Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łatwe pytania z instalacji elektrycznych

Niki4 17 Maj 2006 18:37 1355 12
  • #1 17 Maj 2006 18:37
    Niki4
    Poziom 16  

1) Jak uzupełnić tą tabelke przy śiwetlówce 20W stateczniku indukcyjnym 20W i zapłonniku 20W U=230AC i jaka jest zasada działania świetlówki.

2) Jak zmieni się natężenie światła przy podłączeniu szeregowo do żarówki diody.

0 12
  • #2 17 Maj 2006 18:45
    majster_15
    Poziom 23  

Zasada działania świetlówki, jest ładnie opisano tu: http://www.p.lodz.pl/i15/educatio/sie_isw/7_9a.pdf
    Poszukaj również na GOOGLE
    Chciałbym Ci pomóc w uzupełnieniu tej tabelki, lecz nie wiem co tam trzeba wpisać, mógł byś to jakoś jaśniej wytłumaczyć?
    Jeśli w szereg z zwykłą żarówką włączymy diodę prostowniczą, to napięcie skuteczne obniży się o połowę. Tak rozwiązanie stosowało się kiedyś, jeśli chciało się używać żarówki z za wschodniej granicy na 110V.

Pozdrawiam Mat.

0
  • #3 17 Maj 2006 19:16
    cyeber_vip
    Poziom 12  

[quote="majster_15"]Jeśli w szereg z zwykłą żarówką włączymy diodę prostowniczą, to napięcie skuteczne obniży się o połowę.
    quote]

A czy to nie zależy od tego jaką diodę prostowniczą podepniemy bo przecież są różne diody i mają różne charakterystyki.

0
  • #4 17 Maj 2006 20:47
    Niki4
    Poziom 16  

W tabeli trzeba wpisać napięcia na dławiku, starterze, świetlówce podczas pracy, zwarcia zapłonnika, zapalania. Dyspozycja z diodą nazywa się "regulator natężenia światła". Zasada działania powinna być w oparciu o tabelę.

0
  • #5 17 Maj 2006 22:20
    majster_15
    Poziom 23  

Ogólnie to objętne jaką diodę, ważny by wytrzymała prąd, który przez nią popłynie i napięcie sieci!! Obniży ona moc z jaką żarówka świeci o cztery razy.

Pozdrawiam Mat.

PS A jak opisać to napięcie na świetlówce? Na jednej katodzie, na obydwóch razem, czy jak? Napisz wszystko jasniej.

0
  • #6 17 Maj 2006 22:34
    Niki4
    Poziom 16  

Wydaje mi się, że na jednej (nie dostałem instrukcji na ten temat). Chodzi o to, żeby poznać zasadę działania świetlówki (np. że podczas pracy napięcia na świetlówce wynosi 100V, a reszta odkłada się na dławiku itp.).

0
  • #7 18 Maj 2006 09:24
    Aleksander_01
    Poziom 39  

majster_15 napisał:
    Jeśli w szereg z zwykłą żarówką włączymy diodę prostowniczą, to napięcie skuteczne obniży się o połowę.

Pozdrawiam Mat.

Witam
    Obniży się o √2, a moc spadnie dwukrotnie. Policz sam.
    Pozdrawiam

0
  • #8 18 Maj 2006 10:01
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Sinus prostowany jednopołówkowo(przecież jest jedna dioda), będzie mieć wartość skuteczną ½*Umax/√2.
    Wartość średnią Umax/¶.

Skuteczne Umax/√2 to będzie dla prostowania dwupołówkowego.
    Wartość średnia 2*Umax/¶.

0
  • #9 18 Maj 2006 10:51
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wróćmy do definicji (Wikipedia):

Cytat:
    Napięcie skuteczne to potoczne określenie wartości skutecznej napięcia.
    W praktyce napięcie skuteczne, czyli skuteczna wartość napięcia zmiennego, jest to taka wartość napięcia stałego, która po przyłożeniu do danego oporu, spowoduje wydzielanie się na nim energii odpowiadającej średniej mocy tego napięcia zmiennego.
    - czyli napięcie sin. zmienne będzie miało takie samo napięcie skuteczne jak napięcie wyprostowane dwupołówkowo (pomijając straty na prostowniku). A napięcie wyprostowane jednopołówkowo połowę tego napięcia skutecznego.
    Gdybyśmy to napięcie (jednopołówkowe) podali na rezystor (liniowy) to moc wyniosłaby 1/4 w stosunku do napięcia nieprostowanego.
    Ale żarówka nie jest elementem liniowym (sugeruje zmierzenie rezystancji zimnej np 100W i policzenie mocy dla 230V) , więc moc będzie większa niz 1/4. Dokładną moc można wyznaczyć tylko znając charakterystykę I=f(U) żarówki, czyli po prostu zmierzyć.

Natężenie światła: teoretycznie proporcjonalne do mocy ale:
    1. Żarówka zasilana niewyprostowanym 230V "mryga" z częstotliwością 100Hz. Bezwładność żarówki i ludzkiego oka powoduje że tego nie widzimy. Przy napięciu wyprostowanym jednopołówkowo "mryganie" ma 50Hz (nie wiem czy można tu mówić o wypełnieniu: mniej niż 50%), co jest już widoczne (i na dłuższą metę męczące)
    2. Zmieni się temperatura światła (widmo), bo jest ono uzależnione od temperatury włókna. Światło będzie "cieplejsze".

0
  • #10 18 Maj 2006 12:50
    Niki4
    Poziom 16  

Moje pytanie brzmi czy będzie jaśniejsze czy ciemniejsze. Pomoże mi ktoś z tabelką? Obiecuje pare punktów.

0
  • #11 18 Maj 2006 12:54
    forestx

Ciemniejsze oczywiście: pi razy drzwi 30% normy.
    Co ci mam do tej tabelki wpisać? Wolty, ampery, typ, czy wrysować serduszka :D.

0
  • #12 18 Maj 2006 12:59
    Niki4
    Poziom 16  

Niki4 napisał:
    W tabeli trzeba wpisać napięcia na dławiku, starterze, świetlówce podczas pracy, zwarcia zapłonnika, zapalania.

Pisałem wyżej.

0
  • Pomocny post
    #13 18 Maj 2006 13:41
    forestx

Przepraszam nie zauważyłem :cry:
    Włączanie:
    Świetlówka≈230V Dławik≈0V Zapłonnik≈230V - przez układ płynie niewielki prąd "grzejący" go.

Zwarcie zapłonnika:
    Św: 5-20V Dł 210-225V Zapł: 0V - napięcie na świetlówce to napięcie na żarnikach podgrzewających gaz.

Zapalenie: w momencie rozwarcia zapłonnika na dławiku indukuje się napięcie ≈kilkaset wolt

Świetlówka zapalona:
    Na świetlówce 60-120V (w zależności od typu) tyle samo na zapłonniku, na dławiku 230 minus to co na świetlówce.

0