Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za dzwonek? Do czego mogę to wykorzystać?

kosmi 14 Maj 2006 19:48 3347 11
  • Witam,
    chciałbym zaprezentować własnego DIY-a, którego zrobiłem już jakiś czas temu. Pierwotnie miał być to dzwonek z identyfikacją obecności domownika, ale w czasach kiedy każdy ma komórkę, po prostu dzwonię i pytam.
    Ale do rzeczy: układzik składa się z modułu głównego i nazwijmy to "pilotem". Gość naciskając przycisk pilota widzi:
    świeci dioda czerwona - brak domowników
    świeci dioda zielona - są domownicy, dzwoni dzwonek w domu
    nic nie świeci - nie ma prądu, układ jest wyłączony, lub się zepsuł :)
    Z kolei Domownik ma do wyboru:
    włącznik urządzenia
    przełącznik obecny/nieobecny
    można też dołożyć wyłącznik sygnału dźwiękowego

wszystko zmontowane na pająka, złożone z części z odzysku w obudowie z odzysku - wersja ECONO

oczywiście dołączam fotkę i schemacik

czekam na pomysły, jak wykorzystać to urządzenie, oraz oczywiście na komentarze.

-------------------------------------------------------
    ---- trochę niżej poprawiony schemacik ----

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kosmi
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: serwis
    kosmi napisał 248 postów o ocenie 24, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Szepietowo. Jest z nami od 2006 roku.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Obudowa ogromna jak na takie bżdzidelko:) Zapomniales dodac:

Dioda zielona - jest ktos w domu
    Dioda czerwona - nie ma nikogo - mozna sie wlamywac.

Pomyslowe:)
    cybergood
    Poziom 16  
    pomysłowe ale po co to komu?
    chyba tylko info dla włamywacza czy juz moze czy jeszcze zaczekać
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  
    z tym włamaniem to słuszna uwaga :!: poco ma ktoś wiedzieć czy jest się w domu czy nie
    kosmi
    Poziom 16  
    Chodzi właśnie o znalezienie alternatywnego zastosowania tego urządzenia.
    W pierwszej wersji miał być to dzwonek do kumpla, taki powiedzmy prywatny, tylko dla wtajemniczonych. Jasne że teraz można przerobić na dzwonek do jakiejś fajnej sąsiadeczki ;)
    cybergood
    Poziom 16  
    no na przykład proponowałbym takie rozwiązanie z tymi diodami:
    pod przyciskiem jedna dioda,gdy ktos jest w domu to gdy sie naciska dzwonek to wtajemniczony kumpel widzi ze sie przycisk swieci,a dla zwykłaego smiertelnika to jest chyba noromalne.Pomysli sobie o jaki bajer.A gdy nikogo nie ma w domu to sie przycisk nie swieci w czasie wciskania.Zwykli sobie z tego przeciez nic nie zrobia bo tak jest wszedzie,no chyba ze bedzie przychodził często i to sam zaobserwuje.
    Ale to tylko przykłądowe rozwiązanie.

Pozdrawiam
    Krzycho2612
    Poziom 16  
    Przy diodach napisz zielona to mam dobry humor można dzwonić ,czerwona zakaz wchodzenia jestem wściekły.Pozdrawiam
    jurnymario
    Poziom 12  
    Jako pomysl to fajny dynks:) ale praktycznego zastosowania to raczej nie ma . No chyba za dla wlamywacza:D. widze tu zastosowanie we wlasnym domku jak czasami sie szuka kogos np w garazu czy jakims kaciku do majsterkowania . naciska sie dzwonek i widzi czy jest ktos tam czy nie tylko trza by pamietac zeby ktos to wlaczyl . To tak na szybko z samego rana to wymyslilem wiec nie badzcie za srodzy:D
    Dominik S
    Poziom 21  
    Popraw schemat - jest błąd
    Pilot nie może być podpięty pod same styki naprzemian zwierne, to niema prawa działać (błąd przy S1).
    Ciekawie wykombinowane ( wystarczą 2 kabelki), i proponuje LEDy w tym samym kolorze tylko ukryte w innym miejscu. Np. pod przyciskiem oddalone od siebie by można zlokalizować, która w danym czasie świeci.
    kosmi
    Poziom 16  
    Rzeczywiście, jest błąd ... był błąd na schemacie, już go poprawiam.
    Jeśli chodzi o dwa kabelki...nad tym rozwiązaniem trchę kombinowałem, chodzi nawet o to, że ciężko dostać przewód trójżyłowy więc zastosowałem zmianę polaryzacji. Minus jest taki, że gdy spali się jedna dioda (przerwanie układu) to druga również się spali na skutek wysokiego napięcia wstecznego. Ale coś za coś, można skomplikować trochę urządzenie i uzyskać "bezpieczny" układ.
    maniex:)
    Poziom 11  
    musiałby być czytnik lini papilarnych i wszystkim znajomym byś pozbierał odciski palców i jak by przychodzili to by się któraś z lampek zapalała a jak ktoś obcy by przychodził to by się nic nie zapalało