Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS - płyta główma ECS K7S5A

18 Maj 2006 02:44 1604 11
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam taki problemik. Mialem dwie plyty ECS K7S5A dokladnie te same. Jedna nie dzialala byly urwane nozki od BIOS-u. Wiec przylutowalem, lecz nic z tego - stwierdzilem ze to BIOS. Wiec wlozylem do sprawnej plyty lecz ta sie nie uruchomila. Jak wlozylem ten sprawny BIOS do sprawnej plyty ta tez sie nie uruchomila. Co moze byc przyczyna.
    pozdrawiam
    yaromat
  • Poziom 21  
    Mam nadzieje ze reset CMOS robiłeś?
    Czy wkładałeś ten dobry bios do uszkodzonej płyty? Być może uszkodziła
    ci wsad bądź też kość.
    Pozdr.
  • Poziom 12  
    hmm wydaje mi sie rowniez mozliwe ze uszkodziles bios'a podczas lutowania. Z tego co wiem takich kosci nie powinno sie lutowac. W ogole to sam bylem uzytkownikiem tej plyty i nie bylem z niej szczegolnie zadowolony. Dziwne rzeczy sie z nia dzialy.
    Mam takie pytanie czy kots wie czy da sie wymienic elektorlity na plycie glowniej bo w moim epoxie wybulilo ze 3 kondensatory i plyta stala sie bezuzyteczna. czy to sa najzywklejsze kondensatory ze sklepu czy trzeba szukac jakis specjalnych ?
  • Moderator
    Witam kolego gebus24 to czemu producenci płyt głównych tak robią ?
    Widocznie wiesz więcej niż oni. :idea:
    Natomiast co do Twego drugiego zapytania to dobrze ze przynajmniej nie założyłeś nowego tematu. Jako że takiego typu postów jest pełno na forum wystarczy użyć funkcji szukaj na forum!
    Odczytaj wartości elektrolitów i takie same proszę zakupić !
    Resztę informacji znajdziesz na forum! :D
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    odp halinka1125 Tak robilem reset CMOS.
    odp piotr Jak mam to zrobic jak nie moge wystartowac z plyty.

Dodano po 4 [minuty]:

odp gebus24 Tego biosu sie nie lutuje na plycie, wiec nie moglem go uszkodzic w ten sposob. Przylutowalem mu tylko nozki. Ale wazniejsze pytanie to to dlaczego nie wystartowala dobra plyta z dobrym biosem
  • Poziom 11  
    a jak wyjmowałeś tą kość to wyjmowałeś baterię biosu z płyty?
    jak nie to mysle że rosypał się wsad w kości w najlepszym przypadku,lub kość poszła w powietrze i nie żyje
    Pozdrawiam
    Simba1
  • Poziom 10  
    odp. simba1 Tak wyjmowalem baterie.

Moze mi ktos powie jak to sie prawidolowo robi. Wiem tylko tyle, ze aby wgrac nowy bios do nieaktywnej kosci. Nalezy uruchomic plyte na dzialajacym nastepnie wyjac dobra kosc wlozyc stara kosc nagrac bios i wlozyc do starej plyty. Chyba ze sie myle.

To dlaczego jezeli dobry bios byl wyjety zastopiony zlym nie udalo sie odpalic plyty i wlozylem ta dobra kosc spowrotem to plyta nie wstala.
    Co sie moglo stac.
  • Poziom 17  
    Jedyna dobra rada w tej chwili to odczytać jaka to kość i odczytać ją w zewnętrznym programatorze, porównać z oryginalnym biosem lub poprostu wgrać nowy bios programatorem.

Sam osobiście już spotkałem w sieci biosy do płyt które były kawałami i niestety programowanie nawet zewnętrznym programatorem nic nie pomagało na 5 plików z różnym biosem trafiłem 1 który był OK niby do mojej płyty.
    Na dzień dzisiejszy biorę dużą poprawkę zanim zaczne np. wgrywać nowy bios z dziwnych stron np. nie producenta.

Sposób programowania przez biosu podany przez ciebie jest jak najbardziej poprawny pod warunkiem że masz odpowiedni bios.

Co do twojego przypadku to trudno powiedzieć co się stało może nastąpiła sytuacja w której ta płyta w której miałes uszkodzony scalak (nóżki) ma jeszcze jakiś problem na samej płycie ?, który spowodował uszkodzenie binu w kości np. częściowe nadpisanie lub skasowanie całkowite. Trudno telepatycznie w tym momencie pomóc. Tylko zewnętrzny programator i sprawdzenie kości.

Pozdrawiam i życze powodzenia.

• Poziom 35  
    Może przy całym zamieszaniu na odwrót wkładasz układ do płyty ? jeśli wszystko ok i zworki cmos nie przestawiłes to pozostaje układ pod programator ,tak chyba będzie szybciej niż szukanie takiej płyty .

:arrow:gebus24 cyt" Nowe kondensatory muszą być odpowiedniego rodzaju. Nie wystarczy zastąpienie ich innymi o takiej samej pojemności i napięciu pracy. W płytach głównych zastosowane są kondensatory do pracy impulsowej (kondensatory o niskiej impedancji) i na takie mają być wymienione. Można to poznać przykładowo po symbolu EXR – dla kondensatorów produkowanych przez firmę HITANO (www.hitano.com.tw, obok pojemności jest taki nadruk na obudowie) lub YXC – dla kondensatorów produkowanych przez firmę RUBYCON (www.rubycon.com). Trudno jest wymienić wszystkie możliwe oznaczenia używane przez różnych producentów. W przypadku wątpliwości zawsze pozostaje internet i sprawdzenie sposobu oznaczeń danego producenta. Drugi istotny parametr to temperatura pracy. Nowy kondensator powinien być na 105 stopni C. "
  • Poziom 15  
    O ile się nie mylę ta płyta ma bios Ami. Bios ten ma blok startowy.Sprawdż czy teraz po włączeniu komputer nie próbuje czytać z dyskietki. Jeśli tak, masz szansę zaprogramować kość bez programatora. Jeśli masz kopię biosu (może być ze strony producenta, ważne aby była do tego modelu) umieść ją na pustej, sformatowanej dyskietce i zmień nazwę pliku na AMIBOOT.ROM. Następnie zrestartuj komputer i przytrzymaj naciśnięte klawisze [Ctrl Home] do momentu, gdy usłyszysz sygnał. Ekran pozostanie pusty, lecz po mniej więcej 15 sekundach powinieneś usłyszeć cztery kolejne sygnały. Oznaczaja pomyślne zrekonstruowanie BIOS-u i po ponownym włączeniu płyty powinno być wszystko OK.