Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR OTAKE VCR-L2 - przewijanie jest , nie ma PLAY

17 Maj 2006 23:57 1729 5
  • Poziom 19  
    Witam.
    Problem dotyczy magnetowidu Otake vcr L-2. Kaseta wchodzi bez problemu, przewijanie w jedną jak i w drugą strone też bez problemu, natomiast po nacisnięciu PLAY wałki które naciągają taśme na głowice wideo, dochodzą mniejwięcej do połowy i wracają do pozycji STOP. Po nacisnieciu PLAY wydaje mi się że powinna wystartować głowica wideo , ale ona ani nie drgnie. Przełącznik funkcji sprawdzony, przeczyszczony. Sterownik silnika 'tape loading motor' BA6239 sprawdzony, stany logiczne na nim też się zgadzają i wygląda na to, że naciąganie taśmy na głowice przerywa układ ic1001 OEC0010 'mechanism controller'. Zacząłem szukać w zasilaczu, na układzie STK 5332 mam takie napięcia, (w nawiasie podaje napięcia jakie podane są na schemacie zasilacza który zamiesciłem w załączniku):
    1. 5 (5,1)
    2. 5,9 (5,9)
    3. 7,2 (6,9)
    4. 24,3 (20,3)
    5. 12,8 (12,3)
    6. 14,1 (13,5)
    7. 20 (18,3)
    Na 7. po nacisnieciu PLAY napięcie spada o jakieś 2V. Dioda w zasilaczu D513 która wygląda jak zenerka SWIECI! To normalne?
    Elektrolity w zasilaczu nie wymieniane.
    Do postu dodałem tylko schemat zasilacz, ale jak bedzie trzeba dodam całą serwisówke. Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Załączniki usnąłem (szkoda miejsca), nie są w przypadku tej usterki niezbędne, natomiast pełny schemat jest tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1606606#1606606
    rabbi2 napisał:
    Dioda w zasilaczu D513 która wygląda jak zenerka SWIECI! To normalne?

Dioda jest oznaczona na schemacie jako LED i ma świecić, jej symbol to LTZ-MR13.
    Wracając do usterki, była już kilka razy opisywana i dotyczy napędu DRUM. Najczęściej ulega uszkodzeniu sterownik ale również kond.elektr.SMD na statorze silnika. Polecam wyszukiwarkę. W jednym z tematów opisałem procedurę wymiany sterownika.
  • Poziom 19  
    ... doszedłem do tego ! . Napięcia na silniku głowicy wideo 14V jak i 5V jest , .Po nacisnięciu PLAY na 'DRIVE CTRL' pojawia się stan wysoki coś koło 3.5V , zanika w chwili cofania się rolek. Zrobilem taki trik , włączyłem PLAY i ręką kręce głowicą wideo , tak żeby czujnik obrotów podawał impulsy , wtedy wszystko zaczyna działać tak jak powinno,(stan wysoki na DRIVE CTRL nie zanika), oczywiscie poza tym ze glowice kręce reką. Więc skoro na DRIVE CTRL pojawia sie stan wysoki a silnik głowicy nie rusza , znaczy że silnik głowicy do wymiany????.. Gdzie jest sterownik tego silnika?Czy to jest ten układ który jest zamointowany na plytce silnika , czy gdzieś na plycie głównej???
    Niechęć do wyszukiwarki?
    Wpisz: *L2, autor: oldboy, zaznacz forum: VCR... a w wynikach: posty.
    Znajdą się trzy wyniki a najstarszym temacie jest odpowiedź na Twoje pytania!
  • Poziom 19  
    ... nie denerwuj sie OLDI. , Witam . Przeczytałem pozostałe posty na ten temat i mam pytanie . Odłączyłem 'drive ctrl' od silnika. Z zasilacza zewnetrznego podałem na 'drive ctrl' silnika , ok + 2V , silnik nie ruszył! W chwili kiedy na 'drive ctrl' pojawia sie napiecie , czy to z zasilania zew. czy też to nieszczęsne 3.8V , to kiedy zakręce ręcznie glowicą słychać cichutkie popiskiwania ze środka silnika. Czy to ze nie ruszył z zasilacz zew. oznacz ze na 100% zakończył żywot silnik głowicy??? Wymiana sterownika w silniku nie wchodzi w grę , jestem amatorem i używam zwykłej lutki 'pistoletowej' , a chyba nie takim sprzętem lutuje sie takie układy.

Pisałeś też że do prawidłowej pracy silnika , potrzebne jest napiecie 'drive ctrl' ok 2.5V . 0V to maksymalnie obroty 3.8V stop, znaczy że im mniejsze napiecie na ctrl drive tym szybsze obroty?

Jeszcze jedno . Na pin 8 BA 10324 mam czały czas 3.8V , na pin 9 - 0V , 12 13 14 - OV, Tak ma być???

Dzięki pozdrawiam.
    To stary model, czy warto w niego inwestować? Wszystko przemawia za uszkodzeniem sterownika, szkoda Twojego czasu.