Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

optoelektroniczna regulacja obrotów

14 Maj 2006 21:55 1610 7
  • Poziom 10  
    Witam
    Chciałbym zbudować układ który będzie sterował silnikiem (12V), tak aby obroty były bardzo stabilne. Chciałbym to zrealizować za pomocą fotokomórki, ponieważ ten układ chcę zamontować w gramofonie. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły a najlepiej schematy to proszę o odpowiedź.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Poziom 10  
    1. Musisz zrobic zamiane ruchu obrotowego na impulsy elektryczne - czyli cos takiego jak w myszce na rolkach :-)
    W ten sposób mozesz policzyc sobie ilosc obrotów aktualnie wykonywaną przez silnik.
    2. Wartośc obrotów musisz zapodac do mikrokontrolera
    3. W mikrokontrolerze uruchamiasz sterowanie PWM + tranzystor na wyjsciu celem wysterowania silnika :-)

4. Najwazniejsze aby wyszukac tablice sterowania
    tzn impulsy -> wypelnienie PWM i to wszystko :-)

Pozdrowienia
  • Poziom 25  
    Przeczytałem posty i Ameryki nie znalazłem, ale wracając do tematu.
    Gdyby mnie postawiono zadanie stabilnych obrotów przy minimalnych kosztach , to zastosowalbym silnik krokowy sterowany przez uP.
    Wystarczy znać tylko przełożenie i obroty tależa w gramofonie są sterowane z bardzo wysoką dokładnością.
  • Poziom 10  
    Dzięki z odpowiedzi, jednak chyba się zdecyduje na silnik krokowy poniewaz będzie z tym najmniej problemów. Sterownik na jakimś mikroprocesorze i sprawa załatwiona.
    jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich
  • Poziom 15  
    Ale: Właśnie, dawniej 50Hz -tylko marzenie-nikt, już nie pamięta , ale jednak, Ty jesteś postępowy-zakup do tematu, nawet najszybszy komputer i ....bardzo dobry silnik ?!!
    PS: nawet nie czytałeś ? to, o co pytasz.
    Przepraszam i jednak powodzenia
  • Poziom 29  
    szczurekbuc napisał:
    Witam
    Chciałbym zbudować układ który będzie sterował silnikiem (12V), tak aby obroty były bardzo stabilne. Chciałbym to zrealizować za pomocą fotokomórki, ponieważ ten układ chcę zamontować w gramofonie. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły a najlepiej schematy to proszę o odpowiedź.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam

Jak duża stabilność jest wymagana? Proste rozwiazanie to jakiś mikrokontroler + sterowaniem PWM.

Lepsze to zapięcie pętli PLL: silnik z fotokomórką może robić za VCO (trzeba jeszcze zrobić konwersję napięcie-PWM), do tego detektor fazy i stabilny
    generator kwarcowy. Także tarcza z otworkami musi być dobrze zrobiona.
  • Poziom 17  
    Moze opracowanie zrobione prze zemnie na prace dyplomowa. Procesor pic16f877 + enkoder na impulsatorze + PWM + regulator PID jak ciebie interesuje takie rozwiazanie to daj znac na priv
    Grzegorz