sztuki ). Obudowy mam, te niskotonowe STX też. Części ze starych zwrotnic to 2x 0,6mH 2x 0,17mH 2x 4,7uF 2x 3,3uF a ponadto z tego co sie może nadać ok 30x 4uF .
    Ograniczenia to obudowa, tak więc jest tam dziura 12 cm ( ale z taką obręczą więc można wstawić głośnik zarówno 14 jak i 12cm ), ponadto jest miejsce na max, 9cm wysokotonowy , ewentualnie 2 takieale chyba nie ma sensu. Te STXy niskotonowe w mają bas całkiem całkiem jak dla mnie ale ok 1500Hz zaczyna być gorzej, tak więc w połączeniu jedynie z wysokotonowym nie jest ok, musi być średni jeszcze.

Ale przede wszystkim zwrotnice narazie, czyli z tych elementów co mam. Głównie się pytam czy to co policzyłem jest ok i co można poprawić.

A, kolumny na 8Ohm muszą być.

0
  • #4 15 Maj 2006 01:17
    Caleb_
    Poziom 33  

to kup chociaz gdwk 9/80 tonsila - stukroc lepszy od tego mizernego stxa (kosztuje 38zl), a lepiej jednak rozwiercic otwor na tego stxowego gdwk ;). Zastosuj korektor impedancji lub ciecia licz dla impedancji takiej jaka jest w miejscu ciecia, a nie znamionowej 8ohm, na stronie stxa masz ch-ki impedancji wiec poradzisz sobie. To i tak nie bedzie swietnie dopasowana zwrotnica, ale nalezy uwzgledniac wzrost impedancji, bo w przeciwnym razie ciecia sie przesuna i wyjdzie wielki burdel w cieciach.

0
  • #5 15 Maj 2006 10:51
    vacpan
    Poziom 19  

Dobra dobra .. 38zł * 2 = 76, 100 - 76 = 24 zł. Jakie ja 2 średniotonowce za to kupie, nawet chńskich chyba nie. Zresztą nie o głośnikach chciałem, żebyśmy rozmawiali ale o tej zwrotnicy którą zaprojektowałem.

Co z tego, że mam liczyć impedancje w miejscy cięcia, jak nie znam miejsca cięci. Jak już mówie wstawiłem do programu eksperymentalnie wielkości elementów a nie częstotliwości podziałów . Jeśli ktoś umie to niech mi wyliczy częstotliwości cięcia, będe bardzo wdzięczny . Schemat i wykresy do tego są w pierwszym poście .
    Wszystkie kondensatory można zwiększać o wielokrotność 4uF , te co już są taką wielokrotnością można o x * 4uF zmniejszać .
    Cewki najlepiej niech zostaną 0,17mH i 0,6mH ( ewentualnie moge troche odwinąć ) , jedną na kanał będe musiał dokupić, to wiem. Tak więć nich ktoś rzuci okiem na schemat i na wykresy i powie czy to co zrobiłem będzie jako tako grało, czy można łatwo coś zmienić/poprawić . Pytam bo nigdy wcześniej nie robiłem zwrotnicy.

0