Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Clarion SAAB PU-2047A martwy

LAMBDA 14 Maj 2006 22:46 2438 10
 • #1 14 Maj 2006 22:46
  LAMBDA
  Poziom 17  

  ...szukam rozpiski tego radyjka...jest to Deck...a najlepiej schematu..radyjko kompletnie martwe...

  Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

  ...radyjko to sam odtwarzacz CD...uklady to D75512GF, TC9187AN, SA571N...numery z naklejki Part No. 02 47 528 rok produkcji 1992

  0 10
 • #2 15 Maj 2006 14:01
  djlj24
  Spec od car audio

  Jest to deck CD + korektor zapinany w pętlę korektora w radiu kasetowym. Bardzo rzadki egzemplarz więc rozpiskę kostki trzeba będzie zrobić samemu (włączy się jak będzie miał 2 plusy - BATT i ACC oraz na 99% jeszcze sygnał REMOTE z radia).

  0
 • #3 16 Maj 2006 08:56
  LAMBDA
  Poziom 17  

  ...Dzięki bardzo...wiem juz coś wiecej...bede próbował odlaleźć ten Remote....jest to moje radyjko..chce je posprawdzać i wystawić na sprzedaż....

  0
 • #4 02 Cze 2015 15:41
  newtonek
  Poziom 13  

  Odświeżam stary temat, bo mam identyczny CD/Equalizer i chciałbym go zainstalować w swoim samochodzie, a w związku z tym wcześniej sprawdzić. LAMBDA: czy udało Ci się coś ustalić (tzn. który styk w kostce jest który)? Czy jeżeli będę podawał "na oślep" +12V po kolei na wszystkie styki, to czy nie ma niebezpieczeństwa, że coś uszkodzę (np. jeśli podam +12V na wejście sygnałowe)? Z góry dziękuję za wszeką pomoc.

  0
 • #5 03 Cze 2015 10:28
  djlj24
  Spec od car audio

  Daj zdjęcie złącza ale od strony wnętrza radia. Po użytych przewodach można już trochę o przeznaczeniu styków powiedzieć. Na pewno łatwo jest znaleźć masę (miernik włączasz na tester przejścia i sprawdzasz, który ze styków ma połączenie z obudową), stosunkowo łatwo głównego plusa - będzie połączony zwykle z największym kondensatorem, czasem przez dławik. Drugi plus i załączenie można próbować podać stosując szeregowy rezystor 1kOm, nawet przy podaniu tego sygnału na niewłaściwy styk ryzyko uszkodzenia jest mniejsze a 95% radyjek włącza się dostając na ACC tylko potencjał 12V.

  0
 • #6 04 Cze 2015 19:17
  newtonek
  Poziom 13  

  Masę rzeczywiście odnalazłem na samym początku, ale dzięki za sugestię poszukania połączeń innych styków od środka. Zdjęcie złącza (po wyjęciu mechanizmu CD, dla lepszej widoczności wnętrzności):

  Clarion SAAB PU-2047A martwy

  Prawdopodobnie styków zasilania należy szukać wśród pinów od 19-go w górę, zgodnie z taką numeracją:

  Clarion SAAB PU-2047A martwy

  Do tego odtwarzacza mam bowiem "plecki" kieszeni, czyli puszkę będącą przejściówką pomiędzy złączem odtwarzacza a gniazdami DIN do podłączenia reszty instalacji, a z tej strony znam przeznaczenie styków w tych gniazdach. Kłopot polega na tym, że w tej przejściówce ktoś wyciął właśnie wiązkę od zasilania odtwarzacza, pozostawiając (mam nadzieję, że połączone poprawnie) wiązki od sygnału audio i sterowania zmieniarką. Zatem nie wiem, jak styki zasilania w gnieździe DIN odpowiadają tym z odtwarzacza.

  Oto co udało mi się ustalić na temat tych grubszych przewodów, dochodzących do 9-pinowego konektora mniej-więcej na środku zdjęcia:
  - 3 czarne przewody (piny 10, 19, 24 w złączu odtwarzacza) - masa;
  - niebieski (pin 36) - z konektora na płytce biegnie cienka ścieżka w kierunku układów logicznych;
  - zielony (pin 28) - j.w.;
  - żółty (jedyny cieńszy przewód w tym konektorze; pin 32) - j.w., przy czym ścieżka jest bardzo cienka;
  - pomarańczowy (pin 25) - z konektora biegnie gruba ścieżka, m.in. do małego kondensatora, a dalej do kondensatora 330u;
  - czerwony (pin 27) - gruba ścieżka m.in. do tranzystora B1237; od innej nogi tego tranzystora biegnie ścieżka do opornika ok. 5 Ohm (przynajmniej 2W), a z niego do plusa kondensatora 3300u (największego, jaki widzę);
  - brązowy (pin 20) - gruba ścieżka do minusa tego kondensatora (3300u) (nie ma połączenia z masą).

  Dodatkowo ścieżki od przewodów czerwonego i pomarańczowego połączone są zdaje się diodą, w kierunku czerwony -> pomarańczowy.

  Zasadniczo zdaje mi się, że przewód pomarańczowy to zasilanie podtrzymujące albo ew. główne, ale nie do końca rozumiem o co może chodzić z czerwonym i brązowym... (zwłaszcza z tym ostatnim). Ktoś ma jakiś pomysł?

  --- EDIT ---

  Popatrzyłem jeszcze tutaj, w szczególności na tę rozpiskę styków w gniazdach DIN:

  Clarion SAAB PU-2047A martwy

  i z kabli, które się uchowały w przejściówce został m.in. ten od czerwonego gniazda opisany jako "Remote In". Jeśli nikt go tam nie przekładał, to odpowiada on pinowi 11 w złączu odtwarzacza, z którego prowadzi biały cienki kabel do 10-pinowego konektora (na zdjęciu poniżej tego 9-pinowego, o którym była mowa wcześniej). A z konektora sygnał biegnie przez opornik 22k m.in. do tranzystorów obok tego konektora, więc wydaje mi się, że to rzeczywiście może być "Remote In". Czy mam rację?

  Za to sądząc po grubości ścieżek przy 9-pinowym konektorze, główne zasilanie może być doprowadzone pomarańczowym przewodem, bo oprócz grubej ścieżki do kondensatorów biegnie z niego również nico cieńsza do układów logicznych. Ale czym w takim razie jest ten brązowy (połączony z minusem największego kondensatora, a nie połączony z masą)? Może "Illumination (-)"?

  I ostatnie pytanie: czy odtwarzacz ciągnie prąd głównie z pinu "Back-Up /Battery"?

  0
 • #7 08 Cze 2015 09:14
  djlj24
  Spec od car audio

  Ścieżki do ACC i Remote mogą być bardzo cienkie - pracują tylko na wykrycie potencjału 12V. Ja jak wcześniej napisałem w takim przypadku podaję 12V przez rezystor przy poszukiwaniach. W większości przypadków pomaga.

  0
 • #8 15 Cze 2015 15:17
  newtonek
  Poziom 13  

  OK, po długich walkach i paru naprawach (rzeczy zepsutych przez poprzedniego właściciela albo ze starości, a nie na skutek moich działań :)) udało mi się rozpoznać kluczowe styki zasilania i odpalić CD. Kiedy poradzę sobie z resztą, zrobię pełną rozpiskę kostki dla potomnych. A tymczasem mam pytanie: jak nazywa się to złącze? I gdzie je można dostać? Może któryś z kolegów ma takie z rozbiórki jakiegoś szrota? Potrzebuję złącza od strony kieszeni, czyli takiego, które będzie wchodzić w złącze w CD (w takie, jak na zdjęciu w pierwszym poście). W przejściówce, którą mam, razem z kablami ktoś niestety powyrywał niektóre blaszki ze złącza i raczej trudne będzie je dosztukować.

  0
 • #9 16 Cze 2015 12:12
  djlj24
  Spec od car audio

  Takie złącze stosowane było w niektórych kieszeniowych modelach Alpine, czasem JVC, w starszych Pioneerach, a także spotkałem je np. w MacAudio. Nazwy nie znam i chyba nawet nie mam takiego złącza zbędnego na blaszki.
  Jakbyś skompletował już opis to chętnie także zamieszczę go u siebie na stronie ze złączami o ile pozwolisz na takie działanie.

  0
 • #10 23 Cze 2015 11:20
  newtonek
  Poziom 13  

  Szukam i szukam tego złącza (lub kieszeni z takim złączem) i nigdzie znaleźć nie mogę... Gdyby ktoś takim dysponował, to bardzo proszę o kontakt.

  djlj24 napisał:
  Jakbyś skompletował już opis to chętnie także zamieszczę go u siebie na stronie ze złączami o ile pozwolisz na takie działanie.


  Oczywiście, nie ma problemu. Tylko to zapewne nie będzie zbyt szybko, bo po pierwsze nie bardzo mam teraz czas się tym zająć, a po drugie bez złącza pewnie nie zrobię kompletnej rozpiski.

  0
 • #11 19 Gru 2016 17:07
  kangu78
  Poziom 10  

  Jeśli temat aktualny mogę pomóc proszę o inf.

  0