Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

impulsowy wykrywacz metali

17 Maj 2006 18:16 11731 35
  • Poziom 10  
    Witam.

Właśnie składam ten właśnie wykrywacz.
    Co o nim sądzicie jakie ma faktyczne parametry w opisie pisze że przedmiot o masie 1kg wyciągnie z 1.5m.
    dla tych wszystkich którzy nie wiedzą jaka to wykrywka załańczam link:
    http://www.doomel.webpark.pl/
    A noi czy ktoś już go złożył,prosiłbym o pare zdięć.
    brakuje mi jeszcze kilku elementów 1 tran. 3 scalaków i paru rezystorów w skepie gdzie kupuje części tego nie ma i nie sprowadzą ich,czy macie jakieś linki do sklepów internetowych.
    POZDRAWIAM. : )

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

mam jeszcze jedno pytanie czy te kondensatory sterofleksowe 1nF można zastąpić stałymi
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    WITAM
    Opisywany wykrywacz złożyłem na orginalnej płytce z artkele. Co do zasięgu 1,5 metra to jest to zasięg jak najbardziej wyssany z palca. Duże przedmioty znajdujące się w ziemi lokalizowane są do głębokości około 50 cm. Moneta jeśli jest na powierzchni (np 1 złotowa) to z lokalizacją nie ma problemu. Wracając do elementów, bez większych problemów można wszystko skompletować. Problem , ale mały, jest z tranzystorem polowym z kanałem p, wzmacniacz operacyjny 709 można zastąpić zwykłym 741. Jeśli sprawa jest aktualna to wstawię zdjęcia. Aha układ warto wykonać choćby dlatego że jest łatwy w uruchomieniu, i praktycznie może powstać z elementów z demobilu.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    witam !! odpowiednik xx709 można kupić na allegro - tanio, ale niestety w obudowie okrągłej . wykrywacze działające naprawdę są nieco bardziej skomplikowane . w linku jest wiele wiele projektów. http://www.detektory.wz.cz/ . pozdrawiam !!
  • Poziom 10  
    do robert.rut
    tak sprawa jest jak najbardziej aktualna dlatego przydały by się zdjęcia.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Na zdjęciach jest wykrywacz wykonany po publikacji w nie istniejącym już PE. Jedynymi elementami, które kupiłem to oryginalna płytka artkele zamówiona w redakcji i tranzystor polowy z p kanałem. Reszta elementów to demobil, rura na której zmontowana jest całość to pozostałość po remoncie instalacji zimnej wody 3/4" do klejenia, zakończona jest szyjką od butelki plastikowej z nakrętką. Pod nakrętką znajduje się pojemnik na pięć sztuk baterii R6. Rękojeść to kawałek izolacji do rur. Cewka została nawinięta na plastikowe koło pasowe od pralki, chyba frani. Obudowa elektroniki to nic innego jak korytko na przewody. Zresztą całość powstawała nie zmyślą o poszukiwaniu skarbów, celem było zlokalizowanie ,,tregier'' w stropie. Detektor uruchomiłem bez użycia oscyloskopu.
  • Poziom 10  
    Pomysłowo zrobione. Ale co do zasięgu, na innym forum piszą że ten układ wyciągnie 1 gr z odległości 12cm a maxsymalny zasięg to 1,2m, ale z kolei inni piszą że max to 50cm. może coś jest nie tak z tą wykrywką gdzieś jest jakiś błąd na schemacie, no nie wiem ale słyszałem że ma to podobne zasięgi do jabla.
    THX za zdjęcia.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Pamiętam, że ktoś kiedyś ogłaszał się w PE iż potrafi zwiększyć zasięg o 20% tego wykrywacza. Ale na czym by miała polegać przeróbka, tego niestety nie wiem. Osobiście brałem pod uwagę nawinięcie cewki tylko jedną warstwą drutu i podawanie impulsu za pomocą tranzystora polowego sterowanego jakimś specjalizowanym sterownikiem. Postaram się przejrzeć ogłoszenia z PE, jak znajdę namiar to zadzwonię do tej osoby o ile numer będzie aktualny.
  • Poziom 10  
    no ja też kiedyś znalazłem jakiś post o tym że gdzieś jest błąd i był podany link do erraty ale niestety nie wchodził mi.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Błąd może być na schemacie, natomiast płytka jest poprawna o czym świadczy fakt, że urządzenie pracuje. W PE częstą praktyką było publikowanie nie do końca sprawdzonych układów, oraz sprzedaż płytek które miały błędy, pól biedy jeśli projekt był mało skomplikowany łatwo można było sobie z tym poradzić. Kiedyś kupiłem płytkę w redakcji PE na której ścieżki zasilania były połączone ze sobą. Ogłoszenie o którym wspomniałem tyczyło poprawy zasięgu a nie usunięcia błędu.
  • Poziom 10  
    to mówisz że nie ma błędu na płytce.
    a jak z tym ogłoszeniem, 20% lepszy zasięg do chyba dość sporo.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Ogłoszenia jeszcze nie znalazłem. Przypadkiem trafiłem na fajny artykuł o mówiący ogólnie o wykrywaczach, w opisie jest także ujęty impulsowy, autor ogólnie podaje jak zwiększa się zasięg tych urządzeń. Nie jestem autorem tego opisu dlatego nie zamieszczam go na forum. Mogę przesłać plik na priva.
  • Poziom 10  
    OK, dawaj na priva.
  • Pomocny post
    Spec od GSM
    To wiele zależy od wykonania cewki dlatego tak różne zasięgi
  • Poziom 10  
    Był już taki przypadek że goście mieli ten wykrywacz i jednemu sięgał z 1,3m max, a drugiemu z tą samą cewką 0,40m max.
  • Poziom 10  
    może i tak było.
  • Poziom 13  
    Mam pytanie czy pliki dotarły, wysłałem je już kawałek czasu temu i nie mam potwierdzenia czy dotarły.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak pliki dotarły ale miałem drobne problemy z komputerem i nie mogłem odpowiedzieć.
    DZIĘKI I POZDRAWIAM
    tematu jeszcze nie zamykam bo jak skończe to napisze jak mi poszło (narazje piszczy ale to sprawa spalonej przetfornicy)
  • Poziom 10  
    TEN NA GÓRZE TO JA
  • Poziom 2  
    Witajcie,
    Czy mozesz wyslac mi rowniez ten arykul. Chetnie sie z nim zapoznam.
    Pozdrawiam,
    S
  • Poziom 13  
    podeśle ci go jutro bo dziś wyszedłem ze szpitala.
  • Poziom 16  
    Witam

Właśnie robię ten wykrywacz ,zrobiłem płytke niestety bez odbicia lustrzanego nim sie połapałem było juz za późno ,teraz będę ryzykowna procedurę stosował mianowicie wyginanie nóżek tak by scalaki były do góry brzuchem. Co do tego artykułu jak mozesz przeslij mi go na priwa .Z góry wielkie dzieki
  • Poziom 16  
    Witam

Płytkę wytrawiłem normalnie cóż wolałem darować sobie wyginanie nóżek ,uruchomiłem cewkę mam taka jak w artykule 19 cm średnica i 21 zwojów.Teraz osiagi no niestety spodziwalem się czegoś więcej jeśli chodzi o 5 gr polskie to ściaga z 17 cm całkiem nieźle jeśli chodzi o duże przedmioy to 75 cm i tu zawód czemu tak mało ?

Dodano po 1 [minuty]:

Cewkę z ukadem połączyłem zwykłym dwużyłowym kablem 2x0,75 w opisie było napisane że ma byc ekranowany czy to moze mieć wpływ na osiagi ?
  • Poziom 13  
    Kabel możesz dać taki 2*2mm może trochę wzrośnie zasięg.
    Ten typ tak ma i nic nie zmienisz!
    Najlepiej jak chcesz dobrego taniego PI to kup jabelka, moge dać ci link do sklepu gdzie są po 70zł.
    Albo złóż ALL-1. świetny sprzęt (sam mam). Naprawde super chcesz to moge dac ci tez linka do forum gdzie wszystko jest opisane.
    Pozdr
  • Poziom 16  
    A moze to zakłucenia bo w domu pełno fal i róznego żelastwa ?
  • Poziom 13  
    Zakłucenia też troche zmniejszają zasięg. No nie wiem spróbuj zmienić kabel na 2x2 ale chyba więcej nie uzyskasz. ja maxymalny miałem 1,2m. na drzwi od samochodu.

Dodano po 1 [minuty]:

aaa zapomniałem ze mam pdf'a jak z tuningować tą wykrywkę.

można zwiększyć zasilanie, to zwiększy zasięg. Na 9lub 12V.
    można też zwiększyć częstotliwość, będziesz mógł wtedy szybciej omiatać teren.
    i coś tam jeszcze pozmieniać daj e-mail to podeśle ci go.
    pozdr
  • Poziom 16  
    Super częstość juz trochę zwiększyłem ,minimalnie czuc róznicę.Bardzo poproszę o ten plik jak ztuningowac ta wykrywkę. Mój mail
    wij11(malpa)wp.pl
    Z gory wielkie dzięki
  • Poziom 13  
    Ok sprubuję ci wysłać dzisiaj albo jutro. Bo jeszcze muszę płytkę znaleść.
    Pozdr.