Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bascom AVR vs Bascom 51 - czy mają podobne polecenia?

pidpawel 14 May 2006 12:25 3164 10
 • #1
  pidpawel
  Level 26  
  Witam!
  Dostałem programator do 89c52, więc kupiłem książkę "mikrokontrolery dla początkujących". Tyle, że jest ona do AVR!! (zauważyłem to dopiero gdy książka przyszła do domu :cry: ) I mam pytanie Czy można przy użyciu BASCOMA dla 51 programować tego mikro i czy w BASCOMIE AVR i 51 są podobne polecenia??

  ______________
  jeśli można to niech ktoś odpowie na moje pytania, bądź rzuci chociaż jakieś listingi programów.. może ja coś zauważę i się nauczę...
 • #3
  pidpawel
  Level 26  
  a jeśłi chodzi o bascomy to na podst. podanej wyżej książki mogę pisać pod mojego prcka tylko w bascom51??
 • Helpful post
  #4
  Zaquadnik
  Level 27  
  Cóż, zależy jakie to są programy. Bo widzisz, AVR i 8051 są zupełnie różne wewnętrznie. Nie wiem czy znasz dobrze angielski i na ile orientujesz się w technice mikroprocesorowej, ale polecam Ci poczytanie not katalogowych na stronce Atmela. Jeśli chodzi o 8051 to gorąco polecam książkę Andrzeja Rydzewskiego p.t. "Mikrokomputery jednoukładowe rodziny MCS - 51" jest ona cokolwiek stara, ale zawiera wszystkie niezbędne i podstawowe informacje o 8051. Wracając do BASCOMa to powiem Tobie tyle, procedury takie jak obsługa UART czy LCD pewnie nie będą się różniły, ale proste wystawienie danych na port będzie robiło się inaczej. Podczas gdy w 8051 wystarczy jedynie wystawić daną na port, to w AVR trzeba nadać najpierw portowi niejako kierunek (jest to spowodowane odmienną konstrukcją portów w 8051 i AVR). Ogólnie to polecałbym Tobie zakupić sobie ATmegę8, programator ISP i pobawić się też AVR. Mają wiele ciekawych możliwości no i jest to prężnie rozwijająca się rodzina uC. Osobiście mało pisałem w BASCOMie, bo wolę asemblera. Dopiero wtedy można nauczyć się architektury uC.
 • #5
  pidpawel
  Level 26  
  a podalibyście jakieś przykładowe programy na 51 i avr np pełniące tę samą funkcję?? Albo pokażcie na jakimś przykładzie jak się ustawia porty w 51... z góry dzięki
 • #7
  pidpawel
  Level 26  
  dzięki piękne... może wrzuczcie programy pod bascoma napisane przez Was...
 • Helpful post
  #8
  Zaquadnik
  Level 27  
  Tu raczej średnio na jeża pomogę, bo nie lubię wynalazków takich jak BASCOM. Piszę głównie w asemblerze i trochę w C. Jedyne co zrobiłem, to bardzo niedokładny zegar na AVRki (taki test LCD ;) - nudziło mi się kiedyś :] Oto kod:
  Code:

  $crystal = 8000000

  Dim Godziny As Byte
  Dim Minuty As Byte
  Dim Sekundy As Byte

  Config Lcd = 16 * 2
  Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.3 , Db5 = Portb.2 , Db6 = Portb.1 , Db7 = Portb.0 , E = Portb.4 , Rs = Portb.5
  Cursor Off
  Do
  Cls
  Lcd Godziny
  Lcd ":"
  Lcd Minuty
  Lcd ":"
  Lcd Sekundy
  Waitms 972
  Sekundy = Sekundy + 1
  If Sekundy = 60 Then
     Sekundy = 0
     Minuty = Minuty + 1
     If Minuty = 60 Then
        Minuty = 0
        Godziny = Godziny + 1
        If Godziny = 24 Then
           Godziny = 0
        End If
     End If
  End If
  Loop

  Może do czegoś się przyda ;) Ogólnie poczytaj sobie :] Aha, ten zegar zadziałać powinien w BASCOMie '51, ale musisz w dyrektywie zmienic częstotliwość oscylatora i powinien być OK. Nie jest on napisany po ludzku (czyli na przerwaniach timera), tylko łopatologicznie, więc czas się rozjeżdża :P Ale zabawka śmieszna :] I byłbym zapomniał, ze względu na małą ilość RAMu (w porywach do 256 B <tak tak, bajtów>) w PODSTAWOWYM '51 źle on znosi BASCOMa, to znaczy, szybko kończy się pamięć na zmienne ;)
  Pozdrawiam :]
 • #9
  pidpawel
  Level 26  
  a coś typowo na 51...
 • #10
  Zaquadnik
  Level 27  
  To pójdzie na '51, tylko zapis taki jak portb.x zamieniasz sobie na P1.x (na przykład ) ;) Ogólnie tylko piny, do których podłączony jest LCD musisz zmienić i $crystal ustawić na wartość kwarcu, który masz w układzie :] I powinno śmigać ;)
  Pozdrawiam :)
 • #11
  pidpawel
  Level 26  
  Temat umarł... :( Za informacje dziękuję.
  Temat zamykam.