Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brakło wyjść w 90S8515

Bulik 12 Cze 2003 18:44 4195 34
 • #31
  elektryk
  Poziom 42  
  Bulik napisał:
  Powiedzcie czy to ma prawo działać? Kolega Elektryk i Chyras też pewnie mają swoje sposoby i zapewne podłączenie lini danych do jednego portu i lini adresowych do drugiego portu jest jak najbardziej prawidłowe i elektrycznie poprawne. Ale czy musimy trzymać się zasad? Przecież rozdzielenie układów wejściowych i wyjściowych też chyba dobrze by wyglądało?.
  Przy niewielkiej ilości portów IO nie ma sprawy ale przy większej i dodatkowych układach np ADC, RTC, LCD zamapowanie na pamięć się bardziej opłaca, pozatym zamapowanie wygląda bardziej profesjonalnie i program obsługujący jest krótszy/prostrzy.
  Bulik napisał:
  Mi tylko chodzi o to czy Wy jako praktycy z pewnym doświadczeniem możecie na tym poziomie określić czy jest sens (w tej fazie projektu i z tekim podłączeniem elementów) zabierać się za robienie płytki, a może jeszcze coś zmienić, dodać lub uprościć?
  Nie wiem na jakim etapie projektowania się znajdujesz, ale na podstawie dyskusji wnioskuje że brakuje Ci nieco praktyki i bardzo wskazane byłoby dla Ciebie przetestowanie kilku różnych rozwiązań zamiast późniejszego "łatania braków". Dlatego polecam do tego płytke uniwersalną. A może lepiej byłoby najpierw zbudować sobie płytke prototypową.
  PS wyjaśnij jakie chcesz zastosować rozwiązanie docelowe bo się już pogubiłem.
 • Relpol przekaźniki
 • #32
  Bulik
  Poziom 13  
  Jest to urządzenie pracujące przy załadunku surowca szklarskiego do wanny gdzie się go topi. Ma działać niezależnie jak i w sieci z innymi urządzeniami tego typu komunikując się poprzez RS485. Zadaniem jego jest:
  1. Zlokalizowanie, wózka który podjechał z zestawem.
  2. Zakotwiczenie go przy szynie odbiorczej.
  3. Zagranie zbiornika z wózka i transport do góry w celu opróżnienia.
  4.Powrót z powrotem.
  Na całkowite zakotwiczenie składa się kilka czujników zbliżeniowych, na górze gdzie się opróżnia też jest parę, sygnalizacja pracy wciągarki, sygnalizacja naciągu lin wciągarki. Jest w sumie potrzebnych 15 czujników które pracują na bezkieczeństwo i pozycjonowanie urządzenia. Po przez RS ustrojstwo ma otrzymywać rozkaz o załadunku przy pracy automatycznej. Musi też najpierw zgłosić, że jest gotowe do przyjęcia wózka z surowcem jak i po wykonaniu pracy zgłosić, że ją wykonało.
  Całość liną RS485 (ten sterownik, zespół jazdy wózka, zespół wagowy, zespół drugiej wanny-taki sam sterownik) bedą połączone ze strerownikiem OMRONa, który już tam jest i wykonuje inne czynności poprzedzające załadunek.
 • Relpol przekaźniki
 • #33
  serafo
  Poziom 12  
  Bulik napisał:
  Co do tematu/ Teoretycznie podłączyłem 3*CD4049 do 3 lini mikrusa. Zyskałem 24 wyjścia optoizolowane (PC817) .Teraz gdyby podłączyć do 8 wyjść 4*74LS251 (multipleksery) to mamy 32 wejścia , przyjmujemy, że cały portA mamy zajęty na IIC,RS, 4piny do identyfikacji urządzenia w sieci (RS485) , to w sumie zostało jeszcze 13 wyjść do wykorzystania. Ale mam pytanie, czy to co zbuduję będzie pracować poprawnie (chip AT90S8515) ? :D
  Co Wy na to?


  Co do sprzetu sie nie wypowiadam - skoro go przemyslales to pewnia zagada, ale poddaje Ci pod rozwage program.
  Pisalem niedawno programik w C na takiego procka, mialem tam obsluge 1-Wire, wyswietlacza, prostej klawiatury i EEPROMu, no i pod koniec projektu utknalem na problemie baku pamieci. Pisalem to w C wiec doprowadzenie programu do stanu uzywalnosci kosztowalo mnie 1 dzien nauki optymalizacji kodu...
  Moze lepiej skomplikowac troche sprzet kosztem mniejszych problemow z programem?
 • #34
  Bulik
  Poziom 13  
  Może i masz trochę racji ale jeśli będziemy dodawać elementów to mamy dwa problemy: 1. Więcej do popsucia się 2. Droższy koszt wykonania. a nawet 3. Cofamy się w technologji wykonania. Jeden dzię nauki dodatkowo, analiza kodu źr. to chyba niewielki koszt jeżeli chodzi później o satysfakcję którą się ma jeśli wszystko gada. Myślałem o podłączenu scalaków proponowanych przez Elektryk-a, Chyras-a i jednak faktycznie będzie profesjonalniej. :)

  Pozdrowionka.
 • #35
  serafo
  Poziom 12  
  Bulik napisał:
  Myślałem o podłączenu scalaków proponowanych przez Elektryk-a, Chyras-a i jednak faktycznie będzie profesjonalniej. :)


  i bardzo dobrze kombinujesz
  bedziesz mial 'profesjonalnie' zaprojektowany sprzet i do tego bedzie sie go nieskomplikowanie obslugiwac z programu :)
  najwazniejsze, zeby isc po najmniejszej linii oporu, bo jak mawia pewien profesor na PP - dobry informatyk to leniwy informatyk