Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okno w Obudowie, panel kontrolny wiatraków, sterowanie neona

marcinek8899 01 Cze 2006 20:25 5931 44
    marcinek8899
    Poziom 15  
    dzieki za schemacik ale niestety on niedziala na moich wiatrakach ale założyłem sam potencjometr i jest git
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda
    marcinek8899 napisał:
    dzieki za schemacik ale niestety on niedziala na moich wiatrakach ale założyłem sam potencjometr i jest git

Nie działa ci na tym schemacie co ci podałem?? Może cos źle zrobiłeś może nie przylutowałeś nie do tych nóżek co trzeba w stabilizatorze albo potencjometrze.
    marcinek8899
    Poziom 15  
    Przylutowac dobrze przylutowalem ale niestety niedziala wiec przylutowalem sam potencjometr i jest git
    a teraz mam takie pytanie czy to będzie działac??rysunek
  • Pomocny post
    Zwierzak81
    Poziom 24  
    Prawa dioda będzie świecić jednakowo, lewa zależnie od położenia potencjometra, ale uważam że to nie jest zbyt dobry schemat bo zasilanie wentylatora przez potencjometr - na dłuższą mete może potencjometr tego nie wytrzymać.
    Proponuję ci takie układy (sprawdzone):
    Układ reaguje na temperaturę potencjometru, który umieszczasz blisko źródła ciepła na które ma reagowac np. koło radiatora procesora. Kondensator jest tu wg mnie niepotrzebny. Za pomocą potencjometru regulujesz najniższe obroty wentylatora jakie ma mieć dla najniższej temperatury termistora. Zależnie od temperatury: wyższa temp. = mniejsza rezystancja termistora= większe obroty wentylatora.

Można ten układ zmodyfikować i powstanie coś takiego (stałe obroty wentylatora):
    Cała zmiana polegała na włożeniu rezystora zamiast termistora. Możesz dać potencjometry np zamiast R1 - zawsze możesz poprawić jeśli obroty nie będą ci pasowaly.

W moim regulatorze mam układ pierwszy. Obroty nie zmieniają się jakoś drastycznie, głównie dlatego że termistor nie ma tak gwałtownej zmiany rezystancji, ale są odczuwalne i słyszalne. Radiator wskazany.

Jak mają świecić twoje diody ? Obie razem i zależnie od napięcia na wentylatorze? Czy jedna dla niskiego napięcia a druga dla wysokiego napięcia na wentylatorze ?
    marcinek8899
    Poziom 15  
    A mi właśnie chodzi o to by ten potencjometr pokazywał za pomocą diod jedna pokazuje zasilanie a druga prąd wydawany na wiatrak czyli jasność świecenia pokazuje obroty wiatraka. Ale dziękuję bardzo
    Zwierzak81
    Poziom 24  
    Użyj tego drugiego układu, który podałem z LM317, a diode podłącz pod "out" z odpowiednim rezystorem i będzie ok.
    marcinek8899
    Poziom 15  
    Właśnie skończyłem robic panel i wystawiam efekt
    Zielona dioda oznacza zasilanie a czerwona ilość obrotów wiatraka
    FlaY
    Poziom 12  
    Hmm marcinek8899 ja bym wygładził całkowicie front tej budy. czym mniej widać z przodu tym lepiej
    marcinek8899
    Poziom 15  
    FlaY napisał:
    Hmm marcinek8899 ja bym wygładził całkowicie front tej budy. czym mniej widać z przodu tym lepiej

Wygładził?? po co tak jest dobrze ewentualnie rozwiń swoja myśl
    FlaY
    Poziom 12  
    Ja jestem zwolennikiem braku jakich kolwiek oznaczeń itp. z przodu budy. Wygładzeniu frontu zrobieniu z nigo jednej całej bryły. Ale każdy ma swoje upodobania.
    Kiko_1
    Poziom 17  
    Pierwsza uwaga, domorobotne grile? Jeśli chcecie słyszeć świst podobny do turbin w silnikach doładowanych to proszę bardzo, ale jeśli zależy Wam na ciszy, odradzam całkowicie do rozwiązanie.

Druga uwaga (odpowiedź na zadane przez kogoś pytanie) diode podłączysz pod 12 V poprzez rezystor 2.2kΩ (szeregowo), jeśli chcesz, żeby dioda świeciła jaśniej to wrzuć przez około 1kΩ . Możesz też poeksperymentować z potencjometrem i multimetrem, weź Potensjometr 2.2kΩ, podłącz pod to diode i zasilanie, ustaw tak jak Ci sie podoba, żeby świeciła, zmierz wartość i poszukaj takiego rezystora (mała uwaga, przy pomiarach uważaj, żebyś potencjometru nie spalił, jak weźmiesz za niesko możesz poczuć nieprzyjeny zapach :P )

Trzecia uwaga, co do projektów obudów jestem pełen uznania dla kilku projektów, w tym dla ostatniego, w którym umieszczono mały voltomierz tablicowy, bardzo ciekawe rozwiązanie. Gratuluje pomysłu.
    A co do okienek, jeśli nie macie cierpliwości do równego wycinania okienek, to polecam stosowanie uszczelek w krztałcie litery U lub ew H, nie trzeba zbytnio wygładzać krawędzi, a plexe do tego przykleicie na silikon, lub dla bardziej oszczędnych na taśmę dwustronną.
    (Jeśli ktoś ma jakies pytania zapraszam na priv, bądz na maila, gg mam chwilowo w rozsypce i nie mam czasu naprawić)

=>marcinek8899 zadbaj minimalnie o pisownie!!
    kosi77
    Poziom 16  
    Co do twojej drugiej uwagi Kiko_1, po co kupować rezystor do diod żeby ją wpiąć na 12V skoro można kupić diodę na 12V?? :D
    Kiko_1
    Poziom 17  
    kosi77 napisał:
    Co do twojej drugiej uwagi Kiko_1, po co kupować rezystor do diod żeby ją wpiąć na 12V skoro można kupić diodę na 12V?? :D

HEHE, w sumie racja, ale podejrzewam, ze dioda na 12V będzie sporo droższa od standardowej, a rezystor dokupisz do niej za 5 gr albo i taniej :P Dlatego zaproponowałem tańsze rozwiązanie
    marcin19_
    Poziom 14  
    Możesz użyć panelu Thermaltake Hardcano 12 jego cena to 200 złotych.

Dodano po 1 [minuty]:

W tym modelu sterujesz wszystkim przyciskami ma on też duży LCD.