Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony prawy kanał w PW 8010

15 Maj 2006 18:53 3631 31
  • Poziom 13  
    Witam!! Dostałem od kolegi wzmacniacz pw 8010. Prosił mnie żebym do niego zajrzał bo buczy w nim prawy kanał. Zmierzyłem napięcie stałe na tym wyjściu i jest ponad 5V. po paru sekundach zaczyna się dymić z rezystora R254. Moja diagnoza to spalone tranzystory końcowe, poszedłem do sklepu ale nie mieli takich starych tranzystorów... :/ pomyślałem, że zamienniki ale jakie ???? Gdyby ktoś mi pomógł czy postawiłem właściwą diagnozę i jakie zamienniki zastosować ?? . Oraz które tranzystory mogą być jeszcze dobre... Tu znajdziecie schemat wzmacniacza https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=164569#164569

Z góry dzięki

POZDRO
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Podejrzenie może być słuszne. Amatorski sposób weryfikacji:
    -wylutować T211, T212. Sprawdzić omomierzem.
    -włączyć wzmacniacz bez w/w tranzystorów. Sprawdzić pracę za pomocą
    innego wzmacniacza lub słuchawek wysokoomowych
    -w razie wyniku negatywnego sprawdzić T209, T210. W przypadku
    uszkodzenia zamontować także parę komplementarną.
    Jako zamienniki tranzystorów mocy stosuje się parę 2N6488/2N6491
    Dopuszczalne stałe napięcie na wyjściu wynosi 20 mV.
  • Poziom 13  
    Mam pytanie mianowicie tego co napisałeś dybas "-włączyć wzmacniacz bez w/w tranzystorów. Sprawdzić pracę za pomocą
    innego wzmacniacza lub słuchawek wysokoomowych " Nierozumie, jak byś mogł to wytłumacz mi łopatologicznie :P
  • Poziom 13  
    Czy ktoś mi pomoze ??!! bardzo bym prosił !! :( I czy te zamienniki będą napewno odpowiednie ??

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

witam pomyślałem ze chyba nikt na tym forum niepotrafi mi pomuc :| a to przeciesz niemozliwe. zamiast BD2285/BD286 kupiłem BD911/BD912.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Masz wymontowac te tranzystory mocy i bez nich sprawdzic na sluchawkach czy wzmacniacz dziala,jesli dziala to zamontowac nowe te tranzystory(z podkladkami ) jesli nie bedzie dzialal na sluchawkach bez tych tranzystorow to nie ma co montowac nowych tran. mocy tylko szukac dalszych uszkodzen w koncowce.Te zamienniki co podali koledzy sa OK.moga tez byc BD911,BD912!
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Miałem na myśli słuchawki tak zwane "lotnicze"
    o impedancji 2 kΩ. Chodzi o to, że po wyjęciu końcówki mocy trzeba
    naprawiany wzmacniacz "podsłuchać". Można też sygnał podać na inny,
    sprawny wzmacniacz, a sygnał ten ma zbyt niski poziom we wcześniej-
    szym miejscu toru. Porównując poziomy i brzmienie w dwóch kanałach
    (jeżeli jeden jest sprawny) łatwo znależć uszkodzony element.
    Na koniec prawdziwa "łopatologia": wzmacniacze to nie tylko tranzystory
    mocy i para sterująca. To duży dział elektroniki.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Na zwyklych sluchawkach np.32Ω tez mozna sprawdzic wzmacniacz bez tranzystorow mocy.Nic sie nie stanie!Jesli sterujace sa dobre i reszta koncowki(zakladajac ze przedwzmacniacz i zasilacz tez jest dobry)musi dzialac jesli tak jest to montujemy tranz.koncowe i odpalamy!
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Na czas naprawy rezystory w gałęziach zasilających !
    Obowiązkowo należy sprawdzić ukl. regulacji prądu spoczynkowego szczególnie PR-kę która z wiekiem czasem zaczyna sie dziwnie zachowywac :) no i tranzystor.
    W układzie wzm. napięciowego dobrze sie spisują BF459 a jako pary komplementarne - tak jak koledzy radzili BD911, 12 lub 2N6488,91
  • Poziom 13  
    ok thx. Jutro sie za niego wezme. Mam tylko jedno pytanko, w których punktach mam zmiezyć prąd spoczynkowy w tym wzmacniaczy ?? i jakie ono ma miec wartość ?? :D
  • Poziom 13  
    I znów pytanie bez odpowiedzi. Moze jednak ktos wie ile ma ono wynosić ?? i gdzie je zmiezyc ??
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Pytanie jest bez odpowiedzi bo o regulacjach pradu i ich sposobach w wzmacniaczach unitry walkuje sie tutaj non stop wystarczy poszukac!Najlepiej wpiac sie miliamperomierzem w dodatnia "szyne"zasilajaca koncowke ktora chcemy wyregulowac i ustawic peerkiem ok.30mA jesli raditor na biegu jalowym wzmacniacza nie nagrzewa sie i wzmacniacz dziala poprawnie to znaczy ze wszystko jest ok!
  • Poziom 13  
    Ok dzienki. Wzmacniacz zrobiony, działa ale mam napięcie stałe na obu kałach około 70-80 mV. w naprawianym kanale było ponad 200mV ale wymieniłem 2 tranzystorki T205 i T206. Po tym zabiegu spadło do tych 70-80. I teraz takie pytanie czego to może być wina ?? Zależy mi bardzo na czasie więc proszę o szybkom pomoc. Z góry thx za wszystko i sory za kłopot.

POZDRO
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Te 2 male tranzystorki w parze roznicowej wymien na bc 560, kup z 5 sztuk i wkladaj po kolei do miernika i szukaj 2 o podobnym wzmocnieniu tak max +-15. To od ich sparowania glosnie zalezy poziom napiecie stalego na wyjsciu. Widocznie stare Ci sie "rozjechaly":)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Stałe napięcie na wyjściu jest efektrm braku symetriiw galęziach +/- wpływ na nia ma sparowanie tranzystorów nie tylko pod wzgledem wzmocnienia ale także prądów zerowych. Dotyczy to zarówno tr. mocy, sterujacych no i oczywiscie wzmacniacza różnicowego.
    Dobrze jest polączyc termicznie ze soba tr. różnicowe np. zawinietym paskiem blaszki lub ostatecznie skleić.
    Asymetrię wzmacniacza różnicowego można zneutralizowac podając na wejście niewielkie stabilizowane i regulowane nap. stałe.
    Takie rozwiazania też są czasem stosowane przez producentów.
    Jednak w omawianym przypadku myślę, że wystarczy w miarę dokładnie dobrać parki :)
    Jeżeli chcesz spawdzicć sobie prąd spoczynkowy bezpieczniej jest mierzyć napiecie na rezystorach emiterowych. A czy jest dobrze ustawiony zobacz na oscyloskopie podajac sinus na wejście i patrz na przebieg wyjsciowy przy przejściu przez 0. Jezeli bedzie zbyt mały połowki sinusa beda niejako "przesuniete" względem siebie.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Takim napieciem stalym nie nalezy sie przejmowac,co to masz 70mV to jest nic!Olej to.
  • Poziom 13  
    Napewno mam sie nieprzejmować ?? Bo sparowałem te tranzystorki w parze różnicowej i nic nie dało. A juz w sobote impreza!! :] i bedzie długo grał. Wiec jak zostawić tak jak jest ??

Dodano po 58 [minuty]:

Kurde :/ i pojawił się kolejny problem... ten nie naprawiany kanał charczy. Nie za mocno ale jednak charczy. Preampa wykluczam, bo wpiołem się przed samą koncówkę sygnałem z kompa. Czego to jest wina?? napiecię stałe na tym kanale spadło do 50mV. A na naprawionym kanale gra wszystko czyściutko i przeslicznie :] a napiecie stałe spadło do 60 mV. Prosze o szybką rade bo jak juz mówiłem wzmachol potrzebny na sobote.... :/
    POZDRO
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeżeli wszystko dobrze zrobiłes nic złego nie powinno się stać.
    Jeżeli ma być tak mocno obciążony nie zapomnij o dobrym chlodzeniu :)
    Powodzenia !

Dodano po 12 [minuty]:

Musisz po prostu pomierzyc napiecia... nawet porównawczo ze sprawnym kanałem.
    Jaki jest prąd spoczynkowy ? Wymieniałes C232, C234 ?
    Sprawdź rezystor R252, regulację prądu spoczynkowego, T209, tr.mocy...

Dodano po 4 [minuty]:

Daj na PW jakiś namiar do siebie; np. na komórkę
  • Poziom 13  
    Nieruszałem C232 a C234 nieumie znaleść ale go tez niewymieniałem. Jutro wymienie tego T209 (BD139) wkońcu to pare groszy... a co do pradu spoczynkowego to niewiem jak go ustawiac wiec nieruszałem....Tak wogule to charczy mi na drugim kanalecz czyli podzespoły R1.. A rezystor R152 jest OK
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Pisalem Ci jak masz ustawic prad spoczynkowy!!!!
  • Poziom 13  
    Tak tylko ja niewiem gdzie sie wpiąć oco ci chodziło z tą "szyną" ?? mam przeciąć ściezke doprowadzającą + do tego kanału i podpiąc miliamperomiez ??

Srory za lamerstwo... :/
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Mozna i przeciac sciezke jesli nie ma innej mozliwosci!Dobrze myslisz!
  • Poziom 13  
    hehe niekrzycz po mnie :P ja sie dopiero ucze :P spoko juz sie za to biore :] i sory za głupie dlawas pytania...
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Ja wcale nie krzycze po tobie!!!!
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Panowie trochę umiaru !
    Jak juz koniecznie chcecie mierzyc prąd to po co ciąć scieżki ??????
    przeciez mozna wylutować jeden koniec rezystora emiterowego i tam włączyć miliamperomierz !
    Pomiar pradu w całej gałęzi zasilania jest obarczony dużym błędem !! Tam płynie sumaryczny prąd całej końcówki czyli wzm. różnicowego, napięciowego i spoczynkowy tr. mocy...
    Uważam, że pomiar pośredni [spadku napiecia na Re] jest zupełnie wystarczający.
  • Poziom 13  
    miezyłem z przecięciem ścieżki i mam 9mA i ten prąd tylko mozna zmniejszyc, zwiekszyć sie nieda. a ktory to emiterowy ?? R... i który koniec odlutowac ?? I teraz pytanie czy po wymianie BC139 regulacja prądu bedzie mozliwa czy moze to wina czegoś innego ??
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Ja uwazam ze nie jest wystrczajacy!Dlaczego pomiar calej kocowki jest obarczony duzym bledem?Przeciez tak sie mierzy prad spoczynkowy na calej koncowce wlasnie a Ty panie NICO45 wprowadzasz jakies nowe sposoby-co to za problem leciutko przeciac sciezke a potem polaczyc z powrotem-chyba niema problemu!Co?
  • Poziom 13  
    Panowie spokojnie.

Marian czego to moze być wina ?? jak sądzisz ?? bo juz wiemy, ze te charczenie jest spowodowane niskim prądem spoczynkowym... (chyba :P )
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    jutro pomyslimy bo ide juz spac-rano do pracy!
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    I co naprawiles ten wzmacniacz?
  • Poziom 13  
    Wzmacniacz naprawiony :] THX chłopaki !! jesteście wielcy !! temat uwazam za zamknięty ;]