Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podsłuch monitora. Czy jest możliwość stworzenia takiego urządzenia?

sheeeep 17 Maj 2006 17:53 3421 13
  • #1 17 Maj 2006 17:53
    sheeeep
    Poziom 25  

Na wielu filmach mozemy zauważyc panów z FBI którzy mają monitor i np. ściągają wyindukowane informacje na rurce z kaloryfera i odtwarzają je w rzeczywistości :) Czy jest możliwość stworzenia takiego urządzenia za rozsądne pieniądze. Mozna by wykożystać zwykły lampowy monitor do wyświetlania obrazu... Jakieś pomysły ?:D

0 13
  • #2 17 Maj 2006 18:05
    Robert B
    Poziom 43  

Oglądaj więcej takich filmów :lol:
    "na rurce z kaloryfera..." No nie mogę... :lol: :lol: :lol:
    Fizyki się lepiej poucz zamiast się gapić w telewizor!

0
  • #3 17 Maj 2006 18:57
    gtyle
    Poziom 14  

Sheeeep ma rację. Istnieje taka możliwość. Byłem na szkoleniu organizowanym przez poważną firmę zajmującą się m.in. bezpieczeństwem informatycznym i ochroną infomacji niejawnych. Większość urządzeń elektrycznych rozsiewa widmo elektromagnetyczne. Im większa moc i słabsze ekranowanie, tym efekt lepszy. Doskonale robią to monitory i drukarki. Na pokazie przedstawiano nam skany z drukarki i monitora on line. Urządzenie bardzo podobne do zwykłego odbiornika TV, odpowiednio zestrojonego, oddalone było od zestawu o jakieś 20m i elegancko przedstawiało obraz z monitora. Również naswietlanie wałka w drukarce laserowej daje wspaniały efekt, nawet lepszy niż w przypadku monitora (przy naświetlaniu duży prąd-rzędu 4A)
    Dlatego sporządzanie dokumentów niejawnych w poważnie traktujących sprawę firmach odbywa się na tzw komputerach tempestowych (doskonałe ekranowanie wszystkich podzespołów), lub w specjalnie ekranowanych kabinach (klatkach Faraday'a).
    A rurka czy sieć elektryczna jest jeszcze lepszym medium. Dlatego w poważnych biurach poważne komputery są separowane.
    Proponuję więc, aby to Robert B pouczył się fizyki :)
    pozdrawiam wszystkich

0
  • #4 17 Maj 2006 19:07
    sheeeep
    Poziom 25  

No własnie:-) Pozatym trzeba zauważyć iź napewno sprawę ułatwi stała częstotliwość przesyłu danych, dzięki czemu można ustalić jakieś próbkowanie. Zapewne kiedyś coś takiego było prezentowane na łamach magazynu Hackin9 więc jest to 100% realne. Prolem tylko z tym jak to wykonać:D

Jeszcze można wspomnieć iż napewno łatwiej będzie zebrać informacje z monitora lampowego chociaż kable VGA też mocno 'sieją'.

pozdrawiam

0
  • #5 17 Maj 2006 19:34
    Robert B
    Poziom 43  

To, że można to wiem doskonale ale chyba obaj koledzy zapomnieli o kosztach.
    Proponuję przeczytać i zastanowić się nie tylko nad tą "rurką od kaloryfera" ale nad pytaniem, które brzmiało: "Czy jest możliwość stworzenia takiego urządzenia za rozsądne pieniądze. Mozna by wykożystać zwykły lampowy monitor do wyświetlania obrazu".
    Drugie zdanie pytania mówi jasno że kolega nadmiarem pieniędzy nie dysponuje.

"Nie pomogą dobre chęci - z g*** bata nie ukręci". Jedynie McGyver robił helikopterek ze sznurowadeł.

0
  • #6 17 Maj 2006 19:53
    sheeeep
    Poziom 25  

Lampowy monitor był tutaj użyty jako część wykonawcza bo bez sensu tworzyć coś co już jest stworzone, a co do kosztów to zależy jakiego kalibru jest to cena. do 1000 zł jest to moim zdaniem jest sens powyżej już niekoniecznie.

PS. Po co miałem sie uczyć fizyki, jeżeli twierdzisz że wiedziałeś że można?

0
  • #7 17 Maj 2006 20:11
    Robert B
    Poziom 43  

Po to aby wiedzieć co pisałem o McGyverze :)
    Również po to aby wiedzieć że poważne firmy o których pisze kolega gtyle nie zajmowałyby się urządzeniami za 1000 zł, które można sobie sklecić w domu z rurki od kaloryfera a potem pochwalić się nimi kolesiom z piaskownicy.
    To jest naprawdę poważna fizyka.

0
  • #8 17 Maj 2006 21:13
    gtyle
    Poziom 14  

Nie liczyłem kosztów, ale podejrzewam, że urządzenie nie musi być drogie. Chyba największe koszty stanowiłby jednak sam odbiornik TV. Podobne zjawiska obserwujemy przecież w życiu codziennym, bez żadnych kosztów. Jeśli sąsiad ma uszkodzony filtr przeciwzakłóceniowy w odkurzaczu, to po analizie zakłóceń na ekranie TV możnabyłoby doliczyć się ilości płytek komutatora :)
    A teraz serio. Analiza widma drukarki to poważjniejsza sprawa, ale liczy się pomysł.
    Poważne firmy walczą również z piratami i terrorystami, którzy wyrządzają kolosalne szkody przy minimalnych nakładach finansowych. Więc koszty walki z przestępczości nie zawsze związane są z kosztami przestępców :)

Dodano po 17 [minuty]:

polecam prezentację:
    http://www.isaca.org.pl/prezentacje/0605_Guzik_BTI.pdf

Dodano po 28 [minuty]:

Temat jest ciekawy i wciągnął mnie. A teraz do rzeczy. Koszty są praktycznie żadne, a rozwiązanie jest oczywiście w necie :)
    http://eckbox.sourceforge.net/
    http://www.mobility.com.pl/article.php?sid=5100

0
  • #9 17 Maj 2006 21:40
    sheeeep
    Poziom 25  

No patrz, nie trzeba być maqGiverem ;)

0
  • #11 17 Maj 2006 21:50
    sheeeep
    Poziom 25  

Ja jutro się dopytam mojego nauczyciela z Infy (jest dr. Fizyki - qmaty koleś) Jak on to widzi
    Można by coś autorskiego zrobić ;-) Moim zdaniem trzeba by ten sygnał 1) zebrać 2 Filtry górno i dolno przepustowe aby wyciąc czestotliwość odswierzania pionowego / poziomego a potem cos z tym dalej dzialac... jescze poolookam w specyfikacje VESA

Mnie terraz też wciągnęło. :D

No, ba! :D

0
  • #13 17 Maj 2006 21:57
    sheeeep
    Poziom 25  

Czytam, czytam :D

Nie taki diabeł straszny jak go malują ;-)

0
  • #14 19 Maj 2006 23:30
    sheeeep
    Poziom 25  

Poprzeglądałem projekt Excbox-a, przemyślałem go i wysnułem kilka wniosków:

-Program działa w sposób malowania obrazu pętlą:

Code:

while(1)
      {
        for(k=0; k<600; k++)
        {
          for(i=0; i<800; i++)
          {
       pixel_color=eckbox_get_pixel_color ();
       timing_sleep (pix);
       vga_setcolor (pixel_color);
       vga_drawpixel (i, k);
          }
          timing_sleep (href);
        }
        timing_sleep (vref);
      }
      return 0;

Wszystko w sumie jest stosunkowo jasne, malujemy pixel robimy przerwę długości taktowania zegara cpu / (600 * 800 * 60) (wys, szer, częstotliwość) poczym co 1 linię robimy pauze na odświerzanie pionowe - 600 cykli, wszystko ładnie pięknie tylko po małych obliczeniach dochodzimy do wniosku że odczytów pixelów jest wykonywany 600*800*60 w ciągu sekundy co daje 2,88 * 10^7 czyli 28,8Mhz. Na stronie http://eckbox.sourceforge.net/ dział hardware napisano iż wystarczy zwykły przetwornik ADC, niestety te dostępne w sprzedaży, najszybsze mają próbkowanie na poziomie 35µs, Ba więcej port LPT nie przepuści więcej niż 3MB/s. Cały problem można by rozwiązać za pomocą czytania np. co 10 pixela i przesunięciem o 1 ale tracimy wtedy na płynności obrazu(niedużo ale tracimy) pozostaje jeszcze kwestia wolnego przetwornika. 1/(10^-6 * 35) ≈ 27,7 kHz czyli o co najmniej 10^3 za mało! I nie możemy czytać jednej klatki obrazu przez 1000s. I jakoś nie wyobrażam sobie jak ten projekt komuś odpalił. procedury wszystko wydaje się ok ale część pozostała pozostawia wiele do życzenia. Prosiłbym o sprawdzenie moich przemyśleń i przeliczeń ze względu na możliwości przeoczenia ważnych aspektów...

Myślę że wersja analogowa (tylko elektroniczna mogła by być nieco lepsza, albo przy użyciu komputera jako tylko zegara włanczającego i przerywającego obraz)

Pozdrawiam

0