Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel telekomunikacyjny - 500m

18 Maj 2006 13:13 3590 7
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 39  
  Na takiej odegłości powinna być nawet grubsza żyła ( 0,8)
  Typ kabla musi być "doziemny" z blokadą antywilgociową.
  A telekomunikacyjny też musi ( skrętny) bo wna tej odległości ważne są parametry transmisyjne( szybkość transmisji Neo, zakłocenia, tłumienność)
  Rowu nie wolno ci kopac ani 20 cm ani 70cm - bez ustaleń z geodezją.
  A wkopanie kabla na pastwisku skończy się tak jak ten słynny kabel Moskwa Berlin w latach 60-tych -kablarze omineli wielkie drzewo przez pastwisko. Sprawa czekała kilkanaście lat na swój zły finał. Rolnik pasący krowę w końcu trafił w ten kabel rurą 2m długości na której "mocował" krowę do podłoża.
  A po za tym jest to inwestycja spora i na prawdę warto poszukać altermatywnych rozwiązań ( moze GPRS czy inne formy w tym stylu)
  Pozdr.J.
  ps a może up po komórce a down po satelicie ?
 • Poziom 27  
  Nie da się tego zrobić napowietrznie kabel w tej samej cenie co ziemny ale nie musisz mieć projektu .Pogadaj po cichu z monterami najleopiej ze znajomym oni mają moźliwość załatwić kabel.
 • Moderator
  1. Jeżeli trasa kabla ziemnego przebiega nie przez teren bedący Twoją własnością trzeba mieć uzgodniony z ZUD projekt techniczny a wykonawstwo musi byc proawadzone pod kontrola uprawnionego inspektora nadzoru.
  2. Jezeli stawiamy linię napowietrzną też trzeba mieć uzgodnienie budowy linii kablowej napowietrznej, o ile przebiega przez teren cudzy. Na swom terenie nie musisz się o nikogo nic pytać.
  3. Może na początek ustal kto jest włascicielem poszczególnych działek. Jeżlei sa to działki prywatne to możesz sam uzgodnić trase kable napowietrznego. Jak wieszać cos takiego to już jakiś kabel z gatunku UTP o sręcie par poniżej 3 cm, wtedy poleci nawet neo 2 Mb.
  4. Z tymi radiówkami nawet na WIFI mozna powalczyć, oczywiście cena takiego rozwiązania nie jest mała gdyz nie zrobi się tego w prosty sopsób....
 • Poziom 33  
  powiem krótko
  -niemasz żadnych szans na budowę czegoś takiego bo:

  - przedewszystkim koszty jakie poniesiesz powolenia -mapki itp
  - jesli kabel bedzie leciał przez działki osób trzecich-nie rodzina to jestem pewien że na to się nikt nie zgodzi albo nie wszyscy

  - jesli trasa kabla bedzie przecinała drogę -dojazdówki do dzialek to musisz mieć wiele pozwoleń ,przerabiałem podobny problem i koszty wyniosły naprawde bardzo duże!!!
 • Moderator
  I to jest święta prawda. Uzgodnienia i koszty uzgodnień oraz zezwoleń to tylko częśc wartości inwestycji, a i ta nie będzie mała.
  Może jeszcze przeanalizuj dostep radiowy jakiś... Trudno mi cokolwiek poradzić nie widząc sytuacji rzeczywistej.
  A obojętnie co wykombinujesz to i tak na końcu będzie problem kasy. Pewnie skończy sie tym że na Twój teren zawita UMTS, EDGE lub inne badziewie i będzie to wszystko łatwiejsze.... A stanie sie to niewatpliwie szybciej niz nam się wydaje.

  ...(ale jak na całej trasie jst to teren kogos z rodziny - teścia, wujka, szwagra i czy ciotki to ja tam był połozył kawałek peszla i do srodka wciągnał mały "kabelek", najlepiej UTP z żyła 0,6 mm, po cichu, by za wielu nie widziało... i po kawałeczku, po kawałeczku.....)

  Dodano po 30 [minuty]:

  A jeżlei chodzi o sam kabel który zaproponowali telefoniarze:
  XZTKMXPW 2x2x0.5 w w zasadzie XzTKMXpw 2x2x0,5 to to typowy kabel ziemny układany także w kanałach, najczęściej używany jako zakończenie pomiędzy szafkami/słupam kablowymi a posesjami. Izolacja zewnatrzna z poliwinitu suspencyjnego czarnego (X) z zapora przeciwilgociową (z), telekomunikacyjny (T) kabel (K) miescowy (M) o poliwinitowej izolacji zył (X) parowy/lub z płaszczową izolacją - w zależności od wytwórcy (p) o wzdłuznym uszczelnieniu wazeliną (w) dwie pary o srednicy 0,5 milimetra. Jeżeli uda się dostać taki kabel produkcji Ożarowa to można go użyć jako kabel do sieci LAN i działa do 1 km z prędkością 10 Mbs bez żadnego regeneratora. W końcowych latach istnienia Fabryka Kabli w Ozarowie stosowała jako materiał izolacyjny żył specjalny gatunek poliwinitu, czesto spenionego, o bardzo dobrych własciwościach dla transmisji cyfrowych.
  Odmianą tego kabla jest XzTKMXpwn 2x2x0,6 stosowane powszechnie jako samonośny na liniach napowietrznych. Ten typ kabla produkcji ożarowskiej (ale nie nie krakowskiej!) pozwalał na uruchamianie łacz neostradowych (i DSL-owych) do 2 Mbs nawet na odcinach do 8 km, pod warunkiem prawidłowego wykonania złącz poszczególnych odcinków oraz usunięciu warystorów przepięciowych z przełącznicy.
 • Poziom 33  
  po cichu tego kolega nie zrobi,pozatym musi być odbiór techniczny-pozatym jesli taki kabel walnie to własciciela sprawa bedzie odnośnie naprawy
 • Moderator
  Ale jak sąsiad ma mała neostradke to można sie tam nieco podpiąc...... :)