Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moc3041 i bt138

adas_ppp 18 Maj 2006 10:32 3542 11
  • #1 18 Maj 2006 10:32
    adas_ppp
    Poziom 16  

Witam!

Mam pytanie czemu przpeliły się rezystory ( 2 rezystory 300Ohm) więc pewnie poleciał też optotriak i triak. Układ pracuje z dwoma halogenami po 150W czyli razem 300.
    Czasem układ nie chciał się wyłączyć czyżby to było związane z temperaturą triaka. Dodam że był przykręcony do kawałka blaszki

Dziękuje za porady i pozdrawiam

0 11
  • #2 18 Maj 2006 16:19
    oshi
    Poziom 14  

BT138 najprawdopodobniej uszkodzony; zmierz A K nie powinno być przejścia nawet w megaomach natomiast B K od 50 do 400Ohm.
    Jeśli chodzi o MOC to opto zerocros; spokojnie wytrzymał prąd który uszkodził rezystorki jednak to właśnie on był odpowiedzialny za to że czasem układ nie chciał się wyłączyć.:D

Dodano po 11 [minuty]:

Oczywiście nie anoda i katoda tylko Terminal1 i terminal2

0
  • #3 19 Maj 2006 09:28
    adas_ppp
    Poziom 16  

Ale czy to normalne?? Przecież taki układ powinien wytrzymać większe moce obciążenia

0
  • #4 19 Maj 2006 09:50
    oshi
    Poziom 14  

Teoretycznie BT138 wytrzymuje 12A. Dla obciążenia 300W to napewno wystarczy. Kwestia wilkości radiatora; musisz ocenić czy podczas pracy za bardzo się nie nagrzewa.
    Moim zdaniem układ uszkodzony na skutek przepalenia żarówki lub jakiegoś przepięcia.

0
  • #5 24 Maj 2006 13:51
    adas_ppp
    Poziom 16  

Wymieniłem komplet tj. moc, rezytory i triak. Lekko się grzeje można powiedzieć że jest zimny. Pochodziło pół dnia nastepnie przy włączaniu halogeny zamigały i stało się znowu padło. Wcześniej zamiast halogenów była zwykła żarówka 60W i nic się nie działo przez pół roku.

0
  • #6 25 Maj 2006 09:42
    oshi
    Poziom 14  

Posłuchaj: nie ma takiej opcji, żeby triak nie wytrzymał. Wygląda na to że układ to źle zaprojektowana samoróbka, a triak uszkadza się od strony bramki.
    Już na pierwszy rzut oka podpadały mi rezystory 300 ohm; ja w tej kombinacji zawsze stosuję rezystory 100 ohm. Jeden szeregowo pomiędzy opto a bramkę a drugi równolegle bramka - wyjście triaka.
    Ale to też może nie załatwić sprawy; ten objaw który opisujesz pasuje do przypadku który kiedyś spotkałem; układ pracował wzorowo na obc do 100W, po podłączeniu 200W padał triak i rezystory. Przyczyną był źle zmontowany ukł tzn triak był wlutowany odwrotnie. Ciekawa rzecz,że to wogóle działało.(tak na marginesie triaki mają bramkę z prawej strony czyli odwrotnie niż tranzystory bazę w TO220 i łatwo się pomylić).
    Nie poddawaj się!

0
  • #7 25 Maj 2006 14:23
    adas_ppp
    Poziom 16  

Wszystko jest zmontowane zgodnie z notą aplikacyjną moc3041. Jedyne co to nie wiem czy obciążenie jest wpięte z godnie z aplikacją ale to chyba nie powinno mieć znaczenia, chyba że się mylę. Co do odwrotnie wlutowanego triaka to raczej nie możliwe ale sprawdzę.

0
  • #8 27 Maj 2006 22:35
    dee jay G
    Poziom 26  

Skąd pobierasz prąd na bramkę? Z przed obciążenia, czy po? Gdzie jest podpięte obciążenie? Na środkową nóżkę, czy zewnętrzną? To jednak ma znaczenie!

0
  • #9 27 Maj 2006 23:04
    lechoo
    Poziom 39  

Weź pod uwagę, że zimne włókno żarówki halogenowej ma kilkanaście razy niższą rezystancję niż w czasie pracy, więc triak (a w konsekwencji optotriak i rezystory) mogły więc ulec uszkodzeniu od udaru prądowego w chwili włączania.

0
  • #10 27 Maj 2006 23:11
    dee jay G
    Poziom 26  

Spoko lechoo, masz rację z tą rezystancją, ale mam dimmer własnej roboty na triakach 16A i sprawdzałem go na obciążeniu 1kW (więcej - nie sprawdzałem) przy zimnej żarówce, włączam przycisk FLASH na "stole" i nic nie strzela.

0
  • #11 06 Cze 2006 08:36
    adas_ppp
    Poziom 16  

Zmniejszylem obciazenie do 150W i wszystko dziala nic sie nie dzieje juz tydzien

0
  • #12 02 Mar 2010 11:47
    tomifi
    Poziom 11  

Witam,
    jeśli chodzi o ochronę przed udarami prądowymi, to zdecydowanie pomaga włączenie w szereg cewki. Na cewce wygładzi się udar prądowy, chwilowo cewka przejmie energię udaru z triaka.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów