Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Eltron 100U - wybija bezpiecznik

16 Maj 2006 14:02 2322 12
  • Poziom 11  
    Witam znajomy podrzucił mi dzisiaj wzmacniacz powiedział że puścił głośniej i wywaliło bezpiecznik i teraz już cały czas go wybija. wzmacniacz jest chyba jakąś przeróbką eltrona 100U, ma jeden kanał. moje pytanie brzmi od czego mam zacząć sprawdzanie. Bezpiecznik jest między płytką zasiania wyjście + a kondensatorem elwa 1000µF/100V. Dołączam zdjęcie.
  • Poziom 28  
    czyli jak piszesz to nie jest bezpiecznik od wejscia zasilacza, czyli bez tego bezpiecznika pracuje zasilacz dalej.
    Więc sprawdź co zasila ten bezpiecznik.
    I sprawdz te tranzystory na radiatorze? oraz rezystory emiterowe jeżeli takie są.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 11  
    co więcej bez tego bezpiecznika kontrolka wzmacniacza się dalej ścieci tylko dźwięku nie ma

Dodano po 22 [minuty]:

rezystory emiterowe to zapewne te podłączone do emitera tranzystora? a jak spawdzić tranzystory na radiatorze? mam taki zwykły miernik na 30 zł.
  • Poziom 28  
    bez problemu sprawdzisz tym miernikiem.

sprawdzasz czy nie ma zwarcia lub przerwy między który wyprowadzeniami. Napisz jakie oznaczenia maja te tranzystory.

tak, rezystory emiterowe są podpiete do emitera.

• Poziom 11  
    Przy tranzystorach na radiatorze napisane jest pisakiem przy dwóch "2N"(dwa najwiękasze) są jeszcze 3 małe 2x"354" i "355" każda końcówka tranzystora z każdą robi zwarcie a rezystory są takie brązowe pisze na nich 56E

Dodano po 35 [sekundy]:

i nie stawiają oporu :(
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    nie chodzi mi o to co jest napisane na radiatorze pisakiem tylko co jest napisane na tranzystorze np. 2N2646.
    musisz odlutować przynajmniej 2 przewody od tranzystora (tylko je poznacz żebyś później dobrze przylutował) i sprawdzasz przejścia pomiędzy B-E, B-C w obydwie strony. w jedną stronę (przewodzenia ) ma być ok 600om, a w druga powinien nie przewodzić jest inaczej tzn przewodzi poniżej 100om to jest zwarty - wymiana. a C-E ma w obydwie strony nie przewodzić. Jeżeli to obudowa TO-220 to powinny być takie wyprowadzenia.

• Poziom 11  
    nie wiem co na nich pisze bo jakiś kretyn pomalował je czarną farbą, obok tranzystora jest naklejka i napis" TO-3-66"

Dodano po 4 [minuty]:

Ale to wogóle nie taki tranzystor, on wyglada jak TESLA KD 2 końcówki i obudowa jako trzecia taką kopułkowatą obudowę ma
  • Spec od sprzętu Unitra
    Kolego nie obrazaj "ELTRONA 100U" bo temu twojemu wzmacniaczowi do Eltrona DUZO,DUZO brakuje.To masz jakis robiony wzmacniacz(nie najlepiej wykonany) a eltron to porzadny wzmacniacz jak na swoje lata.Poszukaj od czego jest ten bezpiecznik!!
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    aha teraz widzę że tam są tranzystory w obudowie TO3 lub TO66 i jest naklejka z opisem wyprowadzeń.

musisz pomierzyć przejścia tak jak napisałem .

najlepiej jak przejdziemy na gg 1282410

• Poziom 11  
    [marian1981.02] na przednim panelu pisze E-100U dlatego myślałem że to przerobiony eltron.
  • Poziom 11  
    oprócz dwóch tranzystorów mocy są jeszcze jakieś trzy małe niestety są bez oznaczeń ktoś wie jakie one mogą być?
  • Poziom 15  
    facet... wylutowujesz 2 koncowki z tranzystorkow (a najlepiej caly) i mierzysz czy i jak przewodzą. w katalogu szukasz ktora noga to Baza, ktora colektor , a ktora emiter. (nawet jesli nie znasz typu tranzystora) to przeciez widzisz jaka jest obudowa) w kd503 sprawa zalatwiona... jesli chodzi o uklad wyprowadzen...) sprawa trudniejsza jesli chodzi o obudowe TO-92 :-) Jesli sa problemy, jak zmierzyc tranzystorki to napisz...