Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brakło wyjść w 90S8515

Bulik 12 Jun 2003 18:44 4339 34
    elektryk
    Level 42  
    Bulik wrote:
    Powiedzcie czy to ma prawo działać? Kolega Elektryk i Chyras też pewnie mają swoje sposoby i zapewne podłączenie lini danych do jednego portu i lini adresowych do drugiego portu jest jak najbardziej prawidłowe i elektrycznie poprawne. Ale czy musimy trzymać się zasad? Przecież rozdzielenie układów wejściowych i wyjściowych też chyba dobrze by wyglądało?.
    Przy niewielkiej ilości portów IO nie ma sprawy ale przy większej i dodatkowych układach np ADC, RTC, LCD zamapowanie na pamięć się bardziej opłaca, pozatym zamapowanie wygląda bardziej profesjonalnie i program obsługujący jest krótszy/prostrzy.
    Bulik wrote:
    Mi tylko chodzi o to czy Wy jako praktycy z pewnym doświadczeniem możecie na tym poziomie określić czy jest sens (w tej fazie projektu i z tekim podłączeniem elementów) zabierać się za robienie płytki, a może jeszcze coś zmienić, dodać lub uprościć?
    Nie wiem na jakim etapie projektowania się znajdujesz, ale na podstawie dyskusji wnioskuje że brakuje Ci nieco praktyki i bardzo wskazane byłoby dla Ciebie przetestowanie kilku różnych rozwiązań zamiast późniejszego "łatania braków". Dlatego polecam do tego płytke uniwersalną. A może lepiej byłoby najpierw zbudować sobie płytke prototypową.
    PS wyjaśnij jakie chcesz zastosować rozwiązanie docelowe bo się już pogubiłem.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    Bulik
    Level 13  
    Jest to urządzenie pracujące przy załadunku surowca szklarskiego do wanny gdzie się go topi. Ma działać niezależnie jak i w sieci z innymi urządzeniami tego typu komunikując się poprzez RS485. Zadaniem jego jest:
    1. Zlokalizowanie, wózka który podjechał z zestawem.
    2. Zakotwiczenie go przy szynie odbiorczej.
    3. Zagranie zbiornika z wózka i transport do góry w celu opróżnienia.
    4.Powrót z powrotem.
    Na całkowite zakotwiczenie składa się kilka czujników zbliżeniowych, na górze gdzie się opróżnia też jest parę, sygnalizacja pracy wciągarki, sygnalizacja naciągu lin wciągarki. Jest w sumie potrzebnych 15 czujników które pracują na bezkieczeństwo i pozycjonowanie urządzenia. Po przez RS ustrojstwo ma otrzymywać rozkaz o załadunku przy pracy automatycznej. Musi też najpierw zgłosić, że jest gotowe do przyjęcia wózka z surowcem jak i po wykonaniu pracy zgłosić, że ją wykonało.
    Całość liną RS485 (ten sterownik, zespół jazdy wózka, zespół wagowy, zespół drugiej wanny-taki sam sterownik) bedą połączone ze strerownikiem OMRONa, który już tam jest i wykonuje inne czynności poprzedzające załadunek.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    serafo
    Level 12  
    Bulik wrote:
    Co do tematu/ Teoretycznie podłączyłem 3*CD4049 do 3 lini mikrusa. Zyskałem 24 wyjścia optoizolowane (PC817) .Teraz gdyby podłączyć do 8 wyjść 4*74LS251 (multipleksery) to mamy 32 wejścia , przyjmujemy, że cały portA mamy zajęty na IIC,RS, 4piny do identyfikacji urządzenia w sieci (RS485) , to w sumie zostało jeszcze 13 wyjść do wykorzystania. Ale mam pytanie, czy to co zbuduję będzie pracować poprawnie (chip AT90S8515) ? :D
    Co Wy na to?

Co do sprzetu sie nie wypowiadam - skoro go przemyslales to pewnia zagada, ale poddaje Ci pod rozwage program.
    Pisalem niedawno programik w C na takiego procka, mialem tam obsluge 1-Wire, wyswietlacza, prostej klawiatury i EEPROMu, no i pod koniec projektu utknalem na problemie baku pamieci. Pisalem to w C wiec doprowadzenie programu do stanu uzywalnosci kosztowalo mnie 1 dzien nauki optymalizacji kodu...
    Moze lepiej skomplikowac troche sprzet kosztem mniejszych problemow z programem?
    Bulik
    Level 13  
    Może i masz trochę racji ale jeśli będziemy dodawać elementów to mamy dwa problemy: 1. Więcej do popsucia się 2. Droższy koszt wykonania. a nawet 3. Cofamy się w technologji wykonania. Jeden dzię nauki dodatkowo, analiza kodu źr. to chyba niewielki koszt jeżeli chodzi później o satysfakcję którą się ma jeśli wszystko gada. Myślałem o podłączenu scalaków proponowanych przez Elektryk-a, Chyras-a i jednak faktycznie będzie profesjonalniej. :)

Pozdrowionka.
    serafo
    Level 12  
    Bulik wrote:
    Myślałem o podłączenu scalaków proponowanych przez Elektryk-a, Chyras-a i jednak faktycznie będzie profesjonalniej. :)

i bardzo dobrze kombinujesz
    bedziesz mial 'profesjonalnie' zaprojektowany sprzet i do tego bedzie sie go nieskomplikowanie obslugiwac z programu :)
    najwazniejsze, zeby isc po najmniejszej linii oporu, bo jak mawia pewien profesor na PP - dobry informatyk to leniwy informatyk
pcbway logo