Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa głośnika - odleciał magnes :(

15 Maj 2006 20:10 6260 31
  • Poziom 13  
    Witam
    Kupiłem od goscia na allegro skrzynkę basową z głośnikiem BM Tyrant.
    Zanim do mnie dotarła przeszła przez ręce "delikatnej i profesjonalnej" p.polskiej:D Okazało się że odleciał magnes jak i czy da się to naprawić??
    Dołączam fotki usterki
    Pozdro 4 ALL
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    Wszystko się da, trzeba tylko wiedzieć jak?
    Na forum jest masa postów temu poświęcona, wystarczy poszukać, dodam od siebie:
    www.diyaudio.pl
  • Poziom 38  
    Mam chwilę to ci napiszę jak to zrobić.
    1.Oczyść ze starego kleju magnes i karkas
    2.Oderwij delikatnie kapsel na środku membrany
    3.Przygotuj odpowiedniej grubości paski kartonu(żeby wycentrować magnes względem cewki)
    4.Złóż delikatnie(na sucho) i sprawdż czy magnes ciasno wchodzi w cewkę z paskami kartonu
    5.Odtłuść miejsce klejenia(np. denaturat,spirytus)
    6.Posmaruj klejem (np.cyjanopan) miejsce gdzie był stary klej(nie za dużo kleju!!!)
    7.Złóż wszystko,dociśnij,poczekaj aż klej wyschnie
    8.wklej kapsel środkowy
    9.Gotowe :D :D :D
  • Poziom 13  
    Jak go wycentrowac młotpiem chyba on tak przyciaga kosz ze mało bym się paznokci pozbył :D:D:D kurcze ciężko bedzie , zna ktoś moze jakiś zakład na śląsku któy takie coś robi??:> :P
  • Poziom 38  
    Za naprawę zapłacisz 40-60 zł.Jak sam nie naprawisz to może lepiej kupić dobry głośnik :D
  • Poziom 13  
    NIby racja ale z tym centrowaniem ciężko bedzie bo on tak trzyma że muszę stanć nogami na koszu i ciągnąć magnes z całej siły żeby go odciągnać
    jak dam tam klej to kaplica :/ :D:D:D magnes 100OZ
    tam też śrubki były tylko sie odłamały wszystkie:/ wrrrr poczta Wy..... :D:D
  • Poziom 38  
    Możesz też sprubować odwrotnie tzn. wyjąć membranę razem z zawieszeniem i cewką i najpierw zamontować magnes i nowe śrubki a potem na nowo osadzić resztę to jest opisane na forum,ale może się nie udać odkleić memdrany bez uszkodzeń :D
  • Poziom 13  
    Wiem że mogę ale to jest HARDCORE'owe rozwiazanie bo fajnie jest posklejany :P a potem bedzie du..... sklejony , spróbuję go osadzić ten magnes i młotkiem przez szmatkę lekko stukać tak żeby złapać środek , bo jak tak wsadzam to membrama sztywna:/

Tak jak wyżej, dodam dorobić odpowiednie tuleki a magnes sam się wycentroje na środku, np z cieńkiego preszpanu.
  • Użytkownik obserwowany
    z okładki z jakiejś panoramy firm, odklej kapsej, młorek gumowy i Ci się uda;)

Koledzy, nic młodkiem !!!!...
    Jak dobrze dopasuje tulejki to magnes nie przyciągnie i będzie po środku, żadne szmatki/ taki i łatki :P
  • Użytkownik obserwowany
    predziu edziu, tulejki mają wystawac za cewkę, wsadzić w stozek w magnesiue, i dusynąć do kosza?? wiesz jakie tam są przeciążenia?? gdyby kosz był aluminiowy, to nie było by najmniejszego problemu, ale tam jest silny magnes, i stalowy kosz!!
  • Poziom 13  
    no to kopułka bedzie ściągana:P ma ktoś jakiś sprawdzony sposób, bo ostatnio zdjąłek kopułkę z kawałkiem membramy:/

4064484 napisał:
    predziu edziu, tulejki mają wystawac za cewkę, wsadzić w stozek w magnesiue, i dusynąć do kosza?? wiesz jakie tam są przeciążenia?? gdyby kosz był aluminiowy, to nie było by najmniejszego problemu, ale tam jest silny magnes, i stalowy kosz!!

Szanowny numeratorze, nie rozumiemy siebie, jak tulejka będzie odpowiednio długa, to nie ma znaczenia czy stal czy alum :P , wiem co mówię i tak zawsze idealnie mi się to skleja, oczywiście rozbierając menbranę i kopułkę.
    asdjudo napisał:
    no to kopułka bedzie ściągana:P ma ktoś jakiś sprawdzony sposób, bo ostatnio zdjąłek kopułkę z kawałkiem membramy:/

Nasączaj strzykawką powoli miejsce sklejenia, a kopułka sama zejdzie (birol itp.).
    Pozdro
  • Poziom 13  
    Czyli nie musze odklejać nic oprócz kopułki?? (nie chcę ruszać zawieszeń górnego i dolnego). muszę jakiś rozpuszczalnik dorwać bo mój nie rozpuszcza w ogóle tego klaju z magnesu i kosza :/ :D

Dodano po 9 [minuty]:

już mam nożyk taki do ściągania izolacji i klej schodzi :D
    Jeszcze mnie denerwuje to że jak go wsadze na kleju i bedzie krzywo to będe go musiał zonwu gdzieś posłac zeby mi go poczta łądnie rozkleiła :D:D:D

W/g mnie tym sposobem nie uda Ci się poprawnie naprawić głośnika :cry:, to graniczy z cudem :D
  • Poziom 13  
    Jak mi się nie uda??:> to jak powinienem to naprawić?? już mam magnes wyczyszczony jak łaza :D

Odklej menbranę, zawieszenie górne i dolne, wyczyść klej z kosza, dorób tulejkę o wymiarach bolca z magnesem i wymiar zewnętrzny kosza, klej magnes, po przeschnięciu, wyjmij tulejkę, wklejaj menbranę centrując karkas cewki do bolca magnesu, itd., poczytaj opisy regeneracji głośników, jest tego masa na forum.
  • Poziom 13  
    aha.....myślę że sobie poradzę:/ :D:(
  • Poziom 18  
    jak były śrubki to nawiercić stare odłamane mniejszym wiertełm od średenicy śruby i wykręca sie już łatwo to co zostaje i chyba probelm z centrowaniem odpadnie;)....dalej pasowanie,wkęcanie i kelejenie :)

• Spec od akustyki
    No własnie. Naprowadz go tymi śruabmi co już tam powinny być. To też wymaga odklejenia membrany
    9trzeba sie dostać pod resor dolny.
  • Poziom 13  
    są tam śróbki ale od jednej strony i nie trzymią one magnesu , zuważyłem to po dokładnym oczyszczeniu go z kleju
    Już porozklejałem głośnik ale nie umiem dolnego resoru odkleić:/ nacie jakieś sprawdzone sposoby??:>

Delikatnie nasączać rozpuszczalnikiem, zwracając uwagę by nie odkleił się amortyzator od karkasu cewki, nożykiem (tępym) delikatnie 'wjechać' pod resor i milimetr po milimetrze odklejać podważając miejsce sklejenia, to jedyny sposób/ metoda.
  • Poziom 31  
    Dolny resor musisz nasączyć rozpuszczalnikiem w miejscach klejenia i musi puścić...bez wyjęcia całego układu drgającego poprostu zniszczysz cewke wkładając magnes...magnes miażdy uzwojenia w cewce za każdym razem bo jego siła przyciągania skupiona jest na nabiegunnikach...
  • Poziom 13  
    nasączałem klej się trochę rozpuściłale i tak trzymało to bardzo , mozę inny rozpuszczalnik zastosować:? nie wiem długo to nasączałem chyba z godzinę w koło strzykawką i się trzymało dalej , aceton może??

Birol czy aceton/ nitro to jedno, dobrze, że tak długo nasączałeś, tu trzeba 'troszku' odwagi, pisałem, podważaj, klej puści powoli acz skutecznie :P
  • Użytkownik obserwowany
    Dolne resory są sztywne i najlepiej z boku wjechać pod resor ostrzem do wykładzin. I jak w 1 miejscu puści to leci już na około. Pozatym jak zdejmiesz membramę to odkręcisz śrubki bo one trzymają tylko górnu nabiegunnik do kosza . Poczta to dziwna firma :( .
  • Poziom 15  
    Witam.
    Tak na marginesie to ja też mam taki głośnik. To jest AlX 122SP i z tego co wiem to on ma aluminiowy kosz a nie stalowy
  • Poziom 38  
    asdjudo Zastanowiło mnie to co napisał Powerbass i obejrzałem dokładnie twoje zdjęcia,wychodzi na to że tobie rozkleił się magnes a nabiegunnik został przy koszu to zmienia tryb naprawy.
    Musisz całkowicie usunąć układ drgający,odkręcić to co zostało przy koszu,skleić z resztą magnesu(wyśrodkowując oczywiście całość) i dopiero wtedy przymocować do kosza!Dalej postępój tak jak przy wymianie układu drgającego(opisów aż nadto).
    Pozdro!
  • Poziom 13  
    Rzeczywiście :( ja nawet nie zauważyłm bo jestem zielony z naprawy głośnikó , ale górny nabiegunnik został przykręcony do kosza. Dziękuję za informację :D . Mam nadzieję że naprawa powiedzie mi się. Dalej z dolnym zawieszeniem walczę chyba inny rozpuszczalnik zastosuję bo to jest niemozliwe jak to się trzymie!!!
    Pozdro 4 ALL